Πρώτο σύστημα ήχου για αρχάριο

Μηνύματα
9
Reaction score
20
Προσωπικά στα 1000 ευρώ θα έφερναν την απόσταση στα 2,5 μέτρα και θα έκανα ένα σύστημα με Yamaha HS 7 ή 8, το subaκι τους και το φθηνότερο balanced κινέζικο dac που μετράει αξιοπρεπώς με πηγή το pc. Δεν έχω δει ακριβώς τιμές αλλά αν θυμάμαι καλά στο περίπου πάνε 400 ηχεία, 400 sub και νομίζω ότι dac στα 200 θα βρεις.
Το να μειώσω την απόσταση μισό μέτρο ή και λίγο παραπάνω θεωρώ οτι γίνεται.
Διαβάζοντας το παρόν και αρκετά άλλα thread στο forum, άλλαξα θεώρηση σε αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου: Πως τον καλύτερο ήχο τον παίρνεις με παθητικά+ενισχυτη.
Πριν ζητήσω τη γνώμη σας σκόπευα να πάω για τα Focal Chora 806 + Yamaha RN-303 (ή αναβάθμιση σε RN-803).
Τα συγκεκριμένα ηχεία σε άσπρο τα θεωρώ πανέμορφα, μπαίνουν εύκολα σε σαλόνι και έχουν καλές κριτικές.
Έχοντας αναθεωρήσει σκέφτομαι να πάω στο παρακάτω σύστημα:
Ηχεία: Yamaha HS8 ~ 500€
Subwoofer: Yamaha HS8S ~ 420€
DAC: Yamaha WXC-50 ~ 320€ Το συγκεκριμένο επιλέχθηκε γιατί με καλύπει σε όλα όσα θέλω για συνδεσιμότητα, δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο

Δε σκόπευα να βάλω μόνο Yamaha, αλλά έτσι μου βγήκε. Τι λέτε?
Επίσης για να μου φύγει η περιέργεια, πιστεύετε θα είναι αισθητά καλύτερο από το συνδυασμό Focal Chora 806 + Yamaha RN-303?

Διαβάζοντας περισσότερο το φόρουμ συμπέρανα και τα εξής:
1. Πρόκειται για το πρώτο ποιοτικό σύστημα, άρα δεν έχει νόημα να ξεφύγω σε budget για διαφορές που στην παρούσα φάση ή δεν πρόκειται να καταλάβω ή θα είναι ελάχιστες σε σχέση με τα παραπάνω χρήματα (diminishing returns)
2. Αν αποφασίσω να ανέβω σε budget πρώτα θα πρέπει να ασχοληθώ με το χώρο ακρόασης και τη διαμόρφωσή του και μετά να δω για πιο high-end εξοπλισμό (κάτι πήρε το μάτι μου για Dirac, αλλά αυτή είναι μία μεγάλη ιστορία που λέω να αφήσω στην άκρη για την ώρα)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στη δική σου ο ουνδυασμος dac-ενεργσ-subs είναι ο ιδανικος λόγω ότι ξεκινάς από το 0. Στην.δική μου θα χρειαζόταν.να πάρω καμιά 10αριά συσκευές καθότι ανήκω στους.. βλαμένους.:prankster:
Άμα θες, πουλάω! :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Έχοντας αναθεωρήσει σκέφτομαι να πάω στο παρακάτω σύστημα:
Ηχεία: Yamaha HS8 ~ 500€
Subwoofer: Yamaha HS8S ~ 420€
DAC: Yamaha WXC-50 ~ 320€ Το συγκεκριμένο επιλέχθηκε γιατί με καλύπει σε όλα όσα θέλω για συνδεσιμότητα, δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο
ναι, να μην τα παρεις γιατι θα ακους 3 πουλακια καθονται..

να παρεις...

δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις sub για τις μουσικες σου με αυτα τα ηχεια και μπορεις να κατσεις 2.5-3μ
....αλλα θα χρειαστεις ισοσταθμιση.....
παρε εναν οικονομικο-ωραιο AV γιαυτο...και κανεις οτι αναβαθμισεις θελεις μετα, αν θες, σε καναλια η subs


βγαινει λιγο πιο πανω το ποσο αλλα θασαι πληρες και αναβαθμισιμος οποτε θες.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
20
Δες, αν θέλεις, και την (τεκμηριωμένη) γνώμη ενός αξιόπιστου δοκιμαστή με μεγάλη εμπειρία (είναι αρκετές δεκαετίες στο χαϊφιντελικό κουρμπέτι) για κάποια οικιακά ηχεία που ταιριάζουν στις αρχικές σου επιλογές:
Σε ευχαριστώ για τα λινκ!
Η απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντάς το review για τα Focal 806 που ήταν η αρχική μου προτίμηση:
Στο review, τα οδηγεί με έναν ενισχυτή Parasound HCA3500. Ψάχνοντας στα γρήγορα βλέπω οτι πωλείται μεταχειρισμένος στα ~1300 και το υπόλοιπο setup δεν κάνω καν οτι το καταλαβαίνω: Teac Esoteric P70/D70, dCS Puccini U-Clock, Melos Plus Series Line

Σε ένα πολύ πιο ταπεινό setup όπως αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, θα είναι "κοντινή" η απόδοση τους ή για να πιάσω το μαξ αυτών των ηχείων θα πρέπει να ανέβω πολύ σε ενισχυτές κτλ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.140
Reaction score
26.704
ενισχυτή Parasound HCA3500
Είναι μόνο τελικός.

α)Teac Esoteric P70/D70, β)dCS Puccini U-Clock, γ)Melos Plus Series Line
α)Πηγή (2 τεμάχια, τράνσπορτ+ντακ), β)Ρολόι για "διόρθωση" & συγχρονισμό του ψηφιακού σήματος (δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, έχω αμφιβολίες), γ)Προενισχυτής.
Θα υποστηρίξω κι εγώ τα ενεργά. Προσοχή, ενεργά με τους τελικούς μετά το κροσόβερ, όχι απλως αυτοενισχυόμενα. Αν μένεις Αθήνα, πήγαινε στον Νάκα να ακούσεις τα γιαμαχάκια, αξίζουν νομίζω. Για σαμπ, μπορείς να δεις και προς Πρεσόνους ή τα φθηνά της Άνταμ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... η ιδια εταιρια βγαζει και ενεργα σε κοντινη τιμη και με παρομοια χαρακτηριστικα μεγαφωνων, οποτε ξεμπερδευεις μια και καλη με τη χαζομαρα των παθητικων (δηλαδη, τα οποια θα χρειαστουν καποιο ενισχυτη-μεγαλο μπλεξιμο, περα απο τη δυνατοτητα παραμετροποιησης ισοσταθμισης). 🐒
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το να μειώσω την απόσταση μισό μέτρο ή και λίγο παραπάνω θεωρώ οτι γίνεται.
Διαβάζοντας το παρόν και αρκετά άλλα thread στο forum, άλλαξα θεώρηση σε αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου: Πως τον καλύτερο ήχο τον παίρνεις με παθητικά+ενισχυτη.
Πριν ζητήσω τη γνώμη σας σκόπευα να πάω για τα Focal Chora 806 + Yamaha RN-303 (ή αναβάθμιση σε RN-803).
Τα συγκεκριμένα ηχεία σε άσπρο τα θεωρώ πανέμορφα, μπαίνουν εύκολα σε σαλόνι και έχουν καλές κριτικές.
Έχοντας αναθεωρήσει σκέφτομαι να πάω στο παρακάτω σύστημα:
Ηχεία: Yamaha HS8 ~ 500€
Subwoofer: Yamaha HS8S ~ 420€
DAC: Yamaha WXC-50 ~ 320€ Το συγκεκριμένο επιλέχθηκε γιατί με καλύπει σε όλα όσα θέλω για συνδεσιμότητα, δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο

Δε σκόπευα να βάλω μόνο Yamaha, αλλά έτσι μου βγήκε. Τι λέτε?
Επίσης για να μου φύγει η περιέργεια, πιστεύετε θα είναι αισθητά καλύτερο από το συνδυασμό Focal Chora 806 + Yamaha RN-303?

