Βάση πικάπ (σχεδόν) DIY



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.543
Με κανονική ένταση όχι, από το σημείο που είναι πολύ δυνατά έως το τέρμα, ναι μεταφέρεται.
Θα πρότεινες να κάνω κάτι...;
- CD ... αλλά απ'ότι κατάλαβα θες νά ακούς μουσική , οπότε άστο
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798
Μια χαρά αντισκέιτ έχει, απλώς είναι μαγνητικό, δεν είναι το κλασικό της pro-ject με το βαρίδι.
α βαλανε... τα παλαιοτερα rpm 1 δεν ειχαν.. τουλαχιστων προ 15ετιας που ειχα πεσει πανω σε ενα.
 





Μηνύματα
12.388
Reaction score
14.586
Να πούμε δυο πράγματα για τις βάσεις πικάπ που υπάρχουν...
Βασικά θα τις κατέταζα σε δύο κατηγορίες.
Τις απλές, όπως της εδώ παρουσίασης, που ουσιαστικά δεν διαφέρουν από ένα ράφι συσκευής, και τις σύνθετες, όπου γίνεται χρήση περισσότερων βασικών υλικών, αλλά και αποσβεστικών μεταξύ τους. Ο σκοπός τους είναι να κατέβει εξαιρετικά χαμηλά ο συντονισμός τους και να κάνουν ουσιαστική απομόνωση.
Εξυπακούεται νομίζω πως οι δεύτερες είναι πολύ ακριβότερες και κάνουν καλύτερη δουλειά.
Θα έλεγα πως κοστολογούνται παραπάνω από όσο πρέπει, ως συνήθως, αλλά οι καλές έχουν πίσω τους δουλειά και μελέτη.

Εκεί που τα πράγματα ξεφεύγουν εντελώς είναι στις ενεργές βάσεις. Αυτές διαθέτουν αισθητήρες διεύθυνσης και έντασης του κραδασμού, και αναλόγως τροποποιούν τα χαρακτηριστικά τους, ώστε να έχουν κορυφαίο αποτέλεσμα απόσβεσης, βλέπε μηδενικό κραδασμό.
Έτυχε πριν από αρκετά χρόνια να πέσω σε μία τέτοια και έμεινα με το στόμα ανοιχτό.
Η σχεδίαση τους βέβαια δεν έγινε για να μπουν κάτω από πικάπ, αλλά για τα κορυφαία ηλεκτρονικά μικροσκόπια. Φανταστείτε ένα μικροσκόπιο που μεγεθύνει μερικά εκατομμύρια φορές να τραντάζεται και να μην μπορεί να εστιάσει. Αυτές βέβαια κοστίζουν όσα ένα καλό SUV αλλά είναι και αλλού!!!!
Ετσι καπως ειναι, αλλα για οποιον ενδιαφερεται (ισως και εσεις , τουλαχιστον σαν διαβασμα) υπαρχουν λυσεις και για κατω απο πικαπ κλπ και μαλιστα καθολου απαγορευτικες οικονομικα , οπως πολλοι μπορει να νομιζουν , ιδιαιτερα με τις τιμες που εχω δει να πουλανε διαφοροι οικοι κατασκευης πικαπ ή αξεσουαρ βασεις στηριξης αυτων στο Hi Fi ή συστηματα στηριξης παντως ειδους (που μαλιστα ειναι και αμφιβολου αποτελεσματων και ερευνας και χωρις specs, πιστοποιητικα ή ιστορια των εταιρων αυτων στη κατασκευη τετοιων βασεων -στηροξεων).

