Aς ακούσουμε κλασική μουσική!



Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Καταλαβαίνω.
Δεν είμαι συλλέκτης.
By the way, η εκτέλεση αυτή είχε αρχικά κυκλοφορήσει σε CD από την RCA μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων...Σχετικά πρόσφατα, η Sony την παρουσίασε στη μορφή που έχει η Tidal, ήτοι ως download.
 


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Ο Σκαλκώτας, αν και μουσικά διέπρεψε σε πιο πρωτότυπη γραφή μουσικών έργων, η αφοσίωση και το ενδιαφέρον του για την Ελληνική δημοτική μουσική τον άφησε στη μνήμη και την αγάπη όχι μόνον του Ελληνικού αλλά ακόμη και του διεθνούς κοινού, πρωτίστως χάρη στην ευφάνταστη συνθετική επεξεργασία των 36 Ελληνικών Χορών.
Αν και ο Σκαλκώτας εντρύφησε και δημιουργικά ανέπτυξε το παραδοσιακό υλικό στη μουσική του, δεν ενστερνίσθηκε την κυριαρχούσα φολκλοριστική μουσική αισθητική άλλων σύγχρονών του συνθετών (π.χ. Καλομοίρης). Αντίθετα το συνθετικό του ύφος και η αρμονική του γλώσσα χαρακτηρίζεται από στυλιστικές διαφορές και τολμηρά πρωτότυπη συνθετική μορφή, ήτοι τονικότητα και δωδεκαφθογγισμός.
Παρά τα πολύ σημαντικά δύσκολα να διερευνηθούν από το ευρύ κοινό ατονικά έργα του, η λίαν αναγνωρίσιμη μουσική των 36 Ελληνικών Χορών κατέδειξε έναν συνθέτη που μπορεί να αφήσει στο ευρύ κοινό και ένα διαχρονικά δημοφιλές έργο, όπως οι "Πολοβιτσιανοί Χοροί" του Borodin ή οι "Σλαβονικοί Χοροί" του Dvorak. Πέραν του ότι είναι το πλέον πολυπαιγμένο και αγαπητό έργο του συνθέτη αποτελεί ένα εξαίρετο επίτευγμα πρωτότυπης μουσικής επεξεργασίας και μίας νέας παρουσίασης του αρχικού υλικού της δημοτικής μας μουσικής, όπου εν τη απλότητι ευρίσκεται το...μεγαλείο. Είναι ενδιαφέρον να τονισθεί ότι η "εύκολα" αναγνωρίσιμη χρήση της τονικότητας (με την πρωτότυπη εναρμόνιση του φολκλορικού υλικού), η σύντομη αλλά τόσο περιεκτική μορφή τους και η αξιοθαύμαστη πρωτότυπη ενορχήστρωσή τους τους κατέστησαν άμεσα ως a...modern classic.
Στους περισσότερους Χορούς ο Σκαλκώτας χρησιμοποιεί ελάσσονες κλίμακες (13 από αυτούς είναι γραμμένοι στη λα ελάσσονα !) και μόνον 11 από τους 36 σε μείζονες κλίμακες. Η φόρμα τους είναι αρκετά...compact (σπάνια ξεπερνούν τα 3 λεπτά) αλλά είναι μεστή και πλούσια και στη μελωδική γραμμή και στην αρμονία.
Χάρις σε αυτό του το έργο, σίγουρα μπορεί κανείς να ισχυρισθεί ότι είναι ένας Έλληνας συνθέτης για το μεγάλο κοινό στην πατρίδα του αλλά και στον κόσμο.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
86
Όταν ακούω τον "κλέφτικο χορό' του Σκαλκώτα μου έρχεται στο νου το Danse Diabolique- Joseph Hellmesberger II , Αυστριακού συνθέτη και βιολονίστα.
Joseph Hellmesberger II (1855 – 1907)
Νίκος Σκαλκώτας (1904 – 1949)

Joseph Hellmesberger II - Danse Diabolique

N.Skalkottas Kleftikos | Kiev Chamber Orchestra
 
Last edited:

