Η σημασία της Κλασικής Μουσικής στην εποχή μας.

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.896
Reaction score
34.380
Αγαπητε Prince, πολυ ομορφο το θεμα σου, σ αγαπαμε, αλλα νομιζω πως πρεπει να ριξεις τους τονους να κουλαρεις.
Μας αρεσει η κλασσικη, την αγαπαμε, ακουμε ανελλιπως, πηγαινουμε σε δρωμενα πολυ συχνα, αλλα νομιζω πως, απ οτι κρινω τελικα δηλαδη, δεν θελεις να κανεις συζητηση, αλλα μαλλον επιβεβαιωση των λεγομενων και της αποψης σου θα ηθελες.
Ασε την κουβεντα να εξελιχθει, παιξε μπαλιτσα που λενε, δε χρειαζετε να αντικρουεσαι με ολες σε καθε αντιθετη αποψη, γνωμη μου.
Και να δεις τι καλα ολα ομορφα!
 

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Ειρωνείες και υφάκι στους κλασικούς.
Που μπήκες και καλά με ένα ερώτημα για να μας κάνεις μάθημα.
Η απάντηση στο ερώτημα έχει δοθεί από τη συμπεριφορά σου. Κανείς δεν ενδιαφέρεται να είναι μέρος μίας κλίκας κατευθυνόμενης από υπεροπτικούς ηλικιωμένους. Αλλά εσείς το βιολί σας.
Όταν υπάρχει μια σειρά από posts που βρίθουν από "ειρωνείες" και διαφόρων διαβαθμήσεων "υφάκι", δεν θα πρέπει να σε ενοχλεί μια απάντηση που αποτελεί καθρέφτη του τι έχει προηγηθεί.
Τα υπόλοιπα περί μαθήματος, κλίκας κλπ. στα επιστρέφω. Δεν κάνω κανένα μάθημα. Όπως, με την ίδια λογική δεν θεωρώ ότι κάνουν "μάθημα" όλοι εκείνοι που αντιμάχονται (και συχνά με αρκετά απαξιωτικό τρόπο) την Κλασική και υπερασπίζονται αλλότρια είδη...παντοιοτρόπως.
Απαντώ όπου αισθάνομαι ότι μπορώ να πω κάτι. Δεν βλέπω να υπάρχει ή που και πως δημιουργήθηκε οιαδήποτε "κλίκα" (!) και δη "κατευθυνόμενης" και μάλιστα από "υπεροπτικούς ηλικιωμένους"! (Priceless).
 

TGD

Μηνύματα
7.337
Reaction score
7.332
Ας ξεκινήσω από τον τίτλο. Η "κλασική" είναι συγκεκριμένη περίοδος της "Λόγιας ευρωπαϊκής μουσικής". Με τον ίδιο τρόπο υπάρχει "Λόγια περσική μουσική" και "Λόγια κινέζικη μουσική" και "Λόγια ινδική μουσική".

Μια ακρόαση αυτών των εξωτικών ειδών δείχνει ότι και αυτές είναι διαφοροποιημένες από την λαϊκή (με την έννοια του popular) και τη δημώδη (με την έννοια του folk) μουσική των αντίστοιχων λαών. Και εκείνες απαιτούν τήρηση κανόνων στη σύνθεση και στην εκτέλεση και φαντάζομαι ότι είναι περιορισμένου ενδιαφέροντος για τον κόσμο εκτός αν έχει εκπαιδεύσει το αφτί του κατάλληλα. Σε πιο γνώριμα μονοπάτια δοκιμάστε τη "Λόγια βυζαντινή μουσική", όχι την εκκλησιαστική με την οποία όλοι έχουμε επαφή, αλλά την κοσμική.