Εαν ενδιαφερεστε ή οι αναγνωστες του site , μπορουν να ριξουν μια ματια στη Newport (υπαρχουν και αλλες) και ιδιαιτερα μια και μιλαμε για μικρα αναλογικα βαρη συσκευων στο Hi Fi, να πανε στο products /tables & isolation / vibartion isolators και ....../ isolation platforms. Ολων των ειδων αναρτησεις ή πλατφορμες (πνευματικες ελαστομερεις...κλπ). Το βαρος ειναι συνηθως το μονο προβλημα. Παντως ειναι καλο διαβασμα για οποιον θελει να καταλαβει τι σημαινει "σωστη" απομονωση. Τωρα τι αποτελεσμα θα εχει ενα τετοιο εξοδο αγορας στον ηχο μιας συσκευης , ειναι αλλο θεμα. Προσοχη μη παιζει και χειροτερα ... παρολο που επιτευχθει τελεια αντικραδασμικη προστασια. Αγνωστες οι βουλες του Hi Fi.

Παντως ιδιαιτερα στα πανεπιστημια , επιστημονικα ινστιτουτα στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο, για στηριξη XRF , XRD , ηλεκτρονικης και οπτικης μικροσκοπιας , οντως χρησιμοποιουμε τετοια ακριβα tables κυριως Newport αλλα και αλλες εταιριες (για καλυτερο αποτελεσμα).

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798
πικαπ αναρτησης τοτενες... 😎
... και καλωδια αναρτησης .. :party:
(υγ. υπαρχει καπου οδηγος για στηριχτικα συσκευων δεν θυμαμαι το τιτλο του νηματως)
 

Μηνύματα
58
Reaction score
122
ναι για να σε ξαναρωτησω σε 10 χρονια 🐒
Όπως καταλαβαίνεις με 1 μιση χρόνο δεν έχω πολύ εμπειρία στον αναλογικό ήχο, ούτε και πολλές γνώσεις, σιγά σιγά μαθαίνω.
Πάντως μου αρέσει πολύ το βινύλιο, το άκουσμα σε πολλούς δίσκους μου αρέσει περισσότερο από το αντίστοιχο ψηφιακό. Δεν θέλω να πω αν είναι καλύτερος ο ήχος ή όχι, πάντως μου αρέσει αυτό που ακούω.
Σε πολλές δοκιμές ΑΒ που έχω κάνει μεταξύ ψηφιακού - αναλογικού αισθάνομαι πως το ψηφιακό είναι σαν να "φωνάζει" (δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς) ενώ το αναλογικό αισθάνομαι πως ακούγεται πιο αβίαστα. Θα ακούσω πιο εύκολα στα τέρματα ενα βινύλιο παρά το ίδιο σε flac 24/92.
Φυσικά υπάρχει και η διαφορά του ίδου του μέσου. Θα μου πεις αυτά δεν έχουν σχέση με τον ήχο και θα συμφωνήσω αλλά έχουν σχέση με την όλη διαδικασία, συλλογή, δισκάδικα, ψαξιμο κλπ. (είμαι σίγουρος κάποιοι τα ακούνε αυτά και μουτζώνουν).
Πάντως έχει συμβεί ένα πράγμα το οποίο μπορεί να είναι και τυχαίο, μπορεί και όχι.
Από το 2008 που αγόρασα τον πρώτο music server μέχρι σήμερα με το kodi, άκουγα αρκετά και διαφορετικά είδη μουσικής και πάντα έψαχνα να ακούσω και κάτι καινούργιο, κάτι που ίσως να μην είχα εκτιμήσει ακόμα.
Όμως από τότε που ασχολήθηκα με τους δίσκους, τα ακούσματά μου διευρύνθηκαν πολύ περισσότερο και όχι μόνο αυτό αλλά άλλαξαν και τα γούστα μου σε μουσική που δεν γνώριζα ιδιαίτερα.
Ίσως να οφείελται στο ότι στο δισκάδικο που πρωτοπήγα έκανα καλή παρέα με το παιδί που το έχει και μου έμαθε διάφορες μουσικές που δεν είχα ασχοληθεί, ίσως στο ότι αισθάνομαι τον κάθε δίσκο ως ένα απόκτημα με ιδιαίτερη σημασία και ιστορία και με πολλές πληροφορίες σε πολλά εξώφυλλα και εσώφυλλα οι οποίες σε κάνουν να αποκτάς μια πιο άμεση σχέση με την μουσική που ακούς. Ισως στο ότι είμαι ακόμα φρέσκος και δεν έχουν περάσει 10 χρόνια για να με ξαναρωτήσεις.
Ξαναγράφω πως ολα αυτά δεν έχουν σχέση με τον ήχο αυτόν καθεαυτόν. Έχουν όμως σχέση με την μουσική.
Μερικές φορές νομίζω πως συχνά μπαίνουμε στο τριπάκι και ασχολούμαστε περισσότερο με τον ήχο και λιγότερο με την μουσική. Πάντως όλα αυτά δημιουργούν μια διαφορετική διάθεση.
Συνεχίζω να ακούω και ψηφιακά με μεγάλη ευχαρίστηση και θα συνεχίσω, όμως μου αρέσει το βινύλιο.
Είμαι χαρούμενος που ασχολήθηκα και με αυτό.
 


