Από nordost σε κάτι άλλο !!!

P

PMC

Guest
DED9CC69-80D8-47AC-9C52-2BCEF40A71B2.jpeg


Καλημέρα .....απορία !
Με τον όρο .......exotic expensive cables ......
Καταλαβαίνουμε όλα τα καλωδια που έχουν πάνω από 0.99€/ μέτρο ?

Με κανεις και νιώθω καλύτερα για τον εαυτό μου :lolsign:

Thank you very much dear doctor!
























Ήρεμα ρωτάω......
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Απαντούσα σε ειρωνικό μήνυμα ατόμου ( μεταξύ άλλων ομοϊδεατών του ) που δείχνει να αμφισβητεί τη σπουδαιότητα της λεπτομερούς τοποθέτησης των ηχείων στο χώρο και της αντιμετώπισης των κακώς κειμένων αυτού. Και αυτοί, θα γίνονταν ρόμπα, όχι επειδή τα συστήματά τους σίγουρα έχουν προβλήματα στην αναπαραγωγή ( επειδή δεν τα αναγνωρίζουν και τα αφήνουν να παραμένουν στο χώρο ), αλλά επειδή είναι απόλυτοι και ολίγον πορωμένοι σε βαθμό που πριν καν αντιμετωπίσουν αυτά τα προβλήματα, ασχολούνται με καλώδια και ματζούνια.
Έχω υποσχεθεί ότι θα μετρήσω σε δύο μέλη απο εδώ και πολύ ευχαρίστως να έρθω φιλικά να μετρήσουμε και τον χώρο σου μιας που κι εγώ είμαι κοντά στο κέντρο, να δεις που βρίσκεσαι, αν και τί χρειάζεται να προσέξεις. Να δω πως θα το κάνω με το νεογέννητο, βλέποντας και κάνοντας. Αλλά στο ξεκαθαρίζω, δεν με έχεις ενοχλήσει, δεν τρέφω καμία αντιπαλότητα προς το άτομό σου.
Προς θεου ουτε το πηρα ετσι,ευπροσδεκτος και εσυ και οποιος αλλος επιθυμει.Να μετριαστει,-τελειωσει ολη αυτη η ιστορια και να αρχισουμε να κυκλοφορουμε παλι σαν ανθρωποι,να βλεπομαστε με τους φιλους μας,και να γνωριζουμε νεους φιλους.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Προς θεου ουτε το πηρα ετσι,ευπροσδεκτος και εσυ και οποιος αλλος επιθυμει.Να μετριαστει,-τελειωσει ολη αυτη η ιστορια και να αρχισουμε να κυκλοφορουμε παλι σαν ανθρωποι,να βλεπομαστε με τους φιλους μας,και να γνωριζουμε νεους φιλους.
Αμέ! Διατηρώ όμως το δικαίωμά μου να λέω ό,τι πιστεύω! Μη μου κοπανήσεις κι εσύ το ότι θα με βάλεις στο σπίτι οσυ! Να εξηγούμαστε!! :lolsign:
View attachment 161965

Καλημέρα .....απορία !
Με τον όρο .......exotic expensive cables ......
Καταλαβαίνουμε όλα τα καλωδια που έχουν πάνω από 0.99€/ μέτρο ?

Με κανεις και νιώθω καλύτερα για τον εαυτό μου :lolsign:

Thank you very much dear doctor!
























