SSD upgrade σε iMac.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλημέρα.

Έκανα μια έρευνα αγοράς για να αλλάξω τον παλιό μηχανικό δίσκο σε SSD στον iMac mid 2011 i5. Βασικά ο κύριος δίσκος θα γίνει ο SSD και τον άλλον θα τον αφήσω μέσα για να υπάρχει ο χώρος.
Από τα 4 emails που έστειλα πριν 5 μέρες μόνο 2 απάντησαν και ο ένας μου το παίζει και βαρύ πεπόνι.

Διαπίστωσα ότι και οι δύο βάζουν Crucial. Ο ένας που μάλλον σε αυτόν θα πάω γιατί εκτός από φθηνότερος είναι και άμεσος στις απαντήσεις σε όλα τα emails βάζει 480GB 3D NAND SATA 2.5-inch SSD. O άλλος επίσης με Crucial αλλά δεν λέει κάτι παραπάνω.

Και οι δύο ειδικεύονται στα Apple προϊόντα, το βαρύ πεπόνι είναι και Certified.

Tι λένε οι Crucial;
Κάτι γίνεται για να βάζουν και οι δύο τον ίδιο, νομίζω.

Ευχαριστώ.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Λογικά δε νομίζω να έχεις θέματα συμβατότητας με άλλους δίσκους.

Μου έχει χτυπήσει ένας crucial αλλά σε παλιό το μηχάνημα μπορεί να ήταν και σύμπτωση βέβαια.
Επίσης δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που βάζουν αυτούς τους δίσκους πέρα να πω τίποτα οικονομικά θέματα.

Έβαλα και θα πρότεινα Samsung Έvo
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Και εγώ για Samsung Evo έλεγα, αλλά μου έκανε εντύπωση που 2 στους 2 είπαν Crucial.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ρωτήστε την περίπτωση να τους πάτε εσείς το δίσκο που θέλετε και να σας χρεώσουν μόνο την εργασία να δείτε εάν συμφέρει να γίνει έτσι.
Σιγουρα πάντως καινούριος δίσκος και με 3D nand δεν πρόκειται να είναι κάτι προβληματικό.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Βαλε ενα προγγραμα κλωνοποιησης αν μπορεσεις, ενα dock η μια θηκη η ενα κουτακι για τον νεο δισκο, κανε ενα κλωνο, μετεφερε τον παλιο μηχανικο στον νεο ssd, βεβαιωσου πως εγινε σωστα, ανοιξε μετα το μηχανημα και αλλαξε τους, το κανεις ευκολα και μονος δεν ειναι δυσκολο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το ξέρω ότι γίνεται εύκολα αλλά θέλει εργαλεία και υλικά που δεν έχω.
Ξήλωμα το γυαλί και η οθόνη μπροστά με προσοχή μη σπάσει τίποτα, και μετά πάλι νέα υλικά για να κολλήσει.
Συν ότι δεν θέλω να κάνω πειράματα στον κύριο και μοναδικό υπολογιστή μου.
Προτιμώ να δώσω σύνολο 150€ να έχω κεφάλι ήσυχο.
Κλώνο δεν θα κάνω γιατί αυτός είναι τάνα οπότε θα κρατήσω μόνο τα απαραίτητα και format και στον SSD θα γίνει εγκατάσταση ΟS από το μηδέν. Θα την κάνει αυτός είναι μέσα στην τιμή.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Εδώ και 1.5 χρόνο έχω βάλει στο νεότερο [και δυσκολότερο απο πλευράς τοποθέτησης Imac late 2012] τον Samsung SSD 860 PRO Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής ,και σαφώς πολύ γρηγορότερο .
Επειδή η τοποθέτηση στα Imac είναι μπελαλίδικη ,καλό είναι να μην διστάσεις να αγοράσεις ποιοτικό δίσκο .
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Το γυαλί στo imac που αναφέρεις είναι μαγνητικό και όχι με κόλλα οπότε η τοποθέτηση ssd είναι πολύ πιο εύκολη.
Έχω κάνει την αλλαγή με ssd σε τρία τέτοια imac με Samsung evo 860 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα συμβατότητας... Θεωρείτε και ένας από τους κορυφαίους της αγοράς...
Αφού θα κάνεις την αλλαγή εγώ θα πρότεινα να την κάνεις με έναν καλό ssd που θα κρατήσει...
Τέλος, ο crucial που αναφέρεις έχει 3 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος ενώ ο Samsung evo 5 χρόνια...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τα iMacs μέχρι και το τέλος 2011 με τα επόμενα έχουν διαφορές.
Τουλάχιστον στον δικό μου έχω δει ότι πρέπει να βγει κάποιο λάστιχο - κόλλα και μετά δεν μπαίνει. Πρέπει να μπει καινούργιο. Και στον σχεδιασμό υπάρχουν διαφορές καθώς στα iMacs μέχρι και του 2011 μπορείς να κρατήσεις τον παλιό δίσκο και να βάλεις και SSD. Κάτι που δεν γίνεται από το 2012 και μετά λόγο απουσία drive.
Κάνω κάπου λάθος;
 