Μηνύματα
12.388
Reaction score
14.586
ξερω γω.. καλα τα λες.. οταν φτανεις τα 2-3-5 χιλιαδες αλμπουμ.. μου λες .. απο περιεργια δηλαδη.. 8-)
ε, αμα του αρεσει ήδη , μετα απο 10 χρονια και 5000 δισκους δε θα του αρεσει πιο πολυ χα χα ? οχι ε ?
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798
... εδω γερασα εγω.. για μαιμου.. οχι για αθρωπο... χαχα..
ε κοιτα το αστειο στο καθενα εχει διαφορετικη εννοια... εγω το τοποθετω ως κρυο αστειο -Ντισεμπερντ γαρ-.. νταξ 5 χιλιαδες δισκους σε 10 χρονια δυσκολο σημερα .. 2-3 χιλιαδες ειναι εφικτο... αλλα δεν ξερω κανενα να το εχει καταφερει... 🐒
εκει ειναι βαση μιας δισκοθηκης που σεβεται ή προτιμοτερο να μη σεβεται τον εαυτο της.. 8-):smoke:
 



Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Όπως καταλαβαίνεις με 1 μιση χρόνο δεν έχω πολύ εμπειρία στον αναλογικό ήχο, ούτε και πολλές γνώσεις, σιγά σιγά μαθαίνω.
Πάντως μου αρέσει πολύ το βινύλιο, το άκουσμα σε πολλούς δίσκους μου αρέσει περισσότερο από το αντίστοιχο ψηφιακό. Δεν θέλω να πω αν είναι καλύτερος ο ήχος ή όχι, πάντως μου αρέσει αυτό που ακούω.
Σε πολλές δοκιμές ΑΒ που έχω κάνει μεταξύ ψηφιακού - αναλογικού αισθάνομαι πως το ψηφιακό είναι σαν να "φωνάζει" (δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς) ενώ το αναλογικό αισθάνομαι πως ακούγεται πιο αβίαστα. Θα ακούσω πιο εύκολα στα τέρματα ενα βινύλιο παρά το ίδιο σε flac 24/92.
Φυσικά υπάρχει και η διαφορά του ίδου του μέσου. Θα μου πεις αυτά δεν έχουν σχέση με τον ήχο και θα συμφωνήσω αλλά έχουν σχέση με την όλη διαδικασία, συλλογή, δισκάδικα, ψαξιμο κλπ. (είμαι σίγουρος κάποιοι τα ακούνε αυτά και μουτζώνουν).
Πάντως έχει συμβεί ένα πράγμα το οποίο μπορεί να είναι και τυχαίο, μπορεί και όχι.
Από το 2008 που αγόρασα τον πρώτο music server μέχρι σήμερα με το kodi, άκουγα αρκετά και διαφορετικά είδη μουσικής και πάντα έψαχνα να ακούσω και κάτι καινούργιο, κάτι που ίσως να μην είχα εκτιμήσει ακόμα.
Όμως από τότε που ασχολήθηκα με τους δίσκους, τα ακούσματά μου διευρύνθηκαν πολύ περισσότερο και όχι μόνο αυτό αλλά άλλαξαν και τα γούστα μου σε μουσική που δεν γνώριζα ιδιαίτερα.