Οι συγκυρίες που οδήγησαν στην εξέλιξη της "Λόγιας ευρωπαϊκής μουσικής" δεν διαφέρουν από αυτές που οδήγησαν την εξέλιξη της ευρώπης στα υπόλοιπα θέματα: η πεποίθηση -από ένα σημείο και μετά- ότι οι κανόνες δεν είναι θέσφατοι, αλλά μια βάση για την προσωπική εξέλιξη και την υιοθεσία νέων κανόνων. Βλέπω φιλοσοφικές ομοιότητες ανάμεσα στη στροφή στις μη ευκλείδιες γεωμετρίες και στη δημιουργία του δωδεκαφθογγισμού: νέοι κανόνες που ανοίγουν νέες δυνατότητες δημιουργίας.

Οπότε αφού κανέναν κοινό θνητό δεν ενδιαφέρει η γεωμετρία του Λομπατσέφσκυ, είναι νομίζω εξαιρετικό ότι ενθουσιάζεται κόσμος με τη μουσική του Ξενάκη. Και τα ακούσματα αυτά περνάνε και στα άλλα μουσικά ιδιώματα. Πού θα ήταν η κινηματογραφική μουσική χωρίς τους συνθέτες που βρήκαν καταφύγιο στις ΗΠΑ στον ΒΠΠ;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
κρίβ ενώ η Κλασική μια μουσική με χιλιάδες νότες που την ακούν τρεις άνθρωποι!
Όταν υπάρχει μια σειρά από posts που βρίθουν από "ειρωνείες" και διαφόρων διαβαθμήσεων "υφάκι", δεν θα πρέπει να σε ενοχλεί μια απάντηση που αποτελεί καθρέφτη του τι έχει προηγηθεί.
Τα υπόλοιπα περί μαθήματος, κλίκας κλπ. στα επιστρέφω. Δεν κάνω κανένα μάθημα. Όπως, με την ίδια λογική δεν θεωρώ ότι κάνουν "μάθημα" όλοι εκείνοι που αντιμάχονται (και συχνά με αρκετά απαξιωτικό τρόπο) την Κλασική και υπερασπίζονται αλλότρια είδη...παντοιοτρόπως.
Απαντώ όπου αισθάνομαι ότι μπορώ να πω κάτι. Δεν βλέπω να υπάρχει ή που και πως δημιουργήθηκε οιαδήποτε "κλίκα" (!) και δη "κατευθυνόμενης" και μάλιστα από "υπεροπτικούς ηλικιωμένους"! (Priceless).
Φίλτατε νομίζω ότι υπερβάλεις, η μουσική είναι άρρηκτα συνδεδεμένη όπως και όλα τα πράγματα στην ζωή του καθενός με τα προσωπικά του βιώματα. Ο ελιτισμός που διέπει την σκέψη σου όσον αφορά την μουσική και δει την κλασική είναι ατομικός, ο καθένας έχει την άποψη του πάντα με σεβασμό που αρμόζει στην ευγένεια του διαλόγου. Η κλασική για εμάς τους Έλληνες είναι τόσο αλλότρια όσο τα περισσότερα είδη της μουσικής των τελευταίων αιώνων. Η μόνη στιγμή που ένιωσα πραγματικά ότι άκουσα μουσική βγαλμένη από τα ελληνικά χώματα ήταν από έναν αγράμματο βοσκό στην Ήπειρο με το πρώτο φως της αυγής με ένα φύλο και μετά με μια φλογέρα......
