Ποιο αυτοκίνητο κυρίως για την πόλη;

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
To Μοkka είναι πανέμορφο, αλλά πανάκριβο, η πιο προσιτή έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο αγγίζει τα 25 χιλιάρικα!!!!! Στην ουσία μιλάμε για ένα λίγο πιο ψηλό corsa ,με λιγα εκατοστά πιο βαθύ χώρο αποσκευών. Δεν υπάρχει η αντίστοιχη σχέση 208-2008, που το δεύτερο είναι σημαντικά μεγαλύτερο, ειδικά στον χώρο αποσκευών.
Το captur στα 1000 κυβικά είναι πολύ αργό, ενώ με τον καλό κινητήρα φεύγει στα 27 χιλιάρικα....... Από την στιγμή που έπεσαν όλα στο τραπέζι, γιατί δεν κοιτάς και Skoda kamiq ή ακόμα και το αδερφάκι Seat Arona, στις εκδόσεις με τον 1. 0 tsi και το dsg7?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
To Μοkka είναι πανέμορφο, αλλά πανάκριβο, η πιο προσιτή έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο αγγίζει τα 25 χιλιάρικα!!!!! Στην ουσία μιλάμε για ένα λίγο πιο ψηλό corsa ,με λιγα εκατοστά πιο βαθύ χώρο αποσκευών. Δεν υπάρχει η αντίστοιχη σχέση 208-2008, που το δεύτερο είναι σημαντικά μεγαλύτερο, ειδικά στον χώρο αποσκευών.
Το captur στα 1000 κυβικά είναι πολύ αργό, ενώ με τον καλό κινητήρα φεύγει στα 27 χιλιάρικα....... Από την στιγμή που έπεσαν όλα στο τραπέζι, γιατί δεν κοιτάς και Skoda kamiq ή ακόμα και το αδερφάκι Seat Arona, στις εκδόσεις με τον 1. 0 tsi και το dsg7?
Απανταω εγω, μου επιτρεπετε. Γιατι κανενα b suv δεν εχει τα δυναμικα χαρακτηριστικα του puma και οκταετη εγγυηση. Ο μονος ανταγωνιστης του puma ειναι πιθανα κατι σε φουλ υβριδικο ή ηλεκτρικο.
 


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Επισης, γυναικα και κορεατικο δεν παιζει ακομη, τουλαχιστον οχι εδω στα ΒΠ
όταν πάνε βόλτα με το xceed αυτές οι γυναικες να ερθουνε και να μας πουν αν δεν το γουστάρουνε. Και το φτιάχνουν στην Ευρώπη, ενώ ορισμενα ΚΑΛΑ αυτοκίνητα, να μην πω μάρκα, το εργοστάσιο είναι στην ΚΙΝΑ
Κατα τα αλλα:
1. Ford puma mild hybrid, το καλυτερο ολων οδηγικα και με 8 χρονια εγγυηση.
είμαι πρώην κάτοχος Ford focus II. Ούτε στον εχθρό μου τα Φορντ. Ο ορισμός της βλάβης και με πανάκριβα ανταλακτικα
Κατα τα αλλα:

2. Yaris cross hybrid, η σιγουρη (οικονομικα) λυση.
Αγοράζοντας γιαρις ξέρεις ότι θα πάρεις ντενεκε. Ας έρθει καλητέρα να του κάνω δωρακι το accend με 300.000χλμ. Τουλάχιστον θα ξέρει ότι δεν χαλάει και μόνο λάδια θέλει.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
είμαι πρώην κάτοχος Ford focus II. Ούτε στον εχθρό μου τα Φορντ. Ο ορισμός της βλάβης και με πανάκριβα ανταλακτικα
Εγώ είχα φιέστα από το 04 μέχρι το 18
Ακριβώς το αντίθετο από αυτά που λες. Ειδικά για τα ανταλλακτικά που ήταν τσαμπε ολέ


ενώ ορισμενα ΚΑΛΑ αυτοκίνητα, να μην πω μάρκα, το εργοστάσιο είναι στην ΚΙΝΑ
Όλοι οι κατασκευαστές έχουν εργοστάσια στην Κίνα για την κινεζική αγορά μόνο

Θυμίζω μεταφέρουμε κοντά στα 4εκ αυτοκίνητα το χρόνο , έχω δει πολλά
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
όταν πάνε βόλτα με το xceed αυτές οι γυναικες να ερθουνε και να μας πουν αν δεν το γουστάρουνε. Και το φτιάχνουν στην Ευρώπη, ενώ ορισμενα ΚΑΛΑ αυτοκίνητα, να μην πω μάρκα, το εργοστάσιο είναι στην ΚΙΝΑ
είμαι πρώην κάτοχος Ford focus II. Ούτε στον εχθρό μου τα Φορντ. Ο ορισμός της βλάβης και με πανάκριβα ανταλακτικα

