Διάφορα

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059


Η ανάπτυξη εναλλακτικών τύπων γυαλιού είναι σημαντική αφού μπορεί να βοηθήσει στον περιορισμό της χρήσης του πραγματικού γυαλιού το οποίο ίσως σύντομα αντιμετωπίσει μεγάλες ελλείψεις και εξαιτίας της χρήσης του για τα δισεκατομμύρια φιαλίδια των εμβολίων κατά του κορονοϊού.

:headbang:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Εντυπωσιακό, αλλά έχω δύο απορίες:
Αφού η παραγωγή φιαλιδίων για εμβόλια -υποτίθεται ότι- θα προκαλέσει παγκόσμια έλλειψη γυαλιού, γιατί δεν τα ανακυκλώνουν;
Και, η αντικατάσταση της άμμου (αυτή είναι η πρώτη ύλη του γυαλιού) από το ξύλο, δε θα προκαλέσει χειρότερο οικολογικό πρόβλημα;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αυτό με την έλλειψη γυαλιού λόγω των φιαλιδίων που θα χρειαστούν για τα εμβόλια το βλέπω ως μεγάλη υπερβολή, για να μην πω μεγάλη βλακεία.
Μόνο τα απορρίμματα γυαλιού από τις φύρες κοπής σε ένα συνηθισμένο τζαμάδικο είναι κάτι τόνους τον μήνα.
Αν υπολογίσουμε το βάρος που έχει ένα τετραγωνικό μέτρο κοινού τζαμιού πάχους 4 χιλιοστών, με το αντίστοιχο βάρος των φιαλιδίων είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί να υφίσταται τέτοιο πρόβλημα.
Ένα τετραγωνικό μέτρο τζαμιού πάχους 4 χιλ. είναι 10 κιλά.
Πόσα φιαλίδια φτιάχνονται από 10 κιλά γυαλιού;
Πολλά!
Υπάρχει μεν η ανακύκλωση των τζαμιών, η οποία εν ανάγκη μπορεί να γίνει και πιο δελεαστική με κάποιο κίνητρο, ώστε να μην πηγαίνουν σε χωματερές τόσοι τόνοι από τα ρετάλια, αλλά είναι και εύκολη η παραγωγή του, καθώς η βασική πρώτη ύλη, η άμμος, υπάρχει άφθονη σε όλον τον πλανήτη και οι φούρνοι παραγωγής ήδη δουλεύουν σε πολλές χώρες και βγάζουν πολλούς τόνους κάθε μέρα ασταμάτητα.
Ο δικός μας ο φούρνος της μίας και μοναδική εταιρείας τζαμιών που είχαμε κάποτε και ήταν του Μποδοσάκη, έπαιρνε μπρος και δούλευε επί 7 χρόνια ασταμάτητα.
Μετά σταματούσε για 1,5 χρόνο για ανακατασκευή και συντήρηση.
Πάντως αν πάρει μπρος δεν σταματάει καθόλου και δουλεύει νύχτα μέρα.
Αυτή τη στιγμή μόνο το εργοστάσιο της Ινδονησίας παράγει καθημερινά μερικές εκατοντάδες τόνους γυαλιού κάθε μέρα.
Δεν είναι πολύ μεγάλη αυτή η ποσότητα.
Ένας ουρανοξύστης απαιτεί χιλιάδες τόνους γυαλιού για να "ντυθεί"
Και μας λένε ότι θα έχουμε έλλειψη γυαλιού από τα μπουκαλάκι μερικών γραμμαρίων;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
καθώς η βασική πρώτη ύλη, η άμμος, υπάρχει άφθονη σε όλον τον πλανήτη
Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται να έχει προκύψει πρόβλημα από τα μπουκαλάκια των εμβολίων, όμως αυτό που λες για την άμμο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα τα τελευταία χρόνια για την αυξανόμενη έλλειψη σε άμμο που χρησιμοποιείται στην παραγωγή τσιμέντου αλλά και στο γυαλί. Δες ένα παράδειγμα εδώ:
 

K

kimon

Guest
Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται να έχει προκύψει πρόβλημα από τα μπουκαλάκια των εμβολίων, όμως αυτό που λες για την άμμο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα τα τελευταία χρόνια για την αυξανόμενη έλλειψη σε άμμο που χρησιμοποιείται στην παραγωγή τσιμέντου αλλά και στο γυαλί. Δες ένα παράδειγμα εδώ:
Νομίζω ότι το κείμενο μπερδεύει την οικοδομική άμμο με την πυριτική (που χρησιμοποιείται στην παραγωγή γυαλιού). Η ζήτηση για φθηνή άμμο οικοδομών (ειδικά στον Τρίτο Κόσμο) προκαλεί μεγάλη οικολογική καταστροφή σε αιγιαλούς, βυθούς και κοίτες ποταμών. Δεν προκαλεί το προβλημα η ζήτηση πρώτης ύλης από την υαλουργία.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Ας πάνε στη Σαχάρα να πάρουν κάνα δυο κυβικά χιλιόμετρα, δεν θα λείψουν.

5 δισεκατομμύρια τόννοι θα φτάσουν για... χμ, μισό τρις τ. χμ. από 4ρι γυαλί. Μετά παίρνουν κι άλλο όταν τελειώσει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ακριβώς αυτό συμβαίνει όπως ανέφερε πιο πάνω ο kimon.
Η άμμος που χρησιμοποιείται στο χτίσιμο είναι η συνηθισμένη θαλασσινή ή ποταμίσια και απλώς προσθέτουν τσιμέντο και χαλίκια.
Η άμμος για την παραγωγή γυαλιού είναι μαζί με προσμίξεις από ασβεστόλιθο, άργιλο, δολομίτη, σόδα, νάτριο και ανακυκλωμένο γυαλί.
Τα συστατικά αυτά δεν είναι σπάνια ή δυσεύρετα και υπάρχουν άφθονα στην φύση.
Στο Βέλγιο υπάρχει ένα συγκεκριμένο είδος χώματος που παράγει εξαιρετικό γυαλί για υαλοπίνακες (τζάμια) το οποίο είναι πολύ καθαρό, διαυγές και "μαλακό" δηλ. δεν σπάει τόσο εύκολα όσο τα σκληρά γυαλιά, είναι λίγο πιο "ελαστικό" και αυτό φαίνεται όταν βλέπεις ολόκληρη την πλάκα πριν κοπεί σε κομμάτια που συμπεριφέρεται σαν να είναι από πλαστικό, είναι πολύ ελατό υλικό.
Για πολλά χρόνια θεωρούσαν το Βέλγικο γυαλί κορυφαίο.
Τώρα πια παράγουν και στην Κίνα σε τεράστιες ποσότητες και πιο φτηνό και η αγορά το προτιμά.
Τα εργοστάσια σε Κίνα, Ινδονησία, Τουρκία κ.α. πλέον λειτουργούν συνεχώς για 11 ως 15 χρόνια ασταμάτητα μέχρι την συντήρησή τους.
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969
:oops:

Σύμφωνα με τους ερευνητές η πόλη βυθίζεται πλέον με ρυθμό 50 εκατοστών ετησίως και ο συνδυασμός της μεγάλης αποστράγγισης του υδροφορέα με το σαθρό έδαφος στο οποίο έχει χτιστεί δημιουργεί μια κατάσταση που μοιάζει να μην έχει επιστροφή. Οι ερευνητές εκτιμούν ότι η πόλη κινδυνεύει να καταρρεύσει και να βυθιστεί τριάντα μέτρα τις προσεχείς δεκαετίες.



 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.389
Reaction score
93.969



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top