εξ ιδίων τα αλλότρια που έλεγαν και οι παπούδες μας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Ύστερα από 400 και πλέον posts, ίσως είναι καιρός να καταλήξουμε κάπου καθόσον το θέμα πήρε διαστάσεις και ξέφυγε του αρχικού ερωτήματος.
Από τις μέχρι τώρα απαντήσεις, φαίνεται ότι, τουλάχιστον εδώ (στη χώρα μας), η Μουσική αυτή (συμβατικά ανά τον κόσμο ονομαζόμενη Κλασική) έχει ελάχιστη χρησιμότητα, πέραν της όποιας ακαδημαϊκής (για τυχόν σπουδαστές μουσικής) και μάλλον ελάχιστα απαραίτητη. Κάποια μάλλον πολύ λίγα μέλη υπερασπίσθηκαν την χρησιμότητα της Μουσικής αυτής με αρκετά εύγλωττο τρόπο, αλλά και από αυτούς κάποιοι υποστήριξαν την άποψη ότι πρόκειται πια για "μουσειακό" είδος, καίτοι οι ίδιοι την ακούν για...διασκέδαση/απόλαυση.
Όσον αφορά την θέση μου, μπορεί να υπερασπίσθηκα τη Μουσική αυτή, γιατί πιστεύω ότι είναι όντως η φυσική κατάληξη της τέλειας (και όχι μόνον λόγιας) γραφής (σύνθεσης), η οποία έχει το μεγάλο πλεονέκτημα να μπορεί να μελετηθεί, αναπαραχθεί, ακουσθεί και διδαχθεί στην παραμικρή της λεπτομέρεια, αλλά δεν έδωσα την άποψη μου ως προς την απάντηση στο ερώτημα που εγώ έθεσα.
Για να αποφύγω περαιτέρω εκτροπή της συζήτησης εδώ, απλά επιτρέψτε μου να σας μεταφέρω τι μου είπε ένας σοφός δάσκαλος μουσικής που είχα στο Γυμνάσιο, όταν τότε, άκουγα, για πρώτη φορά, έργα Κλασικής Μουσικής και μου φαινόντουσαν τουλάχιστον αδιάφορα. Στην τελική φάση της συζήτησης μας, καταλήγοντας στο ζήτημα της όποιας χρησιμότητας της Μουσικής αυτής, μου είπε: Στη ζωή μας αυτή, η Μουσική, όχι μόνον η Κλασική, δεν μας είναι απαραίτητη. Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτήν. Δεν έχει τη σημασία και την αξία που έχουν η στέγη και η τροφή ή ακόμη και η ένδυση. Απλά, με τη μουσική, η ζωή μας είναι πιο ωραία.
Η απάντηση αυτή, ίσως, τελικά μας καλύπτει όλους ανάλογα με το τι βέβαια κάνει τη ζωή μας πιο ωραία (η διασκέδαση, η ψυχαγωγία, η μελέτη, η ενασχόληση με τη σοφία μιας συνθέσεως κοκ. Από τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικές προτιμήσεις και, ως εκ τούτου, διαφορετικές θέσεις επί του ζητήματος, η Μουσική αυτή θα είναι, για κάμποσο καιρό, ακόμη γύρω μας, αρκούντως ζωντανή, για "ηλικιωμένους" και όχι, με προοπτική ή όχι, μας αρέσει ή όχι.
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.556
Reaction score
126.308
Σε ένα φόρουμ ανωνυμίας
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Υπάρχει μόνο η δυνατότητα, αν θες, να κρύβεσαι στην ανωνυμία.

