Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
"Πρώτον,υπάρχουν διαθέσιμα όρια απόκρισης και διάγραμμα εμπέδησης στο ευαίσθητο αυτό ηχείο;

Δεύτερον,γνωρίζεις ότι οι λόγοι που το αντιλαμβάνεσαι έτσι μπορεί να είναι ολότελα διαφορετικοί απ'ό,τι νομίζεις; "



Δεν με νοιάζουν οι λόγοι, το πως και το γιατί, αλλά το αποτέλεσμα.. αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο, και αυτό έχει τη μέγιστη σημασία για μένα..
καλα κανεις φιλε μου... Ακριβως ο ιδιος λογος που οταν καποιος παρει S.E.T.... μετα δεν γυριζει πισω ποτε! Μονο σε καλλυτερο SET παει οταν μπορεσει να αναβαθμισει!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν με νοιάζουν οι λόγοι, το πως και το γιατί, αλλά το αποτέλεσμα.. αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο, και αυτό έχει τη μέγιστη σημασία για μένα..
Θυμίζεις την εμπειρική λογική της παρατήρησης, που οδήγησε κάποιους στο λογικοφανες συμπέρασμα ότι η γη είναι επίπεδη.

Ναι μεν το αποτέλεσμα σε ενδιαφέρει, αλλά δίνεις ερμηνεία και προβαίνεις σε τεχνικά σχόλια που να συμφωνούν με την εμπειρική σου γνώση.

Αυτό όμως που βλέπεις (ίσια τη γη γύρω σου) δυστυχώς δε συμφωνεί με την πραγματικότητα, και η γη είναι σφαιρική, ασχέτως αν πιστεύεις με όλη τη δύναμη της λογικής σου ότι είναι επίπεδη.

Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει η αποδεδειγμένη επιστημονική γνώση και να διατυμπανιζεις πως διαφωνείς απόλυτα, μα η διαφωνία σου απλώς αφήνει αδιάφορη την πραγματικότητα, και καλώς ή κακώς φαίνεται λιγάκι αστεία σε όσους (λίγους ή πολλούς αδιάφορο) γνωρίζουν τι ισχύει.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Κάνεις λάθος, δεν είναι "άποψή μου".

Πρόκειται για αποτέλεσμα εμπεριστατωμενης μελέτης επί του θέματος, με διπλή τυφλή δοκιμή, που δημοσιεύτηκε στην AES.

Το αν διαφωνείς ή όχι, είναι αδιάφορο.

Άποψή μου είναι ότι οι μπάμιες θα έπρεπε να απαγορευτούν.
Sorry, τυφλή δοκιμή διπλή κιόλας, υπό ποίες συνθήκες σε τι χώρους και με τι μηχανήματα?
Μιλάμε για ρεαλιστικές καταστάσεις που θα υπάρχουν στα περισσότερα σπίτια που ακούμε τη μουσική μας, ή απλά έτσι για την επιστημονική κοινότητα και για τη θεωρία?
Άλλο η θεωρία, άλλο το πόσο είναι εφικτή στην πράξη, και κατά συνέπεια αξιόπιστη, δλδ εφαρμόσιμη σε πραγματικές συνθήκες
 

D

Deleted member 48513

Guest
Για ποιες "ανισσοροπες αποκρισεις" μιλας? Εχεις ακουσει ποτε Τ.L.A. S.E.T (χωρις πυκνωτη στο σημα και με 0 feedback), με 6 τροφοδοσιες για τρια σταδια ενισχυσης (μια για καθε σταδιο ανα καναλι με τετραπλα choke και ανορθωτριες αμεσου θερμανσεως) και ειδες (η εφυβρες) "ανισσοροπες αποκλισεις"... μηπως τα μπερδεψες με τα 264,328 τρανζιστορ που παιζεις με τα "πους-πουλακια" σου που ακουγονται σαν "τετζερεδες"?
1621095312120.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Sorry, τυφλή δοκιμή διπλή κιόλας, υπό ποίες συνθήκες σε τι χώρους και με τι μηχανήματα?
Μιλάμε για ρεαλιστικές καταστάσεις που θα υπάρχουν στα περισσότερα σπίτια που ακούμε τη μουσική μας, ή απλά έτσι για την επιστημονική κοινότητα και για τη θεωρία?
Άλλο η θεωρία, άλλο το πόσο είναι εφικτή στην πράξη, και κατά συνέπεια αξιόπιστη, δλδ εφαρμόσιμη σε πραγματικές συνθήκες
Το ερώτημα που θέτεις είναι εσφαλμένο.

