Παρουσίαση και του δικού μου HOME CINEMA

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Πολύ Καλησπέρα στο forum,
Έπειτα από αρκετά χρόνια παρακολούθησης στο site, είπα και εγώ να κάνω μια εγράφη και θα ήθελα να σας παρουσιάσω το δικό μου Home Cinema.
Ξεκίνησα στα πρώτα χρόνια (30) μου με ένα απλό hi-fi σύστημα με ένα πικάπ, ένα δικάναλο ενισχυτή, ένα κασετόφωνο Deck και δύο ηχεία 3δρομα μονταρισμένα από μένα ( αγορά καμπίνας, μονάδες και κροσόβερ Philips ).
Ύστερα από αρκετές αλλαγές μηχανημάτων 3 πικάπ, 2 μάρκες ηχεία, 2 cd players, 3 blu-ray players 2 δικάναλους και 5 πολυκάναλους ενισχυτές, καλώδια ηχείων, καλώδια rca κ.α. (με τρώει ο κώλος μου μάλλον ). Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με τα παρακάτω.
ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ : Yamaha dsp z7
BLU-PAY : Oppo bdp 95
DVD PLAYER : Denon dvd 3930
NET PLAYER : Pioneer n-70a
PHONO : Technics sl-1200gr με κεφαλή Ortofon 2m black
CDR : Sony cdr w33
PLAYSTATION 4
COSMOTE TV
ΗΧΕΙΑ : Μπροστινά Klipsch rf-63, Κεντρικό rf-62, Surround 2rs-52 και 2rs42 και ένα ζευγάρι rb-81 για τεστ σε άλλο χώρο, και Subwoofer Velodyne spl ultra 1000
PROJECTOR : Benq w1500
ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ : Elite screen Saker 92''
Τώρα για καλώδια ηχείων Qed 40xt και καλώδια στέρεο Atlas equator, καλώδια ψηφιακά Qed καλώδια ρεύματος Supra lorad 2.5 με αντίστοιχα πολύμπριζα και τέλος καλώδια Hdmi Monster Cable.
Και έγινε και πριν από μία ημέρα αγορά από το ebay ο Rotel rb-1590.
Σας ευχαριστώ το site που αγαπάει τον ήχο και την εικόνα.
 




Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καμμια φωτογραφιουλα παιζει ?
ή ανηκετε κι εσεις στην συνομοταξια των ημιθεου και χωσμενου γκουρου ?

:drinks:

ουπς σορυ, ο χωσμενος γκουρου μας εχει τιμησει με φωτο ...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Sorry για τη καθυστέρηση είχα πάει για μια βοήθεια σε ηλικιωμένο.
Φυσικά και θα στείλω φώτο, αλλά δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη συνομοταξία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Sorry για τη καθυστέρηση είχα πάει για μια βοήθεια σε ηλικιωμένο.
να δω το μήνυμα.....δεν σε πιστεύουμε αλλιώς :p :laugh:
Υ.Γ. φωτό ανέβασε!!:party:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ο χώρος είναι ενιαίος κουζίνα - σαλόνι και η θέαση γίνεται σε περίπου 3Χ4 μ.
Το έπιπλο το έχω σχεδιάσει εγώ όπως το ήθελα και το έφτιαξε μια εταιρία επίπλων.
 

Attachments



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την τελευταία μου προς το παρόν αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου.
Πουλήθηκε ο Yamaha Z7 και τη θέση του πήραν ο Yamaha CX-A5000 με τον αντίστοιχο τελικό MX-A5000
και έχουν συνδεθεί με XLR φτιαγμένα από φίλο με βύσματα Neutrik και καλώδια από την Κινοτεχνική (STARGATE S1 made by monitor).
Ίσως ο καλύτερος ήχος που είχα ποτέ !!!
Σας παραθέτω και μία φώτο......

IMG_2241.JPG
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Καλο άκουστο το ενδιαφέρον πραγματικά σύστημά σου.
Ωραίο και το έπιπλο.

Ερωτήσεις τώρα.

Oppo vs Pioneer, υπάρχουν διαφορές ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα?

Μήπως τα ηχεία είναι στριμωγμένα? Θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά στον πίσω τοίχο.
Είμαι δε και εγώ σύμφωνος ως προς το θέμα της μηδενικής κλίσης μεταξύ τους (για klipsch μόνο φυσικά). Όμως δοκίμασες πως ακούγονται άν βλέπουν την θέση ακρόασης?
Έχεις δοκιμάσει άλλη επιλογή ηχείων στο σύστημα (για δοκιμή εννοώ μόνο φυσικά)?
 
