Απόσταση L/C/R από tv η οθόνη προβολέα

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένας χώρος όπως της photo.
Αν βάλουμε 5 ηχεία βάσης , 3 στο δοκάρι και 2 λίγο πίσω από την θέση ακρόασης ,που θα ισαπέχουν από αυτή ,(το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο δεν δείχνουν τις ακριβείς αποστάσεις)
Το δοκάρι έχει ίση απόσταση από θέση ακρόασης και θέση προβολής.
Αναρωτιόμουν αν η αίσθηση του από που έρχεται ο ήχος δεν θα είναι ρεαλιστικός στην θέαση ταινιών .
Τι λέτε ; Καμιά εμπειρία;
265DC80D-A53D-4E32-BF89-59341FD2101A.jpeg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Φαντάζομαι ότι ψάχνεσαι για τοποθέτηση 5.1. Τότε τα ηχεία είναι λάθος, πρέπει να κατέβουν όλα περίπου στο επίπεδο του αυτιού.
 



Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Χαμηλά δεν μπαίνουν έτσι και αλλιώς
Η ερώτηση -απορία είναι η απόσταση από την θέση προβολής
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν θα ειναι ρεαλιστικο το αποτελεσμα αγαπητε μου, ξεχνατο...
.....αν τα βαλεις ως 1.2μ υψος θαναι οκ....πανω απο αυτο το υψος δεν .

Το "κεντρικό" μόνο να βάλει στο κέντρο του ταβανιού για vog. :biggrin:
οχι, εχει και κεντρικο υψους το auro.
....μια 5αδα ιδια κατω και ετοιμος ;)
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
δεν θα ειναι ρεαλιστικο το αποτελεσμα αγαπητε μου, ξεχνατο...
.....αν τα βαλεις ως 1.2μ υψος θαναι οκ....πανω απο αυτο το υψος δεν .



οχι, εχει και κεντρικο υψους το auro.
....μια 5αδα ιδια κατω και ετοιμος ;)
Δεν θα είναι ρεαλιστικό λόγω ύψους η λόγω απόστασης από το σημείο προβολής ;
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
υψους.....

οι αποστασεις ηχειων κατω δινουν ρεαλισμο και ας εχουν λαθος αποσταση
Το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι αυτό.
Σε stereo θα είναι εντάξει νομίζω. Σε πολυκάναλο θα δείξει αν ο συμβιβασμός θα έχει το ελάχιστο αξιοπρεπές αποτέλεσμα
.. 980F494C-104C-41E1-BA3E-27BEEEFA965C.jpeg
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καπως το κεντρικο δεν μπορει να μπει χαμηλα ;
....ακομα και με βαση μετακινουμενη (οπως στις tv)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Όχι γιατί είναι το τραπέζι σαλονιού μπροστά από τον καναπέ
Θα προχωρήσω έτσι όπως στην τελευταία φώτο, το πολύ πολύ αν δεν είναι ικανοποιητικά με λίγο στόκο και μπογιά ,επαναφέρω τον χώρο στην προηγούμενη κατάσταση
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Έχω αναγκαστεί να στήσω έτσι σύστημα 5.1 με μόνη διαφορά ότι κατά την εγκατάσταση κατάφερα να πείσω τον πελάτη να βάλει το κεντρικό ηχείο κάτω ( και να καλέσει τον γυψοσανιδά του να κάνει το απαραίτητο μπάλωμα :D )
Με καμμία περίπτωση και προοπτική δεν είναι σωστό ή θεμιτή αυτή η εγκατάσταση.
Επειδή δοκιμάστηκε και με το κεντρικό ηχείο επάνω όπως το έχεις στο γράφημά σου, ήταν χάλια.
Μόλις το κεντρικό κατέβηκε στο ύψος της τηλεόρασης ( από κάτω της βασικά ), έγιναν κάπως καλύτερα, λίγο πιο αποδεκτά τα πράγματα.