Μηνύματα
88
Reaction score
16
Τα iMacs μέχρι και το τέλος 2011 με τα επόμενα έχουν διαφορές.
Τουλάχιστον στον δικό μου έχω δει ότι πρέπει να βγει κάποιο λάστιχο - κόλλα και μετά δεν μπαίνει. Πρέπει να μπει καινούργιο. Και στον σχεδιασμό υπάρχουν διαφορές καθώς στα iMacs μέχρι και του 2011 μπορείς να κρατήσεις τον παλιό δίσκο και να βάλεις και SSD. Κάτι που δεν γίνεται από το 2012 και μετά λόγο απουσία drive.
Κάνω κάπου λάθος;
Ναι έχουν διαφορές .
Στα νεότερα είναι πολύ δύσκολη η αφαίρεση της οθόνης ,και στα 21.5 για να βάλεις πρόσθετη μνήμη το λύνεις εσωτερικά όλο .
Στο δικό σου η όλη επέμβαση είναι ευκολότερη ,κάπως .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλημέρες.
Ανάμεσα σε Samsung Evo και Samsung Pro στα 500GB ποιες οι διαφορές; Και στα δύο μοντέλα βλέπω 5 χρόνια εγγύηση (σε αντίθεση με το ένα έτος του Crucial που απορρίπτετε).
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Μάλλον ναι.
Είδα τώρα video και δείχνει ότι είναι μαγνητικό.
Προφανώς θυμάμαι παλιότερα μοντέλα.
Μην ξεχάσεις να πάρεις αυτά εδω. Θα σου κάνουν τη ζωή απείρως ευκολότερη. Εχω κανεις πολλές αναβαθμίσεις στα imac και χωρίς αυτά είσαι χαμένος...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Άρα βάζουν τους φθηνούς Crucial, και για' αυτό τους προτείνουν. Βάλε MX500 ή Samsung evo. Αμφότεροι έχουν 5ετή εγγύηση. Οι pro είναι σημαντικά ακριβότεροι και ταχύτεροι σε σύνθετο φόρτο, αλλά δεν αξίζει σε παλιό μηχάνημα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Kαλά χρυσά τα mac,αλλά 150 ευρώ για να αλλάξει ένας δίσκος???? Γνώμη μου,πάρε το πιο ακριβό που σηκώνει η τσέπη σου,άρα samsung. Να προτείνω και κάτι,αλλά μπορεί να είναι μπούρδα,αφού δεν είμαι σχετικός με mac.Aν πάρεις έναν εξωτερικό ssd,μπορείς να το κάνεις να boot-άρει από εκεί? Να κάνεις κλώνο του δίσκου σου,αφού καθαρίσεις πάρεις backup ότι δεν χρειάζεσαι.Ετσι δεν θα χρειαστεί να το πας στους πιασοκώληδες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Kαλά χρυσά τα mac,αλλά 150 ευρώ για να αλλάξει ένας δίσκος???? Γνώμη μου,πάρε το πιο ακριβό που σηκώνει η τσέπη σου,άρα samsung. Να προτείνω και κάτι,αλλά μπορεί να είναι μπούρδα,αφού δεν είμαι σχετικός με mac.Aν πάρεις έναν εξωτερικό ssd,μπορείς να το κάνεις να boot-άρει από εκεί? Να κάνεις κλώνο του δίσκου σου,αφού καθαρίσεις πάρεις backup ότι δεν χρειάζεσαι.Ετσι δεν θα χρειαστεί να το πας στους πιασοκώληδες.
Ναι μπορείς. Μπορεί να ξεκινήσει από όπου θες.
Το θέμα είναι ότι για να μπορέσω να αξιοποιήσω τις ταχύτητες του SSD θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τον βάλω πάνω στην Firewire 800 ή την Thunderbolt γιατί όλες οι άλλες είναι USB 2.0.

Σχετικά με το κόστος δεν είναι κάτι τρελό. Η εργασία είναι ένα πενηντάρικο +ΦΠΑ. Τοποθέτηση, εγκατάσταση OS και εσωτερικό καθαρισμό.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μάλλον ναι.
Είδα τώρα video και δείχνει ότι είναι μαγνητικό.
Προφανώς θυμάμαι παλιότερα μοντέλα.
To γυαλι ειναι μαγνητικο αλλα πρεπει να βγουν / ξαναμπουν κατι μικρα connectors καλωδια που ειναι λιγο αναθεματισμενα και θελει προσοχη. Αν εχεις χερι ,υπομονη και λογικα αλλο ενα ατομο να βοηθησει το κανεις μονος σου
Εφοσον υπαρχει το Time Machine περνεις backup χωρις εργαλεια.
Αλλα ετσι και αλλιως το backup πρεπει να υπαρχει παντα ως ολοκληρο image , κλωνος πεστο οπως θελεις.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τα passwords μεταφέρονται στον καινούργιο δίσκο κατά την κλωνοποίηση;
Ναι.
Έτσι και αλλιώς είναι μέσα στο keychain access.
Αν χρησιμοποιείς μόνο Chrome είναι στο account σου στα Passwords.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top