Κατανάλωση αυτοκινήτων που έχουμε.

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
20-30% παραπάνω από ότι λένε οι εργοστασιακές τιμές σε όλα τα αυτοκίνητα. Για εκτός πόλης πάντα μέχρι 130 χλμ/ώρα. Από κει και πάνω αλλάζουν, στην αρχή λίγο και μετά πολύ και πιο μετά πάρα πάρα πολύ.
Για μένα 30-40% πάνω. Το 80% των διαδρομών μου είναι εντός πόλης. Μόνο βενζίνη.
Θεωρώ ότι οι μετρήσεις πρέπει να γίνονται χωρίς να έχουμε το μυαλό μας στην κατανάλωση. Μέσα σε λογικά όρια πάντα. Αν είναι να οδηγώ και να βλέπω σχεδιαγράμματα και προτάσεις τρόπου οδήγησης να τη χ3σω την οδήγηση. :biggrin:
Ή την άλλη μαλ@κία, το start/stop που το έχω πάντα off.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
@ αβγδ , μ@λ@κ@ πιο οικονομικό αυτοκίνητο δεν έχω οδηγήσει.
Ακόμα και στις τσίτες πανω από 13/100 δεν έχει κάψει ποτέ.
Μόνο στα 260 έκαψε κάπου γύρω στα 18.
Είμαστε μεγάλα παιδιά για να λέμε μ@λ@κίες.
Οταν ξανα ανέβω σαλλονίκη , υπόσχομαι να τραβήξει βίντεο η κυρά.
Μετά θα δούμε πόσοι θα καταπιούν τη γλώσσα τους.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
@ αβγδ , μ@λ@κ@ πιο οικονομικό αυτοκίνητο δεν έχω οδηγήσει.
Ακόμα και στις τσίτες πανω από 13/100 δεν έχει κάψει ποτέ.
Μόνο στα 260 έκαψε κάπου γύρω στα 18.
Είμαστε μεγάλα παιδιά για να λέμε μ@λ@κίες.
Οταν ξανα ανέβω σαλλονίκη , υπόσχομαι να τραβήξει βίντεο η κυρά.
Μετά θα δούμε πόσοι θα καταπιούν τη γλώσσα τους.
Για ποιο αυτοκίνητο μιλάς?
 




Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Για να απαντήσω , σε όποιον μπορεί κακοπροαίρετα να πεί την μ@λ@κία; του , συμπεριλαμβονομένων κάποιων admins εδω , όποτε θέλετε πάμε μία βόλτα να δείτε 225 με 5η και άμα γεμίσει η 5η κοτσάρουμε και μία 6η να φτάσει στα 260 . Εγώ τα έχω δεί , και μου αρκεί.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.205
Reaction score
11.481
Τα trip computers των περισσοτέρων αυτοκινήτων κλέβουν στη μέση κατανάλωση.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για να απαντήσω , σε όποιον μπορεί κακοπροαίρετα να πεί την μ@λ@κία; του , συμπεριλαμβονομένων κάποιων admins εδω , όποτε θέλετε πάμε μία βόλτα να δείτε 225 με 5η και άμα γεμίσει η 5η κοτσάρουμε και μία 6η να φτάσει στα 260 . Εγώ τα έχω δεί , και μου αρκεί.
Ηρέμησε ρε συ, δεν σου είπαν και τίποτα :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Τα trip computers των περισσοτέρων αυτοκινήτων κλέβουν στη μέση κατανάλωση.
Κλέβουν όσο περίπου κλέβει και το ταχύμετρό τους, 5-6-7%.


