B&W club

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δε θελουμε να τη γιατρεψουμε αυτην...
Η συνταγή είναι μέσα στην τιμή.


Διοτι αν πετυχει.
Θα σταματήσουν να βλέπουν αηδιες τα ματάκια μου.


Ασε που τρωμε ξυλο απο τη γυναικα
Κάποιοι με μπιενταμπλεγιου, τρώνε πολύ περισσότερο από όσο ίσως νομίζεις.
Τραγικά πολύ περισσότερο.
Εσύ μπορεί να μην είσαι τόσο άτυχος, δε ξέρω.

Δια πασα νοσον μονο. Ενεργα.
Δηλαδή για να καταλάβω, δε σ'αρεσουν τα ενεργά; Οποιασδήποτε μάρκας, κοστολογίου, μεγέθους, κλπ;

Από τα μικρά τζιμπιελάκια μέχρι τα μεγάλα pmc, atc, Geithain, κλπ, και όλα τα ενδιάμεσα kii, Dutch, kef, Neumann, dynaudio, adam, focal, κλπ όλα όλα τα έχεις άχτι, τα μισείς, είναι μ@λακίες, μόνο με μπιενταμπλεγιου και τον δικό σου ενισχυτή αυτό που ταίριαξε (μαραντζ μάλλον) είσαι ευτυχισμένος;

Σοβαρά τώρα αυτό με τα χάπια ισχύει. Πάρτε τα.
 

H

HuxFlux

Guest
Η συνταγή είναι μέσα στην τιμή.



Θα σταματήσουν να βλέπουν αηδιες τα ματάκια μου.



Κάποιοι με μπιενταμπλεγιου, τρώνε πολύ περισσότερο από όσο ίσως νομίζεις.
Τραγικά πολύ περισσότερο.
Εσύ μπορεί να μην είσαι τόσο άτυχος, δε ξέρω.


Δηλαδή για να καταλάβω, δε σ'αρεσουν τα ενεργά; Οποιασδήποτε μάρκας, κοστολογίου, μεγέθους, κλπ;

Από τα μικρά τζιμπιελάκια μέχρι τα μεγάλα pmc, atc, Geithain, κλπ, και όλα τα ενδιάμεσα kii, Dutch, kef, Neumann, dynaudio, adam, focal, κλπ όλα όλα τα έχεις άχτι, τα μισείς, είναι μ@λακίες, μόνο με μπιενταμπλεγιου και τον δικό σου ενισχυτή αυτό που ταίριαξε (μαραντζ μάλλον) είσαι ευτυχισμένος;

Σοβαρά τώρα αυτό με τα χάπια ισχύει. Πάρτε τα.
Δεν ειπα οτι δεν μαρεσουν τα ενεργα. Τους δογματισμους σαρκαζω. Και στην απορριψη (πχ B&W) και στην αποδοχη (τυπου ενεργα και πεταχτε οτι αλλο εχετε). Σαν ανθρωπος δεν την πολυπαλευω με δογματισμους, δεν εχει να κανει με τα ενεργα συγκεκριμενα.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν ειπα οτι δεν μαρεσουν τα ενεργα. Τους δογματισμους σαρκαζω. Και στην απορριψη (πχ B&W) και στην αποδοχη (τυπου ενεργα και πεταχτε οτι αλλο εχετε). Σαν ανθρωπος δεν την πολυπαλευω με δογματισμους, δεν εχει να κανει με τα ενεργα συγκεκριμενα.
Καλά είναι και τα ενεργα στο 1μ.

Πρόσφατα στα 2μ είχε αυτά τα αποτελέσματα ένα ενεργό του χιλιαρικου έκαστον... Με 8αρακι γουφερ 3δρομο.

