Ο κακός μας ο καιρός

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Πρωτόγνωρες καιρικές συνθήκες επικρατούν στην πόλη Βέρχογιανσκ του Αρκτικού κύκλου, καθώς ο υδράργυρος στη Σιβηρία έφτασε τους 48 βαθμούς Κελσίου, με τον καιρό να θυμίζει εκείνου της Σαχάρας.

1624881801142.png


Σύμφωνα με την ΕΡΤ, οι εικόνες από τους δορυφόρους sentinel του προγράμματος Κοπέρνικος αποτυπώνουν «στα κόκκινα» πολλές από τις πόλεις της Σιβηρίας με τη θερμοκρασία να κυμαίνεται από 35°C έως 48°C στο επίπεδο του εδάφους. Αυτό έχει ως συνέπεια μέσα σε λίγες μόνο ημέρες οι υψηλές θερμοκρασίες να οδηγήσουν στο λιώσιμο τόνων πάγου



 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Έτσι και "πέσει" το δίκτυο του ρεύματος και σταματήσουν τα κλιματιστικά, καήκαμε κυριολεκτικά.
Θα ψοφήσουμε σαν τα ποντίκια από την ζέστη.
 

D

Deleted member 35

Guest
Έτσι και "πέσει" το δίκτυο του ρεύματος και σταματήσουν τα κλιματιστικά, καήκαμε κυριολεκτικά.
Θα ψοφήσουμε σαν τα ποντίκια από την ζέστη.
Εγώ έχω 2 μέρες off. Αν αύριο ξυπνήσω πρωί πρωί θα πάρω κυριολεκτικά τα βουνά. 2-3 σάντουιτς και νερό. Έβαλα και το Powerbank να φορτίσει για καλό και κακό.
 

D

Deleted member 35

Guest
Ποτιδανεια Φωκίδας. Στη μέση της εικόνας χαμηλά και πίσω από τα 2 βουνά είναι ο Μορνος. Το μεγάλο γυμνό βουνό πίσω είναι στην Αιτωλοακαρνανια. Έχω καθίσει κάτω από μια μουριά και απολαμβάνω το αεράκι. Δυστυχώς ο αέρας καίει στον ήλιο. Θα κατέβω Ναύπακτο αλλά δε θα καθίσω. Έχω πάρει μαγιό και θα πάω για βουτιά σε κάποιο παραλιακό χωριό της περιοχής.
PXL_20210629_075117456.jpg
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Δεκάδες ξαφνικοί θάνατοι σημειώθηκαν τα τελευταία 24ωρα στην περιοχή του Βανκούβερ, στον δυτικό Καναδά, γεγονός που οφειλόταν άμεσα, σύμφωνα με τις αρχές, στο κύμα καύσωνα, καθώς η θερμοκρασία έφθασε τους 49,5° Κελσίου χθες Τρίτη, σε επίπεδο ρεκόρ στη χώρα της βόρειας Αμερικής.

 


D

Deleted member 35

Guest
Χτες πήγα σε μια επίσκεψη. Καθόμασταν στο σπίτι και το ac δούλευε στο φουλ. Από ένα σημείο και μετά νόμιζες ότι έβγαζε απλά τον αέρα. Στις 03:30 που έφυγα κατάλαβα το γιατί. Έξω είχε ακόμη ζέστη. Όχι τίποτα το τραγικό αλλά όχι και η δροσιά που απολαμβάνεις τις μικρές ώρες.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Σήμερα δούλεψα ως τις 12 το μεσημέρι, αλλά τάπαιξα από την ζέστη και το έκλεισα και πήγα στην Αγ. Τριάδα για μπάνιο.
Μάλλον το ίδιο θα κάνω και αύριο και μεθαύριο.
Θα τους φρενάρω όλους λίγο πίσω τις δουλειές τους, δεν χάθηκε ο κόσμος.
Στον δρόμο έδειχνε 40 και 41 βαθμούς το θερμόμετρο.
Έφτασε να κάνει καύσωνα και στην Σιβηρία, τι λέμε τώρα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Μέχρι στιγμής.

 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top