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Όταν ακούω τον "κλέφτικο χορό' του Σκαλκώτα μου έρχεται στο νου το Danse Diabolique- Joseph Hellmesberger II , Αυστριακού συνθέτη και βιολονίστα.
Joseph Hellmesberger II (1855 – 1907)
Νίκος Σκαλκώτας (1904 – 1949)

Joseph Hellmesberger II - Danse Diabolique

N.Skalkottas Kleftikos | Kiev Chamber Orchestra
Υπάρχουν μερικές διαφορές με το Danse Diabolique. O Κλέφτικος του Σκαλκώτα έχει σαφώς Ελληνικές φολκλορικές ρίζες, ενώ το έργο του Αυστριακού Joseph Hellmesberger II καταδεικνύει πιο...oriental καταγωγή. Ο χόρος του Σκαλκώτα, καίτοι σε πολύ γρήγορο tempo, δεν είναι ένα moto perpetuo όπως σχεδόν είναι ο "διαβολικός χορός". Τέλος, η ενορχήστρωση του Hellmesberger είναι εξαιρετικά εντυπωσιακή όπως αυξάνεται ο ρυθμός και η ένταση του έργου, ενώ ο "Κλεφτικός" έχει μία πιο σταθερή και συνεπή ενορχήστρωση στη μικρή του διάρκεια.
Το πολύ ενδιαφέρον αυτό έργο (τουλάχιστον ως άκουσμα) του εν λόγω άσημου Αυστριακού συνθέτη υπάρχει σε μία θαυμάσια εκτέλεση στο CD για τον ετήσιο εορτασμό της Πρωτοχρονιάς του 2002 στη Βιέννη, με τη Φιλαρμονική της Βιέννης υπό τη σοφή και εμπνευσμένη διεύθυνση του εξαιρετικού Seiji Ozawa (στην παρελθούσα Philips. Είχε κυκλοφορήσει και σε SACD).
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι το εχω σε dvd οταν βγηκε, υπαρχει και σε bluray πλεον....
......οσαν οπτικοακουστικος τυπος προτιμω να παιζω κλασσικη βλεποντας κιολας....
αγαπημενος μαεστρος, παιζει πολυ σε br ιαπωνιας και παιρνω αποκει.;)
....και εχουν και καλες οπτικοακουστικες εγγραφες !!!
 
Last edited:

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
ναι το εχω σε dvd οταν βγηκε, υπαρχει και σε bluray πλεον....
......οσαν οπτικοακουστικος τυπος προτιμω να παιζω κλασσικη βλεποντας κιολας....
αγαπημενος μαεστρος, παιζει πολυ σε br ιαπωνιας και παιρνω αποκει.;)
....και εχουν και καλες οπτικοακουστικες εγγραφες !!!
Εγώ, αντιθέτως και ως πιστός παλαιόθεν συλλέκτης, είμαι ακουστικός τύπος, καθόσον δίνω όλη την προσοχή μου στο "ετοιμασμένο" ακουστικό υλικό του έτοιμου προιόντος. Την οπτικοακουστική εμπειρία την δέχομαι μόνον στις ζωντανές παραστάσεις. Το βίντεο, ως μαγνητοσκοπημένο έτοιμο προιόν μου αποσπά την προσοχή από το καθαρά ακουστικό φαινόμενο, χωρίς να μου δίνει ολόκληρη την εικόνα και κυρίως την πραγματική επαφή με τον καλλίτεχνη, που μπορώ να έχω μόνον στη ζωντανή παράσταση/συναυλία, αφήνοντάς με στα χέρια του εκάστοτε σκηνοθέτη και του παραγωγού.
Π.χ. το Danse diabolique, στην SACD εκδοχή του (χωρίς την οιαδήποτε οπτική απόσπαση) και σε ένα hi-end μηχάνημα, ακούγεται όντως ως ένας ολονέν και πιο τρομερός..."διαβολικός χορός".
 


