ELPEDISON

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ και να πάω στην ELPEDISON. Τώρα που με το καλοκαίρι θα αρχίσω τα κλιματιστικά. Έχει κανείς κάνει την κίνηση να μου πει πώς πήγε (και πάει) η όλη υποθεση;

Εκτός των καθαρών χρεώσεων του ρεύματος (όπου περιμένω βέβαια μια οικονομία),, όλες οι άλλες χρεώσεις παραμένουν ολόιδιες, έτσι δεν είναι; Η εξοικονόμηση είναι αυτή που περιμένατε ή υπάρχουν κρυφές χρεώσεις/επιβαρύνσεις;

Δεν αποκλείω άλλους εναλλακτικούς παρόχους οπότε... αν έχετε κάτι να προτείνετε....
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Εγώ είμαι στην ΕΛΙΝ στο πρόγραμμα electrician με σταθερή τιμή χωρίς πάγιο και χωρίς οριακή συστήματος .Ρίξε μια ματιά .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πρόσεξε το Συντελεστή Επιβάρυνσης Ρήτρας Οριακής Τιμής Συστήματος.

Όσο και να λέει το συμβόλαιο ότι θα πληρώσεις την κιλοβατώρα αυτή η τιμή (Ρήτρα Οριακής Τιμής Συστήματος) θα πηγαίνει το λογαριασμό όπου θέλει, προς τα πάνω ή κάτω.

Δες και τα προγράμματα που δεν εξαρτώνται από αυτή. Είναι λίγα, λίγο ακριβότερα αλλά δεν έχουν την εξάρτηση.
Ειναι ποιό σίγουρος ο λογαριασμός έτσι και όχι χρηματιστήριο.
 
  • Like
Reactions: gid

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Επειδή ψάχνομαι κι εγώ, βρήκα ένα πρόγραμμα της Watt & Volt με (όχι από) 0,059€/ kWh.

Στην περίπτωσή μου, λόγω μεγάλης κατανάλωσης, με ενδιαφέρει πολύ.

Πρόσεξε το Συντελεστή Επιβάρυνσης Ρήτρας Οριακής Τιμής Συστήματος.
Πού το βλέπουμε αυτό;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πού το βλέπουμε αυτό;
Ειναι στους όρους των συμβολαίων. Αν ψάξεις τα μεγάλα γράμματα θα το δεις.
Η τιμή αυτή ορίζεται από την ΡΑΕ αν δεν κάνω λάθος.
Εγώ αν ποτέ άλλαζα τη ΔΕΗ θα κοιτούσα μόνο τα συμβόλαια χωρίς ρήτρες και ας ήταν λίγο παραπάνω.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αυτό της βάτ και βόλτ είναι λίγο περίεργο, οι άλλοι προσφέρουν περί τα 0.085.....

Καλή επισήμανση αυτή για την ΟΤΣ, και όντως το βρήκα με μεγάλα γράμματα σε μια ιστοσελίδα, δεν το θάβουν, δεν έχουν λόγο, το αντίθετο....
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σκέφτομαι να φύγω από τη ΔΕΗ και να πάω στην ELPEDISON. Τώρα που με το καλοκαίρι θα αρχίσω τα κλιματιστικά. Έχει κανείς κάνει την κίνηση να μου πει πώς πήγε (και πάει) η όλη υποθεση;

Εκτός των καθαρών χρεώσεων του ρεύματος (όπου περιμένω βέβαια μια οικονομία),, όλες οι άλλες χρεώσεις παραμένουν ολόιδιες, έτσι δεν είναι; Η εξοικονόμηση είναι αυτή που περιμένατε ή υπάρχουν κρυφές χρεώσεις/επιβαρύνσεις;

Δεν αποκλείω άλλους εναλλακτικούς παρόχους οπότε... αν έχετε κάτι να προτείνετε....
Έχω κάνει από τον 9/2019 συμβόλαιο με την εταιρεία. Το συμβόλαιο είναι το fixed όπου η τιμή της κιλοβατώρας είναι σταθερή ανεξάρτητα από τις διακυμάνσεις της τιμής που αγοράζει η εταιρεία. Επίσης το συμβόλαιο είναι ανοιχτό (όποτε θέλεις φεύγεις δηλαδή, χωρίς καμμιά επίπτωση) και επίσης επειδή έχω ενεργοποιήσει πληρωμή μέσω πάγιας εντολής υπάρχει κάθε μήνα έκπτωση 15% στην τιμή της κιλοβατώρας. Με όλα αυτά η σταθερή τιμή έρχεται περίπου στα 7,9λεπτά/KWh. Εφ' οσον μετράς μόνος σου την κατανάλωση και πέρνεις τηλέφωνο και ενημερώνεις την εταιρεία, κάθε μήνα βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός που έχει και την έκπτωση 15%.
Πρακτικά, με κατανάλωση περίπου 480 με 500 κιλοβατώρες/μήνα ο λογαριασμός μου έρχεται κατά μέσο όρο γύρω στ 85ευρώ/μήνα. Σε σχέση με την ΔΕΗ που είχα πριν, το όφελος είναι περίπου καμιά 10αριά ευρώ/μήνα.
Όταν θα κλείσω χρόνο θα κάνω λεπτομερέστερη σύγκριση.
Αυτά.
(Στα υπέρ της εταιρείας η εύκολη και άμεση επικοινωνία είτε με τηλεφωνο, είτε με live chat, είτε με το app).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Συμφωνώ. Όπως τα υπολόγισα και εγώ σε χαμηλές καταναλώσεις η διαφορά είναι μικρή έως πολύ μικρή (για μένα) ώστε να προβεί κάποιος σε αλλαγή παρόχου.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Με ενα ψαξιμο που ειχα κανει προσφατα, για καταναλωση γυρω στις 1000-1200kWh/4μηνο, το οφελος του καλυτερου προγραμματος (χωρις ΟΤΣ εννοειται) σε σχεση με τη δεη, ηταν γυρω στα 50€/ετος.
 