Διαβάζοντας περισσότερο το φόρουμ συμπέρανα και τα εξής:
1. Πρόκειται για το πρώτο ποιοτικό σύστημα, άρα δεν έχει νόημα να ξεφύγω σε budget για διαφορές που στην παρούσα φάση ή δεν πρόκειται να καταλάβω ή θα είναι ελάχιστες σε σχέση με τα παραπάνω χρήματα (diminishing returns)
2. Αν αποφασίσω να ανέβω σε budget πρώτα θα πρέπει να ασχοληθώ με το χώρο ακρόασης και τη διαμόρφωσή του και μετά να δω για πιο high-end εξοπλισμό (κάτι πήρε το μάτι μου για Dirac, αλλά αυτή είναι μία μεγάλη ιστορία που λέω να αφήσω στην άκρη για την ώρα)
To streamer δεν κάνει (δεν βγάζει balanced) παρόλο που είναι πολύ συμπαθητικό από functionality και δουλεύει αξιόπιστα και το app της yami (τουλάχιστον αυτό είναι το feedback από έναν φίλο που το έχει). Δες στους κινέζους (SMSL, Topping, κτλ.) για φθηνό balanced dac αν θες να πάρεις τον δρόμο των ενεργών.

Στο budget πρέπει να βάλεις και βάσεις γιατί το έπιπλό σου λες ότι είναι 1,6. Πρέπει να κάνεις τρίγωνο με πλευρές 2,5m ή και λίγο μικρότερο μιας και το συνολικό σου πλάτος είναι 3,5 μέτρα ώστε να μειώσεις όσο γίνεται και τις πλαινές ανακλάσεις.
Θα πρέπει επίσης να υπολογίσεις ότι το sub θα πρέπει να τοποθετηθεί στο μέσο μεταξύ των 2 ηχείων (πίσω από το έπιπλο; ). Ένα σκαρίφημα του χώρου ή/και φώτο θα βοηθούσε να σου πούνε και άλλα παιδιά απόψεις.
Επειδή σε αυτό το budget (και σε αρκετά ψηλότερα) γίνονται συμβιβασμοί, σαν upgrade path θα μπορούσες να έχεις 2 καλύτερα subs και μια συσκευή ισοστάθμισης. Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω πως ένα τέτοιο σύστημα θα παίξει άσχημα για πρώτο σύστημα εξαιρώντας βέβαια τις επιπτώσεις του χώρου που θα τις έχεις ότι σύστημα και να βάλεις.

Υπάρχει και ο δρόμος που προτείνουν άλλοι φίλοι, με έναν AV και ένα ζευγάρι παθητικούς δορυφόρους. Κερδίζεις μια ισοστάθμιση από την αρχή, δυνατότητες ενσωμάτωσης sub και κάποια λειτουργικότητα στο streaming.

Τέλος υπάρχει και η δυνατότητα αν όντως μπορείς να φτάσεις στα 1.500 ευρώ, να δώσεις ένα μέρος αυτών των χρημάτων σε έναν επαγγελματία να δει το χώρο σου και να σε βοηθήσει με λύσεις. Εδώ οι περισσότεροι δεν ξέρουμε. Εγώ πάντως σίγουρα όχι. Απλώς είπα τι θα έκανα εγώ και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
Εν έτει 2020 δεν αγοράζουμε παθητικά ηχεία!

Θα πας να αγοράσεις ενα ζευγαρι απο αυτά

και ενα ζευγάρι απο αυτά

Με τα ρέστα θα παρεις καβλώδια και ενα dac

Είσαι κοντά στα 1.500 και έχεις ήχο που έχει να ζηλεψει ελάχιστα απο συστήματα πολλαπλάσιας αξίας.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ηχεια σαν τα chora 806,δεν τα οδηγεις με yamaha 303,αλλα με ολοκληρωμενο ενισχυτη τουλαχιστον 700-800 ευρω (χωρις εξτρα μπλιμπλικια,wi-fi,bluetooth κλπ,αλλα σκετο ενισχυτη),αν πραγματικα θελεις να τα αξιοποιησεις.

