αγορα ηχοσυστημα σπιτιου. βοηθεια!!!


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Και τα ομοσταυλα σαμπ καλά είναι, πάρτε πάρτε. Δύο δύο τα σαμπ.
Κώστα για αυτό λες?
https://www.yamaha.com/en/about/innovation/collection/detail/8052/
Καλό είναι, όλα τα review το έχουν ψηλά το σκεφτόμουν και εγώ όταν έψαχνα αλλά (για την κουβέντα και μόνο καθώς μάλλον ο φίλος δεν θα πάρει άμεσα) δεν είναι ''μικρό'' για τα HS8?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
κερδισε η δικη μου προταση???? μπραβο μου.
Ωραίο μηχανηματάκι φαίνεται αυτό..
Αλήθεια επειδή δεν μπήκα να διαβάσω λεπτομέρειες ξέρεις αν έχει και δυνατότητα cross?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είναι λάθος η ερώτηση.

Η σωστή ερώτηση, είναι εάν είναι μικρό για τον όγκο του χώρου και για τα επιθυμητά spl.
Σταμάτα βρε παλιοτεχνοκράτη με τα καρφιά.. :p
Όπου μας πετύχεις μας ''σκοτώνεις'' :vinsent:
Πόσα να πάρει ο άνθρωπος..?
4?
8?
Είναι και ακριβούτσικο το συγκεκριμένο.
Δεν είναι καλύτερα να πάει για μεγαλύτερο σε αντίστοιχη τιμή?
Όταν και αν αποφασίσει φυσικά..
Έχει μεγάλο χώρο.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Οχι,μπορεις να κανεις καποιες ρυθμισεις απο την application (μικρα μεγαλα ηχεια κλπ), αλλα οχι να κοψεις συχνοτητες απο τους δορυφορους κλπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Αν ξέρει να ενσωματώνει άριστα σαμπ, και έχει κατάλληλα εργαλεία για αυτό, ναι, υπάρχουν κι άλλες επιλογές από τα ομοσταυλα.

Αν είναι άσχετος με το θέμα, επιβάλλεται να πάρει τα ομοσταυλα.
Ειδάλλως, θα τα κάνει σκατα μόνος του, και μετά θα πρέπει να πληρώνει τα λάθη του.

Γι'αυτο, όπως έχω ξαναπεί, ηχεία διαλέγεις να πάρεις αυτής της μάρκας, της οποίας τα σαμπ είναι στο μπάτζετ σου.

Πρώτα βρίσκεις ποια σαμπ θα πάρεις, και μετά βολεύεσαι με τους δικούς τους δορυφόρους, τους κατάλληλους για την απόσταση ακρόασης που θες.

Βασικά πράγματα. Σα τα μακαρόνια με κιμά. Σα να λες πως ξέρεις να δένεις τα κορδόνια σου. Ευκολακια.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν ξέρει να ενσωματώνει άριστα σαμπ, και έχει κατάλληλα εργαλεία για αυτό, ναι, υπάρχουν κι άλλες επιλογές από τα ομοσταυλα.

Αν είναι άσχετος με το θέμα, επιβάλλεται να πάρει τα ομοσταυλα.
Ειδάλλως, θα τα κάνει σκατα μόνος του, και μετά θα πρέπει να πληρώνει τα λάθη του.

Γι'αυτο, όπως έχω ξαναπεί, ηχεία διαλέγεις να πάρεις αυτής της μάρκας, της οποίας τα σαμπ είναι στο μπάτζετ σου.

Πρώτα βρίσκεις ποια σαμπ θα πάρεις, και μετά βολεύεσαι με τους δικούς τους δορυφόρους, τους κατάλληλους για την απόσταση ακρόασης που θες.

Βασικά πράγματα. Σα τα μακαρόνια με κιμά. Σα να λες πως ξέρεις να δένεις τα κορδόνια σου. Ευκολακια.
Επειδή δεν διαφωνώ μήπως να έριχνε μια ματιά και σε kali η' presonus πριν καταλήξει που πρότεινε και ο ημίθεος παραπάνω που έχουν μεγαλύτερα και με καλύτερη τιμή subwoofer?
Το kali είναι ακριβό μεν αλλά 12'' και 1000 watt :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Επειδή δεν διαφωνώ μήπως να έριχνε μια ματιά και σε kali η' presonus πριν καταλήξει που πρότεινε και ο ημίθεος παραπάνω που έχουν μεγαλύτερα και με καλύτερη τιμή subwoofer?
Το kali είναι ακριβό μεν αλλά 12'' και 1000 watt :p
Τώρα τα λες ωραία. :drinks:

Να τονίζεται συνεχώς πως το ένα σαμπ μόνο του, είναι κατάρα, θα φέρει μόνο προβλήματα. Ξεκινάμε μίνιμουμ με 2 σαμπ, και παραμένουμε εντός μπάτζετ. Άρα, πάντα διαλέγουμε τα σαμπ που επιτρέπει η τσέπη μας, και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τον ζαλίσαμε τον άνθρωπο.. :p
Τώρα που σου έγιναν κάποιες προτάσεις και κατάλαβες περίπου τι παίζει, πάρε στο κάτω κάτω ότι σου γυαλίσει στο μάτι και ότι σου ''κάτσει'' στο αυτί (αμφιλεγόμενο).
Μόνο να είσαι αποφασισμένος και να καταλάβεις - αποδεχτείς τους περιορισμούς της όποιας επιλογής σου..
Αν ότι κάνεις το κάνεις συνειδητά π.χ. λόγο περιορισμού του μπάτζετ (δεν θέλω να δώσω σεντς παραπάνω βρε αδερφέ) ή λόγο εμφάνισης του συστήματος ή δεν ξέρω τι άλλο θα είσαι οκ..
Μετά ρούφα του το μεδούλι, τσάκισε το στη χρήση, το σημαντικό είναι στην τελική να το χαρείς..
Δεν χάθηκε ο κόσμος αν ακούς χωρίς sub, ούτε αν ακούς από μακριά.
Εδώ σου λένε τι είναι καλύτερο για τα χρήματα και τις συνθήκες αλλά αν δεν σου αρέσει καθόλου για τον χώρο σου ή δεν σε βολεύει τι να το κάνεις?