283216_0b1c95fc896cea5bf10ab4cf29a56ba1.jpg


Screenshot_20200706_100311.jpg
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
'Εχω μια απορία. Τα ενεργά υπάρχουν εδώ και δεκαετίες και τα χρησιμοποιούσαν επαγγελματίες ηχολήπτες στα στούντιο ηχογράφησης. Γιατί εδώ και λίγο καιρό τα ανακάλυψαν οι ψαγμένοι μουσικόφιλοι με τόσο ζήλο;
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ενδιαφέρον που μερικοί είναι υπέρμαχοι της επιστήμης και της προόδου σε θέματα ακουστικής, αλλά ταυτοχρονα είναι βαθιά προσηλωμένοι στον σεξισμό και τα στερεότυπα του περασμένου αιώνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν ειπα οτι δεν μαρεσουν τα ενεργα. Τους δογματισμους σαρκαζω. Και στην απορριψη (πχ B&W) και στην αποδοχη (τυπου ενεργα και πεταχτε οτι αλλο εχετε). Σαν ανθρωπος δεν την πολυπαλευω με δογματισμους, δεν εχει να κανει με τα ενεργα συγκεκριμενα.
Δεν υπάρχουν οι "δογματισμοί" που θες να "σαρκάζεις".

Η απόρριψη και η αποδοχή, όταν βασίζονται σε πληθώρα αντικειμενικών δεδομένων, λέγεται "σωστή επιλογή", όχι "δογματισμός"..

Νομίζω πως υπήρξαν άφθονα αντικειμενικά στοιχεία (πληθώρα μετρήσεων από γνωστά μπιενταμπλεγιου από διάφορα έγκυρα site ανέβηκαν στο θρεντ), άσε τις ακροάσεις του καθενός πες πως δεν έχουν αξία) που να στηρίζουν τα όσα άσχημα γράφονται για τα μπιενταμπλεγιου.

Ο αντίλογος είναι ...ας είμαι ευγενικός, αστείος (όσα δε φτάνει η αλεπού, κοίτα πόσο όμορφα είναι, έλα μωρέ ακούστε τη μουσική σας και δε χρειάζονται και σαμπ, τι να μας πείτε με τα ενεργά του χιλιαρικου, και τέτοια κωμικοτραγικά).

Ξέρεις καλά πόσο άσχημες μετρήσεις έχω δει από κλιψ, και πόσο απογοήτευση ήταν το (κάποτε αγαπημένο) νέο κλιψχορν, κι όταν τα σύγκρινα (δικαίως, καθώς μπιενταμπλεγιου και κλιψ πουλάνε αμφότερα σα στραγάλια) μπήκε το παιδί κι έριξε βίντεο με σοβαρές μετρήσεις μεταξύ ηχείων, όπου το κλιψ ήταν κλάσεις ανώτερο του μπιενταμπλεγιου.

Και μη μου αρχίσετε για τα προτερήματα του φίλτρου πρώτης τάξης (σκέτος πυκνωτής) πριν σκεφτείτε γιατί στα μεγάλα έχουν 4ης.

Τα παιδιά στο βίντεο πάντως, ιδίως ο κοντός, έχουν πολύ γνώση.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Καλώς η κακώς η B&w είναι πρώτη στην συνείδηση του κόσμου και νούμερο 2 είναι η focal
Δεν είναι τυχαίο
Αυτό το ξέρουν και Οι πέτρες
9 στους 10 καταναλωτές ψωνίζουν έτσι
Σαν τις μπυρες ένα πράγμα
Υπάρχουν τρομερές και καλύτερες μπυρες αλλά 8/10 πίνουν αμστελ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Όλα αυτά, είναι μετρήσεις από μπιενταμπλεγιου. Όλα. Πάρε μάτι:













Για πες μου τώρα, με αντικειμενικά κριτήρια, πως σου φαίνεται εκ πρώτης όψεως η γκάμα της μπιενταμπλεγιου;

Θες να δεις τις οφ αξις αποκρίσεις πιο αναλυτικά να κλάψεις; Όχι, δε πειράζει.. νομίζω αρκούν τα παραπάνω.

Πολύ ευγενικός είναι ο Άτκινσον.


ΥΓ
Δες συγκριτικά διάφορα άλλα ηχεία:



















Κλπ κλπ κλπ ατέλειωτη λίστα...

