(Ηλεκτρικό μηχανάκι;) Next time, κι άλλη Vespuzza


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Βγαίνει η Touring μπορντώ.




Και η Super κατακόκκινη.





Εγώ όμως έχω κολλήσει σ' αυτήνανε, με βγαλμένα τα κιτρινέλια.




Η δική μου GTV με δερμάτινη διπλή σέλα και πλάτη topbox, φανάρι χαμηλά και άλλες ιταλοσαχλίτσες καταργήθηκε δυστυχώς.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Γιατί πάλι βέσπα;

Λόγω ρεζέρβας, ομορφιάς ή και τα δύο;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.877
Reaction score
41.090
Αν βγάλεις και τα κιτρινέλια και την αφήσεις σε καμιά άκρη του δρόμου να πας για κατούρημα (πέρα κει που μένεις) δεν θα μπορέσεις να την ξαναβρείς, ένα με τα σκίντα θα είναι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Λόγω ρεζέρβας, ομορφιάς ή και τα δύο;
Ρεζέρβα είχαν οι δίχρονες, όχι οι Modern. Απλώς απεχθάνομαι τον σχεδιασμό των σύγχρονων scooters, όλα με design θυρεού μπροστά, γεμάτα πλαστικά που ξεθωριάζουν και γδέρνονται.
Οι Θεσπούτσες είναι βαμμένες παντού σαν αυτοκίνητα (και monocoque σαν αυτά) και παρά τη μέτρια ποιότητα κατασκευής των Piaggio, οι δικές μου εκτός απο το γνωστό θέμα της αντλίας βενζίνης στην τωρινή δεν παρουσίασαν τίποτε άλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
App Scooter was originally a crowd-funded EV with a range of 400km, and an interchangeable battery option.

Μέσα στο 2020 θα κυκλοφορήσει λέει..

 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
Επειδή με τα μικρά ηλεκτρικά σκουτεράκια μετακινούνται κάτι εκατομμύρια Κινέζοι και έχω καβαλήσει κακάο 40αρια από δ αυτά , να ξετε ότι αυτά που εδώ πωλούνται με 1500 ευρώ έως μια 2000 απαιτούν μεγάλους συμβιβασμούς και σοβαρή σκέψη για τον επιθυμητό τροπο κίνησης.
Δηλαδή αν μένεις σε τίποτα Τουρκοβούνια , Κερατσίνι , Υμηττό κλπ μεγάλης διάρκειας κλίση δρόμου τα φθηνό μηχανάκι θα ανέβει αργά , πολύ αργά (15 με 20χαω) αν είναι φορτισμένο , και σίγουρα όχι με 100+ κιλά φορτίο.
Στην ευθεία βέβαια μπορεί να δει εύκολα 60χαω αλλά η ανηφόρα κάνει έντονη την επίδραση της .
Αυτά τα σκουτεράκια δεν έχουν καν το γκάζι ενός στρογγυλοφαναρου , φτιάχτηκαν για να μετακιμουν οικονομικά τον κόσμο σε διαδρομές ρουτίνας.
Θα βγάλουν 40- 50 χλμ αυτονομία αλλά απαιτούν χρήση προσεκτική (σταθερό "γκάζι" έχουν και κουμπάκι που εκτελεί χρέη cruise control) και μικρές ταχύτητες
Έχουν άθλια οδηγικά χαρακτηριστικά και εργονομία , αλλά δεδομένης της χαμηλής ταχύτητας κίνησης και του σκοπού που εξυπηρετούν δεν ενδιαφέρει κανέναν
Εδώ πωλούνται πολύ ακριβά , σχεδόν διπλάσια τιμή από τη λιανική στην Κίνα.
Η αξιοπιστία τους είναι κινεζική , στα 2 με 3 χρόνια η οθόνη δε θα δουλεύει η μπαταρία θα θέλει αλλαγή κλπ
Στα ακριβότερα η κατάσταση καλυτερεύει αλλά όπως βλέπετε 3.5 kw ισχύ είναι απλά ένα 50αρι στρογγυλοφαναρο απλά πιο εύκολα και πιο σταθερά αποδιδόμενη.
Αν η καθημερινή απόσταση είναι μέχρι 20-25 χλμ χωρίς έντονες ή διαρκείς ανηφόρες θα βολεψει , αλλιώς θα καταλήξει στα σκουπίδια
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Μια βόλτα στη Γαλλία και το πήρες:


If range anxiety is your primary concern, the E50 may be your scoot. It offers a claimed 300 kilometers of range, and can do a top speed of 45 kmh (or just under 28 mph). That description could be perfect if you’re planning to do a lot of slow commuting on city streets, and don’t have either a need or desire to go very far. Maximum engine power on this one is 4000 watts.

Sacrifice a little bit of range for a higher top speed, and you get the E100 configuration. This one can do 220 kilometers (just under 137 miles) before you need to either bring your batteries inside or else plug the whole scooter in to charge. Top speed is 80 kmh, or just under 50 mph, which could be a fair tradeoff depending on your situation. Maximum engine power is 6000 watts.

RedE 2Go Electric Scooter Left Side
RedE 2Go Electric Scooter Right Side

Your third option from Red Electric is the E125, which gets a range of 200 kilometers, or 124 miles on a single charge. Top speed on this one is 120 kmh, or 74.5 mph—the fastest one yet. Maximum engine power is 11000 watts.


Α, κι ένα γερμανικό, που ήδη κυκλοφορεί.
Λίγο ρετρό, λίγο πιο αργό.

62 miles per hour with its 7 kW motor pumping out 9.4 horsepower,
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
In sport mode, punch the throttle and you are rewarded with stunning acceleration that none of my peers had anything but praise for. If you pin the throttle and blink the next corner will be in front of you and you’ll be relying on regeneration and twin disks to get sensible. Trust me.


Παλιοζωή..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ολοκληρώθηκε η πώληση και αφού δεν βρήκαμε ελεκτρικό μηχανάκι και μέχρι να πάρω τη νέα Θεσπούτσα βάλαμε μέσα στην ανταλλαγή ένα Mi Electric Scooter τριών μηνών του γιού του που πήρε το Pro.

Οπότε μ' ένα σμπάρο δγυό τρυγόνια. :party:
 


S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Ολοκληρώθηκε η πώληση και αφού δεν βρήκαμε ελεκτρικό μηχανάκι και μέχρι να πάρω τη νέα Θεσπούτσα βάλαμε μέσα στην ανταλλαγή ένα Mi Electric Scooter τριών μηνών του γιού του που πήρε το Pro.

Οπότε μ' ένα σμπάρο δγυό τρυγόνια. :party:
Δεν σε σηκωνει εσενα εισαι αφρατουλης , στειλτο σε εμενα να κανουν βολτα τα μικρα 😁😁😁
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Ουστ, είναι μέχρι 100kg και είμαι 87. :p
θα χει πλάκα να σε ζυγίζει κάθε φορά.....
να βιάζεσαι να φύγεις...να πας 101 , να μην παίρνει μπρος και να μου αρχίσεις τα πάνω κάτω τον κήπο για 1 κιλό :cry: :lol:
 
Last edited:





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653

Είδα αυτό σήμερα και μου άρεσε. Παίρνει δεύτερη μπαταρία αν η διαδρομή είναι μεγαλύτερη, έχει max ισχύ 6,2kW, τελική 95Km και αυτονομία με τη μια μπαταρία 100Km με 45Km/h, δηλαδή το μισό και ίσως κάτι για 'μένα. :p
Α, και 2000€ φθηνότερο απο τη Θεσπουτσελέκτρικ!

Ο αντιπρόσωπος μου είπε πως θα έχει το λουσάτο με τα δέρματα στις 10 Οκτωβρίου και ακούστηκε σοβαρός κι ενημερωμένος. Θαπανατοδώ πριν παραγγείλω τη Θεσπούτσα.



Κουκλίτσα θα είμαι! :biggrin:



 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.166
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top