τελικά τα καλώδια ακούγονται

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ήταν ομολογουμένως όνειρο ζωής για εμένα, να μνημονευόταν η απουσία μου σε ένα θρεντ που θα αφορούσε καλώδια...
:roflmao:

Αφου λοιπόν το 'φερε η κουβέντα... Πήρα την απόφαση της μη ενεργού συμμετοχής μου στο σάιτ μέχρι νεωτέρας. Η αρχική πρόθεση και σκέψη ήταν για πλήρη αποχώρηση και διαγραφή, μετα όμως από μια σύντομη συζήτηση μέσω πμ με τους ιδιοκτήτες, αποφάσισα να παραμείνω τυπικά ως μέλος.
Δεδομένου ότι επέλεξα όλη αυτή η συζήτηση να γίνει σε προσωπικό επίπεδο, χωρίς τυμπανοκρουσιες, δράματα, θεατρινισμους και θεαματικές εξόδους, κρίνω τουλάχιστον άκομψη την προσπάθεια συντονιστή του φορούμ να ερμηνεύσει, έστω και επιγραμματικα τους λόγους για τους οποίους απέχω, τη στιγμή που δεν έχει ή δεν θα έπρεπε να έχει λάβει γνώση των μηνυμάτων που αντάλλαξα με @Zizik και @xfader . Αλλιώς δεν αντιλαμβάνομαι τι είδους ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μηνύματα θα ήταν αυτά.

Κατανοώ πως είναι βολικό για τις αρχές του σάιτ και ενδεχομένως ευεργετικό για την ψυχοπαθολογια του εν λόγω συντονιστή να αποδίδεται εμμέσως η αποχή μου στην δεδομένη απεχθεια που τρέφω προς το πρόσωπό του, καθώς και σε πολιτικές "διαφωνίες". Οι λόγοι όμως είναι βαθυτεροι, ουσιαστικοτεροι και συσσωρευμενοι.
Είμαι άλλωστε πεπεισμενος, όπως έγραψα ξεκάθαρα και σε ένα από τα μηνύματα προς τους ιδιοκτήτες, πως ακόμα και η απαράδεκτη και παντελώς αδικαιολογητη μεταφορά μηνυμάτων μου που λειτούργησε για μένα σαν κερασάκι στην.. τούρτα, δεν έγινε με πρωτοβουλία του εν λόγω φερελπιδος καριερίστα συντονιστή. Ως είθισται να λέγεται σε αυτές τις περιπτώσεις, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι..
Καλό βράδυ και καλή συνέχεια!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Το κατά απόσβεση ευαγγέλιο να διαβάσεις αγαπητέ μου, εσύ που ρωτουσες για το νταμπινγκ φακτορ και την "υπεραπόσβεση".

Θελω εγω να με πεις πχια η διαφορα μεταξυ- αν υπαρχει-πολυκλωνου και μονοκλωνου
καλωδιου ηχειων, και εαν υπαρχει διαφορα σε τι συνισταται ευχαριστω :drinks:
Η διαφορά είναι απλώς κατασκευαστική, και έχει συνέπειες σε μηχανικά χαρακτηριστικά (εύκαμπτο ή όχι) αλλά ταυτόχρονα, κάθε κατασκευαστική αλλαγή, όποια κι αν είναι αυτή, επηρεάζει τις βασικές παραμέτρους του καλωδίου, που είναι χωρητικότητα, επαγωγικοτητα, ωμική αντίσταση και θωράκιση.

Τα καλώδια χαρακτηρίζονται από αυτές τις παραμέτρους, και από τίποτε άλλο.

Μόνο αυτά μετράνε για το πώς θα παίξει.

Χωρητικότητα, επαγωγικοτητα, ωμική αντίσταση και θωράκιση.

Τίποτε άλλο δεν εμπλέκεται στην απόδοση ενός καλωδίου.

Οι κατασκευαστικές παραλλαγές, ακόμα και των διηλεκτρικών ή της χημείας των αγωγών, έχουν ως αποτέλεσμα να μεταβάλλονται οι τεχνικές αυτές προδιαγραφές των καλωδίων.

Εμάς ουδολου δε μας ενδιαφέρει το πώς κατασκευάζεται ένα καλώδιο, δε σημαίνει τίποτα για μας.

Στην μόνη περίπτωση που ενδιαφερόμαστε για τις μηχανικές αντοχές του, ή για την αντοχή του σε υψηλές θερμοκρασίες, τότε κοιτάμε κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες, πχ το διηλεκτρικό από τεφλόν εγγυάται πως θα αντέχει περισσότερο στη θερμότητα από το κολητηρι και δε θα λιώνει με το που το κοιτάς.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Το κατά απόσβεση ευαγγέλιο να διαβάσεις αγαπητέ μου, εσύ που ρωτουσες για το νταμπινγκ φακτορ και την "υπεραπόσβεση".