Δηλαδή, έλεος. Πραγματικά. Κοίτα πόσο ανώτερες μετρήσεις έχουν τόσα άλλα ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
H B&W πρέπει κάθε χρόνο να κερδίζει το βραβείο μάρκετινγκ, είναι με διαφορά η κορυφαία εταιρία σε αυτόν τον τομέα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα ρεβελ τι υπέροχα που μετράνε τα άτιμα, τρομερά όλα τα γραφήματα, παραδίδει μαθήματα άψογου engineering η φίρμα...

Η δυναμική συμπίεση τι έξοχη που είναι, η αντίσταση, η φάση, όλα μα όλα προσεγμένα.

Δογματισμός;

Χαχαχαχαχαχαχα, παιδιά δογματισμός είναι να επιμένετε ασκόπως σε αυτό το θέμα, και βεβαίως η καταστρατήγηση κάθε πραγματικής γνώσης και όλων των δεδομένων στο οντιο, αρχίζοντας από την απόσταση ακρόασης για κάθε δορυφοράκι αναλόγως διαμέτρου μιντγουφερ, ειλικρινά ξεπερνάει τον παραλογισμό.
 

C

chrispo

Guest
Ρε ΑΥΤΙ ποιόν Άτκινσον τώρα...εδώ αμφισβητούνε τον μπατζανάκη:tongue:
Μιλάμε για ειδικές καταστάσεις , που τείνουν στα όρια της γελοιότητας.

Πραγματικά , τέτοιας δογματικής φύσεως αγκύλωση , στον τρόπο σκέψης , είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο. Υποβόσκουν βαθύτερα αίτια σίγουρα, που αποκλίνουν της νορμάλ συμπεριφοράς και τρόπου σκέψης-αντίληψης-κρίσης δεδομένων και καταστάσεων.
Δε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ περαιτέρω... σε ντουβάρια να μιλούσες , καλύτερα θα επικοινωνούσες..:headbang:( τόσα διαγράμματα και αναφορές και επικαλούνται τον μπατζανάκη....το βασίλειο της φαιδρότητας)


Τους δογματισμους σαρκαζω. Και στην απορριψη (πχ B&W) και στην αποδοχη (τυπου ενεργα και πεταχτε οτι αλλο εχετε). Σαν ανθρωπος δεν την πολυπαλευω με δογματισμους, δεν εχει να κανει με τα ενεργα συγκεκριμενα.
...ξεκίνα πρώτα από τον αυτοσαρκασμό και μετά τράβα να σαρκάσεις τους άλλους...μπάς και ξεκολλήσει και ρολάρει το μυαλό σου και αποβάλεις τέτοιας μορφής σύνδρομα...( Πολύ λάθος προσέγγιση και με βοήθησες πάρα πολύ για να κατανοήσω την ¨περίπτωσή ¨ σου...thnx)


Δε θελουμε να τη γιατρεψουμε αυτην...Διοτι αν πετυχει...
δε χρειάζεται να προσπαθήσεις πολύ ,για να μας πείσεις...σε πιστεύουμε...:geek:


Σοβαρά τώρα αυτό με τα χάπια ισχύει. Πάρτε τα.
..δε θέλει, αντιστέκεται μέσω άσκησης σαρκασμού σε δογματισμούς ΤΡΙΤΩΝ ανά την υφήλιο, που παρέχουν στοιχεία μέτριων μετρήσεων των B&W, ασκώντας έτσι το αναφαίρετο δικαίωμα αμφισβήτησης του...για να ηρεμήσει το ΕΙΝΑΙ του..:roflmao:

...το μπατζανάκη..που τον εφηύρες ρε?...:confused:
(ο δρόμος από το σοβαρό στο γελοίο , είναι μισό τσιγάρο δρόμος και όλοι μπορούν να τον διαβούν...το ανάποδο όμως ,για πάρα πολλούς αποτελεί μαραθώνιο, μέσα στο καλοκαιρινό τους όνειρο..)

:lazy:...Ξύπναα !
 