Υ.Γ.
Πάρε sub's.. :biggrin:
Ειδικά για rock-metal θα τα χαρείς..
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Δες τα Kali LP6 (σε άσπρο για να ταιριάζει στο σπίτι) και μετά κοτσάρεις και το σαμπ τους.
Αν μπορείς να πας για τα LP8 καλύτερα, αλλά είναι μόνο μαύρα και ακριβότερα.

Για να τα οδηγήσεις (ή οποιοδήποτε ενεργό) θέλεις ένα DAC με ψηφιακές εισόδους για την τηλεόραση και το DVD και bluetooth για να συνδέεις απ' ευθείας το κινητό και τηλεχειριζόμενη έξοδο. Και ιδανικά με XLR έξοδο. Εδώ δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι μέσa στον προϋπολογισμό, χωρίς bluetooth πολλά.

Για να παίζεις τα δισκάκια, το DVD αρκεί, θα δίνει σήμα στο DAC.

Εγώ έχω τέτοιο σύστημα εγκατεστημένο σε 25τμ (ομοαξονικά από το DVD, οπτικά από την TV), και χάρη στις ρυθμίσεις του KALI LP-6, και με το κόλλημα στον τοίχο πάει καλά αν δεν κυνηγήσεις τις πρώτες δύο οκτάβες.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ειχα καποτε 2 ηχεια βασης διδρομα με γουφερ διαμετρου περι τις 6,5ιντσες , ε μολις εβαζα κατι ροκ να ακουσω σαν κλανιες κανανε, κατεληξα ο φουκαρας να ακουω μονον ατμοσφαιρικη μουσικη ,καουντρι και απο νιρβανα μονο το ανπλαγκτ.
σαν φοιτητης ειχα 2 βαρβατα τζιμπιελ οπου το ενα απο αυτα ειχε καποιο προβλημα στο γουφερ ,ειχε ξεχαρβαλωσει η μεβρανη αλλα τα χαρηκα πιο πολυ απο τις αλλες τις πορδες εστω και ετσι.
για μεταλ δεν το συζητω καθολου , οσο πιο μεγαλο το γουφερ τοσο το καλυτερο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Να τονίζεται συνεχώς πως το ένα σαμπ μόνο του, είναι κατάρα, θα φέρει μόνο προβλήματα. Ξεκινάμε μίνιμουμ με 2 σαμπ...
με μόνο 2-3 δοκιμές θέσης και φάσης.... αποτέλεσμα με ένα sub.
Bhutia approved :p


Οπότε ξεκινάμε με 1 sub και αν φέρει προβλήματα, ας φέρει, ευκαιρία να μάθουμε ποια είναι, πόσο/αν μας ενοχλούν και τι μπορούμε να κάνουμε για να τα αντιμετωπίσουμε.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε wnet το θεμα ειναι ποιος μπορει να κανει αυτα που κανει ο Μεσιε Μπουτιας
ο αστροναυτης παιδευεται κατι χρονια :) και δεν ειναι ουτε στην αρχη;)
φαντασου εμενα :p
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Οπότε ξεκινάμε με 1 sub και αν φέρει προβλήματα, ας φέρει, ευκαιρία να μάθουμε ποια είναι, πόσο/αν μας ενοχλούν και τι μπορούμε να κάνουμε για να τα αντιμετωπίσουμε.
να παρουμε ακομη ενα:biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
μρε wnet το θεμα ειναι ποιος μπορει να κανει αυτα που κανει ο Μεσιε Μπουτιας
ο αστροναυτης παιδευεται κατι χρονια :) και δεν ειναι ουτε στην αρχη;)
φαντασου εμενα :p
στο συγκεκριμένο post ο αγαπητός Bhutia κάνει τα φυσιολογικά! τα αναμενόμενα να κάνεις αν πάρεις sub... δοκιμάζει μερικές θέσεις κ διαφορετικές ρυθμίσεις φάσεις.... η "πυρηνική φυσική" είναι σε άλλα post.

(ο αστροναύτης δε δοκίμασε σχεδόν τίποτα.... "παιδεύεται" θεωρητικά!)

να παρουμε ακομη ενα:biggrin:
Πιθανότατα ναι! αλλά και αυτό δεν θα έρθει και θα μπει ...plug n play
Για την ακρίβεια θα απαιτήσει περισσότερο εξοπλισμό και ρυθμίσεις....
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
:drinks: :lolsign: ναι αν τελειωνα το πολυτεχνειο και μεταπτυχιακο στο ΜΙΤ θα τα σιαχνα και εγω :p
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
μρε wnet το θεμα ειναι ποιος μπορει να κανει αυτα που κανει ο Μεσιε Μπουτιας
ο αστροναυτης παιδευεται κατι χρονια :) και δεν ειναι ουτε στην αρχη;)
φαντασου εμενα :p
κυριε χρηστο δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα, τι να πει και ο καημενος ο κολομβος που όταν ξεκίνησε, δεν ήξερε που πήγαινε και όταν έφτασε, δεν ήξερε πού βρισκόταν. :biggrin:
εμεις τουλαχιστον μαζι και ο αστροναυτης ξερουμε που παμε ,αγνωστο βεβαια αν θα φτασουμε..εγκαιρως:biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top