Αγοράζοντας γιαρις ξέρεις ότι θα πάρεις ντενεκε. Ας έρθει καλητέρα να του κάνω δωρακι το accend με 300.000χλμ. Τουλάχιστον θα ξέρει ότι δεν χαλάει και μόνο λάδια θέλει.
Όλα λάθος. Τα Κορεατικά δε τα θέλουν όχι γιατί δεν είναι καλά στο δρόμο η δεξερωγωτι. Αυτό έγραψα;

Τα νέα φορντ έχουν 8 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Δε σε νοιάζει αν χαλάνε, που δε χαλανε ιδιαίτερα. Μετά πουλά το.

ΝΤενεκέ τα Yaris και γενικά τα Toyota; Με 6 χρόνια εγγύηση, μεταπώληση σε ντετε, και φθηνά σέρβις; Μετά τα 6 χρόνια πουλά το. Ε, ας τρίζει λίγο η πόρτα, που δεν τρίζει.

Μη κρίνετε με ιστορίες που ακούγατε από τους γονείς σας. Ούτε καν με προσωπικές εμπειρίες αυτοκινήτων προηγούμενων δεκαετιών. Όλοι έχουμε μπόλικες. Δεν πάει έτσι. Παράδειγμα. Στην οικογένεια είχαμε τρία καρα με dsg. Χάλασαν και τα 3, το ένα εις διπλούν. Παρόλα αυτά, αν βγάλει μια καλή προσφορά με 8 χρόνια εγγύηση η Audi ή με leasing, θα ξαναπαιρνα dsg.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Απανταω εγω, μου επιτρεπετε. Γιατι κανενα b suv δεν εχει τα δυναμικα χαρακτηριστικα του puma και οκταετη εγγυηση. Ο μονος ανταγωνιστης του puma ειναι πιθανα κατι σε φουλ υβριδικο ή ηλεκτρικο.
Συμφωνώ για το puma, το ξέρω από πρώτο χέρι, οδηγικα είναι το καλύτερο (αν και χειρότερο από το fiesta στο οποίο βασίζεται). Απλά δεν κατάλαβα που κολλάει το σχόλιο σε αυτό που έγραψα εγώ. Απλά και το puma με αυτόματο κιβώτιο (που είναι προϋπόθεση), φτάνει τα 24000+ (ανάλογα με το χρώμα που θα επιλέξει κάποιος), ενώ κακά τα ψέμματα, δεν έχει μεγάλο χώρο για τους πίσω επιβάτες και λόγω σχεδίασης είναι και αρκετά..... κλειστοφοβικό (όχι βέβαια σαν το toyota chr, που πρέπει να πάρεις ηρεμιστικά χάπια, για να καθίσεις πίσω για πάνω από 10 χιλιόμετρα).
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Μη κρίνετε
Όλα λάθος. Τα Κορεατικά δε τα θέλουν όχι γιατί δεν είναι καλά στο δρόμο η δεξερωγωτι. Αυτό έγραψα;
δεν κρίνω εσένα, αλλά τις μεγαλοκοπέλες που θέλουνε αμάξι με ΟΝΟΜΑ
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Που έχουμε φτάσει,να υπάρχουν ιαπωνογερμανογαλλοκορεατικα χρεπια στις προτάσεις και να μην υπάρχει ένα ιταλικό να πάρει κεφάλια :headbang:
Παλι με χρόνια με καιρούς…..:dance2:
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
ΝΤενεκέ τα Yaris και φθηνά σέρβις; Μετά τα 6 χρόνια πουλά το. Ε, ας τρίζει
Πριν 10 μερες έκανα βολτα στην τουοτα. Το γιαρις έχει πλαστικά για τον π@τσο,το κορολα είναι λίγο καλητερο και τα σέρβις της τουοτα είναι φαρμάκι.
Ρώτα τιμές και δεις τι χρεώνουν φίλε. Και το βασικότερο; κάποτε δεν χαλούσαν. Τώρα τα πράγματα έχουνε αλαξει
 


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Εγώ είχα φιέστα από το 04 μέχρι το 18
Ακριβώς το αντίθετο από αυτά που λες. Ειδικά για τα ανταλλακτικά που ήταν τσαμπε ολέ