Ίσως να οφείελται στο ότι στο δισκάδικο που πρωτοπήγα έκανα καλή παρέα με το παιδί που το έχει και μου έμαθε διάφορες μουσικές που δεν είχα ασχοληθεί, ίσως στο ότι αισθάνομαι τον κάθε δίσκο ως ένα απόκτημα με ιδιαίτερη σημασία και ιστορία και με πολλές πληροφορίες σε πολλά εξώφυλλα και εσώφυλλα οι οποίες σε κάνουν να αποκτάς μια πιο άμεση σχέση με την μουσική που ακούς. Ισως στο ότι είμαι ακόμα φρέσκος και δεν έχουν περάσει 10 χρόνια για να με ξαναρωτήσεις.
Ξαναγράφω πως ολα αυτά δεν έχουν σχέση με τον ήχο αυτόν καθεαυτόν. Έχουν όμως σχέση με την μουσική.
Μερικές φορές νομίζω πως συχνά μπαίνουμε στο τριπάκι και ασχολούμαστε περισσότερο με τον ήχο και λιγότερο με την μουσική. Πάντως όλα αυτά δημιουργούν μια διαφορετική διάθεση.
Συνεχίζω να ακούω και ψηφιακά με μεγάλη ευχαρίστηση και θα συνεχίσω, όμως μου αρέσει το βινύλιο.
Είμαι χαρούμενος που ασχολήθηκα και με αυτό.
Έχουν γίνει ατέλειωτες συζητήσεις εντός και εκτός φορουμ..ότι αρέσει στον καθένα είναι και το απολύτως σωστό.
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά μόνο και μόνο που ασχολείσαι σίγουρα καλό θα σου κάνει και ίσως κ στους γύρω σου.
Σίγουρα και τα υπόλοιπα σου μηχανήματα θα είναι αν μη τι άλλο προσεγμένα σε επιλογή.
Από δω και πέρα γνώμη μου είναι να επένδυσεις στη μουσική.
Όταν θα έχεις μια δισκοθήκη πάλι με προσεγμένες επιλογές και δεν είναι ανάγκη να έχεις χιλιάδες έστω 200 περίπου θα γίνει πόλος έλξης και αναζήτησης και για καλεσμένους ακόμα. Και σίγουρα θα θέλεις να εμπλουτίσεις την συλλογή σού και αυτό έχει άλλο γούστο.
Και όλα αυτά σε μια εποχή όπου ο ήχος λείπει από το μεγαλύτερο ποσοστό των νοικοκυριών :biggrin:
Όσο για το τί ακούγεται καλύτερα είναι άλλο θέμα. Βάζεις απ' όλα και τελειώνεις. Πολύ ενδιαφέρον είναι και το ίντερνετικιο ράδιο είναι εύκολη η εύρεση σταθμών ανά τον κόσμο. Φοβερή ποικιλία σε ήδη μουσικής.
Αυτό χρησιμοποιω τελευταία και παίζει ώρες ατελείωτες.
... σε 20 χρονια ενασχόλησης μαζι με τα cd... ναι εκει ειμαι καπου.. αλλα νταξ τα πρωτα ηταν τα δυσκολα.. ηταν να μην γινει η αρχη... 🐒
Έχω ένα φίλο που είστε κοντά σε νούμερα. Ελεκτρο τα πιο πολλά.
Αυτός είναι λίγο ατσουγκρανιστος με τον ήχο τού. Ξέρω πώς είναι αυτό το νούμερο αν δεν έχεις μεγάλο σπίτι φτιάχνεις ράφια και στον φωταγωγό
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top