ΔΙΣΚΑΚΙ BLU RAY Η ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ.ΤΑΙΝΙΑΣ

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Να πω και εγώ την γνώμη μου για το θέμα γιατί από ότι βλέπω υπάρχει γενικά διάσταση απόψεων για το θέμα.

Λοιπόν, πρώτον όταν μιλάμε για δισκάκι και 1:1 rip τότε σαν πληροφορία δεν υπάρχει καμία μα καμία διαφορά. Μην μπερδεύεστε μερικοί με την αναλογική εποχή. Εδώ μιλάμε για ψηφιακά δεδομένα οπότε σε ένα rip που έχει γίνει bit προς bit δεν υπάρχει καμία διαφορά όσες φορές και αν αντιγράψεις το αρχείο.

ΑΛΛΑ....αυτό δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο rip σε σύγκριση με ένα δισκάκι θα παίξει το ίδιο. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το rip αυτό καθεαυτό αλλά με το player. Τι θέλω να πω? Αν πάρεις ένα δισκάκι και το βάλεις σε διαφορετικά players η εικόνα το πιο πιθανό είναι να έχει διαφορές γιατί κάθε disc player έχει διαφορετικό hardware και διαχειρίζεται διαφορετικά τα χρώματα και τα ψηφιακά δεδομένα στο κάθε δισκάκι.

Με τον ίδιο τρόπο ένα δισκάκι που θα παίζει σε ένα player με ένα 1:1 rip που θα παίζει σε ένα media player πάλι μπορεί να έχει διαφορές λόγω του διαφορετικού hardware που διαχειρίζεται την εικόνα. Σε κάποιες περιπτώσεις το δισκάκι μπορεί να είναι ανώτερο και σε μερικές περιπτώσεις το rip.

Στην μόνη περίπτωση που ένα δισκάκι είναι σίγουρα καλύτερο είναι σε αρχεία MKV που έχουν συμπίεση H265 και είναι και τα πιο ευρέως διαδεδομένα. Βέβαια η συμπίεση τουλάχιστον στα αρχεία που διακινούνται από τα scene groups είναι τόσο καλή που συνήθως η διαφορά είναι ελάχιστη σε σχέση με το μέγεθος του αρχείου και πολλές φορές είναι δύσκολο να διακρίνεις διαφορές με γυμνό μάτι ακόμα και σε αυτά τα αρχεία.

Συνήθως σε αυτή την τελευταία περίπτωση τα δισκάκια πάντα θα υπερτερούν σε οποιοδήποτε player και αν παίξουν αλλά όπως προείπα η διαφορά στην ποιότητα είναι συνήθως απειροελάχιστη και για ένα 95% αυτών που τα κατεβάζουν είναι υπέραρκετη σε σχέση με το τι προσφέρει και πόσο κοστίζει ένα δισκάκι.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Παραθέτω screenshots απο το Hobbit σε 4Κ.
Το ενα ειναι απο το original 4K BR και το άλλο απο το encode των DON
Το ενα είναι 80GB περίπου και το άλλο 44GB

ποιό είναι ποιό όμως???
Δείτε το σε full screen.


05.png


05..png
 


Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Πες μας με της πηγές που τα παιζεις ;
Ειναι απευθείας screen των DON πίστεψε με, στα όνειρα μου/σου θα ήθελες/α τα pc που κάνουν encode.
Υπόψιν τα screens είναι και tonemapped
Οπότε PC η πηγή.
 



Μηνύματα
3.093
Reaction score
8.875
Σεβαστή η άποψη σου αλλά άμα δεις το player pionner 800 τα λέμε
Το Oppo udp-205 αν και έχει φύγει από την αγορά είναι το τοπ bluray player.
φοράει και καλύτερο audio dac ess9038 από το Pioneer
 


Μηνύματα
126
Reaction score
61
Έχω δει και το οπο τρομερό player το pionner 800 ειναι πιο καινούργιο το οπο γύρω στα 1000 ευρώ και το pioneer 2800 η εικόνα στo pionner είναι απαιχτη
 


Μηνύματα
126
Reaction score
61
Γιατί εσύ είδες το pionner και το συγκρίνεις και εγώ άμα τυχει και εδώ αυτό που αναφέρεις,, ( αλληθεια υπάρχει ακόμη αυτή η εταιρεία ) και δω ότι αξίζει θα το παραδεκτό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.925
Reaction score
77.592
Γιατί εσύ είδες το pionner και το συγκρίνεις και εγώ άμα τυχει και εδώ αυτό που αναφέρεις,, ( αλληθεια υπάρχει ακόμη αυτή η εταιρεία ) και δω ότι αξίζει θα το παραδεκτό
ναι από εσένα περιμένει να την παραδεκτής :laugh: :headbang:
 


Μηνύματα
582
Reaction score
63
Αν και απο κοντα θα φαινετε σιγουρα ποιο ειναι καλυτερο αρχειο , σε "καλη" οθονη παντα .
εγω λεω το 2 οτι ειναι το blu ray παρολο που το πρωτο εχει καλυτερο contrast και δειχνει πιο sharp , αλλα εχει χασει τα highlights , σιγουρα αν το αντιγραφο ειναι απο το blu ray σου , εχει δεχτει καποιου ειδους αυτοματη επεξεργασια κατα τη συμπιεση .
Ολα αυτα με κινδυνο γιατι και οι φωτο που εχεις βαλει ειναι μικρες για πιο αντικειμενικη κριση .
Η διαφορα θα φαινετε στις μικρολεπτομερεις και στο δυναμικο ευρος .... παντα με επιφυλαξη γιατι παροτι εχεις κανει καλη δουλεια στη φωτο η μηχανη εχεις περιορισμους στο δυναμικο ευρος .
 


Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Αν και απο κοντα θα φαινετε σιγουρα ποιο ειναι καλυτερο αρχειο , σε "καλη" οθονη παντα .
εγω λεω το 2 οτι ειναι το blu ray παρολο που το πρωτο εχει καλυτερο contrast και δειχνει πιο sharp , αλλα εχει χασει τα highlights , σιγουρα αν το αντιγραφο ειναι απο το blu ray σου , εχει δεχτει καποιου ειδους αυτοματη επεξεργασια κατα τη συμπιεση .
Ολα αυτα με κινδυνο γιατι και οι φωτο που εχεις βαλει ειναι μικρες για πιο αντικειμενικη κριση .
Η διαφορα θα φαινετε στις μικρολεπτομερεις και στο δυναμικο ευρος .... παντα με επιφυλαξη γιατι παροτι εχεις κανει καλη δουλεια στη φωτο η μηχανη εχεις περιορισμους στο δυναμικο ευρος .
Δεν είναι φωτός φίλε μου.
Είναι screenshots απευθείας από τα αρχεία μέσω pc.
Το κάθε screen είναι png 11 MB αλλά στο upload εδώ έγιναν compressed.

Θα τα ανεβάσω αργότερα σε host ολοκληρα και ασυμπίεστα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.925
Reaction score
77.592
σε μισή ώρα έρχεται πίστα με σαλάτα μιξ....απλά το λέω :biggrin:
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.263
Reaction score
27.136


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.211
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top