Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
καλα βρε εννοειται αυτο, αυτα ειναι απλα κι εισαγωγικα, αλλα τελικα δεν τα εσωζε σωστα και δεν τα ανοιγε σωστα, μη ρωτας γιατι κανεις δε το βρηκε κι αλλαξαμε αρκετα μαιλ με το σαππορτ της εταιριας που οποτε το χρειαστηκα ηταν παντα εκει κι εξαιρετικος ο Jon
Δεν έχω ιδέα γιατί μιλάτε αλλα μη παιδεύεσαι ... το Mac θα φταίει χα χα ... με τις ρυθμισεις ασφαλείας του .... μη κάνεις αναβαθμίσεις ποτέ χα χα.
[/QUOTE]
Kαι μενα το Μac mini που ειναι Mid 2011 εχει xekologamhthi με τις malakies του και κρασαρει συνεχεια γαμωτοοοο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
Το νέο ηχείο του Γιάννη είναι σημαντικά καλύτερο από το προηγούμενο σε όλους τους τομείς, σε όλα τα τμήματα του φάσματος, πιο ισορροπημένο και με τρομερές δυνατότητες στο Μπάσο.

Αφού τελείωσα με το σεταρισμα της μετρικ, έριξα ένα νορμάλ ταργκετ κερβ με μόλις 9 ντεσιμπέλ συνολικής πτώσης, και ακούγοντας σκέτο το ηχείο χωρίς σαμπ (ξέρω, ξέρω) στο γνωστό κομμάτι του μομπι δε μου έλειψαν καθόλου τα σαμπ.
Ναι, εγώ το λέω αυτό, άρα σημαίνει πολλά. 8-)

Τρομερό Μπάσο, εκπληκτικό μιντμπας, πεντακάθαρο κι ελεγχόμενο, σωστή ατάκα, παλμός, έλεγχος, δυναμικά, στάθμες, τα έχει όλα.

Εξαιρετικό ηχείο.

Και απίστευτα ξεκούραστο άκουσμα.
Πραγματικά ξεκούραστο, όχι να'χαμε να λέγαμε. Πρέπει να είναι πολύ χαμηλών παραμορφωσεων...

Ήδη, μόνο με το ταργκετ κερβ και χωρίς σαμπ, τολμώ να πω πως παίζει πολύ καλύτερα από το προηγούμενο σεταπ του Γιάννη. :o

Βεβαίως θέλει ένα μπουστ στην πρώτη οκτάβα, ίσα να σε χτυπάει και στο σπλήνα, μόνο αυτό λείπει τώρα, αλλά τα είχαμε κλειστά τα σαμπ (τα οποία ανέτως προσφέρουν αυτό ακριβώς το χτύπημα στο σπληναντερο), διότι χωρίς μετρήσεις δε γίνεται να ενσωματωθούν σαμπ, με το αυτί; για όνομα.. :gotcha:

Και βεβαίως δε περιμένω κανένα ηχείο να μπορεί να καλύψει πλήρως την πρώτη οκτάβα, δε γινονται αυτά χωρίς σαμπ, νομίζω το έχουμε εμπεδώσει όλοι αυτό. 8-)

Συνολικά μιλάμε για μεγάλη αναβάθμιση, πολύ καλύτερο ηχείο. Μεγάλος ήχος, άφθονο δυναμικό εύρος, ξεκούραστος ήχος. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;

Με γεια σου Γιαννάκη, να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και εύχομαι να καταφέρεις κάποτε να ολοκληρώσεις ένα 5.Χ σεταπ με τούτα τα ηχεία. :drinks:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.832
Reaction score
28.240
Super όλα. :drinks:

@Kotsidis John θες να μας πεις γιατί προτίμησες να πάρεις παθητικά και όχι ενεργά; Σε αυτό το ποσό οι επιλογές ήταν πολλές. 🙂
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.896
Reaction score
34.378
Super όλα. :drinks:

@Kotsidis John θες να μας πεις γιατί προτίμησες να πάρεις παθητικά και όχι ενεργά; Σε αυτό το ποσό οι επιλογές ήταν πολλές. 🙂
γιατι εγινε ανταλλαγη, με λογικο κοστος, γιατι ειναι μεγαλα και μ αρεσουν, ειναι ομορφα, παιζουν πολυ καλα, εχω ( σχετικα ) τους σωστους ενισχυτες και σετ απ για να παιξουν οπως πρεπει και γιατι πανω απ ολα ειναι πολλα σωστα ηχεια με μεγαλη σκηνη κ ρωμαλεο ηχο
 


Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Με γεια σου Γιαννάκη, να είσαι καλά να τα χαίρεσαι και εύχομαι να καταφέρεις κάποτε να ολοκληρώσεις ένα 5.Χ σεταπ με τούτα τα ηχεία. :drinks:
Βαλε Χ2 την ευχη! Ουτως η αλλως η μετρικ υπαρχει και περιμενει χαμογελαστη!
 

Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.877
Αγαπητέ Γιάννη για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια για την επιλογή των ηχείων σίγουρα θα φθάσουν σε τέλεια ηχητικά αναφορά μετά και την παρέμβαση του costasEAR, επειδή αρκετές φορές αγοράζουμε ηχεία που δεν μας καλύπτουν ακουστικά.


δε μου έλειψαν καθόλου τα σαμπ.
Ναι, εγώ το λέω αυτό, άρα σημαίνει πολλά. 8-)

Και βεβαίως δε περιμένω κανένα ηχείο να μπορεί να καλύψει πλήρως την πρώτη οκτάβα, δε γινονται αυτά χωρίς σαμπ, νομίζω το έχουμε εμπεδώσει όλοι αυτό. 8-)
Αγαπητέ Κώστα δε το περίμενα να κάνετε τέτοια αναφορά ούτε για χιούμορ ... μήπως φταίει το κρασί ... αν το λέγαμε αυτό εμείς οι κοινοί θνητοί θα πέφτατε να μας φάτε. :p
Φυσικά στην επόμενη αναφορά θα πέρασε η ώρα της επίδρασης του κρασιού και τα σαμπ ένιωσαν την απώλεια. :idk:
Το θέμα πάντως είναι τι και πόσα σαμπ θα χρειαστούν αυτά τα ηχεία !!!!! o_O
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.029
Ακαδημαϊκή ερώτησις :whistling:

Αυτό ίσως είχε νόημα μόνο κατά την παραγγελία των ηχείων. Δηλαδή να ζητηθεί από τον κατασκευαστή μετατροπή σε active version, χωρίς δηλαδή παθητικό κρος και με Fusion και active cross ρυθμισμένο από την εταιρία.

Ο @Kotsidis John έχει καλά ενισχυτικά, μια χαρά θα παίζει και ως παθητικό, και δεν θα τον συμβούλευα να μπει τώρα σε διαδικασία χειρουργικής μετατροπής.
 

Μηνύματα
3.145
Reaction score
10.415
Αυτό ίσως είχε νόημα μόνο κατά την παραγγελία των ηχείων. Δηλαδή να ζητηθεί από τον κατασκευαστή μετατροπή σε active version, χωρίς δηλαδή παθητικό κρος και με Fusion και active cross ρυθμισμένο από την εταιρία.

Ο @Kotsidis John έχει καλά ενισχυτικά, μια χαρά θα παίζει και ως παθητικό, και δεν θα τον συμβούλευα να μπει τώρα σε διαδικασία χειρουργικής μετατροπής.
ε και σεις οι χειρουργοί τι κάνετε μπρίκια κολλάτε ; :roflmao: κλέφτες θα γίνετε ;:gotcha: οι καιροί είναι δύσκολοι:drinks:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.550
Reaction score
126.280
Τα 4 γουφερ των 9" είναι χονδρικά ας πούμε σαν 2 γουφερ 12".