Για το 135 πες!
Μόνο σε σταμάτα-ξεκίνα κίνηση έκαιγε πολύ. Γενικά ήταν μια χαρά για την απόδοση.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Τα trip computers των περισσοτέρων αυτοκινήτων κλέβουν στη μέση κατανάλωση.
Δεν κλέβουν αυτά , οι αντλίες κλέβουν κυρίως.
Μετρημένα κουκιά
Κλέβουν όσο περίπου κλέβει και το ταχύμετρό τους, 5-6-7%.
Ούτε αυτό κλέβει.
Δηλαδή δείχνει περισσότερα αλλά συνειδητά.
Η πραγματική ταχύτητα μετριέται κανονικά , αν δει κανείς την ταχύτητα οχήματος από την διαγνωστική θύρα συμπίπτει με αυτήν του GPS αλλά όλοι οι κατασκευαστές επιλέγουν να δείχνουν περισσότερα χαω στα όργανα
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
O βασιλιάς των σαλίγκαρων:

View attachment 168141

2015 astra 1.6cdti 6at. Ποιός θέλει αυτή την αμαξάρα; πωλείται.
Οντως είχα το 1.3D κανείς δεν πίστευε ότι ήταν 1300 εκτός απο τις τελικές που στα 175 ψόφαγε μέσω λογισμικού.Fiat moteur απο Χαλκίδα πρός Β.Εύβοια το ανέβαζα μέχρι 5000στρ συνέχεια πολύ γέλιο λέμε .
Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα μέχρι 120 και πόδι πούπουλο έγραψε 4,4 λίτρα.
Το 1600 με τα 136 άλογα πρέπει να ήταν απόλαυση στα ανηφορικά.
Προβλήματα κανένα και πολύ καλή η πίσω ανάρτηση τελικά ο ημιάκαμπτος είναι καλύτερος απο τον άκαμπτο που έχει το τωρινό μου Golf.
Τραβάς κανά ζόρι μεγάλε?
Αν τραβάς να σε βοηθήσω.
Αν είχα τα χρήματα μόνο CIVIC θα έπαιρνα σε αυτή την κατηγορία,τα έχω λατρέψει απο την πρώτη γενιά το δίπορτο 1200 νομίζω μέχρι και το τελευταίο
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν είχα πρωτοπάρει το Focus ( βενζίνη, 1.6 Ecoboost 150 ps ), είχα καταφέρει να έχω ένδειξη 4.6l/100 σε ταξίδι απο Λευκάδα προς Αθήνα. Είχα γεμίσει καύσιμο στη Λευκάδα και στο Μαρούσι η βελόνα ήταν στα 3/4. Η οδήγηση που του έκανα όμως ήταν άκρως κουραστική. Μέση ωριαία ταχύτητα 80, με διαρκή έλεγχο της στιγμιαίας κατανάλωσης ώστε να τη κρατάω σε πολύ χαμηλά επίπεδα ( πολύ παιχνίδι με το γκάζι, αλλά ήταν το πρώτο "οικονομικό" αυτοκίνητό μου και ήθελα να δω πόσο πιο χαμηλά μπορούσα να κρατήσω τη κατανάλωση ).
Συνήθως σε μικτό κύκλο ήμουν μεταξύ 5.8 ~ 6.5 , με τον νέο κινητήρα έχω βαρεθεί να κυνηγάω τη βέλτιστη κατανάλωση και του τσαρουχώνω το γκάζι τακτικά. Σε μικτό κύκλο με αρκετή κίνηση στη πόλη, τώρα παίζω στα 7.5~7.8 και στην εθνική παίζω ανάμεσα στα 5.6~5.8 ( με μέση ταχύτητα τα 130 χαω ).
 



TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Κι εγώ κάποτε τελίκιασα το αμάξι μου. Ήταν 20+ χρόνια πίσω. Δεν νομίζω να το επαναλάβω. Το στενό οπτικό πεδίο πάνω από τα 180 ήταν τρομακτικό. Και η κίνηση της Εγνατίας τότε δεν έχει σχέση με τους σημερινούς δρόμους... Μου αρκεί ότι η μηχανή είναι αρκετά δυνατή ώστε να μπορώ να προσπεράσω γρήγορα, ακόμα και τα φορτηγά σε ορεινούς δρόμους.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top