Έχεις και ένα μαζοα εδώ και ποσα χρόνια. Σε έκανε να τρέχεις σε συνέργεια; το χοντα που έχεις για τα χωράφια σε προβλημάτισε ποτέ; προσωπικά μετά από από 7 δικά μου αυτοκίνητα και δεν ξέρω πόσες ακομα εκατοντάδες που καβαλισα και έχω νταραβεριστει λόγο εμπορίας αυτοκινήτων παλαιότερα, έχω να πω.... Χοντα, μαζντα χιουνταη ΚΙΑ και στο τέλος Σκόντα. Μετά το χάος, και κουμπάρο μηχανικό να σε σώσει.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
το μαζδα ναι αφού του έβαλα χέρι (βαρύ, σφυρήλατα κλπ) με πήγε αίμα μέχρι να ξαναγίνει μαμά.
το χοντα τα έβγαλε όλα μαζεμένα στα 14 χρόνια που το πούλησε ο πρώτος ιδιοκτήτης , σε μένα μόνο τον πολλαπλασιαστή (έχει έναν)
σημαντικό να αναφερθεί , κανένα από τα δύο ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ. ειδικά για το μαζδα που έχει βιαστεί από όλες τις τρύπες αφού έχει γίνει σώβρακο αρκετές φορές στο εσωτερικό για το ηχοσύστημα είναι αναπάντεχο.

σε σύγκριση πχ με το πασσατ αυγό του 01 που έτριζε ταμπλο από τον πρώτο χρόνο και φυσικά όλο και κάτι ρήμαζε κάθε φορά (κιβώτιο στα 500 χλμ , ένα μήνα από την αγορα) είναι η μέρα με τη νύχτα.

από την άλλη το φιεστάκι 14 χρόνια που το κράτησα ζήτησε μόνο κολάρα ψύξης που τρυπήσανε από την πολυκαιρία. τίποτα άλλο.
καλά τα toyota του πεθερού μου πάλι παίζει να έχουν κάψει μια λάμπα στα 15 χρόνια...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Βασικά, ένα πράμα μπορώ να σας πω με βεβαιότητα.
1000% βεβαιότητα όμως.

Αν οδηγεί ηλεκτρικό αυτοκίνητο για 1 μήνα οποιοσδήποτε άνθρωπος, θα είναι τραυματική εμπειρία όταν ξαναμπεί σε ICE.

Είτε αγαπάει την αυτοκίνηση, είτε είναι γυναίκα και το θέλει μόνο για το σουπερμάρκετ.

Άσε την οικολογία και τα πράσινα άλογα. Μετά από 1 μήνα σε ηλεκτρικό, οτιδήποτε άλλο το διαγράφεις.

Τέλος.


Τώρα συμφέρει, δε συμφέρει, η αυτονομία, το φορτιστή που θα τον βάλεις, κλπ, βρείτε τα μόνοι σας.
Η ουσία είναι αυτό που σας είπα, τα υπόλοιπα είναι για να'χαμε να λέγαμε και να γεμίζουμε ποστς στο φόρουμ.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Η δική μου άποψη είναι ότι τα αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα υπερτερούν κατά κράτος παντού, εκτός από δύο πολύ σημαντικά ζητήματα: το αρχικό κόστος αγοράς και η φόρτιση.
Τα πλεονεκτήματά τους δεν είναι μόνο τα προφανή που έχουν αναφερθεί κατ' επανάληψη ακόμα και μέσα σ' αυτό το θέμα: είναι και άλλα κόλπα που δε θα ήταν εφικτά χωρίς την ηλεκτροκίνηση και τα οποία θ' αλλάξουν ριζικά τον τρόπο που οδηγούμε. Η εφαρμογή διαφορετικής ροπής -ακόμα και ανάστροφης- ανά τροχό, είναι ένα από αυτά:



Σίγουρα το μέλλον τους ανήκει, αλλά προς το παρόν δεν είναι η ιδανική επιλογή σε όλες τις περιπτώσεις...
 

P

panag 505

Guest
Τα περιμένουν και μεγάλες εκπλήξεις, δεν πιστεύω σε λίγο καιρό ότι θα έχουν τα σημερινά προνόμια τέλη κυκλοφορίας. κ.α αλλά και φόρτιση δωρεάν σε σουπερ μάρκετ κτλ θα αντικατασταθούν με χρεωστικά μηχανήματα. Ίδωμεν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τα περιμένουν και μεγάλες εκπλήξεις, δεν πιστεύω σε λίγο καιρό ότι θα έχουν τα σημερινά προνόμια τέλη κυκλοφορίας. κ.α αλλά και φόρτιση δωρεάν σε σουπερ μάρκετ κτλ θα αντικατασταθούν με χρεωστικά μηχανήματα. Ίδωμεν.
Καλά, μεγάλες προφητείες μιλάμε. Πραγματικές εκπλήξεις :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top