Trinnov Altitude

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Μα δεν πεζνε τα υποβαθυφωνα κατω απ τα 40 χερζ
Αλλα δεν εχω την αιθηση οτι μου λειπει κατι στα μπασσα
frequncy responce 40hz-160+- 6db
spl 125db βεβαια οταν βαζω 30 χερζ την πεζ αλλα θελει σηκωμα η ενταση αρκετα θα λεγα
ολα τα πραγματα θελουν σηκωμα τι να κανουμε Κωστα :party:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Μα δεν πεζνε τα υποβαθυφωνα κατω απ τα 40 χερζ
Αλλα δεν εχω την αιθηση οτι μου λειπει κατι στα μπασσα
frequncy responce 40hz-160
Τα γνωρίζω αυτά.
Κι αυτό σου εξηγώ, προσπαθώ δηλαδή.

Καλώς ή κακώς, πρέπει να καταλάβεις πως τα μπάσα δε τελειώνουν στα 40 χερτζ, έχει και παρακάτω μπάσο. Πολύ κιόλας. Πάρα πολύ, και πολύ σημαντικό μάλιστα.

Μπάσα δε λείπουν (έτσι λένε) και σε αυτούς που ακούνε από τρίτη οκταβα και πάνω (με κάνα 6-αρι να παριστάνει το γουφερ και χωρίς σαμπ, στα 40τμ..).
Κι αυτοί τέτοια λένε, πως δε τους λείπει μπάσο.
Ε, να, έρχομαι να χαλάσω το όνειρο σε αμφότερους, και γι'αυτόν τον λόγο γίνομαι μισητός...

Και τα ακούω μετά, πως τα παίρνω από τους εμπόρους, πως έχω μετοχές στην Άνταμ και πως βάζω αγγελίες. Χέσε μέσα λογική...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Στη μουσική Χρήστο...

Πάντως, και επιστροφή στο θέμα, περάσαμε αρκετές αναβαθμίσεις firmware ως χρήστες του Trinnov, και δε βγήκαμε ποτέ να πούμε κάτι για διαφοροποίηση στην ποιότητα της ισοσταθμισης ή σε αυτό που ακούσαμε.

Τώρα, είχα το θάρρος να βγω να το πω.
Χωρίς μπακαπ από επίσημα στοιχεία. ;)

Και παρότι κρίθηκε έως "γελοίο" αυτό, στη συνέχεια υπήρξε ταύτιση απόψεων με αυτή που διατύπωσα, πράγμα άξιο αναφοράς και ταυτόχρονα άξιο απορίας, διότι ρε μεγάλε ή θα είναι γελοίο ή θα συμφωνείς, δε γίνεται και τα δύο ταυτόχρονα, ευτυχώς που είμαστε καράφλες και δε μπορούμε να καραφλιάσουμε δηλαδή, τι ζούμε ρε παιδιά.. :gotcha:

Να, κάτι τέτοια λέγαμε εν μέσω κρεάτων εκλεκτών, με λίγο αλατοπίπερο από ρεντεκο, αλλά όλα δε κάνει να τα μάθετε..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Και παρότι κρίθηκε έως "γελοίο" αυτό, στη συνέχεια υπήρξε ταύτιση απόψεων με αυτή που διατύπωσα
Και στο ενδιάμεσο έφαγες και ενα στόλισμα, να ´χεις να χαίρεσαι. Περίεργα πράγματα.
Το σκεφτόμουν μετά και δεν καταλάβαινα τι είχε γίνει.
Διαφωνούσε, σε eχεσε, και μετά συμφωνούσε, τα ίδια διαπίστωσε και αυτός.

:idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Και στο ενδιάμεσο έφαγες και ενα στόλισμα, να ´χεις να χαίρεσαι. Περίεργα πράγματα.
Περίεργα, δε θα πεις τίποτα. Παράνοια ρε.. :laugh:

Σημειωτέον πως ο Ζαπ ήταν με τον Τομ σήμερα, κι έχουμε νεότερα. :smg:

Καλώς (για μας) ή κακώς (για τις κακές γλώσσες) έχουμε επιβεβαίωση επίσημη. 8-)

Μα πόσο μπαντ άσις μπορούμε να γίνουμε, ιδέαν δεν έχετε..:smg:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Είχαμε και πριν απο βδομάδες, δεν άλλαξε κάτι. ;)
Εγώ δεν έχω γίνει beta tester στην Trinnov, θ'αρχίσω να σε ζηλεύω ρε φαλακρέ! :drinks:

Τουλάχιστον είμαι φρι να λέω το μακρύ μου και το κοντό μου, δεν έχω γω δεσμεύσεις απορρήτου! :o
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
βρε συ, εχουν παρει υπογλωσσια καποιοι με αυτα που βαζεις..:roflmao:

Αν και με τοσο ακριβο room correction περιμενα να ειναι πιο ακριβης σε αυτα που του δινεις και κανει...

για βαλε λινκ :)
 
  • Love
Reactions: PMC



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
@Kostas Kefalas

Να βρε ! Βρήκε τροπο να τα κάνει ολα να ακούγονται σαν B&W

View attachment 187607


να σου στειλω το λινκ;
βρε συ, εχουν παρει υπογλωσσια καποιοι με αυτα που βαζεις..:roflmao:

Αν και με τοσο ακριβο room correction περιμενα να ειναι πιο ακριβης σε αυτα που του δινεις και κανει...

για βαλε λινκ :)
το βρηκα...

ειναι για τους νεοεισερχομενους αυτα που γραφουν...

η σειρα b&w 800 πρωτη μουρη..:tongue:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
- Does Loudspeaker/Room Optimization make all speakers sound the same?
With the same target curve in the same room, they most certainly will sound more similar to another.

- Will it completely remove their characteristics?
No, as some characteristics of a loudspeaker contributing to its unique sound signature are not even considered, measured, or compensated for.

It mostly comes down to the tonal balance and the way the system is calibrated, and by whom.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
- Does Loudspeaker/Room Optimization make all speakers sound the same?
With the same target curve in the same room, they most certainly will sound more similar to another.

- Will it completely remove their characteristics?
No, as some characteristics of a loudspeaker contributing to its unique sound signature are not even considered, measured, or compensated for.

It mostly comes down to the tonal balance and the way the system is calibrated, and by whom.
Όλα αυτά τα έχουμε εξηγήσει επανηλλειμένως, είπαμε. Κι ας εξανίστανται κάποιοι :p

Και όμως πιο ενδιαφέρον νέο ειναι η επέκταση της εγγύησης για όσα Altitude32 έληξε η πενταετής.
(Τα 16αρια δεν εχουν περάσει την τριετία ακόμα)
Γίνεται έλεγχος απο την εταιρία, αλλάζοντας οσα εξαρτήματα χρειάζεται για να ειναι up-to-date (πχ HDMI boards), και ανανεώνεται η εγγύηση για ακόμα 5 χρόνια.
Το κόστος ακούγεται πως θα ειναι γύρω στα 2000, αναλόγως φυσικά τι θα πρέπει να αλλαχθεί, για ενα μηχάνημα που κοστίζει τα δεκαπλάσια.

Ουσιαστικά η Trinnov εγγυάται πως το μηχάνημα δεν θα ειναι ποτέ outdated, και ποτέ εκτός εγγύησης.
Δεν θα χρειάζεται να αγοράζουμε prepro καθε 4-5 χρόνια οταν θα αλλάζουν τα φορματς ήχου και εικόνας.
Παίρνεις Trinnov μια φορά και η εταιρία σε κρατάει εντός εγγύησης (και εκπληκτικού customer support) και εντός τεχνολογικής εξέλιξης.

 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Έχω έτοιμη και περιμένει μια ταληρού, κοπιάστε καλέ να ξεφορτωθείτε τα σαπάκια πριν τηνε φάω σε UHDs και αξεσουάρ Θεσπούτσας. :party:

 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top