Πιάσε κι ένα πολυκάναλο Ξενάκη που ακούω τώρα :


Screenshot_2020-05-07-14-22-00.png
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το "dynamic range 13" τι ακριβώς υποδηλώνει Κώστα (ο αριθμός) ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.556
Reaction score
126.308
Το "dynamic range 13" τι ακριβώς υποδηλώνει Κώστα (ο αριθμός) ;
Τίποτα σημαντικό μην ασχολείσαι κάνει κακό στην επιδερμίδα θα γεράσεις νέος.

Βαρέθηκα Ξενάκη, δεν είναι σωστή ώρα, έβαλα φωνούλες αλλελουια

Screenshot_2020-05-07-15-22-33.png


Ζήτω η κλασική μουσική ζήτω
 





Μηνύματα
7.092
Reaction score
6.090
Τελικά, η πλάκα καλά κρατεί.
Πάλι καλά, που έστω και έτσι, κάπου φάνηκε και ο...Gabrieli...να αρέσει!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.476
Reaction score
80.047
Το "dynamic range 13" τι ακριβώς υποδηλώνει Κώστα (ο αριθμός) ;
Πως το peak είναι 13dB πιο δυνατό απο την μέση στάθμη.

Συχνά ξεπερνάει το 20 στην κλασικη, σχεδόν ποτέ στα υπόλοιπα είδη.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Και έχει τέτοια ένδειξη το λογισμικό του Trinnov;
Πολύ χρήσιμο!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
12
Ο δρόμος μέχρι κανείς να φθάσει στον Ξενάκη και επέκεινα είναι πολύ μακρύς που, για τους περισσότερους, δεν επάρκει αυτή η ζωή. Εγώ, μετά από σχεδόν 40 χρόνια σταθερής και συνεπούς ακρόασης, δεν μπορω να "ξεφύγω" από την Κλασική περίοδο (και σε αρκετά μικρότερο βαθμό από τη Ρομαντική). Συνθέτες σαν τους Haydn, Mozart, Beethoven & Schubert μου αρκούν για να τους μελετώ και ακούω συνέχεια, καθόσον κάθε φορά κάτι καινούργιο μου αποκαλύπτεται, ιδίως μέσα από την πληθώρα σημαντικών ερμηνείων και εξαίρετων παραγωγών, ώστε να εκτιμώ το έργο τους όλο και περισσότερο.
Ως προς το..."precise", ως ανέφερα, το είπε ο Bernstein. Εγώ, απλά, θεωρώ ότι είναι ένας πολύ σωστός (to the point, spot on) όρος για την Μουσική αυτή.
Αγαπητέ Prince, συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τις τοποθετήσεις σου.
Είναι βέβαιο όμως ότι στη χώρα μας ποτέ δεν είχε ευρύ κοινό η "κλασσική" μουσική (όρος που σαφώς δεν ανταποκρίνεται στο εύρος της precise μουσικής αφού αφήνει εκτός την περίοδο του μπαρόκ, της σύγχρονης κτλ), αν και υπάρχουν σπουδαίοι Έλληνες στο χώρο, τον 20ο και 21ο αιώνα τόσο στη σύνθεση όσο και στη διεύθυνση ορχήστρας.
Όσο με αφορά, η ενασχόληση μου ξεκίνησε από την ηλικία των 30 (σήμερα 50 πλέον), χωρίς όμως ποτέ να γίνω φανατικός συλλέκτης. Όπως και εσύ αναφέρεις πιο πάνω, δε θα έλεγα ότι έχω "προχωρήσει" στον Ξενάκη, Στόκχαουζεν, Σένμπεργκ κτλ., και παραμένω προσκολλημένος στην τετράδα που αναφέρεις (θα προσέθετα τους Mendelson & Brahms από την ρομαντική), καθώς και τους μεγάλους της Baroque.
Δυστυχώς από όταν έκλεισε η "Λέσχη" που ήμουν μέλος της, την επισκεπτόμουν τακτικά, και λάμβανα τα ενημερωτικά της, έχω χάσει αρκετά την επαφή μου με τη δισκογραφία. Τα καταστήματα που παραμένουν στη στοά, δυστυχώς, δε με έχουν κερδίσει. Πλέον δεν έχω επίσης χρόνο για τη διεργασία της παρακολούθηση δισκοκριτικής, αγοράς δίσκων, ακρόαση, αποδοχή ή απόρριψη.
Θα ήθελα, με αυτό το μήνυμα να σε παρακαλέσω αν μπορείς να προτείνεις δίσκους (βινυλίου) ή CD (όχι SACD) για την κλασσική περίοδο που να έχουν υψηλά sdandarts, τόσο ως προς τη διεύθυνση/ εκτέλεση, όσο και ως προς την ποιότητα ηχογράφησης, που αφορούν συμφωνική ή μουσική δωματίου.
Δεν το στέλνω ως προσωπικό μήνυμα, με το σκεπτικό να εκτραπεί λίγο η συζήτηση στο forum από την, αρχόμενη αλλά σαφή, τάση προς στείρα αντιπαράθεση για την αξία, χρησιμότητα κτλ του συγκεκριμένου είδους, και να μπορούν και άλλοι να απαντήσουν.
Αν πάλι θεωρείς ότι η εκτροπή αυτή είναι ανεπιθύμητη στο forum που ξεκίνησες, θα δεχτώ με χαρά σε προσωπικό μήνυμα απάντηση σου (ή και οποιουδήποτε άλλου).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.753
Μηνύματα
2.874.784
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top