Μετασχηματιστές απομόνωσης από που?

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Καλησπέρα σας!
Μετασχηματιστές απομόνωσης από που αγοράζουμε?

Έχω βρει κάποια πράγματα στο Google όπως
Γιατράς
Nandin
Atman
Amarad.

Έχει κάποιος εικόνα ποιος είναι ο καλύτερος από πλευράς ποιότητας?
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το έχεις ψάξει και φέρνει βελτίωση ηχητική κάτι τέτοιο; Δοκίμασες στο σύστημα σου τι συμβαίνει;
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Τόσο μεγάλο χρειάζεσαι;
Ενισχυτή θέλεις να τροφοδοτήσεις;
 

Μηνύματα
54
Reaction score
33
Το έχεις ψάξει και φέρνει βελτίωση ηχητική κάτι τέτοιο; Δοκίμασες στο σύστημα σου τι συμβαίνει;
Το έχεις ψάξει και φέρνει βελτίωση ηχητική κάτι τέτοιο; Δοκίμασες στο σύστημα σου τι συμβαίνει;
[/QUOTE]
Η σχεδόν τελική μορφή του φίλτρου αυτή τη στιγμή είναι αυτή που φαίνεται στις φωτογραφίες. Αυτό που μπορώ να πω μέχρι στιγμής με περίπου μία ώρα ακούσματα (έχοντας συνδέσει μόνο τον marantz και όχι τον τελικό) είναι πως τα μεσαίο ψηλά είναι καθαρότερα. Το λέω με μεγάλη βεβαιότητα αλλά μην ξεχνάμε ότι είμαι άνθρωπος και ο ενθουσιασμός μου μπορεί να είναι παραπλανητικός. Αυτό για το οποίο είμαι 100% σιγουρος είναι ότι δεν παρατηρώ κάτι αρνητικό. Πριν καταλήξω στην κατασκευή, είχα κάνει πειραματισμους σε σχέσει με φίλτρα σε συνδυασμό με μετασχηματιστή απομόνωσης και την επίδραση τους σε ηλεκτρικές γραμμές με θόρυβο(πάνω σε συσκευές άσχετες με τον ηχο, κατά κύριο λόγο monitor) και υπήρχαν άμεσα αποτελέσματα.
Τόσο μεγάλο χρειάζεσαι;
Ενισχυτή θέλεις να τροφοδοτήσεις;
Ήθελα να έχω την άνεση να συνδέσω αν το αποφασίσω αρκετές συσκευές οπότε κατέληξα στο "the bigger the better". Από ότι όμως βλέπω η κυρίαρχη άποψη είναι να μην συνδέουμε τελικούς. Ίσως κάποια στιγμή το δοκιμάσω όμως.
 

Attachments


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχεις δυνατότητα να μετρήσεις το φάσμα συχνοτήτων που έρχεται από την πρίζα σου και το ίδιο μετά το μετασχηματιστή;
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
.....
Ήθελα να έχω την άνεση να συνδέσω αν το αποφασίσω αρκετές συσκευές οπότε κατέληξα στο "the bigger the better". Από ότι όμως βλέπω η κυρίαρχη άποψη είναι να μην συνδέουμε τελικούς. Ίσως κάποια στιγμή το δοκιμάσω όμως.
Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν με isolator 3kva και τελικό και τον έβγαλα γιατί δεν μπορούσε να τραβήξει ρεύμα.
Στις πηγές δεν είδα κάποια διαφορά, οπότε το ξεφορτώθηκα γιατί ήταν και γκουμούτσα
 
Last edited:




Μηνύματα
54
Reaction score
33
Έχεις δυνατότητα να μετρήσεις το φάσμα συχνοτήτων που έρχεται από την πρίζα σου και το ίδιο μετά το μετασχηματιστή;
Όχι δυστυχώς δεν έχω την ικανότητα/δυνατότητα/γνώση να μετρήσω το φάσμα. Αλλά επειδή καταλαβαίνω από που πηγάζει η ερώτηση, θα απαντήσω σχετικά. Στο σπίτι μου λόγω του ότι τα φώτα αναβοσβηνουν από ρελε καστανιάς, κάποιες φορές αναβοσβηνοντας τα φώτα , αναβοσβηναν οι τηλεοράσεις, τα μόνιτορ ή και κοβωταν στιγμιαία ο ήχος από το σύστημα. Έψαχνα να βρω λύση μόνος μου καθώς κανένας ηλεκτρολόγος δεν ήξερε τι συμβαίνει (αργότερα βρήκα λύση). Μέχρι όμως να βρω λύση έπρεπε να πειραματιστω και το μοναδικό πράγμα(από αυτά που δοκίμασα)που έδωσε λύση εκείνη τη στιγμή ήταν, το monitor του pc να παίρνει ρεύμα από ένα πολύ πιο μικρό μετασχηματιστή απομόνωσης και φίλτρο RFI. Οπότε πρακτικά ξέρω πλέον ότι αν υπάρχει ηλεκτρικός θόρυβος στη γραμμή, το συγκεκριμένο setup θα τον ελαττώσει αρκετά. Αυτό είναι ολο
Το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν με isolator 3kva και τελικό και τον έβγαλα γιατί δεν μπορούσε να τραβήξει ρεύμα.
Στις πηγές δεν είδα κάποια διαφορά, οπότε το ξεφορτώθηκα γιατί ήταν και γκουμούτσα
Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν δώσει ρεύμα σε τελικό, λένε το ίδιο πράγμα. Επίσης είναι όντως γκουμουτσα και αυτό προκαλεί διαφορες δυσκολίες. Σε ότι αφορά το αν πράγματι "καλυτερεύει" τον ήχο, το μέλλον θα δείξει, σε πρώτη φάση αλήθεια νομίζω ότι παρέχει βελτίωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όχι δυστυχώς δεν έχω την ικανότητα/δυνατότητα/γνώση να μετρήσω το φάσμα. Αλλά επειδή καταλαβαίνω από που πηγάζει η ερώτηση, θα απαντήσω σχετικά. Στο σπίτι μου λόγω του ότι τα φώτα αναβοσβηνουν από ρελε καστανιάς, κάποιες φορές αναβοσβηνοντας τα φώτα , αναβοσβηναν οι τηλεοράσεις, τα μόνιτορ ή και κοβωταν στιγμιαία ο ήχος από το σύστημα. Έψαχνα να βρω λύση μόνος μου καθώς κανένας ηλεκτρολόγος δεν ήξερε τι συμβαίνει (αργότερα βρήκα λύση). Μέχρι όμως να βρω λύση έπρεπε να πειραματιστω και το μοναδικό πράγμα(από αυτά που δοκίμασα)που έδωσε λύση εκείνη τη στιγμή ήταν, το monitor του pc να παίρνει ρεύμα από ένα πολύ πιο μικρό μετασχηματιστή απομόνωσης και φίλτρο RFI. Οπότε πρακτικά ξέρω πλέον ότι αν υπάρχει ηλεκτρικός θόρυβος στη γραμμή, το συγκεκριμένο setup θα τον ελαττώσει αρκετά. Αυτό είναι ολο
Εφόσων υπήρχε κάποιο πρόβλημα και με αυτό επιλύθηκε, τότε σίγουρα "κόβει" τα παράσιτα που προκαλούσαν το πρόβλημα.
 


ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Επίσης δεν υπάρχει και φάση/ουδέτερος.
Τουλάχιστον σε αυτό που είχα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Επίσης δεν υπάρχει και φάση/ουδέτερος.
Τουλάχιστον σε αυτό που είχα.
Ισχύει σε όλα, αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχει φάση στο δευτερεύων των μετασχηματιστών εντός των συσκευών, όπου και ξεκινάει το τροφοδοτικό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top