Παρουσίαση και του δικού μου HOME CINEMA


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
για πες και για το 1200gr... μεχει τρελανει η αλλη για τετοιο μηχανημα ; :biggrin:
τωρα το ειδα rotel ...
Είχα το MK2 αλλά είπα να πάρω το 1200gr επειδή μπορείς να του βάλεις δικά σου καλώδια RCA και ρεύματος και είναι λίγο καλύτερο τεχνικά εσωτερικά του πλατό
Τον Rotel δεν τον είχα δοκιμάσει στα μεγάλα ηχεία αλλά μόνο σε κάτι ηχεία βάσεις που έχω, για διάφορα τεστ που κάνω.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ναι είναι όλα συνδεμένα με τον Yamaha ........
Όσο για το πικάπ ξέρω ότι είναι λάθος, δε είναι καθόλου λειτουργικό, φυσικά το βάλει να είναι συρταρωτό, αλλά δε μπορούσα να βρω που αλλού θα το έβαζα.
Και θα ήθελα και ένα δεύτερο σαμπ αλλά μου βγαίνει η τοποθέτηση του λίγο δύσκολη !!
Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα σ'αυτή τη ζωή !!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εκει στην μεση στην TV θαναι ωραιο και αν ειχες παρει καποιο με ξυλο στην αποχρωση του επιπλου θα ηταν κουφετο.....

ο yamaha δεν νομιζω να μπορει να παιξει σωστα τα κλιψ....δεν εχω βρει βεβαια μετρησεις και των δυο...
 


P

PMC

Guest
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την τελευταία μου προς το παρόν αλλαγή που έκανα στο σύστημα μου.
Πουλήθηκε ο Yamaha Z7 και τη θέση του πήραν ο Yamaha CX-A5000 με τον αντίστοιχο τελικό MX-A5000
και έχουν συνδεθεί με XLR φτιαγμένα από φίλο με βύσματα Neutrik και καλώδια από την Κινοτεχνική (STARGATE S1 made by monitor).
Ίσως ο καλύτερος ήχος που είχα ποτέ !!!
Σας παραθέτω και μία φώτο......

View attachment 188035
Πολύ όμορφα, μπράβο.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
ο yamaha δεν νομιζω να μπορει να παιξει σωστα τα κλιψ....δεν εχω βρει βεβαια μετρησεις και των δυο...
Θα έπαιρνα τον Marantz AV-8802 η 7702-05 μαζί με τον τελικό Marantz MM-8077 αλλά δεν έβγαινε σε ασημί .......
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μ'αρέσει το σκεπτικό σου.

Ειλικρινά! :)


Μπράβο και για τα μηχανήματά σου.Μια χαρά όλα για να απολαμβάνεις τις μουσικές και τις ταινίες σου!
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλορίζικα!
Καλοάκουστα!

Αντε να ρθω να την ακούσω..!
Είσαι και μακριά πανάθεμα σε... :gamer:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Συμφωνώ με τον Κώστα ως προς το ταίριασμα yamaha , klipsch. Όμως πάλι, κανείς δεν ξέρει!
Τα klipsch είναι λίγο περίεργα, βολεύονται με όλα και με όλους ή... και το αντίθετο!


Και εγώ έχω περιέργεια στο πως ακούγονται! Μετά την καραντίνα, μέσα και εγώ! Κατά τα άλλα το Αβατάρ μου δηλώνει ... εν μέρει κλιψάκιας!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Είσαι και μακριά πανάθεμα σε... :gamer:
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη μου,
Να έρθω να σε πάρω εγώ με το αυτοκίνητο δε θέλω να ταλαιπωρηθείς πολύ !!!! 😆
Συμφωνώ με τον Κώστα ως προς το ταίριασμα yamaha , klipsch. Όμως πάλι, κανείς δεν ξέρει!
Τα klipsch είναι λίγο περίεργα, βολεύονται με όλα και με όλους ή... και το αντίθετο!
Ναι όντως για τα Klipsch ισχύει αυτό, αλλά πιστεύω συμβάλουν και άλλοι λόγοι, το καλό ότι είναι ευκολοδήγητά.
Τους μόνους ενισχυτές που δεν έχω δοκιμάσει είναι οι Pioneer κι οι Marantz
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Φυσικά, έχοντας klipsch περιττεύει το 2ο sub. Για μουσική τουλάχιστον ακρόαση, άχρηστο και το πρώτο!