Ήρεμα ρωτάω......
Ε, άμα ρωτάς ήρεμα και έρχεσαι ειρηνικά, να σου απαντήσω! Επειδή είδα τα βίντεο που πόσταραν νωρίτερα, ο τύπος λέει ότι δεν χρειάζεται κανένα καλώδιο πέραν αυτού που κάνει σωστά και με βάση τις προδιαγραφές τη δουλειά του. Μάλιστα, στο σύστημά του λέει ότι χρησιμοποιεί τα 8TC για τα ηχεία, επειδή του αρέσουν αισθητικά και επειδή μετράνε καλά. Παραδέχεται και τη Kimber σαν εταιρεία επειδή κρατά ένα χαμηλό προφίλ, δεν λέει μπούρδες συγκεκαλυμμένες με επιστημονικά πασαλείμματα και δίνει ακριβείς μετρήσεις για τα προϊόντα της. Αλλά το τονίζει, τα έχει γνωρίζοντας ότι πληρώνει για το αισθητικό κομμάτι της υπόθεσης. Εξηγεί τί πρέπει να κάνει ένα καλώδιο και τα χώνει σε "κατασκευαστές" που λένε μπούρδες.
Με απλά λόγια, αν εγώ βρω ένα καλώδιο που να μετράει το ίδιο με τα 8TC μου, μπορώ να το χρησιμοποιήσω χωρίς πρόβλημα και ας μη κοστίζει 50€ το μέτρο. Το ίδιο έχω αρχίσει εδώ και καιρό να πιστεύω κι εγώ, χωρίς να είμαι επιστήμονας.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Να μετριαστει,-τελειωσει ολη αυτη η ιστορια και να αρχισουμε να κυκλοφορουμε παλι σαν ανθρωποι,να βλεπομαστε με τους φιλους μας,και να γνωριζουμε νεους φιλους.
Νάσο μου δεν προβλέπω να τελειώνει ποτέ αυτή η ιστορία με τα καλώδια (και όχι μόνο). Πάντα θα υπάρχουν ταγμένοι ένθεν κι ένθεν.


Α για την καραντίνα εννοείς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
View attachment 161965

Καλημέρα .....απορία !
Με τον όρο .......exotic expensive cables ......
Καταλαβαίνουμε όλα τα καλωδια που έχουν πάνω από 0.99€/ μέτρο ?


Ήρεμα ρωτάω......
Έχει θέσει εμμέσως το νοητό όριο με την ενδεικτική τιμή του...Timex. :sneaky:
Προς θεου ουτε το πηρα ετσι,ευπροσδεκτος και εσυ και οποιος αλλος επιθυμει.Να μετριαστει,-τελειωσει ολη αυτη η ιστορια και να αρχισουμε να κυκλοφορουμε παλι σαν ανθρωποι,να βλεπομαστε με τους φιλους μας,και να γνωριζουμε νεους φιλους.
Καμία εκ των ιστοριών δεν προβλέπεται να λήξει οριστικά...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημέρα Νίκο! Εγώ θα το πήγαινα ανάποδα, πρώτα θα τα έσκαγα στον χώρο για να είναι έτοιμος και να "σιωπήσει" και μετά θα αγόραζα το οτιδήποτε. Πήρε το μάτι μου αυτό που θέλεις να ψωνίσεις ( στο σχετικό νήμα ) και επειδή υποψιάζομαι ότι οι διαφορές θα είναι μικρές, ντελικάτες, u know, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Βέβαια, αν το έχεις αποφασίσει ότι σώνει και καλά θα κάνεις μια συγκεκριμένη αγορά, τότε αν τελειοποιήσεις τον χώρο σου μόνο οφέλη ( ελπίζω ) θα αποκομίσεις, δηλαδή θα απολαύσεις περισσότερο το νέο σου απόκτημα.



Απαντούσα σε ειρωνικό μήνυμα ατόμου ( μεταξύ άλλων ομοϊδεατών του ) που δείχνει να αμφισβητεί τη σπουδαιότητα της λεπτομερούς τοποθέτησης των ηχείων στο χώρο και της αντιμετώπισης των κακώς κειμένων αυτού. Και αυτοί, θα γίνονταν ρόμπα, όχι επειδή τα συστήματά τους σίγουρα έχουν προβλήματα στην αναπαραγωγή ( επειδή δεν τα αναγνωρίζουν και τα αφήνουν να παραμένουν στο χώρο ), αλλά επειδή είναι απόλυτοι και ολίγον πορωμένοι σε βαθμό που πριν καν αντιμετωπίσουν αυτά τα προβλήματα, ασχολούνται με καλώδια και ματζούνια.
Έχω υποσχεθεί ότι θα μετρήσω σε δύο μέλη απο εδώ και πολύ ευχαρίστως να έρθω φιλικά να μετρήσουμε και τον χώρο σου μιας που κι εγώ είμαι κοντά στο κέντρο, να δεις που βρίσκεσαι, αν και τί χρειάζεται να προσέξεις. Να δω πως θα το κάνω με το νεογέννητο, βλέποντας και κάνοντας. Αλλά στο ξεκαθαρίζω, δεν με έχεις ενοχλήσει, δεν τρέφω καμία αντιπαλότητα προς το άτομό σου.
Εγω παντως σου βρηκα λυση για το νεογεννητο!
download.jpeg.jpg




