Συμβουλές για... "Subgrade"!

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι καινούργιος στη σελίδα και εξαρχής ξεκαθαρίζω ότι ναι μεν έχω διαβάσει αρκετά για θέματα ηχείων, αλλά δεν είμαι και ο πιο έμπειρος.
Πρόσφατα αγόρασα ένα SVS PB-1000 (όχι το Pro), για χώρο ~17τ.μ. και χρήση 50%ταινίες/50%μουσική. Μετά απο ψάξιμο, Audyssey και τα σχετικά, το μπάσο του είναι ποιοτικότατο και βαθύτατο. Στις "12 η ώρα" η ένταση του sub και ο ενισχυτής στο -5.0dB's.

Στις ταινίες είμαι πολύ ικανοποιημένος, προκαλεί καλό χαμό στις πολύ χαμηλές! Είμαι απ'τους ανθρώπους όμως που σέβονται τα πράγματα που αγοράζουν και δεν πιέζω το SVS μου με μεγάλες εντάσεις. Γι'αυτό και θα ήθελα να πάω σε αναβάθμιση για να έχω περισσότερο "punch" στη μουσική και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έχοντας αχρησιμοποίητη ενέργεια ακόμα στο "τσεπάκι" του sub μου.

Έτσι λοιπόν, σκεφτόμουν να πουλήσω το PB-1000 μου (ούτε 2 μήνες χρήση δεν έχει) και να πάω σε κάτι μεγαλύτερο, σε budget γύρω στα 1200ευρώ.

Η άλλη λύση θα ήταν να το κρατήσω για τις ταινίες, και για μουσική να πάρω κανένα Electrovoice PA sub, με 130dB's στα 40-70Hz ξέρω γω.. Διάβασα βέβαια πρόσφατα οτι το PB-3000 (αρκετά ακριβό) κοπανάει καλά στη μουσική και στα ULF ταινιών δεν παίζεται.

Ιδέες και συμβουλές καλοδεχούμενες και υπομονή απέναντι στον άπειρο! Ευχαριστώ!
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
γιατι να πληρωσεις για κατι που δεν χρησιμοποιησεις; εδω το ενα και δεν...

φαγουρα στο χερι διακρινω...
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Με ένα ακόμα ίδιο θα κερδίσω ~3dB's απ'οτι διάβασα και καλύτερη κάλυψη μπάσου στο δωμάτιο.

Όμως ένα μεγαλύτερο, με διπλάσια δύναμη π.χ PB-2000 δεν θα ήταν μια καλύτερη λύση?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Όχι διότι πάντα τα δύο μικρότερα είναι καλύτερα από το ένα μεγάλο. Επίσης θα κερδισεις ομοιομορφία στο χώρο με τα 2 που είναι πιο σημαντικό από τα 3 db. Τα σαμπ όπως λέει και ο Ντιμιφουτ πάνε πακέτο ανά 2.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
γιατι να πληρωσεις για κατι που δεν χρησιμοποιησεις; εδω το ενα και δεν...

φαγουρα στο χερι διακρινω...
Καλή η σκέψη σου. Ανέφερα πως δεν το πιέζω με μεγάλες εντάσεις γιατί είναι μικρότερο απο άλλα θηρία και γιατί δε ξέρω τα όριά του να σου πω την αλήθεια.
Εάν όμως είχα ένα 3000 ή 4000 πχ, θα το ανέβαζα.. και σίγουρα το 70% ενός θηρίου μπορεί να είναι το 100% ενός μικρότερου, πάντα με ασφάλεια.
Όχι διότι πάντα τα δύο μικρότερα είναι καλύτερα από το ένα μεγάλο. Επίσης θα κερδισεις ομοιομορφία στο χώρο με τα 2 που είναι πιο σημαντικό από τα 3 db. Τα σαμπ όπως λέει και ο Ντιμιφουτ πάνε πακέτο ανά 2.
Χμμ και με τα 2 PB-1000 θα παίζω σε εντάσεις που παίζω τώρα χωρίς να ζορίζονται όσο θα ζοριζόταν πχ. το ένα μόνο του?
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Ό,τι σου είπανε, πάρε ένα δεύτερο, είναι με διαφορά η καλύτερη λύση και ποιοτικά, και ποσοτικά, και οικονομικά.

Τώρα πώς και γιατί ακούς με τον ενισχυτή ένα τσικ πριν το τερμάτισμα σε ένα χώρο μόλις 17τμ δεν το καταλαβαίνω με τίποτε, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Τώρα πώς και γιατί ακούς με τον ενισχυτή ένα τσικ πριν το τερμάτισμα σε ένα χώρο μόλις 17τμ δεν το καταλαβαίνω με τίποτε, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα.
[/QUOTE]