Μάλιστα το rf 63 είναι για μένα, ένα Ιστορικό ηχείο με πραγματικά μαγικό άκουσμα, το οποίο βάζει κάτω πολλές σύγχρονες και ακριβότερες υλοποιήσεις ακόμη και μέσα στον χώρο της ίδιας της εταιρείας.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Έχεις δίκιο σε δικάναλη ακρόαση δε χρειάζεται καν σαμπ.......
Αλλά σε ταινίες όμως χρειάζεται και επειδή είχα δοκιμάσει κάποτε 2 σαμπ .......... καλά άλλη αίσθηση χαμηλού,
τώρα έχω μείνει με ένα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη μου,
Να έρθω να σε πάρω εγώ με το αυτοκίνητο δε θέλω να ταλαιπωρηθείς πολύ !!!! 😆


Ναι όντως για τα Klipsch ισχύει αυτό, αλλά πιστεύω συμβάλουν και άλλοι λόγοι, το καλό ότι είναι ευκολοδήγητά.
Τους μόνους ενισχυτές που δεν έχω δοκιμάσει είναι οι Pioneer κι οι Marantz
Το rf 63 θέλει άλλης κατηγορίας ενισχυτικά! Λάμπες κλπ... κατά την γνώμη μου ή και το αντίθετο: Πολλά βατ! Δεν γνωρίζω πως πάει στο θέμα αυτό ο τελικός της Yamaha!
Αν δεν έχεις χώρο για δεύτερο, κοιτάζεις για αναβάθμιση του υπάρχοντος. Έχει κάτι τερατάκια η svs!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το rf 63 θέλει άλλης κατηγορίας ενισχυτικά! Λάμπες κλπ... κατά την γνώμη μου ή και το αντίθετο: Πολλά βατ! Δεν γνωρίζω πως πάει στο θέμα αυτό ο τελικός της Yamaha!
Αν δεν έχεις χώρο για δεύτερο, κοιτάζεις για αναβάθμιση του υπάρχοντος. Έχει κάτι τερατάκια η svs!!
Καλημέρα Ιάκωβε,
Το γνωρίζω ότι τα περισσότερα Κλιπς αν όχι όλα θέλουν τάξης Α' για να αναδείξουν τις δυνατότητες τους σε δικάναλο ήχο, το θέμα είναι σε πολυκάναλο τι κάνεις ? θα παντρέψεις κάποιον AV η θα έχεις δύο χώρους ? κάποια πράγματα είναι λίγο δύσκολο να γίνουν όσο και να το θέλεις.
Μετά από δικά μου τεστ χρόνων με ενισχυτές AV το σετ pre+power είναι η καλύτερη λύση τόσο σε δικάναλο όσο και σε πολυκάναλο ήχο. Πολύ συχνά διαβάζουμε και στο site .....ποιο τελικό να πάρω ? δε μου αρκεί ο AV για στέρεο.
Φυσικά υπάρχουν και καλύτεροι τελικοί από τον Υamaha δε το συζητώ, αλλά φτιάνεις μετά σε ένα επίπεδο και λες να πάρω έναν 2κάναλο και έναν 5-7κάναλο που θα τα βάλω τα γομάρια θέλουν χώρο και μετά αρχίζεις τις :headbang:
Όσο για το σαμπ το γνωρίζω ότι θέλω μεγαλύτερο όχι σε watt, αλλά σε woofer πάνω από 13''-15'' όντως κοίταζα για SVS και όταν είχα μπει στο site της μου έβγαλε δύο μοντέλα, θα το δω στο προσεχές μέλλον !!!!!!
Φιλικά.......
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Anaforika με το οτι τα κλιψ δεν θελουν σαμπ. Εχω τα rp-8000 και δυο pb-4000. Δοκίμασα κατ επανάληψη με και χωρίς σαμπ. Η διαφορά ειναι παραπάνω απο εμφανής/ακουστή υπέρ των sub... Δοκίμασα και κλασσική και με εκκλησιαστικό... Στην περίπτωση που είναι ηχογράφηση με κανα δυο τρία όργανα χωρίς έκταση χαμηλά οκ (πχ κιθάρες)... Αν δε, μιλήσω για live ηχογράφηση, εκεί υπάρχει τεράστια διαφορά, υπέρ των σαμπ φυσικά...
Κι όχι με τέρμα τα γκάζια φυσικά, σε νορμάλ στάθμες όπου δεν ζορίζονταν τα κλιψ.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε ragavelas,
Καλή η επισήμανσή σου αλλά συνήθως όταν ακούμε στέρεο όχι μόνο στα Klipsch αλλά και σε άλλα ηχεία δαπέδου που κατεβαίνουν χαμηλά π.χ. ένα B&W 804 ένα Audio Spectrum Hermes κ.α. δε χρειάζεται το sub γιατί ήδη το έχεις στα 80hz και κάτω να παίζει άρα ακούς ένα μπουουουμ-μπουουουμ........ αλλά σου αρέσει 😍 .... να δονείται το σπίτι.
Πες μου ένα cd που είναι γραμμένο κάτω από 80 κύκλους, έκτος αν ακούς SACD, DVD AUDIO, DSD, MULTICHANNEL PCM.
Φιλικά Θανάσης
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top