Αυτοκίνητο μιας άλλης εποχής.





Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Ααα κοίτα να δείς , τω καιρώ εκείνο , μόνο τα σοβαρά αυτοκίνητα είχαν υαλοκαθαριστήρες στα προβόλια.
Κάτι Μεγάλες αμερικανοτραφήσες merc , bmw , και κάτι τέτοια μόνο. Α! και του πα΄τερα μου το AUDI 100GLS 5E που ήταν γερμανικών προδιαγραφών.
Ολη η υπόλοιπη πλέμπα δεν είχε τίποτα ή είχε απλά πιτσιληστήρια για να ξεπλένονται μόνο τα κρύσταλλα των φαναριώνε.
Ηταν high class να έχεις υαλοκαθαριστήρες στα προβόλια.
Στου θείου μου δεν δούλεψαν σχεδόν ποτέ.
Μία φορά που τα χρειάστηκε με πολύ χιόνι να καθαρίσει και καλά τα φανάρια είχε παγώσει το νερό μέσα δεν δούλευε το σύστημα και οι καθαριστήρες με το ζόρι κουνιόνουσαν. Μετά σταμάτησαν τελείως.
Αδοξη ιστορία , ενός κασονιού που λέει και Ροζι.
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
Ισως το χειρότερο και ασχημοτερο κασονι στην Ιστορια του ανθρωπινου ειδους. Θυμαμαι ενα βραδυ που μου χαλάσε για χιλιοστη φορα σε 5 μηνες, το αφησα στην ακρη χωρις να το κλειδωσω και την επομενη μερα πηγα και πηρα αυτοκίνητο. Δεν ξερω τι απεγινε, ουτε τις πινακιδες δεν παρεδωσα. Ηταν 1998.

.....................αν δεν παρεδωσες πινακιδες, δεν μπορει να γινει Οριστικη διαγραφη του αυτοκινητου και θα πληρωνεις τελη ΚΑΝΟΝΙΚΑ απο το 1998 εως και........ Απορω πς δεν σε εστειλε ειδοποιητηριο για χρεη ο Δημος. Για ενημερωση σου δες το Π.Δ 116 του 2004 ( αν θυμαμαι καλα )
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
.....................αν δεν παρεδωσες πινακιδες, δεν μπορει να γινει Οριστικη διαγραφη του αυτοκινητου και θα πληρωνεις τελη ΚΑΝΟΝΙΚΑ απο το 1998 εως και........ Απορω πς δεν σε εστειλε ειδοποιητηριο για χρεη ο Δημος. Για ενημερωση σου δες το Π.Δ 116 του 2004 ( αν θυμαμαι καλα )
Αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.895
Reaction score
12.502
Θυμαμαι ενα βραδυ που μου χαλάσε για χιλιοστη φορα σε 5 μηνες, το αφησα στην ακρη χωρις να το κλειδωσω και την επομενη μερα πηγα και πηρα αυτοκίνητο. Δεν ξερω τι απεγινε, ουτε τις πινακιδες δεν παρεδωσα. Ηταν 1998...
Ε βέβαια επί ΠΑΣΟΚ Σημίτη όλοι (γοργόνες και) μάγκες το παίζατε. Λαρτζ.
 





Μηνύματα
564
Reaction score
592
Περίπου έτσι την είχε ο πατέρας ενός φίλου μου...την βγάζαμε σπρώχνοντας την, σβηστή από το γκαράζ και από την αυλή, και την ανάβαμε δυο τετράγωνα παρακάτω..
Χαλάνδρι, Πεντέλη, Διόνυσος ανάβαση...
Μαζεύαμε χαρτζιλίκια για να την ταΐζουμε και όποτε ο πατέρας του είχε εφημερία νύχτα, την περνάμε την κολασμένη και κάναμε τους κλαρινογαμπρούς και μετά Πεντέλη για να δούμε τα "αστέρια"...
Οδηγοί και γαμπροί... 8-)
Κάναμε τα ίδια με εσάς, με μια Citroen GS.
Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (λίγο μετά τα μεσάνυχτα, όταν ο μπαμπάς του έβλεπε ειδήσεις στην tv και μετά κοιμόταν)
Ακριβώς την ίδια διαδρομή (όπου βλέπαμε τα αστέρια, αλλά μια φορά παραλίγο να δούμε και τα "άστρα" ανάποδα)
Μάλλον την ίδια εποχή (αρχές-μέσα δεκαετίας 80)

Όσο για την μπέμπα που αναφέρεις, αν βρισκόταν στην Αποστολοπούλου στο Κάτω Χαλάνδρι, ξέρω ποια εννοείς.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
219
Σωπα καλε, παραγραφονται αυτα, το' χω κανονισει... :beach:
....................οτι πεις τεραστιε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απλα το αυτοκινητο ( ταξινομηση )ειναι χρεωμενο στο ΟΝΟΜΑ σου μεχρι την ΟΡΙΣΤΙΚΗ διαγραφη του. Οσο για τα τελη κυκλοφοριας εχω δει στην υπηρεσια ενταλματα πληρωμηςμε 5ψηφια νουμερα
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
....................οτι πεις τεραστιε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απλα το αυτοκινητο ( ταξινομηση )ειναι χρεωμενο στο ΟΝΟΜΑ σου μεχρι την ΟΡΙΣΤΙΚΗ διαγραφη του. Οσο για τα τελη κυκλοφοριας εχω δει στην υπηρεσια ενταλματα πληρωμηςμε 5ψηφια νουμερα
Αν κρινω απ' τα θαυμαστικα, μαλλον ενα ζορι το τραβας. Μην αγχεσαι για μενα...και γενικα μην αγχεσαι με ξενες εγνοιες, σερναται και πίεσις!!
 




Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.347
Reaction score
30.478
VW Typ 3
Η προσπάθεια για ένα μεσαίο με μεγαλύτερους χώρους από τον σκαραβαίο, πάλι με αερόψυκτο κινητήρα πίσω

Τα θυμάστε;






Η αμερικανική του διαφήμιση.... με τον νεαρό τότε Dustin Hoffman (!), που ψάχνει να βρει πού είναι ο κινητήρας: δεν είναι μπρος... αλλά δεν τον βρίσκει ούτε ανοίγοντας το πορτ-μπαγκάζ!

 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top