Sony Projectors line up 2021

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η Sony συμπληρώνει τη σειρά προβολέων της για το 2021.
Όπως μας λέει το PerfectImage έχουμε λοιπόν 2 νέα μοντέλα.
Τους vw290 και vw890 αντίστοιχα.
Για να δούμε...
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ναι είναι λίγα. Γενικά δεν καταλαβαίνω απόλυτα τι βελτιώσεις έχουν γίνει σε σχέση με τα παλαιότερα μοντέλα.
Βλέπω τον X1 επεξεργαστή, αλλά δε μου είναι ξεκάθαρο τι γίνεται με το δυναμικό tone mapping στους συγκεκριμένους προβολείς.
Υπάρχει λογική ανάλυσης καρέ καρέ των metadata ή κάτι άλλο;
Έχει γίνει κάποιο βήμα βελτίωσης με την κάλυψη dci;
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Πάντα οι sony είχαν χαμηλή φωτεινότητα αλλά πιστεύω αυτό με το τσιπακι x1 μήπως έχει.καλυτερη εικονα αλλά 1500 φωτεινότητα δεν μου αρέσει αυτό το νούμερο αλλά από την άλλη μήπως κάνουμε και λάθος ; Να δώσεις 5000 να πάρεις το μηχάνημα και να βλέπεις την φωτεινότητα να πέφτει, αλλά από την άλλη δεν πιστεύω η sony δεν θα μπορούσε να βγάλει μηχάνημα χωρίς να το μελετήσει υπομονή μέχρι να έρθει .
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Ένα βιντεάκι που είδα η εικόνα είναι πάρα πολύ καλή δεν ξέρω μετά από μερικές ώρες παιξίματος πως θα είναι .
 

Μηνύματα
123
Reaction score
61
Διαβάζοντας ένα αρθρο ο επεξεργαστής Χ1 των προβολέων της sony vpl- vw 290 και 890 κάνει.θσυματα και αναφέρω μια ενδιαφέρουσα παράγραφο λεει τα εξής : το Dynamic HDR Enhaner που φέρει ο επεξεργαστής Χ1, είναι ένας αλγόριθμος βελτιστοποιησης HDR που αναλύει την εικόνα με εικόνα και δημιουργεί έτσι μια πιο καθαρή αντίθεση σε περιεχομενο HDR δηλαδή οι σκοτεινές εικόνες φαίνονται πιο σκοτεινές και οι φωτεινές σκηνές φαίνονται πιο ανοιχτές έτσι ώστε η οθόνη αντίθεσης να εμφανίζεται μερικά επίπεδα πιο αυθεντικά η πιο εντυπωσιακά η νέα τεχνολογία της sony βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με το εξαιρετικό frame Adapt HDR της JVC
Τιμη Vpl-vw 290 5500 ευρώ και ο 890 24000ευρω!!!
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Διάβασε το aredvd δεν πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα αμέσως
Το σάιτ είναι areadvd
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μόνο με a/b σύγκριση μπορεί να βγει νόημα .
Μου θυμίζει προμο από περιοδικό ...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
If it smells like marketing bullshit... it is.

p.s. @Xxristos να φανταστώ πως πηγή της "είδησης" αυτής είναι το ίδιο site που γράφει πως το δισκάκι BR σε έναν player έχει καλύτερη εικόνα και ήχο από 1:1 rip σε αποθηκευτικό μέσο ? :D
 


Μηνύματα
123
Reaction score
61
Ένα δισκάκι παίζοντας σε player oppo - panasonic 9000 Pionner 800 η εικόνα είναι απιστευτη.το λέω γιατί τα έχω δει και οτι να λες εσύ περι.αποθηκευτικων χώρων είναι για πράσινα άλογα άμα τα δεις ελα να μου πεις
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Ένα δισκάκι παίζοντας σε player oppo - panasonic 9000 Pionner 800 η εικόνα είναι απιστευτη.το λέω γιατί τα έχω δει και οτι να λες εσύ περι.αποθηκευτικων χώρων είναι για πράσινα άλογα άμα τα δεις ελα να μου πεις
Να σαι καλά ρε Χρήστο!
Ευτυχώς υπάρχεις εσύ και μερικοί ακόμα ομόσταυλοι σου και μας μαθαίνετε πράγματα εμάς των ασπούδαστων και άμαθων!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ειλικρινά το έχω απορία. Κάνει όντως δυναμικό tone mapping αναλύοντας καρέ καρέ τα metadata του υλικού ο Sony;
Αυτή τη δουλειά κάνει ο x1 επεξεργαστής;
Να τονίσω ότι τον ίδιο επεξεργαστή φοράει κι ο vw790, που κυκλοφορεί ήδη.
 



Μηνύματα
123
Reaction score
61
Πάντως κατι πρέπει να τρεχει με τους sony η εικόνα που είδα σε ένα σάιτ δεν θυμαμαι ποιο ήταν γερμανικό μάλλον ειχε τον 290 η εικόνα ήταν υπέροχη
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top