Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Όμορφα, μόνο μια παρατήρηση: πολυ κοντά δεν είναι τα back surrounds στον καναπέ;
Ερώτηση πάνω σ αυτό, φαντάζομαι ότι την απόσταση εννοείς ότι είναι μικρή κι ως εκ τούτου έχω πρόβλημα με τον λοβό ακτινοβολίας;
Δεύτερη ερώτηση, η εστίαση πως πιστεύεις είναι πιο σωστή, κλειστή να "κοιτάνε" το κέντρο ακρόασης ή κάθετα στις 90 μοίρες;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ερώτηση πάνω σ αυτό, φαντάζομαι ότι την απόσταση εννοείς ότι είναι μικρή κι ως εκ τούτου έχω πρόβλημα με τον λοβό ακτινοβολίας;
Μικρές μετακινήσεις του κεφαλιού σου κάνουν μεγάλη διαφορά λόγω μικρής απόστασης. Και παίζει το ηχείο σωστα στο 1 μέτρο, ή θέλει παραπάνω;
Δεύτερη ερώτηση, η εστίαση πως πιστεύεις είναι πιο σωστή, κλειστή να "κοιτάνε" το κέντρο ακρόασης ή κάθετα στις 90 μοίρες;
Συζητήθηκε πολυ τελευταία εδώ...Εγω θα σου πρότεινα να μην είναι πολυ κλειστή γωνία.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μικρές μετακινήσεις του κεφαλιού σου κάνουν μεγάλη διαφορά λόγω μικρής απόστασης. Και παίζει το ηχείο σωστα στο 1 μέτρο, ή θέλει παραπάνω;

Συζητήθηκε πολυ τελευταία εδώ...Εγω θα σου πρότεινα να μην είναι πολυ κλειστή γωνία.
Αρα για να καταλάβω, καλύτερα να κοιτάνε τον ακροατή ώστε λόγω μικρής απόστασης να "προλαβαίνει" τη διασπορά, σωστά;
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
ανεβασε στο app να 📽 αν κανεις ισοσταθμιση 😉
Ισοστάθμιση σοβαρή κι όχι πρόχειρη όπως σήμερα θα γίνει τέλη Σεπτέμβρη, ως γνωστόν από Ιούνιο μέχρι και Σεπτέμβρη και λόγω φόρτου εργασίας αλλά κυρίως λόγω συνθηκών (ζέστη) το σύστημα βγαίνει εξ ολοκλήρου απ την πρίζα, δεν θέλω ούτε τον εξοπλισμό να ταλαιπωρώ, ούτε εγώ να βλέπω και να ιδρώνω.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
δεν παιζει αρκουδισιον ;
Δλδ. να έχω κάνει ισοστάθμιση και να βάλω το κλιματιστικό το 18άρι που θα μου πάρει τ αυτιά, αμ δε! Εδώ ήδη εμένα μ ενοχλεί ο εξαερισμός του προτζέκτορα κι είναι ένας απ τους λόγους που σκέφτομαι σοβαρά την απόκτηση 82άρας τηλεόρασης, να προσθέσω και τη βαβούρα του κλιματιστικού; Βασικά το καλοκαίρι το έχω σύστημα εδώ και πολλά χρόνια να κάνω αποτοξίνωση, μαζεύω υλικό για το χειμώνα, ταυτόχρονα δεν ταλαιπωρώ ενισχυτές και προβολικό κι όταν πιάσει Οκτώβρης στρώνω μόνο τα χαλιά του home και κάνω ισοστάθμιση. Ετσι κάθε Οκτώβρη που έχουν περάσει τέσσερις μήνες αποχής, μου φαίνεται σα να ξαναρχίζω απ την αρχή την εμπειρία στον οικιακό κινηματογράφο, έχει άλλη γλύκα όταν σου χει λείψει.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
σε τι αποσταση ακους ;
2,7 μέτρα τα κυρίως, 2.6 το κεντρικό, 2,5 μέτρα τα περιφερειακά και 1 μέτρο τα πίσω περιφερειακά, γιατί; Για να σε προλάβω, μ ενοχλεί ο ήχος ο ξεκάρφωτος πέραν της ταινίας ή της μουσικής.
 





Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
να δω αν εισαι καλα βρε
Κουφό μ έβγαλες βρε; :roflmao:
Μια χαρά είμαι αλλά δύο λόγοι με κάνουν να σκέφτομαι σοβαρά τη μεταπήδηση από βιντεοπροβολή σε τηλεόραση μετά από 17 χρόνια,πρώτον το μήκος καλωδίων hdmi πάντα μου δημιουργεί προβλήματα, έχω χαλάσει του κόσμου τα λεφτά για καλώδια 15μετρα να παντρεύονται με τον εκάστοτε ενισχυτή, δεύτερος λόγος αυτός που ανέφερα πριν, μετά από ταινία κι ενώ έχω κλείσει το σύστημα αλλά τελευταίο τον προτζέκτορα, μόλις τον κλείνω κι αυτόν ησυχάζει το σπίτι, πολλή βαβούρα βρε παιδί μου, παρόλο που σχετικά θεωρείται ήσυχος (32db αν θυμάμαι καλά στο eco mode) όπως και να το κάνεις την ησυχία της τηλεόρασης δεν την έχεις. Οσο για τις 82 ίντζες βλέπουμε, όταν θα ρθει ο καιρός μπορεί και ν ανέβω, σοβαρή τροχοπέδη όμως στην τελική απόφαση οι πολλές βλάβες που βγάζουν οι τηλεοράσεις, έχω τρομάξει μ αυτά που διαβάζω, ενώ τα προβόλια σκυλιά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν μπορεις να μεινεις σε προβολεα ειναι καλυτερα και ανεβαζεις ιντσες που ειναι το ζητουμενο....
..στα 3.2μ που εισαι περιπου απο τοιχο, θελεις 2.7μ πλατος οθονης για να εισαι οκ.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
αν μπορεις να μεινεις σε προβολεα ειναι καλυτερα και ανεβαζεις ιντσες που ειναι το ζητουμενο....
..στα 3.2μ που εισαι περιπου απο τοιχο, θελεις 2.7μ πλατος οθονης για να εισαι οκ.
Μιλάς για 120" πράγμα δύσκολο για μένα, μη ξεχνάς ότι δεν έχω δικό μου σπίτι και τα σπίτια στο ενοίκιο τ αλλάζω σαν τα πουκάμισα, τα δύο προηγούμενα σπίτια είχαν χώρο οριακά για 92" γι αυτό έχω κρατήσει αυτή τη διάσταση, δεν αλλάζω γιατί άμα φύγω και πάω σε μικρότερο θα μου κακοφανεί να πέσω απ τις 120 στις 90 και το χειρότερο πράγμα είναι η συνήθεια.
Επίσης αν τελικά καταλήξω κάποια στιγμή να πάρω τηλεόραση, θα είναι στα 2.70μ απόσταση γιατί θα πάει στο έπιπλο με τα μηχανήματα, δεν θα είναι στα 3.2μ όπως σωστά υπολόγισες, οπότε πάνω κάτω στην ίδια διάσταση θα είμαι.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Φιλε @K. ROMPOTIS ωραιος ο χωρος σου αλλα πολυ αδειος.Σιγουρα παιζουν ευχαριστα τοσα πολλα ηχεια εκει μεσα;Θα γινεται καταιγισμος ανεπιθυμητων ανακλασεων απο παντου.Δεν σκεφτεσαι να επεμβεις με ακουστικη περιποιηση;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top