Last edited:

Μηνύματα
38
Reaction score
38
Καλησπέρα!
Ωραιος ο χώρος και το επιπλο :)

Αν τυχόν ενοχλεί ηχητικά το ξύλινο πορτακι (αν και διατρητο) που είναι μπροστά στο κεντρικό θα μπορούσες είτε να τροποποιήσεις το ίδιο ή να κάνεις κάποιο αλλο με ηχοπερατό ύφασμα (αν βεβαια είναι αποδεκτό αισθητικά).
Εγω με κάποια "ανταλαγματα" το περασα :)

Βαζω ενδεικτικά ενα link για το echo fabric που εχω χρησιμοποιήσει εγω αλλα φαντάζομαι υπάρχουν πολλές επιλογές.

 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε Ιάκωβε,
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Ας τα πάρουμε με τη σειρά ..... ποιον Pioneer εννοείς, ο αντίστοιχος bluray είναι ο BDP LX91
αν μετά εννοείς αυτόν που έχω είναι Net player και η διαφορά είναι στο τσιπάκι ήχου που φοράει τον 9016 ενώ ο Oppo τον 9018.
Το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι είχα ένα cd player τον Marantz cd6003 και σε στερεοφωνική ακρόαση ο Oppo ήταν ανώτερος για αυτό και πούλησα τον Marantz.
Τώρα για τα ηχεία δε μπορούν να έρθουν πιο κοντά λόγο χώρου, και δεν ξέρω αν φαίνεται στη φωτογραφία τα έχω ήδη γυρίσει προς τη θέση ακρόασης επειδή τα Klipsch χρησιμοποιούν κόρνα και θέλουν λίγο κλίση γιατί είναι κατευθυντικά.
Τα προηγούμενα ηχεία που είχα ήταν μία σειρά της JBL XTi το μόνο που θα σου πω χάλια !!!
Δε ξέρω αν σε κάλυψα ?
Ότι άλλη απορία έχεις όμως ................. σου απαντάω.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα!
Ωραιος ο χώρος και το επιπλο :)

Αν τυχόν ενοχλεί ηχητικά το ξύλινο πορτακι (αν και διατρητο) που είναι μπροστά στο κεντρικό θα μπορούσες είτε να τροποποιήσεις το ίδιο ή να κάνεις κάποιο αλλο με ηχοπερατό ύφασμα (αν βεβαια είναι αποδεκτό αισθητικά).
Εγω με κάποια "ανταλαγματα" το περασα :)

Βαζω ενδεικτικά ενα link για το echo fabric που εχω χρησιμοποιήσει εγω αλλα φαντάζομαι υπάρχουν πολλές επιλογές.

Σε ευχαριστώ φίλε Gkouts,
Στην αρχή δεν είχα καθόλου πορτάκι ήταν ανοικτό, αλλά στη πορεία δε μου άρεσε οπτικά επειδή είχα και 2 μικρά ηχεία που έπαιζαν για τη προηγουμένη ΤV και το έκλεισα, και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά το 'κανα όπως το έπιπλο,
και άμα θέλω το ανοίγω όταν χρησιμοποιώ το κεντρικό.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα φίλε Κώστα, σε ευχαριστώ πολύ........ :thumbsup:
Επειδή έχω πάρει αρκετά πράγματα από ebay πάντα κοιτάω τιμές νέων και μεταχειρισμένων μηχανημάτων Η/Τ
σε μια από αυτές χτύπησα τον AV pre και αργότερα αγόρασα καινούργιο τον τελικό.
Επειδή δε έχω χώρο για να τοποθετήσω πολλά μηχανήματα πήρα αυτόν που ταιριάζει, θα μπορούσα θα βρω έναν 5κάναλο η 7καναλο μιας και έχω έναν 2καναλο θα έπαιζε σίγουρα καλύτερα και είχα καταλήξει σε κάποιες επιλογές (Emotiva Parasound , Nad, Rotel ) αλλά δε μου καθόταν κάτι καλό.
Άσε που ήξερα ότι το συγκεκριμένο σετ είχε πάρει βραβείο EISA.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τα κλιψ με τι τα παιζεις ;

για πες και για το 1200gr... μεχει τρελανει η αλλη για τετοιο μηχανημα ; :biggrin:

τωρα το ειδα rotel ...
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλα που δεν το ειπες...:lolsign:

 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εμ , αυτα με τα βαρακια δε 'ντα 'χα δει - να σχολιασω στην ωρα μου (καθοτι αθλητικος τυπος) ... εδα 'ν' αργα ...
εξυπνη κινηση τα σκαμπουδακια δεξια καθως προσομοιαζουν υποβαθυφωνα (χωσμενεγκουρουηκαμασεσκονη) και γλυτωνεις την μηνιν (λεγω) των ιατρων ...
:drinks:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top