Last edited:

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Η Elpedison μαζί με την NRG είναι οι μοναδικές που προσφέρουν συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ.

 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Η Elpedison μαζί με την NRG είναι οι μοναδικές που προσφέρουν συμβόλαιο χωρίς ΟΤΣ.

Και η ελιν, που για χαμηλη καταναλωση μου εβγαζε την καλυτερη τιμη
1590645796017.png
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Και η ελιν, που για χαμηλη καταναλωση μου εβγαζε την καλυτερη τιμη
View attachment 167479
Η ELIN με τη ΔΕΗ δεν εφαρμόζουν τη ρήτρα. Η Elpedison την εφαρμόζει και σου δίνει την επιλογή συμβολαίου χωρίς.

Γενικά η αλλαγή παρόχου συμφέρει μόνο σε μεγάλες καταναλώσεις.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Το πρόγραμμα Watt & Volt με το 0.059Εuro/ KWh έχει "ετήσια συνδρομή" 59Ε το χρόνο, πληρωτέα στην αρχή του χρόνου.

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
τώρα μόλις μίλησα με την...δεν θυμάμαι..... :p :lol: για το οικιακό

και μου έδωσε προσφορά 0.0605 τιμή κιλοβατώρας τελική με έκπτωση συνέπειας
και πάγιο 2.90 το μήνα όπου κάθε χρόνο που θα κλείνω θα μου επιστρέφεται ένα 20ρικο

και αν έχω και νυχτερινό μετρητή η κιλοβατώρα κατεβαίνει στα 0.0431


στο Γ21 που έχω στο μαγαζί μου έδωσε 0.064 αλλά με 6 ευρώ πάγιο το μήνα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το πρόγραμμα Watt & Volt με το 0.059Εuro/ KWh έχει "ετήσια συνδρομή" 59Ε το χρόνο, πληρωτέα στην αρχή του χρόνου.

Αυτό το "Οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις είναι κοινές για όλους τους Προμηθευτές Ηλεκτρικής Ενέργειας, όπως έχουν διαμορφωθεί από το ΥΠΕΚΑ και απεικονίζονται με ευκρίνεια στον λογαριασμό σας." τι σημαίνει άραγε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις βγαίνουν με ένα όριο. Δηλαδή "αγοράζουν" πχ με 50 και οι ΡΧ είναι από 40-60. Αν η "αγορά ενέργειας" την ώρα που βγήκε ο λογαριασμός είναι μέσα σε αυτό το όριο δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω.
Αν είναι παραπάνω πληρώνεις τη διαφορά (x) τα kWh.
Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ.
Για αυτό λέω ότι στους παρόχους με ΡΧ ο λογαριασμός είναι χρηματιστήριο.

Αν κάπου κάνω λάθος διορθώστε.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αυτό το "Οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις είναι κοινές για όλους τους Προμηθευτές Ηλεκτρικής Ενέργειας, όπως έχουν διαμορφωθεί από το ΥΠΕΚΑ και απεικονίζονται με ευκρίνεια στον λογαριασμό σας." τι σημαίνει άραγε;
Από λογαριασμό ΔΕΗ

1590751970494.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ναι σωστά.
Αυτό που είπα εγώ είναι άλλο.
Μπερδεύτηκα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Από Watt&volt μου έδωσαν πριν λίγο 0.059 χωρίς πάγιο
με 59 ευρώ το χρόνο συνδρομή (άρα πάγιο :p) για σπίτι
και Γ21 μαγαζί στα 79 ευρά


έχουμε τίποτα νεότερο?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ ''ψάχνομαι'' ποιος θα μου βάλει ρεύμα, εκτός της ΔΕΗ, σε εκτός σχεδίου, πριν βάλω φωτοβολταϊκά! :laugh:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top