Last edited by a moderator:

H

HuxFlux

Guest
Τα ρεβελ τι υπέροχα που μετράνε τα άτιμα, τρομερά όλα τα γραφήματα, παραδίδει μαθήματα άψογου engineering η φίρμα...

Η δυναμική συμπίεση τι έξοχη που είναι, η αντίσταση, η φάση, όλα μα όλα προσεγμένα.

Δογματισμός;

Χαχαχαχαχαχαχα, παιδιά δογματισμός είναι να επιμένετε ασκόπως σε αυτό το θέμα, και βεβαίως η καταστρατήγηση κάθε πραγματικής γνώσης και όλων των δεδομένων στο οντιο, αρχίζοντας από την απόσταση ακρόασης για κάθε δορυφοράκι αναλόγως διαμέτρου μιντγουφερ, ειλικρινά ξεπερνάει τον παραλογισμό.
Δογματισμο θεωρω την προσκολληση σε συγκεκριμενα κριτηρια με την παραλληλη απορριψη καθε αλλου κριτηριου.
Παραδειγμα 1: Εγω τρωω ξυλο απο τη γυναικα κι ετσι το κριτηριο μου μεταξυ αλλων ειναι να εχω ομορφο ηχειο στο σαλονι γιατι δε μ'αφηνει να βαλω τα ATC που μοιαζουν με φωλιες για σπουργιτια.
Παραδειγμα 2 λίγο πιο σοβαρο: Υποκειμενικα μ'αρεσει παραπανω ο ηχος του. Θες επειδη ετσι εμαθα να ακουω, θες επειδη το αυτι μου εχει τετοια κατασκευη που ακουει καλυτερα το ταδε απο το δεινα ηχειο, το προτιμω με υποκειμενικα κριτηρια.
Παραδειγμα 3 σοβαροτερο απο τα παραπανω: Μπορει να μην εχω λεφτα ή να μην με ενδιαφερει να αλλαξω το ηχοσυστημα μου.

Δογματισμος ειναι να ερχεται το καθε καρυδιας καρυδι στο παρον θρεντ και να λεει πεταχτε τα, σας κοροιδευει η B&W γιατι μου το 'πε ο μπατζανακης μου, που του το 'πε ο μπαρμπας του, που ειχε κολλητο μεσα στην B&W.

Δογματισμος ειναι επισης η επιμονη μονο σε 1 συγκεκριμενο κριτηριο και η απορριψη ολων των αλλων που μπορει να υπαρχουν στην επιλογη ηχειου.

Τελος, ειναι δογματισμος η φανατιλα που αναδυεται γυρω απο αυτες τις συζητησεις, ανεξαρτητως του ποια μερια εχει δικαιο ή αδικο. Ειναι φανατιλα και τερμα δογματικο να αποκαλουνται κουφοι/τυφλοι/blah/blah οσοι εχουν μια μαρκα ηχειων πχ. Και δεν ειναι παντοτε για χαβαλε, για να προλαβω ορισμενους. Οσο φανατιλα και αρρωστο ειναι να προσβαλλονται ευθεως ατομα , βλεπε περαπανω ποστ.

Αυτα επειδη εγραψες κατι περι θρησκειων προηγουμενως.

Προς τον μπατζανακη: Επειδη σε βλεπω οτι επιμενεις και το κανεις και με τροπο προσβλητικο. Μια γρηγορη ερωτηση. Εχεις γραψει οτι υπευθυνος της B&W σε εκθεση της, εχει παραδεχθει σε γνωστο σου οτι εν γνωσει τους πουλανε ηχεια προβληματικα στη σχεδιαση τους διοτι τετοιους πελατες εχουν. Ο χαβαλες και οι προσβολες καλα κρατησαν μεχρι τωρα. Η ερωτηση πλεον ειναι η εξης: Αναλαμβανεις την ευθυνη αυτου του συγκεκριμενου ισχυρισμου; Για να μην μπερδευτεις και βιαστεις. Αλλο να μας πεις τη προσωπικη σου γνωμη για την B&W και τους πελατες της κι αλλο να ισχυριζεσαι οτι καποια πραγματα πχ ως προς την αντιμετωπιση των πελατων, εχουν ειπωθει εστω και unofficially δια στοματος B&W.
 