@Νίκος Τεγόπουλος ποιο dac περιμενεις;
 
Last edited:



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Belden και Mogami (το Mogami gami) σε όσους έχουν συστήματα ως 5.000 είναι ιδανικά (αλλά και περισσότερο δεν υπάρχει πρόβλημα), όσοι έχουν συστήματα άνω των 100.000 ας κοιτάξουν για Nordost Odin Supreme και Siltech Emperor Crown που θα αναδείξουν "κρυφές λεπτομέρειες" αλλά και συναισθήματα audiophile ζήλιας από τους καλεσμένους συνδαιτυμόνες και συνακροατές ομοϊδεάτες πιουρίστες του πλούσιου ιδιοκτήτη τους, αυτή είναι η γνώμη και συνεισφορά μου στο παρόν thread. :pickingnose:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
ΥΓ. Οι γιδεμποροι είναι μια χαρά επαγγελματίες, ιδιαίτερα χρήσιμοι τέτοιες εποχές που θέλουν όλοι αμνοερίφια, οπότε θίχτηκαν σα κλάδος και με πήραν τηλέφωνο που τους σύγκρινα με χαλιεντάδες, οπότε αφαιρέθηκε ο χαρακτηρισμός. :lol:

Ο δε Ντοκτορ σιν ολιβ, συγκρίνει πανάκριβο ρολεξ με παμφθηνο ταιμεξ, λέγοντας (ορθώς) πως το παμφθηνο κάνει καλύτερα τη δουλειά της μέτρησης του χρόνου, και χρησιμοποιεί αυτό το παράδειγμα για αντιπαραβολή στα καλώδια, και εκτός αυτού, λέει κι άλλα για τους ανθρώπους που ασχολούνται με τα καλώδια. :fuckyou:

Δυστυχώς, δεν είναι κανείς μας σε θέση να αμφισβητήσει τον ντοκ. Κανείς. 8-):hi:

Ούτε σε αυτό:

toole_zps60mrcuow.jpg


Που έχω βαρεθεί να σας το δείχνω, αλλά θα επιμένω μέχρι να καταλάβετε τι λέει.
Άλλωστε, στην ούγια λέει ολιβ. :hi:
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Πάντως, ρε μπαγάσες, σας ζηλεύω: αφού προλαβαίνετε να μετράτε, να αλλάζετε καλώδια, να ξαναμετράτε, να κουνάτε, να ξεκουνάτε, να το γυρνάτε από δω, να το γυρνάτε από κει, να ξαναμετράτε ΚΑΙ σας μένει και χρόνος να ακούτε και μουσική, είστε άρχοντες. Τι, όχι;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Υπ'οψιν: Η διαφορά ενός Ντακ που μετράει καλά με ένα άλλο Ντακ που μετράει καλά, στον ήχο, είναι μικρότερη από διαφορά καλωδίων, και η δεύτερη είναι πλασεμπο.

Κι όπως έχει ξαναγράψει ένας άλλος χαρμανάς:


it is beautiful and quite enjoyable the idea of fixing an undetectable problem with an unmeasurable and unexplained device.

Placebo effect is real. Very much real.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Υπ'οψιν: Η διαφορά ενός Ντακ που μετράει καλά με ένα άλλο Ντακ που μετράει καλά, στον ήχο, είναι μικρότερη από διαφορά καλωδίων, και η δεύτερη είναι πλασεμπο.
Εδώ με μπερδεύεις ντοκ ή εγώ τα έχω μπερδέψει. Πλασέμπο δεν είναι κάτι που φαντάζεται, έχει την εντύπωση ότι βιώνει κάποιος; Αν ναι, τότε αφού όλοι παραδεχόμαστε ότι ακούμε διαφορές απο τα καλώδια ( άσχετα απο το πως ορίζει ο καθένας τις διαφορές που ακούει ), τότε δεν είναι κάτι υπαρκτό, άρα μή αποκύημα της φαντασίας μας ή προϊόν αυθυποβολής;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
τότε αφού όλοι παραδεχόμαστε ότι ακούμε διαφορές απο τα καλώδια ( άσχετα απο το πως ορίζει ο καθένας τις διαφορές που ακούει ), τότε δεν είναι κάτι υπαρκτό, άρα μή αποκύημα της φαντασίας μας ή προϊόν αυθυποβολής;
Πρόσεξε τις παραδοχές:

1. Το πλασεμπο είναι γεγονός, αποδεδειγμένα. Επιστημονικά.

