Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Thanks man, θα δω εάν υπάρχει τοπικά και μετά θα δω για on-line. Τα pads είναι καλά, σωστά; Σε εμπιστεύομαι σε αυτό.
Από ότι είχα είναι απίστευτο value στα λεφτά αυτά, τα pads είναι τόσο όσο για να κάνουν τέλεια δουλειά, το πρώτο ζευγάρι το πήρα αρχές καλοκαιριού και είναι ακόμα σαν καινούριο, εχω πάρει ακόμα ένα αλλά δεν χρειάστηκε ακόμα. Φρόντισε να το πάρεις ακριβώς στο νούμερο σου, στη πορεία θα ανοίξει λίγο και σε συνδυασμό με το soft υλικό που έχει από πάνω θα έχεις τέλεια και άνετη εφαρμογή
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Από ότι είχα είναι απίστευτο value στα λεφτά αυτά, τα pads είναι τόσο όσο για να κάνουν τέλεια δουλειά, το πρώτο ζευγάρι το πήρα αρχές καλοκαιριού και είναι ακόμα σαν καινούριο, εχω πάρει ακόμα ένα αλλά δεν χρειάστηκε ακόμα. Φρόντισε να το πάρεις ακριβώς στο νούμερο σου, στη πορεία θα ανοίξει λίγο και σε συνδυασμό με το soft υλικό που έχει από πάνω θα έχεις τέλεια και άνετη εφαρμογή
ΟΚ, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Υπάρχει μια θεωρία για τους ποδηλάτες πως όποιος είναι καλός στο ανήφορο δεν είναι το ίδιο στις ευθείες και το αντίστροφο.
Γενικά θα το ακούσεις να λέγεται από πολλούς, δεν το κατάλαβα πότε ως τόσο αυτό...
Στις θκιέσμ μικτές προσπάθειες νομίζω πως τα καταφέρνω το ίδιο καλά!
Ξέρει κανένας περισσότερα απι του θέματος?
Αυτό ισχύει και εξαρτάται από τη φυσιολογία του κάθε αθλητή.

Η ανηφόρα ευνοεί τους πιο μικρόσωμους και τους πολύ λεπτούς, αυτούς που έχουν λιγότερα κιλά εκ κατασκευής (προϋποθέτουμε ότι μιλάμε για τα ίδια ποσοστά λίπους). Το βάρος ως εμπόδιο στην ανάβαση είναι πιο σημαντικός παράγοντας από τα πόσα Watt αποδίδει ο ποδηλάτης. Γι' αυτό και η μέτρηση στις αναβάσεις συγκρίνεται σε Watt/kg.

Ένα τραβηγμένο παράδειγμα: Ένας ποδηλάτης είναι 100 κιλά και ανεβαίνει μία ανηφόρα με 400W κι ένας άλλος είναι 60 κιλά και την ανεβαίνει με 300W. Ο πρώτος αποδίδει 4W/kg κι ο δεύτερος 5W/kg, άρα είναι πιο γρήγορος.
Δεν μπορούμε να αυξήσουμε την ισχύ αναλογικά με τα κιλά μας για να καλύψουμε τη διαφορά από τον ελαφρύ. Γι' αυτό και βλέπουμε τους επαγγελματίες να προτιμούν να χάσουν μυϊκό βάρος κι ας χάσουν λίγο από τα Watt. (π.χ. Chris Froome)

Στην ευθεία, τα συνολικά Watt είναι πιο σημαντικά από τα Watt/kg. Θέλουμε ωμή δύναμη για να νικήσουμε τον αέρα.

Υπάρχουν και οι γεννημένοι sprinters που είναι στο άλλο άκρο από τους ανηφορίστες. Γιγαντόσωμοι (για ποδηλάτες) που πασχίζουν να ανέβουν κλίσεις 4%, αλλά έτσι και ο τερματισμός είναι ευθεία, μπορούν να αποδώσουν κοντά στα 2000W για 200 μέτρα.

Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν τις δυνατότητες του αθλητή εκτός της κατασκευής/βάρους, όπως η μυϊκή του σύσταση (ποσοστό slow/fast twitch fibers), αλλά ξεφεύγουμε.

