Ταχύτητα τοπικού δικτύου

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί.
Τα δεδομένα είναι..
vdsl 100
3 υπολογιστές συνδεδεμένοι στο δίκτυο μέσω powerlines.Ταχύτητα μια χαρά 92 περίπου.
Όταν μεταφέρω μια ταινία από έναν υπολογιστή στον άλλον η ταχύτητα μεταφοράς του αρχείου είναι περίπου 11 mb/s.
Το ίδιο αρχείο από τον έναν εσωτερικό σκληρό στον άλλο του ίδιου υπολογιστή πάει με περίπου 60mb/s

Αλλάζω τον τρόπο σύνδεσης και κουμπώνω τους 2 υπολογιστές απ'ευθείας στα ethernet ports του router.Δοκιμάζω το ίδιο αρχείο
και η ταχύτητα μεταφοράς είναι πάλι η ίδια.

Σε μια τρίτη δοκιμή,κουμπώνω ένα switch 1000άρι που έχω στο ethernet του router και συνδέω πάνω του τους 2 υπολογιστές αλλά και πάλι η ταχύτητα ματαφοράς είναι η ίδια.

Η ερώτηση είναι η εξής..
Μήπως είναι τραγικά μικρή η ταχύτητα ματαφοράς αρχείων εντός τοπικού δικτύου?

Local Network speed.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Για να επικοινωνούν δύο υπολογιστές με ρυθμό χιλιάρας σύνδεσης, πρέπει αμφότεροι να έχουν 1000άρα κάρτα ethernet και και να είναι συνδεδεμένοι σε 1000άρι switch με επαρκές καλώδιο, cat5e, cat6.
 


Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Η ταχύτητα σου δεν ειναι 11 mb/s
Είναι 11 MB/s
Δηλαδή παίζεις στα 100 Mbit.
Αν τα powerlines και το router σου εχουν 100 mbit ethernet, τοτε ειναι λογικη η ταχυτητα.
Προφανως δεν εχεις κανει σωστη συνδεσμολογια με το 1000 switch. Μηπως καποια από τις 2 ethernet του pc δεν ειναι 1000άρα;
Επίσης κοιτα τα καλώδια μήπως είναι κανένα cat5 και όχι cat 5e
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το 60 MB/s που βλέπεις ανάμεσα σε σκληρούς στον ίδιο υπολογιστή, μου φαίνεται λίγο (αν είναι και οι 2 εσωτερικοί) για μεγάλο αρχείο,

το 11 ΜΒ/s θυμίζει περιορισμό ταχύτητας στα 100 Μbps , πιθανώς από καλώδιο, NIC ή switch

(μαζί γράφαμε)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ποια powerline έχεις? Η ταχύτητα που μετράς για το Ίντερνετ είναι διαφορετική από τον ρυθμό μεταφοράς δεδομένων.

με την 100στορα μπορείς να κατεβάσεις μέχρι με ~10ΜΒ/s
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα powerlines είναι τα tp-link 4010p και απ'ότι βλέπω έχουν κατοστάρα ethernet.Άρα στην περίπτωση που οι υπολογιστές συνδέονται πάνω τους είναι ξεκάθαρο ότι αυτά κόβουν την ταχύτητα.

Τα καλώδια είναι cat 5e οπότε φαντάζομαι δεν έχω πρόβλημα.
Καθήστε να δω τις κάρτες των υπολογιστών τι είναι.Μάλλον η μία πρέπει να είναι 100άρα τώρα που το λέτε
καθώς το μηχάνημα είναι ολίγον τι παλιό.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Ta power lines ειναι επανω στην πριζα κατευθειαν η σε πολυμπριζο,το αναφερουν και στις οδηγιες τους οτι πρεπει να ειναι σε πριζα. Εμενα μου εκαναν αποσυνδεσεις λογο των πολυμπριζων.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Screenshot από τον task manager..

Ethernet port.jpg


Κατοστάρα είναι η κάρτα εε?
Ta power lines ειναι επανω στην πριζα κατευθειαν η σε πολυμπριζο,το αναφερουν και στις οδηγιες τους οτι πρεπει να ειναι σε πριζα. Εμενα μου εκαναν αποσυνδεσεις λογο των πολυμπριζων.
Είναι απ'ευθείας στις πρίζες
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Screenshot από τον task manager..

View attachment 197236

Κατοστάρα είναι η κάρτα εε?
Το 100 που βλέπεις είναι 100 Kbps και σχετίζεται με τη μετρούμενη κίνηση εκείνη τη στιγμή, όχι με την προδιαγραφή της κάρτας σου.

Άνοιξε τον device manager και δες τι λέει κάτω από το network adapters.
 


Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Αν εχεις ενα laptop δοκιμασε να μεταφερεις απο ενα αρχειο μεγαλο σε καθε υπολογιστη για να δεις αν καποιος απο τους δυο εχει ποιο αργη μεταφορα δεδομενων.Οι drivers στους υπολογιστες σου ειναι οι σωστοι η αυτοι που βαζουν τα windows απο μονα τους;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Συνέδεσα τους δύο καινούριους υπολογιστές μέσω του switch και μετέφερα από μια ταινία.
111MB/s.Είδωμεν το φως το αληθινό.

Άρα πάω για ένα usb adapter?
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Λοιπόν παιδιά,κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μου λύθηκαν οι απορίες και κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.

Το αποφάσισα λοιπόν και άρχισα να ανοίγω κουτιά σήμερα για να περάσω utp να φύγουν και τα powerlines που μια χαρά τα πάνε αλλά αν μπορώ με utp γιατί όχι?
Το σχέδιο είναι να μπει ένα switch κάπου που βολεύει και μάλλον το έχω βρει το σημείο (κάπου σε έναν τοίχο που περνάνε σχεδόν όλα τα σαπιοραζίμ) και από εκεί να φύγουν τα utp για τις πρίζες των δωματίων.
Για πείτε,πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?
Τα καλώδια μάλλον θα είναι cat6.
To switch θέλει πρίζα με γείωση?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Πόσα είναι τα καλώδια που πηγαίνουν στα δωμάτια, μαζί με το καλώδιο που πηγαίνει στον ρούτερ;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
5 και ίσως να τραβήξω ακόμα 1 στο πατάρι για κανα σέρβερ. (αν βρω τρόπο να περάσω εκεί)
 



TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Εγώ έβαλα αυτό:
Μπας και χρειαστεί το smart κομμάτι (να ελέγχω ταχύτητες στα πιτισιρίκια).
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top