Roon



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Και τώρα που έφτιαξε το Roon έπεσε το tidal.. Θα το γυρίσω σε βινύλιο...
Σούπερ σατανικό!

Για να δούμε το επόμενο αντισάταν Φιξ τι θα κάνει, έχω αγωνία.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με το fix είναι μια χαρά και στα 64bit που έχω εγώ.
Στη δική μου περίπτωση win 10 pro 64bit όταν πατάω το κουμπί να μπω στα settings κλείνει η εφαρμογή. :D
Πως θα πάρω το fix αφού δεν μπαίνει στα settings?
Και τώρα που έφτιαξε το Roon έπεσε το tidal.. Θα το γυρίσω σε βινύλιο...
Η πιο σίγουρη λύση!1! χαχαχα
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Στη δική μου περίπτωση win 10 pro 64bit όταν πατάω το κουμπί να μπω στα settings κλείνει η εφαρμογή. :D
Πως θα πάρω το fix αφού δεν μπαίνει στα settings?

Η πιο σίγουρη λύση!1! χαχαχα
To update λογικά στο βγάζει χωρίς να μπεις στα settings. Με το που ανοίγει η εφαρμογή σου βγάζει μήνυμα. Εμένα δεν έσκαγε απλώς μου το έβγαζε λειψό. Δοκίμασε να αλλάξεις τα regional settings. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου χθες. Τα localizations ήταν που έβγαζαν το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
To update λογικά στο βγάζει χωρίς να μπεις στα settings. Με το που ανοίγει η εφαρμογή σου βγάζει μήνυμα. Εμένα δεν έσκαγε απλώς μου το έβγαζε λειψό. Δοκίμασε να αλλάξεις τα regional settings. Κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου χθες. Τα localizations ήταν που έβγαζαν το πρόβλημα.
Regional Settings!!:thumbsup:
Λύθηκε το θέμα!! Ευχαριστώ Διονύση!
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Έβαλα σταθμούς από το jazzradio.com (320kbps) στο roon: η διαφορά ακρόασης από το nuc με usb στο dac, με και χωρίς roon, είναι απλά ... χαώδης (υπέρ του roon βεβαια). Τι φτιάξανε τα αλανια😂😂😂
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Κολπάκι διπλής ακροασης:
Αν έχετε (έχετε μαλλον;)) στρημερ ως roon endpoint (με τον πυρήνα στο pc/nuc), και ακούτε μεσω αυτου συνδεδεμένου στο ντακ με οπτικη/coax (ενώ από το pc/nuc με usb), τότε με την εφαρμογή στο ταμπλετ ή κινητό, μπορείτε να εναλλαζετε την πηγή ακροασης (δηλ usb/opt) στο ντακ και να ακούτε ταυτόχρονα δύο διαφορετικά προγράμματα. Πρέπει όμως κάτω δεξιά στην μπάρα του roon, που δείχνει τι/πως παίζετε, να κλικαρετε για εναλλαγή πηγών.
Τι ωφελεί αυτο; πρώτον για άμεση σύγκριση με/χωρίς roon του ίδιου "αρχειου" (καταλάβατε βέβαια με ποιον τρόπο ΔΕΝ θα ξανακουσετε;)), και δεύτερον σε ...δουλειά να βρισκομαστε😂😂😂😂
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
μετά το update, όταν παίζει από τον nas ή το rock σε mini-pc dell κάνει μικροδιακοπές και δε μου αρέσει καθόλου αυτό για τα ηχεία. Συνδεσμολογία ethernet. ΄Οταν ακούω από τον mac σε dac και ακουστικά δεν υπάρχει πρόβλημα. 🤔

Μένει να δοκιμάσω αν έχει την ίδια συμπεριφορά με σύνδεση usb.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έβαλα σταθμούς από το jazzradio.com (320kbps) στο roon: η διαφορά ακρόασης από το nuc με usb στο dac, με και χωρίς roon, είναι απλά ... χαώδης (υπέρ του roon βεβαια). Τι φτιάξανε τα αλανια😂😂😂
Τρολάρεις ή όντως έχει;
Δεν έχω ROON.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Έχει.