Πρεπει να αποφασισεις αν θελεις streamer ή θα παιξεις με συνδυασμο usb dac+laptop/pc.

To δευτερο αν προκειται να ακους σε μεγαλο ποσοστο spotify,net radio κλπ,ισως σε κουρασει.

Το yamaha wxc-50,ειναι πολυ πρακτικο,συμπαθητικο ηχητικα (σαν player με fixed εξοδο),η εφαρμογη musicCast πολυ καλη,αλλα δεν το συντιστω σε ρολο προενισχυτη.

Aν θελεις να στησεις κατι πολυ απλο σαν συνθεση,που θα κανει τα παντα ομως,θα σου προτεινα το cambridge audio CXN V2 σαν streamer και προενισχυτη/ dac και ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια πχ.Tannoy Gold 8 .Eισαι ακριβως στο οριο που εχεις βαλει (1500),το cxn εχει και balanced εξοδους,μπορεις αργοτερα να προσθεσεις και υπογουφερ (μαλλον δεν θα χρειαστει).

Αν θελεις να στησεις κατι με streamer και ηχεια οπως τα Focal τοτε θα πρεπει να ανεβεις σημαντικα (2500 ευρω) για να παρεις και εναν καλο ολοκληρωμενο ενισχυτη.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Το yamaha wxc-50,ειναι πολυ πρακτικο,συμπαθητικο ηχητικα (σαν player με fixed εξοδο),η εφαρμογη musicCast πολυ καλη,αλλα δεν το συντιστω σε ρολο προενισχυτη.
Τι δεν σου αρέσει στο yamaha από άποψη προενίσχυσης; Για το διάστημα που το χρησιμοποίησα σε τέτοιο ρόλο ήταν αξιοπρεπέστατο, άσχετα αν με έτρωγε η τσέπη μου και πήγα σε άλλη λύση μεταγενέστερα. Στο budget που θέτει ο φίλος, θα πήγαινα σε δύο 8άρια ενεργά και στο yamaha ως streamer/volume control, και θα μου έμεναν ρέστα.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Τι δεν σου αρέσει στο yamaha από άποψη προενίσχυσης; Για το διάστημα που το χρησιμοποίησα σε τέτοιο ρόλο ήταν αξιοπρεπέστατο, άσχετα αν με έτρωγε η τσέπη μου και πήγα σε άλλη λύση μεταγενέστερα. Στο budget που θέτει ο φίλος, θα πήγαινα σε δύο 8άρια ενεργά και στο yamaha ως streamer/volume control, και θα μου έμεναν ρέστα.
Προφανως δεν μου αρεσε ο ηχος κυριως αλλα και το εκνευριστικο ρυθμιστικο εντασης. Η δοκιμη εγινε με ολοκληρωμενο ενισχυτη που μπορει να δουλεψει και σαν τελικος ενισχυτης και εγινε απευθειας συγκριση .Το wxc-50 σαν προ και σαν τελικος ενισχυτης ο ολοκληρωμενος (απευθειας στο τελικο σταδιο ετσι) και το wxc-50 σαν player με fixed εξοδο με τον ολοκληρωμενο. Μπορει φυσικα καποιος να μεινει ικανοποιημενος,αλλα μια συγκριση μπορει να αλλαξει τα δεδομενα.Το εργαλειο ειναι μια χαρα σαν player φυσικα,ειδικα αν λαβει κανεις υποψη του και την τιμη του.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν και είμαι φίλος των ενεργών, εκεί κινούμαι και εκεί "παλεύω"... και φυσικά τα προτείνω σε συνδυασμό με subs + dac... εντούτοις μην απορρίψεις βιαστικά τη λύση του AV (π.χ. o Denon AVR-X3600H που πρότεινε ο @Kostas Kefalas)

Ο λόγος είναι (όπως τα βλέπω εγώ) μια παραπάνω ευελιξία και πρακτικότητα, ειδικά αν δε θες να ξοδέψεις περιουσίες και απλά να κάνεις αξιοπρεπώς τη δουλειά σου.

