Multichannel Music

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Μάλλον και συ, όπως η Φατμέ, δεν γνωρίζεις τους Yello...
Eλβετοι με ατελειωτα φραγκα και ενα απο τα καλλιτερα studios recording στην Ευρωπη....και οπως ελεγαν σε ενα ασμα τους....ουυυ γιεααααααα
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι το ιδιο πραγμα ζορζ..
....πληρους φασματος 5 καναλια ...


να η απαντηση απο τον μαεστρο ηχου..;)

Q: You always speak of 9.0 and 5.0, don’t you use the LFE channel?

A: Fortunately, there never has been a volcano eruption during the New Year’s Concert, so there is no need whatsoever to use the additional headroom of the LFE…

δλδ δεν χρειαζονται τα 3-4db του LFE στην μουσικη...

 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Ωραία όλα αυτά που λέει ο μαέστρος... αλλά πόσα ηχεία κατεβαίνουν και αποδίδουν σωστά ας πούμε τα 28 - 40Hz ? :D
Έχω κοζάρει ένα ζευγάρι με 3 4μισάρια woofer, θα σκοτώνει λέμε :D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχει σημασια ποια ηχεια ειναι πληρους φασματος....μπορεις να χρησιμοποιεις ηχεια μικρα με sub η ηχεια πληρους φασματος,, οτι ισχυει και στο 5.1 .....κατι ξερει ο μαεστρος....
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
δεν εχει σημασια ποια ηχεια ειναι πληρους φασματος....μπορεις να χρησιμοποιεις ηχεια μικρα με sub η ηχεια πληρους φασματος,, οτι ισχυει και στο 5.1 .....κατι ξερει ο μαεστρος....
Προφανώς και μπορείς να κάνεις redirect τις χαμηλές σε subs.

Από την έκφραση του μαέστρου πάντως, εγω βλέπω μια ειρωνία του στυλ "δεν βαράνε κανόνια του ναβαρόνε στην μουσική, δεν παίζει 28Hz στην μουσική που εγω κάνω mastering, οπότε δεν θέλουμε sub".
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τα πληρους φασματος ειναι 20-20
....και η auro φτιαχνει μουσικη σε 8.0 και 9.0 και 9.1 βεβαια.

...δεν βλεπω καποια ειρωνεια εγω, απλα αιτιολογει γιατι δεν χρειαζεται....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Μπορείς να χωρέσεις όλη την πληροφορία, και κάτω απο τα 20Hz στα Χ.0 κανάλια.
Το κατά πόσο εμείς θα στείλουμε μέρος του φάσματος στα σαμπ, είναι άσχετο, δεν χρειάζεται να εχει .1 κανάλι το αρχείο.

Αντιθέτως, εχω πέσει σε κάποιες ηχογραφήσεις κλασικής με .1 κανάλι που η στάθμη του είναι κουκουρούκου. Και απο φημισμένες εταιρίες
 



Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Το μέγιστο που είναι γραμμένο το σήμα στο .1 κανάλι, όταν αναπαράγεται δεν είναι ρυθμισμένο να παίζει +10 dB από το μέγιστο που είναι γραμμένο το σήμα σε καθένα από τα υπόλοιπα κανάλια; Δεν ξέρω αν το είπα καλά.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.912
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω μπει και εγώ στο τρυπάκι του multichannel musci είπα να αρχίσω μια μικρή συλλογή σε bluray. Επειδή το θέμα με το εξωτερικό (amazon, δασμοί κτλ) έχει γίνει πολύ κόμπλεξ, σκέφτομαι την αγορά από εδώ στην Ελλάδα. Προτείνετε κάποιο online store που να έχει ποικιλία; Δεν χρειάζεται να μου πείτε δημόσια για λόγους διαφημίσεις στείλτε ΡΜ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Τα καταστήματα εντός ΕΕ δεν έχουν δασμούς και extra φόρους. Ότι βλέπεις στο τελικό ποσό πριν πληρώσεις αυτό είναι.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.912
Το Amazon.de, δεν σου κάνει;
Εχει χαλάσει και αυτό. 1 στις 3 παραγγελίες δεν έρχεται ποτέ και χάνεται κάπου στην "μετάφραση". Το αγγλικό ήταν πολύ καλύτερο αλλά δυστυχώς με το brexit γεια σας.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top