Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Ο καλύτερος μεζές για τη ρακί είναι η αγκινάρα και τα κουκιά :drinks:
Αγκινάρες και κουκιά να τα φας εσύ! :laugh:

Εμείς οι ανώμαλοι θέλουμε φασόλι γίγαντα, τυρί, ελιές, ντομάτα, αγγούρι, ταραμά, ντολμαδάκι, ψαράκι αλμυρό, σαλαμάκι, κασεράκι, αυγό βραστό, πιπερίτσα φλωρίνης και ότι άλλο βρεθεί καλοδεχούμενο.
 





Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ο καλυτερος μεζες τσι ρακης
δεν είναι τό αγκιναρακι ;
Ο καλύτερος μεζές για τη ρακί είναι η αγκινάρα και τα κουκιά
φασόλι γίγαντα, τυρί, ελιές, ντομάτα, αγγούρι, ταραμά, ντολμαδάκι, ψαράκι αλμυρό, σαλαμάκι, κασεράκι, αυγό βραστό, πιπερίτσα φλωρίνης
Δε θα τα χαλασωμε - συγκρουονται (ανευ λογου) δυο σχολες με ορους πραγματικοτητως.
Η ρακη κατ' εμε ειναι απεριτφ - καταναλωνεται μετα το περας του γευματος ως χωνευτικο και η φυσιολογικη συνοδεια τσι ειναι ή γλυκο ή φρουτο.
Εμεις βεβαια που τα 'χωμε καμει ολα πατσαλι τηνε πινωμε σα πιοτο (κρασι πουχου) και βεβαια μας ε θεριζει τα σωθικα για κιονα θεμε φαϊ απου να μας ε πιανει.
Και να τηνε βλεπετε τη ρακη - ειναι διαολος ...
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Η ρακη κατ' εμε ειναι απεριτφ - καταναλωνεται μετα το περας του γευματος ως χωνευτικο και η φυσιολογικη συνοδεια τσι ειναι ή γλυκο ή φρουτο.
- όντως... Η πρώτη μου επαφή με τό εν λόγω "φάρμακο" ήταν στο λουτρό Σφακίων συνοδία καρπουζιού , με ξένισε αλλά μου άρεσε... πάνε τριάντα χρόνια από τότε
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Δυστυχώς όχι... :(
Το πρόγραμμα χάλασε από τα ψέ, έχω φάει το σύμπαν και συνεχίζω να πεινάω.
Ξεγελαω τη πείνα ανά 2-3 ώρες με τέτοια κόλπα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ο ντάκος συνήθως δεν περιλαμβάνει αγγούρι. Ελιές όμως και ενίοτε και κάπαρη παίζουν.
Σαν ιδέα το λέω.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Χοιρινή τηγανιά με πατάτες, μια πράσινη σαλάτα και φέτα με μια καυτερή πιπεριά.

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg



Στο μεταξύ μπήκαν στην κατσαρόλα με το ελαιόλαδο για να τσιγαριστούν, όλα τα υλικά για ένα από τα αγαπημένα μου φαγητά.
h.jpg

Φασολάκια, αρακάς, κρεμμύδια, σκόρδα, πιπεριές κόκκινες και πράσινες, καλαμπόκι και μετά μπαίνουν τα μπαχαρικά, η σάλτσα, ο κύβος κνορ και λίγο ούζο.
Μαζί με μπόλικο τυρί φέτα και κανένα λουκάνικο Τζουμαγιάς για συνοδεία γίνεται μανιφίκ.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top