Ωραία όλα αυτά, αλλά πριν φτάσουμε να κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς πρέπει να έχουμε ήδη μία πολύ καλή φυσική κατάσταση. Ένας καλά προπονημένος ποδηλάτης μπορεί να είναι καλύτερος από τον απροπόνητο ανηφορίστα, sprinter, all-rounder. Παντού. :wink:
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ακολουθούν ερωτήσεις:
1. επειδή η malakismeni η βάση έσπασε στην δεύτερη βόλτα, πείτε μου τι να πάρω για αυτόν το φακό που έχω
2. νομίζω πως χρειάζομαι 2 μπουκάλια για νερό - ισοτονικό συν μία βάση (έχω μία στον κατακόρυφο τώρα)
3. αντε και πάμε μεγάλη βόλτα, πρέπει να έχω τσαντάκι κάτω απο τη σέλα με τα διάφορα (σαμπρέλα, πλαστικά εργαλεία βγαλσίματος ελαστικού, μικρή τρόμπα ή αμπούλα και λοιπά allen κλπ);;;;;; Η αν πάθουμε τπτ θα μας λυπηθεί κανένας συμποδηλάτης;
4. φώς πίσω τι παίζει; για αρχή έχω ένα απο τα jumbo ξέρετε....(νταξ μη γελάτε, δε βγαίνω νύχτα...ακόμα...)
5. το ριμαδοκινητό, που μπορώ να το βάλω πέρα απο την τσέπη που το κουβαλάω (απαντήσεις τύπου στον π@το σου δε θα εκτιμηθούν...)

Αυτά...αν χρειαστώ τπτ άλλο θα επανέλθω
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
Ακολουθούν ερωτήσεις:
1. επειδή η malakismeni η βάση έσπασε στην δεύτερη βόλτα, πείτε μου τι να πάρω για αυτόν το φακό που έχω
2. νομίζω πως χρειάζομαι 2 μπουκάλια για νερό - ισοτονικό συν μία βάση (έχω μία στον κατακόρυφο τώρα)
3. αντε και πάμε μεγάλη βόλτα, πρέπει να έχω τσαντάκι κάτω απο τη σέλα με τα διάφορα (σαμπρέλα, πλαστικά εργαλεία βγαλσίματος ελαστικού, μικρή τρόμπα ή αμπούλα και λοιπά allen κλπ);;;;;; Η αν πάθουμε τπτ θα μας λυπηθεί κανένας συμποδηλάτης;
4. φώς πίσω τι παίζει; για αρχή έχω ένα απο τα jumbo ξέρετε....(νταξ μη γελάτε, δε βγαίνω νύχτα...ακόμα...)
5. το ριμαδοκινητό, που μπορώ να το βάλω πέρα απο την τσέπη που το κουβαλάω (απαντήσεις τύπου στον π@το σου δε θα εκτιμηθούν...)

Αυτά...αν χρειαστώ τπτ άλλο θα επανέλθω
τα μισά τα έχω
3. ναι θέλεις (δεν μου έχουν φανεί χρήσιμα ακόμα ευτυχώς αλλά το πήρα από φόβο) . ένα κλασσικο πολυεργαλείο , ένα κλασσικό πλαστικό σετάκι με εξολκείς ελαστικού, αντάπτορα βαλβίδας για βενζινάδικο, 2 σαμπρέλες , ένα σετάκι μπαλώματα αυτοκόλλητα, τρόμπα (δεν αρέσει στον νονό ) ή αμπούλες με ρυθμιστή και μανόμετρο.
θα προσέθετα (και θα προσθέσω) , αντισηπτικά μαντηλάκια συσκευασμένα (στην ξεφτύλα πες οτι απλά λερώθηκες με την αλυσίδα, θα κάνεις το τιμόνι μνι ) , συσκευασμένες γάζες, μικρό μπουκαλάκι αντισυπτικού (δηλαδή από φαρμακείο το μικρότερο που υπάρχει και το γεμίζεις από το κανονικό και κανα δυο μέτρα αυτοκόλλητο ελαστικό επίδεσμο - αχρείαστα να ναι.

4. φως θέλεις καλό και για μέρα. υπάρχουν δύο σχολές: τα street legal (εγώ) και τα όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά.
παρατηρόντας ποδηλάτες στο δρόμο από το αυτοκίνητο , παρατηρώ οτι με βοηθάει περισσότερο να καταλάβω την θέση τους και την ταχύτητα/κατεύθυνση τους όταν έχουν σταθερά αναμένο έντονο λαμπάκι με μεγάλη επιφάνεια. Το αναβοσβήνον με μπερδεύει. το προσέχω μεν αλλά θέλω περισσότερο χρόνο να καταλάβω τι και πως.
άρα ιδανικά αν θα έιχα κάτι με μεταβαλλόμενο φωτισμό θα πρέπει να μην σβήνει τελείως αλλά να κάνει μικρή αντίθεση.
για το μπροστά προτιμώ την σωστή δέσμη από την δυνατή. Ωστόσο για τον υμηττό πχ μου έλλειψε και μια απλώς δυνατή καθότι ήμουν μόνος μου και δεν ενοχλούσα.

