Αυτοκίνητο μιας άλλης εποχής.



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.675
Είχε στην Αθήνα ένα πριν καμιά 15αριά χρόνια, παρατημένο, αλλά ο ιδιοκτήτης του δεν το έδινε.
θυμασαι περιοχη / δρομο ?
παρατημενο στην Αθηνα στη πλατεια κυψελης, εκει που ξεκιναει η φωκιωνος θυμαμαι απο το 1990 εως το 1995 ενα μαυρο αμερικανικο αυτοκινητο τυπου λιμουζινα...αλλα δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν.
Παροτι σχετικα νεος η μνημη μου με απατα, οπως και η γυναικα μου. 8-)
-
Αξιζει μιας αναφορας το 2CV, αν δεν το εχει προσθεσει καποιος.

και ο σκαραβαιος,

τον οποιο βλεπω οτι ειπαρχει και σε κοντο

 
Last edited:


Μηνύματα
29.561
Reaction score
23.711

TGD

Μηνύματα
7.542
Reaction score
7.534
MATRA-SIMGA-BAGHEERA KAI TALBOT-MATRA-BAGHEERA ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ?

ΤΡΙΘΕΣΙΟ!!!


Ω, ναι, είχε ο γείτονας ένα λευκό.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.675
Αιγάλεω. Δρόμο και εποχή (μετά το 2000 ήταν), μπορώ να μάθω. Νομίζω κίτρινο ήταν.
Ευχαριστω, φανταστηκα οτι ηταν καπου στον δημο αθηναιων.. γνωριζω οτι εχει ερθει ενα Οπελ Τζι Τι Ελλαδα, αλλα γνωριζω οτι το εχει στουκαρει ο ιδιοκτητης. :)
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.334
Reaction score
8.328
Ω, ναι, είχε ο γείτονας ένα λευκό.
παρ όλα αυτά, δεν ήταν και ότι καλύτερο από απόψεως ασφάλειας! Από πολυεστέρα κατασκευασμένο! Έγινε κάποτε ατύχημα έξω από το σπίτι μου, και διελύθη εις τα εξ ων συνετέθη.
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.177
Τελευταία με έχει πιάσει νοσταλγία για αυτοκίνητα που χάζευα στα νιάτα μου.
Όπως η Lancia beta coupe σαν και αυτή της φωτό.

1C5F6626-D961-4EAE-B19D-5BF7D0571094.jpeg


Για να μην αναφερθώ σε λιγότερο εξωτικά όπως το επόμενο η και πιο συνηθισμένα ακόμη !
Άγιε Βασίλη ακούς;

Χρόνια πολλά παιδιά!

DFEA5A46-326F-48B7-8613-A3F1C807D644.jpeg
 
Last edited:



Μηνύματα
651
Reaction score
1.177
Πειραγμενη Celica δεν ειναι αυτο;

Ειχαν και οι Ιαπωνες μερικα όμορφα...

Το Datsun 240z μου αρεσε περισσοτερο
Ναι, είναι Celica του 1975 με άλλες ζάντες, δε φαίνεται άλλη διαφορά από τις μαμά.
Στην Ελλάδα ερχόταν με 1600 κυβικά και πεντάρι σασμάν, Celica ST η GT ανάλογα με τη χρονιά.
Το 240 είναι άλλη κατηγορία. Δεν υπηρχαν τέτοια αμάξια στην Ελλάδα παιδιά, εννοώ ότι αν υπηρχαν ήταν ελάχιστα και δεν τα έβλεπες στο δρόμο.
Γι αυτό με τραβάνε αμάξια που τα έβλεπα στο Παγκράτι που μεγάλωσα.
Αν είχα χώρο για τρίτο αμάξι στο γκαράζ θα αγόραζα χαλαρά μια Celica, μια Beta Coupe, ένα Lancer η ένα Datsun Violet με αγωνιστική περιβολή, ένα GSA, ακόμη και ένα Seat 1200 sport!
Θα τα έβαζα δίπλα στα καινούργια μας Γερμανάμαξα έτσι για σπάσιμο!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.284
Ειχε η... γιαγια κατι φιλων μου ενα τετοιο τουλαχιστον απο τις αρχες δεκαετιας του 80, σκουροπρασινη Celica πρωτης γενιας, παιζει να το ειχε φερει ο υιος απο Αμερικη. Ωραιες γραμμες. Μετα μας αρεσαν οι γραμμες της 3ης γενιας, που εφερναν λιγο στην Trans-am του Ιπποτη της Ασφάλτου, αλλα τωρα τα βλεπεις με αλλο ματι...
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.177
Ειχε η... γιαγια κατι φιλων μου ενα τετοιο τουλαχιστον απο τις αρχες δεκαετιας του 80, σκουροπρασινη Celica πρωτης γενιας, παιζει να το ειχε φερει ο υιος απο Αμερικη. Ωραιες γραμμες. Μετα μας αρεσαν οι γραμμες της 3ης γενιας, που εφερναν λιγο στην Trans-am του Ιπποτη της Ασφάλτου, αλλα τωρα τα βλεπεις με αλλο ματι...
Έχω την αίσθηση ότι τα αυτοκίνητα των 70s, ακόμη και τα πιο οικονομικά γιαπωνέζικα, είχαν όμορφες γραμμές.