Η διαφορά είναι απλώς κατασκευαστική, και έχει συνέπειες σε μηχανικά χαρακτηριστικά (εύκαμπτο ή όχι) αλλά ταυτόχρονα, κάθε κατασκευαστική αλλαγή, όποια κι αν είναι αυτή, επηρεάζει τις βασικές παραμέτρους του καλωδίου, που είναι χωρητικότητα, επαγωγικοτητα, ωμική αντίσταση και θωράκιση.

Τα καλώδια χαρακτηρίζονται από αυτές τις παραμέτρους, και από τίποτε άλλο.

Μόνο αυτά μετράνε για το πώς θα παίξει.

Χωρητικότητα, επαγωγικοτητα, ωμική αντίσταση και θωράκιση.

Τίποτε άλλο δεν εμπλέκεται στην απόδοση ενός καλωδίου.

Οι κατασκευαστικές παραλλαγές, ακόμα και των διηλεκτρικών ή της χημείας των αγωγών, έχουν ως αποτέλεσμα να μεταβάλλονται οι τεχνικές αυτές προδιαγραφές των καλωδίων.

Εμάς ουδολου δε μας ενδιαφέρει το πώς κατασκευάζεται ένα καλώδιο, δε σημαίνει τίποτα για μας.

Στην μόνη περίπτωση που ενδιαφερόμαστε για τις μηχανικές αντοχές του, ή για την αντοχή του σε υψηλές θερμοκρασίες, τότε κοιτάμε κάποιες κατασκευαστικές λεπτομέρειες, πχ το διηλεκτρικό από τεφλόν εγγυάται πως θα αντέχει περισσότερο στη θερμότητα από το κολητηρι και δε θα λιώνει με το που το κοιτάς.
το επιδερμικό φαινόμενο δεν παίζει ρόλο στην επιλογή πολύκλωνου καλωδίου?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
πόσο πιο πολύ και το λες σχεδόν με παράπονο
Πιο πολύ από το καταδεκτικό και υποκριτικό όριο της δικαιωματικής απαίτησης για σεβασμό.
Προτιμώ να αυξήσω τα όρια της ανοχής μου, παρά να προσαρμοστεί όλο το σύμπαν σ'εμένα.
Παράπονο διότι
- ενώ δεν ανέχεστε και ταμπελὠνετε ως γἰδια, χριστιανοταλιμπάν, ψεκασμένους, αντιεμβολιαστἐς, συνομωσιολὀγους, χαιεντἀδες, ανθρώπους οι οποίοι επιφυλλἀτονται σε ότι προσεκτικά σερβιρισμἐνο, φαινομενικά οφθαλμοφανές, πολιτικά ορθό, μαζικά αποδεκτό, (και δεν εννοώ τους αρνητές μάσκας),
και προτιμἀτε να υιοθετείτε άκριτα τον ορθολογισμό, λες και στη σκιά του βρίσκεται η κόλαση. Τζἰζ
Μα εκτός από τα αδιαμφισβήτητα επιστημονικά τεκμήρια, υπάρχουν, και κατά κανόνα παραθἐτονται, τόσο αισχρά ψεύδη ως αποτέλεσμα έρευνας, όσο να είναι αδιανόητη η οποιαδήποτε αμφιβολία γιατί έτσι όχι απλά θα κλονιζόταν η αξιοπιστία και η εμπιστοσύνη, αλλά θα έπεφτε η μάσκα και το μισάνθρωπο σύστημα διαχεἰρησης των μαζών, αυτό που δολοφονεί σε κοινή θέα για παραδειγματισμό, αυτό που παραποιεί τα γεγονότα και αλλάζει την ιστορία κατά το δοκοὐν, θα κατέρεε χαοτικά.
Παρόλα αυτά, δεν τους αναγνωρίζετε το δικαίωμα της αμφιβολίας, αλλά το μποὐλινγκ πάει σύννεφο.
- ενώ δεν κόβετε το παπατζηλἰκι σε πικρόχολα μέλη που δηλητηριάζουν με κακία και ειρωνεία τρολλἀροντας δίχως αύριο (οι οποίοι χωρίς καμία προσπάθεια να κερδίσουν τον σεβασμό μας, θεωρούνται κατεστημένο εδώ μέσα. Οι περἰφημοι ῾῾κολαούζοι, αβανταδόροι, και σιγονταριστἐς῾῾),
- αντιθέτως βλέπω να νοιάζεστε για το αν παρεξηγήθηκε από το πέταγμα της πεταλούδας ο κάθε κομπλεξικός ψηλομὐτης καθωσπρεπειστἠς, που και μόνο η έλλειψη χιούμορ και αυτοσαρκασμού, θα έπρεπε να δείχνει καθαρά το μέγεθος της εγωπἀθειας της έπαρσης, της ψυχικής αναπηρίας του.
Βλέπω να συντηρούνται ελλιπείς, μικροσκοπικοί, αδιάφοροι, κι ενοχλητικοί τρόφιμοι χωνεὐνοντας τη σάρκα αυτών που φεύγουν. Τίποτα διαφορετικό. Αυτό που γίνεται πάντα και παντού, το γνωστό, το συνηθισμένο, το λογικά επόμενο, το καθιερωμένο. Καμία ελπίδα για εξέλιξη του χιοὐμαν σπἰσεις.
Καλά πάμε. Δεν προβληματίζει η λυτρωτική αποχὠριση του μέλους. (Άσε ρε, έχουμε και δουλειές).
Η διάσπαση μετά τον διχασμό, αφού δεν εργαζόμαστε για την ενότητα, γνώρισμα της εποχής μας, αλλά δε θα μας βγει σε καλό.
Καλό βράδυ κι από ᾽μένα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Το επιδερμικό φαινόμενο δε παίζει ρόλο γενικά στο οντιο.
είναι για πολύ πιο υψηλές συχνότητες από αυτές που έχουμε στην έξοδο του ενισχυτή?
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.817
ηταν παλια μια μεταλ μπαντα, οι epidermic.... που ειχαν βαλει σκοπο να ξεφτυλισουν τους Epidemic... @daharis666 μηπως επαιζες σε αυτους? μηπως τα γνωριζεις τα παιδια? 🐒
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
ηταν παλια μια μεταλ μπαντα, οι epidermic.... που ειχαν βαλει σκοπο να ξεφτυλισουν τους Epidemic... @daharis666 μηπως επαιζες σε αυτους? μηπως τα γνωριζεις τα παιδια? 🐒
εγώ είχα τους Morpheus ...black,death καιοτισκ@ταθελειςmetal :lolsign:
 