Αν έχεις 2 12-ιντσα σε κάθε ηχείο, νομίζω πως καταλαβαίνετε τι Μπάσο μπορεί να βγει.

Πόσοι από σας έχετε περισσότερα από 2 12-ιντσα ανά δορυφόρο; σηκώστε χεράκι να σας δω.. :lol:
(Νομίζω μόνο ο Τζιοβάνι.)

Επίσης το ηχείο έχει 2 Μιντ κωνου.
Οι κώνοι είναι ομοιας κατασκευής με των γουφερ, με καποιο περίεργο μίγμα υλικών (φαίνεται σα να έχει βρωμιές).

Τα 2 αρκετά ευμεγέθη Μιντ σε κάθε ηχείο, παρέα με την ιδιαίτερα μεγάλη επιφάνεια των γουφερ, ενώνονται με το τουιτερ σε ένα συνολικό πακέτο ιδιαίτερα υψηλής ευαισθησίας (10 ολόκληρα ντεσιμπέλ πιο ευαίσθητα από τα Μπιενταμπλεγιου που είδαμε στου αμίρ) που θυμίζει ΡΑ καταβολές.

Επαναλαμβανω αν δε το καταλαβατε:

Στο γνωστό φορτωμένο μπιταδικο κομμάτι του μομπι που ακούω, δε μου έλειψαν καθόλου τα σαμπ, και σηκωσαμε πολύ γερή στάθμη.
Του το είπα κιολας του Γιαννάκη:
"Εδώ δε χρειάζονται καν τα σαμπ. Είναι πλήρες το αποτέλεσμα".

Δεν το έχω ξαναπεί αυτό για αυτό το κομμάτι, σε κανένα ηχείο, ποτέ. 8-)

Κι αυτό, είναι τεράστιο κατόρθωμα για ηχείο. :neo:



ΥΓ. Δεν λέω ότι δε χρειάζονται σαμπ αυτά τα ηχεία. Λέω πως σε 1 κομμάτι μουσικής, δεν ήταν διόλου εμφανής η απουσία τους.

Το κομμάτι είναι αυτο:


Για γρήγορα το βάζω στο 4:40" και μετά.
Σκέτη απόλαυση κομμάτι, μπορώ να το ακούω όλη μέρα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.793
Reaction score
31.249
Αυτό ίσως είχε νόημα μόνο κατά την παραγγελία των ηχείων. Δηλαδή να ζητηθεί από τον κατασκευαστή μετατροπή σε active version, χωρίς δηλαδή παθητικό κρος και με Fusion και active cross ρυθμισμένο από την εταιρία.

Ο @Kotsidis John έχει καλά ενισχυτικά, μια χαρά θα παίζει και ως παθητικό, και δεν θα τον συμβούλευα να μπει τώρα σε διαδικασία χειρουργικής μετατροπής.

Δεν είναι απαραίτητο, δίχως να καταργήσω το κρος εγώ τα έχω να οδηγούν χωριστά τον δρόμο χαμηλών και χωριστά των μεσαίων/υψηλών, από 500w ο δρόμος, έκαστος με τα δικά του φίλτρα/καμπύλες. Θα ήταν οπωσδήποτε καλύτερη η παράκαμψη του κρος, βέβαια σαφώς πιο μπελαλίδικη.
 



Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Δεν είναι απαραίτητο, δίχως να καταργήσω το κρος εγώ τα έχω να οδηγούν χωριστά τον δρόμο χαμηλών και χωριστά των μεσαίων/υψηλών, από 500w ο δρόμος, έκαστος με τα δικά του φίλτρα/καμπύλες. Θα ήταν οπωσδήποτε καλύτερη η παράκαμψη του κρος, βέβαια σαφώς πιο μπελαλίδικη.
Bridged πιθανόν να είναι καλύτερα για τα ηχεία σου. Το έχεις δοκιμάσει;
sorry για το offtopic Γιάννη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.552
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top