Βεβαίως στα 5-7 demo που είδαμε, κάποια πράγματα φαίνονταν αφύσικα, καταλάβαινες πως ερχόταν ο ήχος από το ταβάνι και σου ψιλοτραβούσε να σηκώσεις το βλέμμα πρός τα πάνω.

Θα το έκανα, μόνο με το κεντρικό κάτω, σε απολύτως περίπτωση που δεν γίνεται τίποτα άλλο και επιμένεις να στήσεις "5.1".
Αλλιώς ούτε καν, μια ηχομπάρα και τέλος ( θα πέσει φωτιά να με κάψει! πρότεινα ηχομπάρα :D )
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Θα επιμείνω ότι τα dome μπαίνουν στο ύψος αυτιού χωρίς να αφήνουν μεγάλο footprint..
Παίζουν και σε λευκό, θα ψιλό χαθούν στον χώρο σίγουρα..

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός..
Η άλλες προοπτικές απλά δεν, κριμα το οποίο κόστος χρειαστεί..
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Χαχα ναι καταλαβαίνω την διάθεση σου διαβάζοντας όλα αυτά :)
Η σκέψη σου σίγουρα θα είναι ,τι κάνει ο άσχετος παπάρας αντί να φωνάξει έναν επαγγελματία να κάνει σωστή δουλειά ,το πάει στην τύχη και λάθος και προκοπή δεν θα δει....
Οι συνθήκες όμως είναι ιδιάζουσες....
1) Από Νοέμβριο βγαίνω σε αναστολή εργασίας και έτσι θα έχω άπλετο χρόνο να ασχοληθώ και πρέπει για να μην μου σαλέψει
2) Λόγω του 1 δεν θα υπάρχουν λεφτά για σοβαρές χωροταξικές εργασίες.
3) στα συνεχή πειράματα μου σε αλλαγές χώρου και μηχανημάτων στο τέλος μου έκατσε λαχείο και είμαι απολύτως ευχαριστημένος από ότι ακούω τώρα σε φάση ότι νοιωθω νοσταλγία το να μου λείπει-φταίει κάτι :)
(έστω σε 2κάναλα προς το παρόν)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Έχω αναγκαστεί να στήσω έτσι σύστημα 5.1 με μόνη διαφορά ότι κατά την εγκατάσταση κατάφερα να πείσω τον πελάτη να βάλει το κεντρικό ηχείο κάτω ( και να καλέσει τον γυψοσανιδά του να κάνει το απαραίτητο μπάλωμα :D )
Με καμμία περίπτωση και προοπτική δεν είναι σωστό ή θεμιτή αυτή η εγκατάσταση.
Επειδή δοκιμάστηκε και με το κεντρικό ηχείο επάνω όπως το έχεις στο γράφημά σου, ήταν χάλια.
Μόλις το κεντρικό κατέβηκε στο ύψος της τηλεόρασης ( από κάτω της βασικά ), έγιναν κάπως καλύτερα, λίγο πιο αποδεκτά τα πράγματα.

Βεβαίως στα 5-7 demo που είδαμε, κάποια πράγματα φαίνονταν αφύσικα, καταλάβαινες πως ερχόταν ο ήχος από το ταβάνι και σου ψιλοτραβούσε να σηκώσεις το βλέμμα πρός τα πάνω.

Θα το έκανα, μόνο με το κεντρικό κάτω, σε απολύτως περίπτωση που δεν γίνεται τίποτα άλλο και επιμένεις να στήσεις "5.1".
Αλλιώς ούτε καν, μια ηχομπάρα και τέλος ( θα πέσει φωτιά να με κάψει! πρότεινα ηχομπάρα :D )
Και τα άλλα παιδιά μάλλον αυτό είπαν αλλά επιγραμματικά.
Η λεπτομερής όμως αφήγηση της εμπειρίας σου με βάζουν να ξανασκεφτώ την προηγούμενη μου απόφαση τοποθέτησης.
Ευχαριστώ για τον κόπο σου
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top