Μηνύματα
12.460
Reaction score
14.626
Εχει και κατι D που πανε 1 MHZ
Αλλα παλι δε επηρρεαζει λογικα το επιδερμικο ειναι ακομα πολυ πιο ψηλα νομιζω. Επηρρεαζει ισως σοβαρα η χωριτικοτητα και εκει (oscillations). Αλλα και παλι θα το εχουν υπολογισει , ολα τα εχουν υπολογισει οι καλοι σχαδιαστες , ξερουν τη δουλεια τους.

Οσο αφορα τα μονολωνα υπαρχουν καποιες μελετες που εχει παρει το ματι μου οσον αφορα την κρυσταλλογραφια τους οτι τα ατομα ειναι πιο κοντα μεταξυ τους μην αφηνοντας κενα και αρα η διαδοση ειναι διαφορετικη των ηλεκτρονιων αλλα κατα ποσο ρολο παιζει στον ηχο ... ενταξει καλα κρασια. Αυτο που ισως υπαρχει μια ελπιδα να παιζει ... περα απο τα γνωστα .. εαν θες τη γνωμη μου ... ειναι εαν ειναι χυτο ή extruded ... χυτο ειναι καλη φαση αλλα που ...στην καλυτερη περιπτωση τα πανακριβα τους ειναι extruded.

Υπαρχουν μελετες εαν ψαξεις στο ιντερνετ. Δε τα εχω κρατησει , θα στα εστελνα , εγω τις κοιτουσα για αλλο λογο.
εγώ είχα τους Morpheus ...black,death καιοτισκ@ταθελειςmetal :lolsign:
Τι νομιζες θα ξεφευγες απο τον DEcembered χα χα. Ξερει τα παντα απο μπαντες σας το ειπα εγω. Ξερω ποιον κανω φολλοου
 






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Με κλεβουν....όπω; παντα άλλωστε8-)
μην του τη βγαίνεις πολύ στο αλλιώς του Δεκέμβριου γιατί είναι ανώμαλος μιλφάκιας...
δεν είναι σαν κ εμάς στρέιτ :biggrin:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
μην του τη βγαίνεις πολύ στο αλλιώς του Δεκέμβριου γιατί είναι ανώμαλος μιλφάκιας...
δεν είναι σαν κ εμάς στρέιτ :biggrin:
΄΄Εμας΄΄; Ποιοι ''εμας''; Εσυ μπορει να εισαι στρειτ...:):)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.584
Μηνύματα
2.866.434
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top