5. με το κινητό δεν έβγαλα άκρη , το έβαλα στο... jersey μ..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
@mitsubae Υπάρχουν βάσεις για κινητά που στηρίζονται στο τιμόνι. Δεν έχω κάποια εικόνα εύκαιρη. Επίσης, υπάρχουν τσαντάκι που πιάνονται στον οριζόντιο σωλήνα του σκελετού με αδιάβροχη θήκη για το κινητό.

Αργότερα θα μπορέσω να ψάξω εικόνες και για τα δύο.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Αυτή πάρε μιτσούμπαε, υπάρχει και εδώ στο Ελλάδα κάπου στα 3-4 ευρά, θα τη βρεις πολύ πιθανόν στο wheelmania View attachment 180720
Ο bretsos κάποτε είχε πεί να πάρω αυτήν, εδώ και σε video αλλά δεν τη βρίσκω γμτ στο site του wheelmania.
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Νομίζω για βάση φακου τα είχα πει και παλιότερα, έχω αυτή σε αυτό το φακό πάνω από 3 χρόνια
MVIMG_20201124_183125.jpg

Εργαλεία δεν κουβαλάω γιατί το ποδήλατο το φτιάχνω μαναχός και είναι πολύ δύσκολο να συμβεί κάτι και να τα χρειαστώ στο δρόμο.
Αμπούλα, σαμπρελα, ένα λεβιέ, αυτοκόλλητα για φούιτ και ένα αντάπτορα για βενζινάδικο τα έχω σε ένα σακουλάκι και στη τσέπα του jersey, jacket.
Τσαντάκια στο σκελετό δεν έχω.
Θες όντως 2 μπουκάλια πάνω στο σκελετό, τα καλύτερα βάση χρημάτων είναι τα elite fly, τα αλλάζω σχεδόν κάθε εξάμηνο, είναι φθηνά.
Φως για πίσω υπάρχουν ωραιότατα φθηνά απαναφορτιζομενα αλλά άμα το ποδήλατο γίνει συχνή ενασχόληση θα καταλήξεις και εσύ στη lezyne.
Κινητό στη τσέπα του jersey ή χτύπα καμία καλή βάση.
Το είχα γράψει το μήνυμα και ξέχασα να το στείλω Μήτσο, τώρα που άραξα το είδα :biggrin:
Πέρασα σήμερα σε μια γρήγορη προπόνηση από Κασιμάτη μήπως μπορέσω να δοκιμάσω το Perfetto Σάκη, το servise είναι ανοιχτό αλλά το κατάστημα με τα ρούχα είναι κλειστό γμτ...

IMG_20201124_194559.jpg
 
Last edited:





Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
δεν είπα παρέλαβα. λογικά πέμπτη θα είναι δω , έβαλα next day delivery.
μαζί με ένα οικονομικό γυαλί uvex με 3 σετ φακούς. (τα radar θα περιμένουν αρκετά)
ο λαιμός μου του @applesgr έρχεται δευτέρα - διεύθυνση περιμένω ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.187
Reaction score
41.733
Έτσι όπως το πέταξες νόμιζα παρέλαβες, πιστεύω θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος αφού είσαι κρυουλιάρης, εσύ ψάχνεις ζεστά ρούχα και εγώ ψάχνω όχι τόσο ζεστά, σε δλειά να βρισκόμαστε όλη τη ώρα :biggrin:
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
δεν είπα παρέλαβα. λογικά πέμπτη θα είναι δω , έβαλα next day delivery.
μαζί με ένα οικονομικό γυαλί uvex με 3 σετ φακούς. (τα radar θα περιμένουν αρκετά)
ο λαιμός μου του @applesgr έρχεται δευτέρα - διεύθυνση περιμένω ...
χαχαχ καλησπέρα σας,
σας στέλνω pm. ευχαριστώ παναγιώτη!

Μου χάλασε το ρημαδι το μηχανάκι το garmin... ντάξει τσάμπα μου το δώσανε αλλά αντε με κλειστα μαγαζιά να βρεις τι έπαθε..μου φαίνεται θα το ξεκοιλιάσω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Μου χάλασε το ρημαδι το μηχανάκι το garmin... ντάξει τσάμπα μου το δώσανε αλλά αντε με κλειστα μαγαζιά να βρεις τι έπαθε..μου φαίνεται θα το ξεκοιλιάσω.
Τι πρόβλημα σου παρουσίασε;
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τι πρόβλημα σου παρουσίασε;
ξυπνάω ένα πρωί... δεν άνοιξε ποτέ.

η αλήθεια είναι οτι το είχε φίλος πολύ καιρό πρίν απο μένα...δεν ξερω θα το ψαχουλέψω λίγο να δω. τα πάνε πουθενά για σερβις αυτά?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.318
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top