Καλώδια και θύματα

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Πάμε moby όμως να γουστάρουμε και ας βγήκε από oscillators
ενταξη ηπιος ειναι σ αυτο το μουσικον τεμαχιον, αυτα ακουει ο χερ ντοκτορ;
τοτε ενταξη τον παρεξηγησα τον ανθρωπο
αλλα δεν μπορει καπου θα εχει και αγρια μουσικα τεμαχια για να ηρεμει ο χερ ντοκτορ
απο 20 εως 50 χερζ στα 115 ντιμπια :drinks: :p:rofl:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
κανενα οικιακο συστημα δεν θα παιξει ΠΟΤΕ σαν το συστημα αναφορας του Χ.Σ. Τελος
Εδώ είναι το μόνο σημείο που διαφωνούμε.

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα που λες, και προφανώς δέχομαι τους συμβιβασμούς που γίνονται σε οικιακά σεταπ, διότι προέχει η αισθητική του χώρου και οι καθημερινές ανάγκες που αυτός χρειάζεται να ικανοποιεί.

Και συμφωνώ με τις επιλογές σου, καλά κάνεις.

Ωστόσο, θεωρώ πως είναι εφικτό να παίξει ένα οικιακό σεταπ σαν το σετάπ που ακούσαμε εκεί στο Άθενς μαστερινγκ, αν και εφόσον έχεις dedicated χώρο και δεν έχεις καημό με την αισθητική του.

Τολμώ να πω ότι προσωπικά έχω στο dedicated χώρο μου, ήχο τουλάχιστον ισάξιο με τον ήχο που είχαμε ακούσει εκεί, και επιπροσθέτως ο Ζαπαντης, ο οποίος μάζεψε πολύ μεγάλη εμπειρία ακροάσεων από εκείνο το χώρο, δουλεύοντας εκεί μέσα για αρκετό χρονικό διάστημα, ισχυρίστηκε πως σε μένα ήταν όλα καλύτερα, τόσο στις πρώτες οκτάβες, όσο και στο υπόλοιπο φάσμα, ακούγοντας δική του επιλογή ηχογραφήσεων, τις οποίες γνώριζε καλά πως ακούγονταν εκεί. Τουλάχιστον έτσι μου είπε, εκεί είναι, στα μέρη σας, ρωτήστε τον.

Βεβαίως η ακουστική μνήμη μας είναι χρυσόψαρου, και ως εκ τούτου είναι δεδομένο πως δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι σε τέτοια θέματα.
τίποτα από όλα αυτά δεν είναι μουσικό όργανο.
Συμφωνούμε.
Αυτά είπα και γω. ;)
 

Μηνύματα
773
Reaction score
1.594
Η αληθοφάνεια ισοδυναμεί με στάθμες εδώ, δεν έχει άλλες απαιτήσεις, καθώς είναι προφανές πως τα συνθ και οι ηλεκτρονικοί ήχοι γενικά, δεν έχουν καμία δυνατότητα συσχέτισης με γνωστές χροιές φυσικών οργάνων, αφού δεν είναι φυσικά όργανα.
Έχεις πέσει σε λογικό σφάλμα και πας να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα. Όχι, φίλε μου, η ηλεκτρονική μουσική δεν είναι μόνο db. Έχεις ακούσει tangerine dream; Βαγγέλη Παπαθανασίου, έστω; Jean Michel Jarre, βρε αδερφέ. Δε σε πάω σε πιο "ψαγμένα" ονόματα. Αλήθεια το εννοείς ότι σε αυτές τις μουσικές το μόνο ζητούμενο είναι οι στάθμες και όχι οι χροιές;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Ισχύουν όλα (σχεδόν) αυτά αλλά ψιλό-υπεκφεύγεις Κώστα :p
O diskohead μιλάει για αληθοφάνεια και προφανώς εννοεί πόσο το ηχογραφημένο άκουσμα μοιάζει με το πραγματικό γεγονός με ζωντανά φυσικά όργανα και όχι αν μοιάζει με το χώρο ενός club.
Ωραίος ο μόμπις και τον ακούω και γω αλλά στα πιο πολλά κομμάτια δεν παίχτηκε ποτέ κάποιο όργανο...
Ποια αληθοφάνεια μπορεί να έχει ένα synth; ένα bass που γεννήθηκε από έναν oscillator σαν ένα ημίτονο και "πλάστηκε" παίζοντας με παραμέτρους ;

