Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)



Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
έχω περάσει προ 20ετίας από κει για να χαζέψω (μαύρη, βούτα, λιμανάκια γύρω γύρω μέχρι να μας διώξει η αστυνομία) .
στην αρχή είχα την εντύπωση ότι το πέρασμα ήταν το ανηφορικό. μετά κατάλαβα οτι το πέρασμα ήταν το κατηφορικό.
δεν υπήρχε τρόπος να εξασφαλίσεις το άδειο του δρόμου πέραν από το ρεύμα καθόδου όπου είχες ένα τρόπο να καταλάβεις τι παίζει.
ο κόσμος είχε υπερβολικά μεγάλη εμπιστοσύνη στα χέρια του , περισσότερη απ' όσο έπρεπε.
ήταν κάτι εξαιρετικά επικίνδυνο στα όρια της ηλιθιότητας στα μάτια ενός 20χρονου αυτοκινητάκια.
η πραγματικότητα είναι ακόμα χειρότερη , πρόκειται για εγκληματική πράξη.
και ακόμα περισσότερο για τις μηχανές που στην απώλεια πρόσφυσης απλά δεν προλαβαίνεις να βήξεις καθώς σέρνεται στα πλαστικά της χωρίς να επιβραδύνει καθόλου προς τα πάνω σου.
με τα σημερινά μέσα επιτήρησης είναι θέμα μιας εβδομάδας να τους μαζέψεις όλους με φωτογραφίες και video.
πινακίδες/δίπλωμα για 2 χρόνια και κοινωνική εργασία στο ΚΑΤ για 3 μήνες.
 



Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
αυτό έπρεπε να έχει γίνει εδώ και καιρό για όλους...
θα φτάσουμε να καταργήσουμε τις θερμικές μηχανές στα ΙΧ και θα τρίβουμε ακόμα τακάκια σε μεταλλικούς δίσκους για να ξεκινήσουμε...
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
θα φτάσουμε να καταργήσουμε τις θερμικές μηχανές στα ΙΧ και θα τρίβουμε ακόμα τακάκια σε μεταλλικούς δίσκους για να ξεκινήσουμε...
Εσύ μικρός πρέπει να έκαψες πολλούς συμπλέκτες, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιο μένος! :lol:
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
3 στο mazda σε 140000χλμ
κακός υπολογισμός/συνδυασμός συμπλέκτη-βάρους-κλιμάκωσης κιβωτίου. 40-50000χλμ μέγιστη αντοχή σχεδόν με όλους τους χρήστες σε αστικό περιβάλλον. στην επαρχία είναι κάποιοι που βγάζουν και 80000χλμ αλλά όλα αυτά είναι μακρυά από τα κλασσικά ιαπωνικά δεδομένα των 140000χλμ και βάλε.
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Ο πατέρας μου στο Operl Astra G caravan που έχει για καθημερινό, κινούμενος σε προάστειο και το λίγο εθνική το καλοκαίρι που πάει διακοπές, έβγαλε 120000+ πριν αλλάξει συμπλέκτη.
 


Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
195000 το HRV του 99 για τον πρώτο του.
έβαλε ο παπάρας LUK και δεν έβγαλε ούτε 50000 μετά (χάθηκε ένας aisin ρε παπάρα...)
το cx7 δε σώζεται.
μέγα λάθος να κυκλοφορήσει χειροκίνητο.
μέχρι και 8φτερο δοκίμασα , πέρναγε άνετα τα 500αλόγατα αλλά είχε και αυτός γρήγορη φθορά.
η εκκίνηση είναι μεγάλο ζόρι για να σύστημα μετάδοσης.
θέλεις η σύμπλεξη να διαρκεί ελάχιστα. όμως ένα βαρύ όχημα με μακρυά πρώτη (60χαω στις 6500) δεν μπορεί να το κάνει αυτό γρήγορα. στο αυτόματο αδιαφορείς πλήρως, αναλαμβάνει η υδροδυναμική ...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Άλλαξα στα πρώτα 2 μου αυτοκίνητα δίσκο (Alfasud απο ρουλμάν, X1/9 απο αμπραγιαρίσματα) στα 90-100000 περίπου επειδή έκανα ό,τι μ@λακία μπορούσα, και δεν άλλαξα ξανά.

Στις επόμενες 2 Alfa άλλαξα απο ένα συγχρονιζέ δευτέρας μόνο, κλασσική ηλίθια κακοκατασκευασμένη ευαισθησία συνδυασμού δίσκου-σανζμάν. Και δικής μας ηλιθιότητας που παραμυθιαζόμασταν πως ήταν "σπορ" αυτοκίνητα... 🤮
Στις υψηλής ιπποδύναμης BMW μου έβγαζαν τουλάχιστον 150000, μπορεί να τις είχα πουλήσει μέχρι τότε αλλά ενημερωνόμουν. Τα ίδια σε οικογενειακά Citroen, Merc, BMW και δικά μου high HP Toyota, Nissan, Merc και αρκετά άλλα, κανένα θέμα.
Στο HR-V μου άλλαξε δίσκο το Μ0υνί που το έδωσα στις 230000 γιατί έτσι, χωρίς να πατινάρει, παρά την άγρια χρήση απο εμένα.
Η Corolla 2005 του Ντολμαδακιού με 195000 θα βγάλει άλλα τόσα. Θα πάει στο νεκροταφείο οχημάτων με τον αρχικό.

Τα σανζμάν είναι όλα σαν καινούρια.
Γι' αυτό αγαπάμε τα μάνιουαλζ έστω κι αν τα πρόδωσα προσφάτως. ;) Δεν αγαπάμε τα απαιτητικά στη συντήρηση DCT, μόνο πολύδισκα αυτόματα. :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Ματρακάδες στηριγμένοι σε '50s-60s όνειρα και '60s-'70s τεχνολογία. :p
Το μόνο προσόν τους τότε η πίσω κίνηση για να κάνουμε κανένα κωλίκι της κακιάς ώρας με το 4,5 στροφών τιμόνι άνευ υποβοήθησης.

Δεν σάπιζαν μεν όπως φημίζονταν, είχαν συνεχή εκνευριστικά μικροπροβλήματα δε.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Sud '82 το πρώτο μου μόλις πήρα δίπλωμα, Spider '80 μεταχειρισμένη, Giulietta '80 με A/C της οικογένειας που κληρονόμησα για δεύτερο.
 



Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
Είναι που είσαι μικρός .
άσχιετος είναι
μικρός είμαι εγώ αλλά alfasud, gtv κλπ τις αναγνώριζα στο δρόμο (καλά τώρα μόνο σε μουσείο τις βρίσκεις αν δεν τις έχουν φάει οι σκουριές)
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Τι μικρός είσαι εσύ ρε χαμένε ? 42 χρόνων μαντράχαλος , με τις ποδάρες τις αξύριστες.
Ο δεκέμβριος είναι μικρό παιδί. 25-30.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top