Το ρουν τα κάνει όλα σωστά και μελετημένα, οπότε παίζει καλύτερα από τις υπόλοιπες λύσεις οι οποίες δεν έχουν τόση μελέτη.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αυτή η τρομερή διαφορά τι σημαίνει;

διόρθωση κάποιων προβλημάτων του χώρου; (το κάνει αυτό το Roon ; ή ρωτάω χαζομάρες ; )
ή
"φτιάξιμο" όπως κάποια ηχεία με "χαρακτήρα" που μπορεί να αρέσουν περισσότερο;

ερωτήσεις άσχετου για να καταλάβω τι παίζει



;edit

έγραφα ταυτόχρονα με το παραπάνω μήνυμα




ξανά edit ->

ή για να το θέσω αλλοιώς,

έχω πχ ένα σύστημα με ενεργά πχ Adam, Neumann, Genelec
λέω για αυτά γιατί νομίζω κάποια έχουν και κάποιες δυνατότητες DSP

και παίζω ριπαρισμένα CD

θα έχει διαφορά το Roon;

ισχύει το ίδιο αν παίζω με κάποιο room treatment πχ mini DSP , Trinnov κλπ

σόρρυ αν ρωτάω χαζομάρες αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα, τσάμπα διάβασα τόσα νήματα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Έχει δυνατότητες DSP, όπου μπορείς να περάσεις κάποια φίλτρα που θα εχεις υπολογίσει με REW, τριμάρισμα για τα ηχεία, όχι όμως πλήρη ισοστάθμιση

19C5037B-DEF0-411E-8479-6237FBD4A45E.jpeg
1B4E0E60-065F-4DF5-BDE6-0613BDFA90AF.jpeg
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
οπότε καλά είχα την εντύπωση ότι έχει κάτι τέτοιο,

αλλά δεν μπορω να σκεφτώ πως προσφέρει αυτό κάτι

σε εσάς που έχετε state of the art σεταρισμένο τον ήχο με τον trinnov
ή
σε κάποιον που θα έχει basic DSP σαν αυτό που έχουν κάποια ενεργά ηχεία
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
αυτή η τρομερή διαφορά τι σημαίνει;

διόρθωση κάποιων προβλημάτων του χώρου; (το κάνει αυτό το Roon ; ή ρωτάω χαζομάρες ; )
ή
"φτιάξιμο" όπως κάποια ηχεία με "χαρακτήρα" που μπορεί να αρέσουν περισσότερο;

ερωτήσεις άσχετου για να καταλάβω τι παίζει
Η τρομερή διαφορά εγκειται στην ... τρομερή διαφορά που ακούγεται! Θέλεις να πω για όγκους, αερα-των-οργάνων, διαχωρισμό, χροιές υγρές, μεσαιες-για-δακρυα, υψηλές ευχάριστες κλπ κλπ; Λέω;) Επαναλαμβανω: καμιά σχέση ο ήχος με ή χωρις roon. Αλλά είμαι βέβαιος ότι σε υψηλής ποιότητας (κι οχι αναγκαστικά και ανάλυσης πέραν των 44.1) αρχείο ή διάφορα θα είναι ίσως ελάχιστη, αλλά πάντως (ευ)άκουστη.
Περί dsp, απάντησαν οι ...ειδικοι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
οπότε καλά είχα την εντύπωση ότι έχει κάτι τέτοιο,

αλλά δεν μπορω να σκεφτώ πως προσφέρει αυτό κάτι

σε εσάς που έχετε state of the art σεταρισμένο τον ήχο με τον trinnov
ή
σε κάποιον που θα έχει basic DSP σαν αυτό που έχουν κάποια ενεργά ηχεία
Οπως βλεπεις απο τις φωτό το dsp το έχω απενεργοποιημένο.
Οι λόγοι που χρησιμοποιώ Roon είναι η ευκολία χρήσης, η ενσωμάτωση Tidal, τα metadata και η δυνατότητα ανεύρεσης/κατάταξης μέσω αυτών, η συνεργεία με την Roon Ready συσκευή μέσω Ethernet, η αναπαραγωγή πολυκάναλης μουσικής μέσω δικτύου, και η δυνατότητα χρήσης σε πολλές συσκευές ταυτόχρονα.

Η ποιότητα αναπαραγωγής για εμένα δεν είναι κριτήριο, εχω και το Audirvana και παίζει και αυτό άριστα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
δεν το είδα ότι ήταν απενεργοποιημένο,
οκ, κατάλαβα καλύτερα τώρα, η απάντησή σου με κάλυψε
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top