Η διπλή τυφλή δοκιμή έγινε σε άρτιες, ελεγχόμενες συνθήκες, και το αποτέλεσμα αυτής είναι ακλόνητο, ακριβώς διότι οι συνθήκες ήταν τέτοιες.

Η εφαρμογή της γνώσης αυτής σε οικιακό περιβάλλον, δεν σχετίζεται με την αρτιότητα της ηχητικής συμπεριφοράς αυτού, όμως η ηχητική αυτή συμπεριφορά σχετίζεται με την δυνατότητα επίτευξης αξιοπρεπούς αποτελέσματος, καθώς είναι επίσης αποδεδειγμένο πως ο κακός ηχητικά χώρος δεν επιτρέπει αξιοπρεπές αποτέλεσμα από κανένα ηχείο, είτε καλό είτε κακό.

Το αξιοπρεπές όμως αποτέλεσμα, είναι κοινά αποδεκτό από όλους ότι είναι αξιοπρεπές, και το καλύτερο είναι καλύτερο για όλους ανεξαιρέτως, κι αυτό, είναι αποδεδειγμένο, κι αν κάποιος διαφωνεί, έχει προβλήματα ακοης (επίσης αποδεδειγμένο).

Τίποτα από όλα αυτά δεν αποτελεί προσωπική μου άποψη.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Sorry, τυφλή δοκιμή διπλή κιόλας, υπό ποίες συνθήκες σε τι χώρους και με τι μηχανήματα?
Μιλάμε για ρεαλιστικές καταστάσεις που θα υπάρχουν στα περισσότερα σπίτια που ακούμε τη μουσική μας, ή απλά έτσι για την επιστημονική κοινότητα και για τη θεωρία?
Άλλο η θεωρία, άλλο το πόσο είναι εφικτή στην πράξη, και κατά συνέπεια αξιόπιστη, δλδ εφαρμόσιμη σε πραγματικές συνθήκες
Kοιταξε... η "λογικη" του συνομιλητη σου (πριν) ειναι απλη... ειπε πρωτος οτι εσυ λειτουργεις με "την λογικη της παρατηρησης" και αυτος με "επιστημονικα δεδομενα" οποτε, εντελως αυθαιρετα τα οικοιοποιηθηκε και τα δυο... και σε εβαλε απεναντι τους (οχι απεναντι του) ενω συμβαινει το εντελως αντιθετο!

Ειναι γνωστη "πολιτικη τακτικη" που την χρησιμοποιουν καποιοι εις γνωση τους προκμειμενουνα εμφανιστουν "ποιο γνωστες" και εσυ "λιγος"...

"Γραψτους" και συννεχισε να ακους το συστημα σου για να επικοινωνεις με την μουσικη που ακους, οσο καλλυτερα μπορεις... Ο μονος λογος να εχεις καποιο συστημα αλλωστε...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Θυμίζεις την εμπειρική λογική της παρατήρησης, που οδήγησε κάποιους στο λογικοφανες συμπέρασμα ότι η γη είναι επίπεδη.

Ναι μεν το αποτέλεσμα σε ενδιαφέρει, αλλά δίνεις ερμηνεία και προβαίνεις σε τεχνικά σχόλια που να συμφωνούν με την εμπειρική σου γνώση.

Αυτό όμως που βλέπεις (ίσια τη γη γύρω σου) δυστυχώς δε συμφωνεί με την πραγματικότητα, και η γη είναι σφαιρική, ασχέτως αν πιστεύεις με όλη τη δύναμη της λογικής σου ότι είναι επίπεδη.

Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει η αποδεδειγμένη επιστημονική γνώση και να διατυμπανιζεις πως διαφωνείς απόλυτα, μα η διαφωνία σου απλώς αφήνει αδιάφορη την πραγματικότητα, και καλώς ή κακώς φαίνεται λιγάκι αστεία σε όσους (λίγους ή πολλούς αδιάφορο) γνωρίζουν τι ισχύει.
Εγώ μίλησα όμορφα, είπα την άποψη μου, αλλά εσύ θες να το πας αλλού και αρχίζεις να προκαλείς.. γιατί ?
Δεν ακύρωσα την επιστημονική γνώση, ούτε διατυμπανίζω ούτε περιφέρομαι έτσι για να κάνω εντύπωση - είπα ότι δεν με νοιάζει τι λένε οι "πολλοί", ούτε τεχνικές αναλύσεις έκανα, είπα για το τι με ευχαριστεί περισσότερο για να απαντήσω και να είμαι και μέσα στο αρχικό θέμα.

Φυσικά δεν πρόκειται να βγει πουθενά αυτό, έχω παρατηρήσει και τι γίνεται και σε άλλες παρόμοιες συζητήσεις, με αφορισμούς προσβολές κτλ. δεν είναι του στυλ μου, οπότε σταματάω εδώ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ένα πηνίο ανά κανάλι, βγάζει θετικά και αρνητικά ημιτονα στα 2 άκρα του, δίχως διαφοροποιησεις.

Αυτά τα 2 άκρα του ενός πηνίου καθενός καναλιού, δίνουν ισορροπημένο σήμα (+-) χωρίς γη (floating).

Η γη, προέρχεται πάντα από το κέλυφος.

Στην ισορροπημένη σύνδεση, παραμένουν οι θετικές και αρνητικές κυματομορφες ως έχουν από τα δύο άκρα του πηνίου της κεφαλής, και μπαίνει ως γη το κέλυφος που φυσικά θα συνδεθεί και με τη γη της συσκευής, ενώ στην ανισόρροπη σύνδεση, η ίδια γη του κελύφους, συνδέεται με το ένα άκρο του πηνίου, και εν συνεχεία με τη γη της συσκευής, και το άλλο άκρο του πηνίου βαφτίζεται "σήμα" (+).

Οι θεωρίες συνωμοσίας ας σταματήσουν.
Αλλεπάλληλες λανθασμένες υποθέσεις, αποτελούν το θεμέλιο λίθο στις απόψεις σας.

Οι κεφαλές βγάζουν ισορροπημένο σήμα, floating φυσικά, και ναι μεν γη δεν υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει σε κάθε περίπτωση, είτε πάρεις το σήμα ως ισορροπημένο είτε όχι, η γη είναι εξωτερικό στοιχείο που προστίθεται εκ των υστέρων σε κάθε περίπτωση.

Αλλοιώσεις - διαφοροποιήσεις μεταξύ θετικής και αρνητικής κυματομορφης μπορούν να υπάρξουν μόνο από τα ενεργά στάδια ενίσχυσής τους, όταν αυτά έχουν σημαντικές ανοχές μεταξύ τους, τυπικά σε κακής ποιότητας υλοποιήσεις, ή σε σχεδιαστικά σφάλματα, αν ας πούμε βάλεις άλλο τρανζίστορ στο gain της θετικής και άλλο στην αρνητική, οπότε γίνεται κουλουβαχατα.

Μία σωστά υλοποιημένη πορεία σήματος μέχρι τα τελικά στάδια ισχύος, ως ισορροπημένη, έχει μόνο πλεονεκτήματα. Συγκεκριμένα, και βέβαια.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Εγώ μίλησα όμορφα, είπα την άποψη μου, αλλά εσύ θες να το πας αλλού και αρχίζεις να προκαλείς.. γιατί ?
Άμα είναι να κλάψεις, σταματάω. :lol:

Και γω όμορφα μίλησα, εξηγώντας απλώς πως διατύπωσες λανθασμενη άποψη, κάτι που έχει αποδειχθεί.

Αν δε σηκώνει λάθη η άποψή σου, δε της φταίω εγώ, και δεν είναι αγένεια να σου λεν ότι κάνεις λάθος.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Άμα είναι να κλάψεις, σταματάω. :lol:

Και γω όμορφα μίλησα, εξηγώντας απλώς πως διατύπωσες λανθασμενη άποψη, κάτι που έχει αποδειχθεί.