Δεν είχαν υποταχθεί στις απαιτήσεις της ταχείας συναρμολόγησης που οδήγησε στα κουτιά με ρόδες των 80s και στα ολόιδια αυτοκίνητα ελέω αεροδυναμικής των 90s.

Συνέχισαν με κάποιο τρόπο την ιστορία των εξαιρετικών σχεδιαστικά αυτοκινήτων προηγούμενων δεκαετιών που έχετε ανεβάσει στο παρόν νήμα.

Εδώ μια φωτό του Lancer που είχε τιμή 300.000 δρχ. στη χώρα μας με 1200 κυβικά και τεσσάρι σασμάν.

Καμία σχέση με τα μετέπειτα μοντέλα του κατασκευαστή!

7B046506-BB6D-4AB3-B21C-7B99F4C0C463.jpeg
 

TGD

Μηνύματα
7.542
Reaction score
7.534
Εγώ θα ήθελα ένα τέτοιο...



Pahnard 24

Ακόμα σαπίζει ένα σε ένα οικόπεδο. Είχα ενδιαφερθεί να το αγοράσω πριν καμιά 15αριά χρόνια και η τιμή που μου ζήτησαν ήταν μεγαλύτερη απ' ότι πωλούνταν αποκαταστημένα στη Γαλλία. Θα μου άρεσε να έβγαζα βόλτα την οικογένεια με ένα -σπάνιο- αυτοκίνητο της ηλικίας μου.
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Έχω την αίσθηση ότι τα αυτοκίνητα των 70s, ακόμη και τα πιο οικονομικά γιαπωνέζικα, είχαν όμορφες γραμμές.

Δεν είχαν υποταχθεί στις απαιτήσεις της ταχείας συναρμολόγησης που οδήγησε στα κουτιά με ρόδες των 80s και στα ολόιδια αυτοκίνητα ελέω αεροδυναμικής των 90s.

Συνέχισαν με κάποιο τρόπο την ιστορία των εξαιρετικών σχεδιαστικά αυτοκινήτων προηγούμενων δεκαετιών που έχετε ανεβάσει στο παρόν νήμα.

Εδώ μια φωτό του Lancer που είχε τιμή 300.000 δρχ. στη χώρα μας με 1200 κυβικά και τεσσάρι σασμάν.

Καμία σχέση με τα μετέπειτα μοντέλα του κατασκευαστή!

View attachment 193044
Παλια σε ολος τους τομεις υπηρχε απιστευτη διαθεση(κ@υλα!!!)και σχεδιαζαν,εψαχναν για να ξεπερασουν τους "αντιπαλους",επισης ειχαν χρονο και εβλεπαν τα πραγματα απο την οπτικη της διαρκειας σε αυτον.Οποτε επαιρναν τον χρονο τους για να σκεφτουν και να υλοποιησουν αργα και σταθερα το οτιδηποτε ,για να κανει αυτο που ειναι να κανει αλλα και να κρατησει για παντα.Σε λιγο θα αλλαξεις επεξεργαστη στο αυτοκινητο για να πηγαινει καλυτερα(θα βαλω ryzen θα του κανω και overclock και θα πεταει!!!!)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.128
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top