Τι εννοώ; Με έναν AV έχεις λυμένα κατευθείαν προβλήματα του τύπου σοβαρό ρυθμιστικό έντασης, ενισχυτής ακουστικών (δεν τα έχουν όλα τα dacs αυτά), πολλέεεες εισόδους ψηφιακές να βάλεις cd, tv κλπ, πολλέεεες εισόδους αναλογικές να βάλεις ότι άλλο χρειαστεί, εισόδους hdmi να κουμπώσεις και κανένα BR player π.χ., έξοδοι για subs, έξοδοι προενίσχυσης αν θες στο μέλλον εύκολα να ανεβάσεις ισχύ με τελικούς, ισοστάθμιση από την πρώτη στιγμή με το καλημέρα, ραδιόφωνο, έξοδοι ηχείων πιο πολλές από όσες θες οπότε μπορείς να βάλεις άνετα μουσική και σε άλλο δευτερεύοντα χώρο σα δεύτερη ζώνη, τηλεχειρισμό για τα πάντα, δυνατότητα για πολυκάναλο όποτε γουστάρεις .... μπορώ να συνεχίσω αλλά την ιδέα την έπιασες. Δεν είναι απλά ενισχυτής, είναι το κέντρο σου.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Εν έτει 2020 δεν αγοράζουμε παθητικά ηχεία!

Θα πας να αγοράσεις ενα ζευγαρι απο αυτά

και ενα ζευγάρι απο αυτά

Με τα ρέστα θα παρεις καβλώδια και ενα dac

Είσαι κοντά στα 1.500 και έχεις ήχο που έχει να ζηλεψει ελάχιστα απο συστήματα πολλαπλάσιας αξίας.
Γιατι το presonus και οχι το JBL LSR 310 S ???
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Εν έτει 2020 δεν αγοράζουμε παθητικά ηχεία!

Θα πας να αγοράσεις ενα ζευγαρι απο αυτά

και ενα ζευγάρι απο αυτά

Με τα ρέστα θα παρεις καβλώδια και ενα dac

Είσαι κοντά στα 1.500 και έχεις ήχο που έχει να ζηλεψει ελάχιστα απο συστήματα πολλαπλάσιας αξίας.
+1 για το dac, φοβερό value.for money.
 


Μηνύματα
113
Reaction score
140
Εν έτει 2020 δεν αγοράζουμε παθητικά ηχεία!

Θα πας να αγοράσεις ενα ζευγαρι απο αυτά

και ενα ζευγάρι απο αυτά

Με τα ρέστα θα παρεις καβλώδια και ενα dac

Είσαι κοντά στα 1.500 και έχεις ήχο που έχει να ζηλεψει ελάχιστα απο συστήματα πολλαπλάσιας αξίας.
Εν έτει 2020 δεν αγοράζουμε παθητικά ηχεία!

Θα πας να αγοράσεις ενα ζευγαρι απο αυτά

και ενα ζευγάρι απο αυτά

Με τα ρέστα θα παρεις καβλώδια και ενα dac

Είσαι κοντά στα 1.500 και έχεις ήχο που έχει να ζηλεψει ελάχιστα απο συστήματα πολλαπλάσιας αξίας.
.
Γιατι το presonus και οχι το JBL LSR 310 S ???
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
+1 για το dac, φοβερό value.for money.
Μιας και αναφέρθηκαν και συγκεκριμένα DACs, εγώ θα προτιμούσα αυτό:

Καθότι είναι φθηνότερο και μετρημένο από Αμίρ με πολύ καλά αποτελέσματα. Έχει επίσης διπλά chips (dual mono) και εσωτερική toroidal τροφοδοσία.

Είναι βέβαια ESS ενώ το Μ200 είναι ΑΚΜ και απ'ότι έχω καταλάβει, κάποιοι έχουν "προτιμήσεις" σε τέτοια θέματα
:whistling:
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140
έχω μια απορία όσον αφορά τα ποτενσιόμετρα έντασης στα ενεργά ηχεία στους δορυφόρους το βάζω στο 8 οκ στο σαμπ που το βάζω? λογικά πάλι στο 8 αν το βάλω στο 9 θα έχω ποιο πολύ μπάσο αν στο 7 ποιο λίγο, μύλος άντε βρες άκρη καμιά ιδέα
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top