Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Ο καιρός κρύωσε και σηκώνει - μη πω απαιτεί - ιδιαίτερη ενδυμασία. Για πείτε εσείς που πάτε Πάρνηθα για πρωινό, καμμιά πρόταση για χειμερινή στολή καθώς και κανένα tip ενδυσης.!
Για χειμώνα χρειάζεσαι ένα jacket και ένα χειμερινό bib tights.
Πάρε και καλύμματα παπουτσιού, θα πρότεινα κάτι τέτοιο

IMG_20201027_100438.jpg


Γάντια προσωπικά χειμώνα-καλοκαίρι φοράω κοντά.
Θελω να έχω αίσθηση στα χειριστήρια, όχι ότι δεν κρυώνουν τα δάχτυλα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Το μόνο "μείον" για μένα είναι ότι λόγω του ότι έχει ΜΤΒ, περιορίζομαι αρκετά στην ταχύτητα που ποδηλατώ και στην προσπάθεια που μπορώ να κάνω, αλλά ΟΚ, θεωρώ ότι 1-2 διαδρομές θα μπορώ να τις κάνω μόνος μου κι εκεί θα φανεί "τι ψάρια πιάνω".
Μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα!!
Καλή η παρέα, σε πάει πάντα λίγο παραπέρα αλλά άμα δεν ταιριάζουν τα χνώτα και οι επιδόσεις, προτιμώ το απόλυτα μόνος.
Το έχω συνηθίσει, δεν με ενοχλεί, αδειάζω από σκέψεις και κάνω ότι θέλω, όπου θέλω και ότι ώρα θέλω.

Βέβαια πλέον δεν έρχονται μαζί μου κιόλας, για να λέμε και τη αλήθεια.
Έχουν φτιάξει τη δική τους θεωρία για εμένα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα!!
Καλή η παρέα, σε πάει πάντα λίγο παραπέρα αλλά άμα δεν ταιριάζουν τα χνώτα και οι επιδόσεις, προτιμώ το απόλυτα μόνος.
Το έχω συνηθίσει, δεν με ενοχλεί, αδειάζω από σκέψεις και κάνω ότι θέλω, όπου θέλω και ότι ώρα θέλω.

Βέβαια πλέον δεν έρχονται μαζί μου κιόλας, για να λέμε και τη αλήθεια.
Έχουν φτιάξει τη δική τους θεωρία για εμένα...

Αααα μπράβο! Αρκετά με τα παρεάκια όλων των ειδών.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Αααα μπράβο! Αρκετά με τα παρεάκια όλων των ειδών.
Ευτυχώς δεν μου πήρε καιρό να τους καταλάβω, είναι όλα αυτά που έχουμε πει κατά καιρούς εδώ μέσα.
Έχω και πολλές ιστορίες να διηγηθώ, θα αναφέρω μόνο μια.
Έψαχναν να βρουν που έχω βάλει το μοτεράκι... 🤣

Αυτό το στράβα έχει κάψει κόσμο και κοσμάκη!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@bretsos & @xfader Ναι ρε κι εγώ "μαζί" σας είμαι! Καλύτερα είμαι μόνος μου! Παλιότερα, υπό διαφορετικές συνθήκες και με περισσότερο χρόνο, 3 στις 5 διαδρομές που έκανα ήταν μοναχικές κι είναι αυτό που περιγράφει ο @bretsos: "άδειαζε" το μυαλό μου, ξεκουραζόμουν ψυχολογικά, έδιωχνα όλο το άγχος, γενικά, ήταν μια καύλα!

Με παρέα, έκανα διαδρομές σε δύο περιπτώσεις:
1) Με άτομα που ήξερα κι ήξερα ότι ήμασταν στο ίδιο, περίπου, επίπεδο, οπότε ευχαριστιόμασταν και γ@μιόμασταν περίπου το ίδιο. :biggrin:
2) Όταν έκανα lead groups ποδηλατών είτε μόνο road bikes είτε all bikes, όπου εκεί ΟΚ, αναλόγως περίπτωσης, πρώτευε η κοινωνικοποίηση και το αίσθημα του "πάμε να περάσουμε καλά" έναντι των επιδόσεων και του αισθήματος "άφησα τα πνευμόνια μου στην άσφαλτο".
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Έχω ξεκινήσει καιρό τη αναζήτηση σωστού μήκους βραχίονα, το αφήνω όμως γιατί μαζί με όλο το δισκοβραχιονα σκέφτομαι και για βατόμετρο.
Βέβαια η αναζήτηση δεν έχει σταματήσει Εδω ένας τύπος για μέτρηση.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Συμφωνώ απόλυτα με bretsos καλύτερα μόνος. Θέτεις τους στόχους σου και δε σε απασχολεί αν είσαι γρηγορότερος ή ποιο αργός από τους Χ, Ψ, Ω. Κυρίως γλιτώνεις το μπουρ μπουρ πάνω στη σέλα το οποίο με τρελαίνει.

Προσωπικά, ποδηλατική συνάντηση είχα τελευταία φορά σε καφέ λόγο τεμνώμενων ξεχωριστών διαδρομών.
Συνάντησα φίλους και ο μόνος λόγος ήταν γιατί ήθελα να δω 2-3 άτομα μετά τόσο καιρό καραντίνας.

