Οικονομικός τελικός ενισχυτής

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Μπορείτε να μου προτεινετε κάποιον οικονομικο τελικο? Θελω να χρησιμοποιησω τον AV που εχω σαν προενισχυτη για τα δυο μπροστινα ηχειa .
Εχω τον yamaha rvx 650 και προς το παρόν τα ηχεια b&w 601 s3
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Ακόμα φτηνότερος

 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
2089 Customer Reviews 4.6/5

1000+ είναι μόνο αυτες με κείμενο !

πάντως δεν τον έχω ακούσει..από αυτά που βλέπω και διαβάζω.
Θα ήθελα να τον συνδυάσω με rotel rc-995.



 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο Ε800 είναι ένας φτηνός ΡΑ ενισχυτής. Τα reviews έχουν γίνει από άτομα που, πιθανότατα, τον χρησιμοποίησαν ως ΡΑ ενισχυτή. Αν θες να τον δουλέψεις σε hifi, πρέπει να βρεις σοβαρά reviews από άτομα που τον έχουν τεστάρει σε ΤΕΤΟΙΟ περιβάλλον και με τις αντίστοιχες απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ο Ε800 είναι ένας φτηνός ΡΑ ενισχυτής. Τα reviews έχουν γίνει από άτομα που, πιθανότατα, τον χρησιμοποίησαν ως ΡΑ ενισχυτή. Αν θες να τον δουλέψεις σε hifi, πρέπει να βρεις σοβαρά reviews από άτομα που τον έχουν τεστάρει σε ΤΕΤΟΙΟ περιβάλλον και με τις αντίστοιχες απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνετε PA ενισχυτές για να οδηγήσουν αυτού του είδους τα ηχεία. Τα έχω ηδηγήσει με 10 watt ανά κανάλι μέγιστο.
 


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνετε PA ενισχυτές για να οδηγήσουν αυτού του είδους τα ηχεία. Τα έχω ηδηγήσει με 10 watt ανά κανάλι μέγιστο.
Amplifier Requirements25 - 100 W
 



Μηνύματα
14
Reaction score
6
Amplifier Requirements25 - 100 W

25Watt δίνει η εταιρεία και κάποια Mission που έχω το ίδιο αναγράφει για ελάχιστα watt. Mάλλον τόσο προτείνουν για να έισαι σiγουρος ότι θα οδηγηθoυν σωστά. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορουν να οδηγηθούν και με λιγότερα Watt.

Συγγνωμη, αλλά σε τι ενταση θα παιζετε αυτα τα ηχεια σε ενα δωματιο π.χ. 15-20τ.μ και θέλετε πάνω από 100watt ανά κανάλι.;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παραπάνω είπες 10 βατ όμως ( που δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, ειδικά σε χώρο 15~20 τ.μ. ). Έχω ακούσει τα 602 πρώτης γενιάς με 22 βατ στο κανάλι, με 100 και με 250. Καμία σχέση. Εννοείται ότι ο 22άρης δεν τα πήγαινε με τίποτα. Ο 100άρης κάαατι έκανε. Ο 250άρης τα πήγαινε και τα έφερνε.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Naι, 10watt με τα δικα μου ενισχυτικά. Αλλά o καθένας έχει δική του αντίληψη για το τι νομίζει ότι μπορει να κουνήσει τα ηχεία του. Αν τα 250 watt στα 20 τ.μ. με αυτά τα ήχεια (όπου ο κατασκευαστής προτείνει 100watt max) είναι ιδανικά για εσάς, εγώ προσωπικά θα ήμουν με ωτοασπίδες.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ότι έχεις μεγάλο ενισχυτή δε σημαίνει πως πρέπει να είναι στο ...τέρμα. Απλά μέχρι εκεί που αντέχει το ηχείο μπορείς να το οδηγήσεις με περισσότερη άνεση, λιγότερες παραμορφώσεις, καλύτερα δυναμικά...
Βάλτον στην ένταση που έπαιζες με τον 10w... όταν ο 10w κλιπάριζε ή κόντευε, ο 100 π.χ. θα παίζει με άνεση.