Όπα ναι, λάθος διατύπωση. Τα -5.0dB's πήγαινε στο Subwoofer Level, όχι στην κύρια ένταση του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Πάρε άλλο ένα ίδιο.
Αλλά αν θές καινούριο βιασου γιατί μάλλον δε θα βρεις.
Βγήκε ο αντικαταστάτης του, το Pro, οπότε δε θα ξαναυπάρξει καινούριο.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Ανέφερα πως δεν το πιέζω με μεγάλες εντάσεις γιατί είναι μικρότερο απο άλλα θηρία και γιατί δε ξέρω τα όριά του να σου πω την αλήθεια.
Άν δεν το πιέσεις, πώς θα μάθεις τα όριά του; Πώς θα καταλάβεις αν σου κάνει ή αν είναι μικρό;
 


gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Όπα ναι, λάθος διατύπωση. Τα -5.0dB's πήγαινε στο Subwoofer Level, όχι στην κύρια ένταση του ενισχυτή.
Έχεις λοιπόν το σαμπ στο 12-o'clock, τον ενισχυτή σε τι θέση τον έχεις;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Πάρε άλλο ένα ίδιο.
Αλλά αν θές καινούριο βιασου γιατί μάλλον δε θα βρεις.
Βγήκε ο αντικαταστάτης του, το Pro, οπότε δε θα ξαναυπάρξει καινούριο.
Σωστά ναι, εδώ και κανα μήνα το βγάλανε το Pro. Εφόσον είναι παρόμοιο θα μπορούσα ίιιισως να τα κάνω pair. Ίσως λέω..

Άν δεν το πιέσεις, πώς θα μάθεις τα όριά του; Πώς θα καταλάβεις αν σου κάνει ή αν είναι μικρό;
Δεν έχεις άδικο, απλά στις εντάσεις που το παίζω, στην μουσική θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Στις ταινίες είμαι ικανοποιημένος!


6.

Πάρε κι άλλο.

Κι άμα θες κι άλλο Μπάσο μετά, πάρε κι άλλα 2, που θα δώσουν κι άλλα 6 dB.

Η 4-αδα σαμπ παίζει 12dB πάνω από το 1.
6dB's νομίζω παίρνεις εαν τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο μόνο, εαν θυμάμαι καλά βέβαια. Κανένας μέχρι τώρα δεν μου είπε να το πουλήσω και να πάω σε κάνα PB-2000/PB-3000 πχ. και μετά απο κανα χρόνο να πάρω ένα 2ο ίδιο. Όλοι μου προτείνετε να το κρατήσω και να πάρω ίδιο για εξτρα μπασο και ομοιομορφία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Όπως και στα ηχεία, το δεύτερο ηχείο δίνει +6dB στη στάθμη του πρώτου.

+3 dB κέρδος υπάρχει από τον διπλασιασμό των μεγαφωνων, αν παραμείνει ο ίδιος (1) ενισχυτής, δηλαδή με σταθερή την ισχύ.

Όταν διπλασιάζεις ενεργά σαμπ, παίρνεις +3 από το μεγαφωνο και +3 από τον ενισχυτή, 6 σύνολο.

Μάλιστα, λόγω τοιχωματικών ορίων, αναλόγως τοποθέτησης και room gain, η συνολική αύξηση στάθμης μπορεί να είναι και υψηλότερη από 6.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Έχεις λοιπόν το σαμπ στο 12-o'clock, τον ενισχυτή σε τι θέση τον έχεις;
Το sub είναι το 12-o'clock ναι και ο ενισχυτής σε ταινίες/μουσική παίζει γύρω στο 70dB's (το max είναι τα 98dB's στον Denon μου). Πάντα αφήνω λίγο "χώρο" γιατί δε θα ήθελα να τα σπρώχνω στα όριά τους. Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά έχω στην κατοχή μου "πραγματικό" ηχείο και δε ξέρω πώς να καταλάβω τα όριά του κτλ..
 


Μηνύματα
16
Reaction score
3
Όπως και στα ηχεία, το δεύτερο ηχείο δίνει +6dB στη στάθμη του πρώτου.

+3 dB κέρδος υπάρχει από τον διπλασιασμό των μεγαφωνων, αν παραμείνει ο ίδιος (1) ενισχυτής, δηλαδή με σταθερή την ισχύ.

Όταν διπλασιάζεις ενεργά σαμπ, παίρνεις +3 από το μεγαφωνο και +3 από τον ενισχυτή, 6 σύνολο.

Μάλιστα, λόγω τοιχωματικών ορίων, αναλόγως τοποθέτησης και room gain, η συνολική αύξηση στάθμης μπορεί να είναι και υψηλότερη από 6.
Α δεν το ήξερα έτσι. Άρα με ένα δεύτερο PB-1000, θα πάρω +6dB's, άρα και διπλάσια αντιλαμβανόμενη ένταση, σωστά? Ή στα 10dB's στις χαμηλές παίρνουμε διπλάσια ένταση?
 


Μηνύματα
16
Reaction score
3
Βάζεις μομπι, τέρμα, 98 και ζμπρώχνεις κι άλλο το βολιουμ να δείξει 100.
Εαν παίζει το sub στο 12-o' clock, και το ο ενισχυτής στο max volume, το sub δεν παίζει στα όριά του, σωστά?

Στα 10, πάντα.
Σ'ευχαριστώ. 4 PB-1000 δε με βλέπω να παίρνω, αλλά ένα δεύτερο ναι.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top