Πάμε moby όμως να γουστάρουμε και ας βγήκε από oscillators
Φυσικό όργανο υπάρχει μόνο 1.
Κάθε μουσικό είδος, έχει και τις δικές του ειδικές απαιτήσεις στην αναπαραγωγή.
Και εγώ που νόμιζα ότι η ήχος έχει.ίδια χαρακτηριστικά ανεξαρτήτος οργάνου..
Μάλλον θες να πεις ότι ανάλογα το είδος μουσικής που ακους έχεις απαίτηση από το σύστημα να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις.
Αυτό όμως λέγεται χρωματισμος.
Ένα flat σύστημα δεν κάνει τέτοια. Παίζει τα πάντα.χωρίς διαφοροποιήσεις.
Όλα τα μουσικά είδη έχουν την ίδια απαίτηση. Την πιστότητα αναπαραγωγής. Και αυτή δεν είναι μικρή ή μεγάλη. Είναι one size.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Έχεις πέσει σε λογικό σφάλμα και πας να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα. Όχι, φίλε μου, η ηλεκτρονική μουσική δεν είναι μόνο db. Έχεις ακούσει tangerine dream; Βαγγέλη Παπαθανασίου, έστω; Jean Michel Jarre, βρε αδερφέ. Δε σε πάω σε πιο "ψαγμένα" ονόματα. Αλήθεια το εννοείς ότι σε αυτές τις μουσικές το μόνο ζητούμενο είναι οι στάθμες και όχι οι χροιές;
Δεν είπα πως όλη η ηλεκτρονική μουσική είναι για πολλά ντεσιμπέλ.
Διαστρεβλώνεις μονίμως αυτά που γράφω..

Είναι αγαπημένες μουσικές για μένα όλες οι ανωτέρω, και όχι μόνο.
Από κει μέχρι ταξίντομουν που ανέφερε η μαϊμού, και βεβαίως τον ίδιο τον Μπλέιν Ελ ρέινινγκερ, που τον είδα και λάιβ εδώ Θεσσαλονίκη, είχε έρθει στον μύλο.

Αυτές οι μουσικές που αναφέρεις, ακούγονται σε νορμάλ και χαμηλές στάθμες, δε χρειάζεται γκάζια καμία τους, με μόνη πιθανή εξαίρεση κάτι όμορφα από οξιτζεν του Ζαν Μισέλ Ζαρ, ξεσηκωτικα.

Ούτε κι όλες οι μουσικές του Μόμπι δεν είναι για γκάζια.

Και των Κραφτγουερκ βεβαίως.

Καταλαβαίνεις πως και τρικι έχει κομμάτια που θα παίξεις χαλαρά..

Νομίζω πως όλοι σας καταλαβαίνετε ποια είναι η κλαμπίσια μπιτάδικη μουσική που θέλει τα γκάζια της και δεν είναι και τόσο απολαυστική σε χαμηλές στάθμες..

Λόγου χάριν αυτός ο κύριος, αγαπημένος του Τζιοβάνι, υπέροχος και ρυθμικοτατος, ε ρε παιδιά, δε γίνεται να τον ευχαριστηθώ σε νορμάλ στάθμες:


Χαλαρά αυτό; Όχι παιδιά, δε λέει..
Του ρίχνω 15 ντεσιμπέλ στο κεφάλι πάνω από στάθμη αναφοράς, και σηκώνω κι άλλο λίγο πιο μετά..

Χρήστο; Δώστου να καταλάβει, εδώ είσαι.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Και εγώ που νόμιζα ότι η ήχος έχει.ίδια χαρακτηριστικά ανεξαρτήτος οργάνου..
Δε νόμιζες λάθος.

Η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, σταματάει στη στάθμη αναφοράς.

Τα έχω γράψει εξόχως αναλυτικά στα όρια της υψηλής πιστότητας και στη διερεύνηση του γούστου..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.258
Reaction score
27.120
αληθοφανεια
Να ακούς βιολί και να ξεγελιέσαι ότι είναι αληθινό (ή σχεδόν) που παίζει μπροστά σου. Όσο μεγαλύτερη η προσέγγιση, τόσο μεγαλύτερη η αληθοφάνεια.
Τον παράγοντα της παραγωγής του αρχείου δεν μπορούμε να τον ελέγξουμε, ας ελέγξουμε, κατά τις δυνατότητές του ο καθείς, τον παράγοντα της αναπαραγωγής.
Το τι κολοκυθόπιτα προτιμά ο καθένας είναι άλλο θέμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
To "live" rig από την τελευταία περιοδεία των κράφτγουερκ:

Numark Orbit controller
Novation Remote SL Mk2 Zero
Doepfer ribbon controller
Lemur on iPad

Για πείτε, τι απ' όλα αυτά μπορεί να παράγει ήχο; Αληθοφάνεια ως προς τι ακριβώς; Για να σας βοηθήσω, παραμέτρους σε λογισμικό ελέγχουν, τίποτα από όλα αυτά δεν είναι μουσικό όργανο.

