Ενδιαφερεται καποιος για Qobuz-Spotify-Tidal family plan?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Μετά από μερικές ώρες χρήσης, νομίζω πως πραγματικά αξίζει το Qobuz, δυστυχώς όμως όχι για τα πολυκαναλα.

Έχει πολύ λίγα πολυκαναλα, που δύσκολα τα βρίσκεις (βρήκα μόλις 7 δίσκους ως τώρα, απ'οτι κατάλαβα έχει 10 ή το πολύ 20 δίσκους, τρίχες).

Ωστόσο έχει μεγάλη ποικιλία σε πολλά είδη μουσικής, και με υψηλότερες δειγματοληψίες από τινταλ, που πιθανώς λόγω καλύτερου μάστερινγκ, ακούγονται ..καλύτερα.

Στον Φίλιπ Γκλας ας πούμε, έχει πολύ περισσότερους δίσκους από το τινταλ, και πολλοί από αυτούς είναι Χάι ρεζ.

Βεβαίως στο ρουν, είναι μαγική η ενσωμάτωση, καθώς ενοποιείται η βιβλιοθήκη του Qobuz με τη βιβλιοθήκη του Tidal, και ενοποιούνται και οι δύο μαζί με τη δική σου βιβλιοθήκη, κι όταν ψάχνεις κάτι, ιδέαν δεν έχεις αν αυτό που βρήκες είναι στο δικό σου σκληρό ή σε κάποιο από αυτά τα 2 steaming, όλα γίνονται ένα, και πλέον η ποικιλία που έχεις διαθέσιμη είναι το κάτι άλλο...

Ρουν ... ρουλζζζζ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Έχει πολύ λίγα πολυκαναλα, που δύσκολα τα βρίσκεις (βρήκα μόλις 7 δίσκους ως τώρα, απ'οτι κατάλαβα έχει 10 ή το πολύ 20 δίσκους, τρίχες).
Πρέπει να ειναι αρκετά περισσότερα.
Μπες απο το app του Qobuz, απο υπολογιστή, βρες απο εκεί τα πολυκαναλα και βαλτα στα favorites.

Θα τα βρεις μετά αυτομάτως στο Roon
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Πρέπει να ειναι αρκετά περισσότερα.
Μπες απο το app του Qobuz, απο υπολογιστή, βρες απο εκεί τα πολυκαναλα και βαλτα στα favorites.

Θα τα βρεις μετά αυτομάτως στο Roon
Ναι, το διάβασα αυτό.
Απλώς δε κάθομαι ποτέ σε πισί...
Έχω πάψει να ταλαιπωρώ αδίκως εαυτόν. ;)

Ίσως μέσα στο '21 να καθίσω μια μέρα σε πισί.
Πιθανώς μέσα στο '22.
Δε ξέρω, μπορεί και στο '23.
Θα δείξει.

Δέχομαι έτοιμη τη λίστα αν τη βρείτε.
Ευχαριστώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Απλώς δε κάθομαι ποτέ σε πισί...

Ίσως μέσα στο '21 να καθίσω μια μέρα σε πισί.
Πιθανώς μέσα στο '22.
Δε ξέρω, μπορεί και στο '23.
Θα δείξει.
Ναι, βλέπω τον άλλο
τα βλεπς?
δεν ακολουθεί τη δοσολογία γι αυτό :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Μάλιστα στο Qobuz δε λέει στο info καν ότι πρόκειται για 5.1 περιεχόμενο, ούτε καν hi-rez, τίποτα. Και είναι ας πούμε στα 88 5.1, δε το βρίσκεις με τίποτα.

Αυτά τα πρώτα 7 ενσωμάτωσα στην βιβλιοθήκη μου, ακούγονται όπως όλα τα SACD, έτσι ακριβώς.

Screenshot_20210221_024218_com.roon.mobile.jpg


Screenshot_20210221_024304_com.roon.mobile.jpg


Το search με "edition 5.1" τα βρήκε αυτά.

Η απόκριση είναι πολύ γρήγορη, νομίζω πιο γρήγορη από τινταλ.
Πρακτικά δε καταλαβαίνεις διαφορά από το να τα έχεις σε σκληρό δίσκο..
Με το που πατάς, ξεκινάει να παίζει τσατ μπαμ. Σφαίρα.