Από κει και πέρα, περί ορέξεως...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.
Τα watts καμία σχέση δεν έχουν με τα τετραγωνικά του χώρου. Αρχικά αυτό.
Επίσης τα watts δεν κουνάνε ηχεία. Ούτε κάν.
Τα μεγάφωνα κουνιούνται από τάση και ένταση. Δλδ με λίγα λόγια νόμος του OHM.
Τα watts ώς μονάδα μέτρησης , αναφέρονται κατά βάση σε θέμα κατανάλωσης.
Το ότι εσφαλμένα τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος ως μονάδα μέτρησης ισχύος είναι λάθος.
Οσον αφορά την χρήση ενισχυτού 250watts , αντί των 100watts , είναι πρακτικά άσχετο.
Δεν χρειάζεται να λειτουργεί ένας ενισχυτής παρέχοντας συνεχώς 250watts , είναι ικανός να παρέχει και πολύ λιγότερα όπως 25 για παράδειγμα.
Και πάλι δεν έχουν καμία σχέση τα watts με τα τετραγωνικά.
Επίσης το ηχείο που προδιαγράφεται για μαξιμουμ ισχύ 100watts σίγουρα δεν θα θυμώσει αν το οδηγήσουμε με ενισχυτή 250watts . Ισα ίσα που θα του αρέσει κιόλας , όπως σε κάποιες γυναίκες αρέσει η ελαφρά επιβολή υποταγής.
Αυτά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα μεγάφωνα κουνιούνται από τάση και ένταση. Δλδ με λίγα λόγια νόμος του OHM.
Δηλαδή από ...ισχύ (τάση x ένταση) :p

Τα watts ώς μονάδα μέτρησης , αναφέρονται κατά βάση σε θέμα κατανάλωσης.
Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως... άντε μόνο καθέτως :p

Επίσης το ηχείο που προδιαγράφεται για μαξιμουμ ισχύ 100watts σίγουρα δεν θα θυμώσει αν το οδηγήσουμε με ενισχυτή 250watts . Ισα ίσα που θα του αρέσει κιόλας
Ισχύει... γιατί υπάρχει ακόμη αυτός ο μύθος που έλεγε πως ο ενισχυτής πρέπει να είναι μικρότερος από την ονομαστική ισχύ του ηχείου δεν ξέρω....
 
  • Like
Reactions: gid

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δηλαδή από ...ισχύ (τάση x ένταση) :p



Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως... άντε μόνο καθέτως :p



Ισχύει... γιατί υπάρχει ακόμη αυτός ο μύθος που έλεγε πως ο ενισχυτής πρέπει να είναι μικρότερος από την ονομαστική ισχύ του ηχείου δεν ξέρω....
Ζήση το P=V*I δλδ ισχύς δεν δηλώνει τίποτα παραπάνω , από την ισχύ που καταναλώνει ο συγκεκριμένος ενισχυτής.
Διαφώνα όσο θές , έτσι έχουν τα πράγματα , δεν αλλάζει αυτό . Είτε οριζόντια είτε κάθετα είτε διαγώνια. Γ δεν κάνει , αυτό το κάνει μόνο ο ΙΠΠΟΣ στο σκάκι.
Οι μύθοι μάναμ υπάρχουν , αφενός για να μας θυμίαζουν τις παλιές σοφιστίες , αφ ετέρου , για να μαθαίνουμε και να κατανοούμε τα λάθη του παρελθόντος.
Ενας μικρός ενισχυτής , ο οποίος κλιπάρει θα σου ξεπαστρέψει πιο εύκολα ένα τουίτερ , ή ένα μικρό μιντ , από έναν μεγαλύτερο , που απλά μπορεί και να το υπεροδηγήσει.
Τ ο ξέρω ότι τα γνωρίζεις αυτά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top