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Ο κλέφτικος χορός είναι σαν ένας πραγματικά διαβολικός (Danse Diabolique) χορός.:dance2:
Στη δημοτική μας μουσική δεν μπορώ να βρω τίποτε..."διαβολικό", πολλώ μάλλον έναν χορό και δη..."κλέφτικο". Περισσότερο σαν ξέφρενος πανηγυρισμός μου φαίνεται...αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εναπόκειται στις παραστάσεις, τα συναισθήματα και τις εμπειρίες που κουβαλάει ο καθένας από εμάς. Η οργανική μουσική είναι απόλυτη. Δεν συγκεκριμενοποιείται. Οι τίτλοι των έργων απλά εκφράζουν τις προθέσεις και τη σχέση του συνθέτη με το έργο του.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Π.χ. το Danse diabolique, στην SACD εκδοχή του (χωρίς την οιαδήποτε οπτική απόσπαση) και σε ένα hi-end μηχάνημα, ακούγεται όντως ως ένας ολονέν και πιο τρομερός..."διαβολικός χορός".
εννοεις με κλειστα ματια ;
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
εννοεις με κλειστα ματια ;
Όταν δεν έχεις οπτική εικόνα του μουσικού ακούσματος, δεν έχει σημασία εάν τα μάτια σου είναι ανοικτά ή...ερμητικά κλειστά. Το ζήτημα είναι ότι αφοσιώνεσαι μόνον στο ό,τι ακούς και αυτό δίνει μία μεγαλύτερη και καλλίτερη προσέγγιση στο έργο καθαρά από μουσικής έποψης.
 


Μηνύματα
72
Reaction score
86
Στη δημοτική μας μουσική δεν μπορώ να βρω τίποτε..."διαβολικό", πολλώ μάλλον έναν χορό και δη..."κλέφτικο". Περισσότερο σαν ξέφρενος πανηγυρισμός μου φαίνεται...αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Εναπόκειται στις παραστάσεις, τα συναισθήματα και τις εμπειρίες που κουβαλάει ο καθένας από εμάς. Η οργανική μουσική είναι απόλυτη. Δεν συγκεκριμενοποιείται. Οι τίτλοι των έργων απλά εκφράζουν τις προθέσεις και τη σχέση του συνθέτη με το έργο του.
Παρεξήγησις. Οι λέξεις "διαβολικός χορός" είναι απλή μετάφραση των λέξεων "Danse Diabolique".
Αυτό που υπονοώ λέγοντας ότι "Ο κλέφτικος χορός είναι σαν ένας πραγματικά διαβολικός (Danse Diabolique) χορός" είναι ότι κάποιος εμπνεύστηκε από κάποιον. Αν ισχύει αυτό, ποιός λογικά θα μπορούσε να εμπνεύσει ποιόν, ο Joseph Hellmesberger II τον Σκαλκώτα, ή ο Σκαλκώτας τον Joseph Hellmesberger II ; Για εμένα είναι ξεκάθαρο.
Joseph Hellmesberger II (1855 – 1907)
Νίκος Σκαλκώτας (1904 – 1949)
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Παρεξήγησις. Οι λέξεις "διαβολικός χορός" είναι απλή μετάφραση των λέξεων "Danse Diabolique".
Αυτό που υπονοώ λέγοντας ότι "Ο κλέφτικος χορός είναι σαν ένας πραγματικά διαβολικός (Danse Diabolique) χορός" είναι ότι κάποιος εμπνεύστηκε από κάποιον. Αν ισχύει αυτό, ποιός λογικά θα μπορούσε να εμπνεύσει ποιόν, ο Joseph Hellmesberger II τον Σκαλκώτα, ή ο Σκαλκώτας τον Joseph Hellmesberger II ; Για εμένα είναι ξεκάθαρο.
Joseph Hellmesberger II (1855 – 1907)
Νίκος Σκαλκώτας (1904 – 1949)
Δεν πιστεύω ότι έχω διαβάσει πουθενά ή ότι έχει δηλωθεί από τον συνθέτη ότι η γραφή σε έντεχνη μορφή ενός δημοτικού χορού είχε οιαδήποτε "έμπνευση" από κάποιο άλλο έργο άλλου συνθέτη. Ο άσημος Αυστριακός συνθέτης φαίνεται να έχει -σε κάποιο βαθμό- εμπνευστεί το έργο του από oriental μουσικά στοιχεία. Τούτο είναι αρκετά ανεπτυγμένο (υπερδιπλασία διάρκεια από τον συγκεκριμένο χορό του Σκαλκώτα) και βαθμηδόν πυκνά ενορχηστρωμένο. Επίσης είναι πρωτότυπη σύνθεση (δεν αναπαράγει κάποιο συγκεκριμένο δημοτικό/φολκλορικό τραγούδι ή χορό). Τέλος, ο τίτλος καταδεικνύει τις προθέσεις και το πως ο ίδιος ο συνθέτης είδε το έργο του, δινοντάς του τον συγκεκριμένο τίτλο.
Ο Σκαλκώτας αναπαράγει, με πρωτότυπο τρόπο, ήδη υπάρχον δημοτικό μουσικό υλικό. Άρα, δεν έχει ανάγκη για οιαδήποτε έξωθεν "έμπνευση". Το έργο του έγκειται στην επεξεργασία του υπάρχοντος φολκλορικού υλικού και αυτό ακριβώς πράττει, με λαμπρό τρόπο (στην παράδοση άλλων προηγούμενων συνθετών, π.χ. Brahms, Dvorak). Επίσης, χρησιμοποιεί τον τίτλο που παραπέμπει στο πρωτότυπο υλικό (Κλέφτικος και όχι κάποιον τίτλο πρωτότυπου έργου).
Τέλος, για την ιστορία, ακόμη και στα έργα που όντως ο Σκαλκώτας εμπνεύστηκε άμεσα από άλλους συνθέτες (πρωτίστως από εκείνους της 2ης Σχολής της Βιέννης), το έκανε με λίαν πρωτότυπο τρόπο, ώστε να μην φαίνεται η άμεση επίδραση οιουδήποτε συγκεκριμένου συνθέτη ή έργου.
.... δεν μπορω να το κανω αυτο με ανοιχτα ματια :)
εσυ εισαι σε αλλο level .....
Δεν είμαι σίγουρος εάν σε αντιλαμβάνομαι σωστά. Εννοείς ότι ο δίσκος, σε κάθε μορφή του (βινύλιο, CD, SACD, Blu-ray) φτιάχθηκε για να ακούγεται με κλειστά μάτια ή μόνον για τυφλούς?!..
 