Και δεν βάζω καν στη συζήτηση τα vst όργανα.
Η περιοδεία αυτή των Κραφτγουερκ, ήταν ένα ιδιαίτερο γεγονός, εξόχως αποκαλυπτικό και σημαντικό, ένα οπτικοακουστικό σόου με ιμερσιβ ήχο!

Οι εν λόγω κύριοι, έκατσαν κι έκαναν μια εξαιρετική δουλειά σε μπλου ρεϊ, με ιμερσιβ ήχο, πραγματικά φοβερό.

Η ακρόαση σε στάθμη αναφοράς αυτού του δίσκου, είναι εξόχως δύσκολη από οποιοδήποτε σεταπ.

Οι απαιτήσεις από όλα τα κανάλια είναι τεράστιες σε ενεργειακό περιεχόμενο στις πρώτες 3 οκτάβες.

Έλα όποτε θες να το ακούσεις. Θα είναι πραγματικά σπουδαίο να αντέξεις να το ακούσεις μόνο σε στάθμη αναφοράς.

Πάω στοίχημα ότι θες πως θα σηκώσεις έως και 20 ντεσιμπέλ πάνω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.757
Για Parov Stelar δεν βλέπω τίποτα πάντως από Moby για μένα καλύτερα παίζει
Ναι, είναι πολύ ωραίος.

Όσον αφορά τον Μόμπι, μόνο 2 δίσκοι του μου αρέσουν πολύ. Οι περισσότεροι μάλλον δε μου αρέσουν καθόλου.
Τες πα..
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Χρήστο; Δώστου να καταλάβει, εδώ είσαι.
Εφυγε η συζυγος απ το σαλονι και ηρθε στον dedι cated χωρο απ λες και συ :sneaky:
Με απειλητικοτατες διαθεσεις γλεπει και της αγριες μελλισες και παρ ολιγον
να με αποκεφαλισει:rofl:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Έλα όποτε θες να το ακούσεις. Θα είναι πραγματικά σπουδαίο να αντέξεις να το ακούσεις μόνο σε στάθμη αναφοράς.

Πάω στοίχημα ότι θες πως θα σηκώσεις έως και 20 ντεσιμπέλ πάνω.
το εβαλα εγω και ακουσε η πολιτεια του φροντζου στα γιαννενα κολαση λεμε
δεν ξερω σε σε ποιο επιπεδο της κολασεως μπορει στο τριτο που ειναι τα καζανια :drinks: :p
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Ορίστε το βιολί




Και κατι σε βιρτουόζο


Πολύ πιο φτωχό το δεύτερο άκουσμα σε σχέση με το πρώτο. Μεγάλη διαφορά στην ηχογράφηση. Στο πρώτο βίντεο έχει και κάτι ξεγυρισμένα χτυπήματα στα 35 με 40 Hz, πολύ μου άρεσαν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.590
Reaction score
37.933
ταξίντομουν που ανέφερε η μαϊμού,
... την τελευταια φορα στο πσυρρη(Ψυρρη) επαιξαν δυστηχως παρα πολυ χαμηλα ακομα και μπροστα στη σκηνη δεν ξεπεραστηκαν τα 90-100 db , ο χωρος λεγοταν stage 1 στο ψυρρη, και δε θυμαμαι να εχω ξαναπαει εκει, επισης δεν εχω αξιοθει να δω τον Blane solo (οχι σαπορτ), ποσο μαλλον με Brown 90ς ημερα της μουσικης - περα απο τα καμποσα σολο και συνεργασιες τους ..ειναι ενα πραγματικα υπερφυσικο φαινομενο οι ανθρωποι οπως και το label - crammed discs.
Στις συναυλιες οι σταθμες δεν ειναι τοσο ψηλα για να ακουγονται επειδη ολοι μιλανε, και υπαρχουν λογοι που οι reference σταθμες ειναι αυτες που ειναι, το εχει εξηγησει ο EAR πολλες φορες και μη κανετε πως δε καταλαβαινετε, σκεφτειτε εναλλακτικα πως αν εχει δικιο ποσο λαθος εχετε πεσει, και μπειτε στη διαδικασια να καταλαβεται πως ειναι δυνατων να συμβαινουν αυτα που περιγραφει. 🐒
(και δεν γνωριζομαι προσωπικα με τον EAR)
μολις προσθεσα καμμια εικοσαρια και εισιτηρια απο περσινες-φετινες συναυλιες..και να φανταστει κανεις οτι περσυ θυμηθηκα οτι δε μου αρεσει να πηγαινω σε λαιβ ...αλλο οτι εχω παρεβρεθει σε 100δες.
 

Attachments

Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.680
Μηνύματα
2.869.828
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top