Τώρα επί χειμερινού εξοπλισμού. Επειδή στη χώρα μας οι μέρες που πραγματικά έχει τρελό κρύο είναι σχετικά λίγες (εξαιρούνται οι "Βόρειοι") προτείνω base layer, jersey, αντιανεμικό, μανίκια & παντζάκια συν καλύματα παπουτσιών. Για βροχερές μέρες (αν και οι περισσότεροι που ξέρω μένουν σπίτια τους) τα ίδια συν αδιάβροχο στη πίσω τσέπη.

Xειμερινό bib έχω αλλά πραγματικά συνολικά αν το έχω χρησιμοποιήσει 10 φορές είναι ζήτημα και μόνο για άνω των 5 ώρων διαδρομή.

Καλό είναι να έχετε μια εξοχυνιστική εξέταση από γενικό παθολόγο και καρδιολόγο πριν αρχίσετε συστηματική άσκηση κακό δεν κάνει θα έχετε και μια καλή εναρκτήρια γραμμή για τους στόχους σας. Που μπορεί να φθάσει ο καθένας και πόσο θα το κυνηγήσει είναι προσωπικό του ζήτημα.

Επί ντοκυμαντέρ & ταινιών θεωρώ ότι όσο αφορά την ποδηλασία κάποιος πρέπει να έχει δει τα παρακάτω (τα βάζω με σειρά σπουδαιότητας βάση δικών μου κριτηρίων):

A Sunday In Hell
Hell On Wheels (Höllentour) (2004)
• Overcoming (2005)
• Chasing Legends (2010)

Bicycle Dreams
• Slaying The Badger
• Inspired to Ride
• Eat. Race. Win
• Pantani: The Accidental Death of a Cyclist
• Icarus

Και φυσικά ένα από τα καλύτερα animation film ever.

The Triplets of Belleville
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
μανίκια & παντζάκια συν καλύματα παπουτσιών
Η επιλογή μου ήταν αυτά τα τρία να είναι και αδιάβροχα, πέραν του ήταν ήδη αντιανεμικά. Μάλιστα, τα καλύματα παπουτσιών είναι over-shoes, δεν καλύπτουν μόνο τις μύτες των παπουτσιών.

Το αδιάβροχο/αντιανεμικό προστατεύει τον κορμό και τα χέρια, επειδή, όμως, έτυχε να ξεσπάσει μπόρα εν ώρα ποδηλασίας, εκτίμησα το ότι παντζάκια και καλύματα ήταν κι αυτά αδιάβροχα.

Base layer έχω αμάνικο και μακρυμάνικο (για το χειμώνα), το χειμερινό bib short δεν ήξερα καν ότι υπάρχει! Φυσικά, εδώ που ζω, μπορεί να μην υπάρχει καν σαν είδος προς πώληση - αν αναλογιστούμε ότι 300 ημέρες το χρόνο έχουμε ήλιο και ζέστη.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Εντάξει η ομορφιά δεν μπορεί να περιγραφεί με λέξεις, η ποιότητα του δρόμου '' μαγικό χαλί'' η δυσκολία επίσης δεν μπορεί να περιγραφεί... Τοίχος σε αρκετά σημεία...
Σε 13km-1000 υψομετρικά...

IMG_20201027_144150.jpg


Και φυσικά πρώτος :biggrin: :drinks:

IMG_20201027_144557.jpg


Δεν το περίμενα, κράτησα πολύ συντηρητικό ρυθμό γιατί πραγματικά καίγεσαι για πλάκα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Έφτιαξαν όλο το δρόμο, είναι και για κατάβαση πλέον από σπηλιά, δεν το ήξερα γιαυτό πήγα τ'ανάποδα
Καλό! Καμία προσκλησούλα (είναι με invite βλέπω) και σε μας (πληθυντικός μεγαλοπρέπειας :roflmao: :geek: );
Σώτο σε βάλει ο @wizzy, αυτός κρατάει τα κλειδιά.
Δεν ξέρω αν μπορώ και εγώ, μπορώ?
 




Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Έχω ξεκινήσει καιρό τη αναζήτηση σωστού μήκους βραχίονα, το αφήνω όμως γιατί μαζί με όλο το δισκοβραχιονα σκέφτομαι και για βατόμετρο.
Βέβαια η αναζήτηση δεν έχει σταματήσει Εδω ένας τύπος για μέτρηση.
Χρήστο αυτό που ουσιαστικά γράφει το άρθρο είναι ότι το μήκος του βραχίονα δεν το επιλέγουμε βάσει της απόδοσης αλλά είναι μέρος του bike fit και εξαρτάται από το μήκος του καβάλου του καθενός. Μου φαίνεται λογικό διότι το θέμα είναι η άρθρωση του γόνατος να γυρνάει όσο το δυνατόν πιο άνετα στο πάτημα και στο τράβηγμα ενώ παράλληλα να βγαίνει η μέγιστη δύναμη. Εγώ θα το έψαχνα περαιτέρω πάντως μιας και εκτός του καβάλου θεωρώ πως παίζει και η αναλογία μήκους μηρού/κνήμης που βέβαια δεν διαφοροποιείται και τόσο, σίγουρα όμως υπάρχουν δυσαναλογίες από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όχι όμως στον βαθμό που αλλάζει η αναλογία του μήκους κορμού/ποδιού σε ανθρώπους του ίδιου ύψους.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Θα κάνω φιστινκ για το μήκος του βραχίονα, πρέπει να είμαι σίγουρος γιατί ο καινούριος θα έχει και βατόμετρο πάνω, λογικά είμαι 170mm αλλά θα δείξει.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top