Last edited:


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
.... δεν μπορω να το κανω αυτο με ανοιχτα ματια :)
εσυ εισαι σε αλλο level .....
Δεν είμαι σίγουρος εάν σε αντιλαμβάνομαι σωστά. Εννοείς ότι ο δίσκος, σε κάθε μορφή του (βινύλιο, CD, SACD, Blu-ray) φτιάχθηκε για να ακούγεται με κλειστά μάτια ή μόνον για τυφλούς?!..
ΟΧΙ φυσικα....δεν θα ακουγαμε μουσικη γενικα χωρις εικονα.
....ομως η οπτικη αποσπαση ισχυει, δεν αντιλαμβανεσαι το ιδιο πραγμα με η χωρις εικονα.
Δεν μπορει ο εγκεφαλος να διαγραψει τα 2 ηχεια που βλεπει η κατι αλλο και να βαλει στην θεση τους μια ορχηστρα....
Ακομα και σε home theater καταστασεις που εχεις εικονα και ηχο το απολυτα σωστο ειναι να μην βλεπεις ηχεια κ.λ.π.......ολο και κατι θα σε αποσπαση καποια στιγμη.

αναφεθηκα λοιπον συγκεκριμενα στα bold που θεωρω οτι μονο με κλειστα ματια ταξιδευεις καλυτερα...

Π.χ. το Danse diabolique, στην SACD εκδοχή του (χωρίς την οιαδήποτε οπτική απόσπαση) και σε ένα hi-end μηχάνημα, ακούγεται όντως ως ένας ολονέν και πιο τρομερός..."διαβολικός χορός".
View attachment 201436

Εξαιρετική ηχογράφηση
για πες μας για το ομορφο πικαπιον τι και πως...:)

:biggrin:

2.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top