2. Όλοι ακούμε διαφορές στα καλώδια, αποδεδειγμένα. Επιστημονικά.

3. Οι διαφορές που ακούμε είναι πλασεμπο, αποδεδειγμένα. Υπάρχει και όνομα ειδικά για αυτό το φαινόμενο. Επιστημονικά.

Βλέπεις κάπου να υπάρχει λογικό κενό; ;)

Τιδεκαταλαβαινεις.

Την ίδια ακουστική φροντίδα θέλει ένας χώρος με 2 μικρά ηχεία η 2 μεγάλα η 5+2 subs;
Ναι.
Ο χώρος και η ηχητική του φροντίδα είναι ανεξάρτητη των ηχείων.
Σε ένα φροντισμένο χώρο, ο,τι και να βάλεις, καλά θα παίξει.

Θέλω να πω πρώτα δεν πρέπει γίνει η τοποθέτηση και μετά οι μετρήσεις-ρυθμίσεις-διορθώσεις;
Όχι.
Δεν είδες την δική μου προσέγγιση στο θέμα;
Πρώτα έφτιαξα το χώρο μέχρι κει που εκτίμησα πως αρκούσε, μετά τοποθέτησα σεταπ δοκιμαστικά για να κάνω μετρήσεις να δω την ηχητική συμπεριφορά του χώρου, ώστε να αποφασίσω αν σταματάω την προσθήκη υλικών ηχητικής περιποίησης ή συνεχίζω, είδα αξιοπρεπεστατες μετρήσεις, σταμάτησα.

Μετά έστησα το σετάπ.

Στο τέλος μια ισοστάθμιση.

Αυτά.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
ΥΓ. Οι γιδεμποροι είναι μια χαρά επαγγελματίες, ιδιαίτερα χρήσιμοι τέτοιες εποχές που θέλουν όλοι αμνοερίφια, οπότε θίχτηκαν σα κλάδος και με πήραν τηλέφωνο που τους σύγκρινα με χαλιεντάδες, οπότε αφαιρέθηκε ο χαρακτηρισμός. :lol:
Αγαπάμε γιδέμπορες και φιδέμπορες...
Ξενερώνουμε λίγο με κάτι τύπους που ανεβάζουν παραληρηματικά σεντόνια
βρίζοντας ή μουτζώνοντας ακόμα και αν είναι για πλάκα,
άλλωστε δε φταίμε εμείς αν ο Μήτσος ο Μπιμπίκας απ΄τα Κάτω Πετράλωνα
δεν μπορεί να σας ρυθμίσει ένα πεζο ραλλυ του ΄94.

"Πως με κόβεις" :beach:

.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Αγαπάμε γιδέμπορες και φιδέμπορες...
Ξενερώνουμε λίγο με κάτι τύπους που ανεβάζουν παραληρηματικά σεντόνια
βρίζοντας ή μουτζώνοντας ακόμα και αν είναι για πλάκα,
άλλωστε δε φταίμε εμείς αν ο Μήτσος ο Μπιμπίκας απ΄τα Κάτω Πετράλωνα
δεν μπορεί να σας ρυθμίσει ένα πεζο ραλλυ του ΄94.

"Πως με κόβεις" :beach:

.
Ναι, αλλά όταν ο Γιάννης ο Μπουλώνης απο τη Δώθε Παναγιά σου λέει ότι θα σου αλλάξει λάστιχα και ανεξάρτητα απο τη κατάσταση του οδοστρώματος το εργαλείο θα βιδώνει, θεωρείς ότι ο Γιάννης ο Μπουλώνης ξέρει τί του γίνεται;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.099
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top