C

chrispo

Guest
...ΕΧΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ..(.φιλικά στο λέω.)

(..άλλα λέμε ...άλλα καταλαβαίνεις...και άλλα λες..)
 

H

HuxFlux

Guest
...ΕΧΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ..(.φιλικά στο λέω.)

(..άλλα λέμε ...άλλα καταλαβαίνεις...και άλλα λες..)
Η ερωτηση που σου εχω κανει ισχυει και αναμενει απαντηση. Και να μη δωσεις απαντηση ομως, δεν εχω θεμα. Θα ζητησω διευκρινησεις απο αλλου αν δεν ερθουν απο εσενα (και συγκεκριμενα απο την εταιρεια που με αντιμετωπιζει οπως ισχυριζεσαι οτι ειπε καποιος υπευθυνος της). Εκτος αν διευκρινησεις εδω οτι δεν αναλαμβανεις την ευθυνη του συγκεκριμενου ισχυρισμου.

Οσο για τις διαπιστωσεις σου, θα σε παρακαλεσω στα φιλαρακια σου, την οικογενεια σου και γενικα με οποιους συναναστρεφεσαι κι εχεις αερα και δικαιωμα να μιλας ετσι.
 

C

chrispo

Guest
Τον αέρα, εσύ τον δίνεις με τις φαιδρότητες που γράφεις και επικαλείσαι από τη φαντασία σου..( άκου μπατζανάκης...:roflmao:)

(..το ξέρω η αλήθεια δεν αρέσει σε όλους..)
( και κάτι άλλο ΚΟΠΑΝΕ...τις οικογένειες άστες εκεί που είναι, μην τις ανακατεύεις και μην ασχολείσαι μαζί τους..όπως τις σέβομαι και γώ και δεν ασχολούμαι μαζί τους)
 
Last edited by a moderator:


H

HuxFlux

Guest
Τον αέρα, εσύ τον δίνεις με τις φαιδρότητες που γράφεις και επικαλείσαι από τη φαντασία σου..( άκου μπατζανάκης...:roflmao:)

(..το ξέρω η αλήθεια δεν αρέσει σε όλους..)
( και κάτι άλλο ΚΟΠΑΝΕ...τις οικογένειες άστες εκεί που είναι, μην τις ανακατεύεις και μην ασχολείσαι μαζί τους..όπως τις σέβομαι και γώ και δεν ασχολούμε μαζί τους)
Δεν λαμβανω απαντηση επι του ερωτηματος ως συνηθως. Μια χαρα. Screenshot το ποστακι με τον συγκεκριμενο ισχυρισμο και βλεπουμε.


Τότε προς έκπληξή του, του επιβεβαίωσε όλα όσα είχε παρατηρήσει και απλά του είπε ότι έχει δίκιο καθότι...
-έτσι έχουν μάθει και ΕΤΣΙ θέλουν να ακούν ( ο κόσμος)... και αυτοί εν γνώση τους, αυτό τους δίνουν...:geek:
ΥΓ. Δεν ειπα το παραμικρο για καμια οικογενεια, περι παραποιησης λεγομενων. Για ηρεμησε λιγο.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ρε σεις, είστε σοβαροί; Το τοπικ ονομάζεται "B&W club", γαμώ το φελέκι μου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ απευθύνεται σε ανθρώπους που γουστάρουν τη συγκεκριμένη φίρμα. ΔΕΝ ζητήθηκε η γνώμη σας αν τα B&W είναι καλά ή μάπα. Δηλαδή, έλεος, όλα πρέπει να τα σκίζετε; Τόσο μεγάλο πρόβλημα έχετε με το διαφορετικό γούστο/άποψη/καύλα από τη δική σας;
 

C

chrispo

Guest
Ήρεμος και πάντα ανοικτός σε συζητήσεις με λογικά επιχειρήματα είμαι.
Όλα έχουν ένα ΟΡΙΟ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top