Σε άμεση σύγκριση μεταξύ Tidal & Qobuz για ίδια (CD) δειγματοληψία, παίζουν επακριβώς όμοια, ως προβλέπεται. Μόμπι έχουν όλα..
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Ότι λένε @Dimifoot & @docman .
Εχουν κλειδώσει τις πληρωμές στις χώρες που είναι διαθέσιμο. Και με VPN να μπεις αν δεν πληρώνεις όπως θέλουν τέλος. Το μυστικό είναι η χώρα προέλευσης της κάρτας χρέωσης ή του PayPal. Όπως είπε ο @docman μπορείς να κάνεις ξένο PayPal με Ελληνική κάρτα, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να κάνεις verification το λογαριασμό. Στην Αγγλία το κάνει με το local κινητό όπως είπε, ίσως θέλει και local διεύθυνση. Στην Αμερική θέλει SSIN που είναι σαν τον δικό μας ΑΜΚΑ.
Αν βρεις πως θα πληρώσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα άλλα θα γίνουν. Εγώ παιδεύτηκα λίγο γιατί δεν έβρισκα σε OSX VPN να μου δίνει free UK ip. Αλλά μετά όλα πήγαν τρένο.
 






Μηνύματα
6.624
Reaction score
5.176
Ψάρακες, μάθατε και το Qobuz.
Νοέμβριο του 2013 είχα γραφτεί στο Qobuz (μέσω vpn Γαλλίας).


ναι αλλα αρχικα για να φτιαξεις λογαριασμο,εκτος και αν το εκανες αρκετα παλια...
Θα με δεχτεί τώρα να επανεκκινήσω τον παλιό μου λογαριασμό χωρίς πολλά-πολλά, ώστε να γίνω οικογενειάρχης; 8-)
Πιστεύω θα κολλήσει η διαδικασία στο στάδιο της πληρωμής, άσχετα που ο λογαριασμός είναι παλιός.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
41
Ψάρακες, μάθατε και το Qobuz.
Νοέμβριο του 2013 είχα γραφτεί στο Qobuz (μέσω vpn Γαλλίας).




Θα με δεχτεί τώρα να επανεκκινήσω τον παλιό μου λογαριασμό χωρίς πολλά-πολλά, ώστε να γίνω οικογενειάρχης; 8-)
Πιστεύω θα κολλήσει η διαδικασία στο στάδιο της πληρωμής, άσχετα που ο λογαριασμός είναι παλιός.
Εφ οσον ειχες περασει αρχικα τοτε στον λογαριασμο σου μεθοδο πληρωμης, θεωρω οτι δε θα εχεις προβλημα.
Αν δεν ειχες περασει, θα εχεις
 



Μηνύματα
6.624
Reaction score
5.176
Το ετήσιο family plan έχει δοκιμαστικό μήνα;

Να ανοίξω γαλλικό paypal ή δεν θα βοηθήσει αφού η κάρτα δεν θα είναι γαλλική;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
41
Το ετήσιο family plan έχει δοκιμαστικό μήνα;

Να ανοίξω γαλλικό paypal ή δεν θα βοηθήσει αφού η κάρτα δεν θα είναι γαλλική;
Αφου ειπες οτι εχεις περασει ηδη μεθοδο πληρωμης!
δεν χρειαζεται να το ξαναπας αυτο το σταδιο αφου το εχεις κανει! Απλα μπες qobuz.Δεν χρειαζεται καν vpn.Γιατι δε δοκιμαζεις;ενα λεπτο θα σου παρει.
 

Μηνύματα
6.624
Reaction score
5.176
Επέλεξα browse my purchases, forgot my password, και όντως με θυμόταν με το e-mail.
Μου έστειλε reset link, όρισα νέο password και μου εμφάνισε τη λίστα με τα αγορασμένα 8 χρόνια πριν!
Διαθέσιμα για δωρεάν κατέβασμα.

Μένει το ανανεώσω τον τρόπο πληρωμής. Εκεί να δούμε τι θα κάνει με νέα νούμερα κάρτας.
 


Μηνύματα
6.624
Reaction score
5.176
Στο family plan έχουν πρόσβαση όλα τα μέλη στα αγορασμένα;
Αν ναι, θα έχει ενδιαφέρον.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.562
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top