Αν δε σηκώνει λάθη η άποψή σου, δε της φταίω εγώ, και δεν είναι αγένεια να σου λεν ότι κάνεις λάθος.
Θαθελα ναξερα... καταλαβαινεις τον παραλογισμο των "σχολιων σου"?

Ρωτας τον συνομιλητη σου με το (ατεκμηριωτο) που θετεις αυθαιρετα εσυ σαν τεκμηριο "Αν δεν σηκώνει λάθη η άποψή σου... "?

Αλλοιως δεν θα ηταν αποψη!

Ασε που αμα ακουσεις το συστημα του (το ξαναλεω... με 2Α3 (προφανως) παιζει - εστω και "κινεζικο" με τους συμβιβασμους τιμης που εχει) θα το πας για σκουπιδια το δικο σου...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για ποιες "ανισσοροπες αποκρισεις" μιλας? Εχεις ακουσει ποτε Τ.L.A. S.E.T (χωρις πυκνωτη στο σημα και με 0 feedback), με 6 τροφοδοσιες για τρια σταδια ενισχυσης (μια για καθε σταδιο ανα καναλι με τετραπλα choke και ανορθωτριες αμεσου θερμανσεως) και ειδες (η εφυβρες) "ανισσοροπες αποκλισεις"... μηπως τα μπερδεψες με τα 264,328 τρανζιστορ που παιζεις με τα "πους-πουλακια" σου που ακουγονται σαν "τετζερεδες"?
Kοιταξε... η "λογικη" του συνομιλητη σου (πριν) ειναι απλη... ειπε πρωτος οτι εσυ λειτουργεις με "την λογικη της παρατηρησης" και αυτος με "επιστημονικα δεδομενα" οποτε, εντελως αυθαιρετα τα οικοιοποιηθηκε και τα δυο... και σε εβαλε απεναντι τους (οχι απεναντι του) ενω συμβαινει το εντελως αντιθετο!

Ειναι γνωστη "πολιτικη τακτικη" που την χρησιμοποιουν καποιοι εις γνωση τους προκμειμενουνα εμφανιστουν "ποιο γνωστες" και εσυ "λιγος"...

"Γραψτους" και συννεχισε να ακους το συστημα σου για να επικοινωνεις με την μουσικη που ακους, οσο καλλυτερα μπορεις... Ο μονος λογος να εχεις καποιο συστημα αλλωστε...
Είναι τεκμηριωμένο μέχρις εσχάτων,ότι ο άνθρωπος από τη φύση του τείνει να επιλέγει με βασικό κριτήριο τη συναισθηματική παρόρμηση,αναζητώντας όμως εκ των υστέρων επιχειρήματα βασιζόμενα σε άλλα δεδομένα προκειμένοιυ να δικαιώνει σε εαυτόν και αλλήλους τις επιλογές του...Ομιλώ περί ανισορροπιών προκαλούμενων από πλημμελή διευθέτηση/διαχείριση και ακουστική ανταπόκριση στην πλειοψηφία των οικιακών setup,οι οποίες δεν ανατάσσονται με αβανταδόρικες υλοποιήσεις συσκευών...Περί ορέξεως,ουδεμία ένσταση...
 





Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ζμπουτσα μας η άποψή σου!!
Κοτόπουλο με μπάμιες μέχρι να βγάλει ο φαλακροποδης μαλλιά!!
No strikes under the...belt no 2 .- pun intended
Στα 3 καίγεσαι. :roflmao:
.
.
.


Ακου κοτόπουλο μπάμιες? τι λε ρε τραχανοπλαγιά? :fuckyou:
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
To στοιχημα ισχυει...

Lenco L78 Idler + AudioQuest PT-9 + "δικο μου" καλωδιο βραχιονα στην phono ενος παλιου AR SP-6B εναντιον οποιου ψηφιακου μεσου θελετε... οσο κι αν κοστιζει!

Το χανω η το χανετε!

Καποιος που δεν ειναι chicken?

Θα του δωσω και (πικρο) μυγδαλακια για αποζημιωση! ...και κουφος ακουει την διαφορα υπερ του πικαπ!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top