Να πάρω Κλίπς ή ενεργά ;

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Όπως είχα πει εδώ όταν έκανα μια mini παρουσίαση του χώρου '' Η προσπάθεια μου | AVsite '' , θέλω να αλλάξω σιγά σιγά τα budget ηχεία που είχα ως φοιτητής με ποιοτικότερα. Το σύστημα μου αποτελείται από :

Προβολέας Optoma hd 143X
Τηλεόραση Sony Bravia xh900 (για gaming)
PS5 ως Blu-ray player
Yamaha RXV 581
Ηχεία main taga harmony 506 v2
Κεντρικό Taga harmony 806 C
Surround Taga Harmony 616S
Atmos Taga harmony 606S
Subwoofer XTZ 12.17 Edge .

Δεν με ενδιαφέρει η τελειότητα , θέλω να βλέπω στο σαλόνι μου τις ταινίες και τις σειρές μου ευχάριστα και να περνάω καλά , πράγμα που σε μεγάλο βαθμό το κάνω και με τα τωρινά μου ηχεία ΑΛΛΑ λίγο η φαγούρα για αναβάθμιση , λίγο το γεγονός ότι θέλω καλύτερο κεντρικό παρασύρθηκα σε σκέψεις για έξοδα κ τώρα δεν υπάρχει επιστροφή .

Η original σκέψη μου ήταν να πάω σε κεντρικό Klipsch rp 404c ή rp 600c . Main τα RP 600m, surround τα 500 ή 600m, sub το XTZ 12.17 edge που πήρα πρόσφατα και να μείνω με τον ίδιο ενισχυτή .

Ο φίλος @Agis Peterson διαφωνεί , του ζήτησα γνώμη και έκτοτε προσπαθεί να με πείσει να πάρω ενεργά . Έπεσαν προτάσεις όπως, presonus studio monitor 2 , tannoy , adam t7v , yamaha hs 7 και εννοείται ένας maratz ή Denon με τον απαραίτητο αριθμό pre outs . Θέση ακρόασης , 2.65μ. από τα 3 μπροστά ηχεία και 2μ απ τo κάθε surround, 315 από την οθόνη. Δωμάτιο περίπου 24τ.μ. όπως φαίνεται στις φώτο του παραπάνω link , με άνοιγμα σχήματος Γ στο πίσω μέρος που οδηγεί σε κουζίνα.
Μένω σε οροφοδιαμέρισμα με ευέξαπτο γείτονα από κάτω με υπερευαισθησία στις συχνότητες του sub:) , οπότε βλέπω σε εντάσεις -20db. Άντε όταν λείπει το αυτοκίνητο του απ το πάρκινγκ να φτάνω μέχρι τa -15db.
Να δώσω 1-1,5Κ να πάρω τα Kλίπς να τελειώνω ή να αρχίσω έρευνα για ενεργά ,ενισχυτή και πολύμπριζα ;
 
Last edited:

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Όπως είχα πει εδώ όταν έκανα μια mini παρουσίαση του χώρου '' Η προσπάθεια μου | AVsite '' , θέλω να αλλάξω σιγά σιγά τα budget ηχεία που είχα ως φοιτητής με ποιοτικότερα. Το σύστημα μου αποτελείται από :

Προβολέας Optoma hd 143X
Τηλεόραση Sony Bravia xh900 (για gaming)
PS5 ως Blu-ray player
Yamaha RXV 581
Ηχεία main taga harmony 506 v2
Κεντρικό Taga harmony 806 C
Surround Taga Harmony 616S
Atmos Taga harmony 606S
Subwoofer XTZ 12.17 Edge .

Δεν με ενδιαφέρει η τελειότητα , θέλω να βλέπω στο σαλόνι μου τις ταινίες και τις σειρές μου ευχάριστα και να περνάω καλά , πράγμα που σε μεγάλο βαθμό το κάνω και με τα τωρινά μου ηχεία ΑΛΛΑ λίγο η φαγούρα για αναβάθμιση , λίγο το γεγονός ότι θέλω καλύτερο κεντρικό παρασύρθηκα σε σκέψεις για έξοδα κ τώρα δεν υπάρχει επιστροφή .

Η original σκέψη μου ήταν να πάω σε κεντρικό Klipsch rp 404c ή rp 600c . Main τα RP 600m, surround τα 500 ή 600m, sub το XTZ 12.17 edge που πήρα πρόσφατα και να μείνω με τον ίδιο ενισχυτή .

Ο φίλος @Agis Peterson διαφωνεί , του ζήτησα γνώμη και έκτοτε προσπαθεί να με πείσει να πάρω ενεργά . Έπεσαν προτάσεις όπως, presonus studio monitor 2 , tannoy , adam t7v , yamaha hs 7 και εννοείται ένας maratz ή Denon με τον απαραίτητο αριθμό pre outs . Θέση ακρόασης , 2.65μ. από τα 3 μπροστά ηχεία και 2μ απ τo κάθε surround, 315 από την οθόνη. Δωμάτιο περίπου 24τ.μ. όπως φαίνεται στις φώτο του παραπάνω link , με άνοιγμα σχήματος Γ στο πίσω μέρος που οδηγεί σε κουζίνα.
Μένω σε οροφοδιαμέρισμα με ευέξαπτο γείτονα από κάτω με υπερευαισθησία στις συχνότητες του sub:) , οπότε βλέπω σε εντάσεις -20db. Άντε όταν λείπει το αυτοκίνητο του απ το πάρκινγκ να φτάνω μέχρι τa -15db.
Να δώσω 1-1,5Κ να πάρω τα Kλίπς να τελειώνω ή να αρχίσω έρευνα για ενεργά ,ενισχυτή και πολύμπριζα ;
Θα σου πρότενα fluid audio έχουν το πορτ μπροστά κ θα κάνει την ισοστάθμισή τους πιό εύκολη σε σχέση με άλλα που θα πρέπει ή να ταπώσεις τα Port ή να έχουν αρκετή απόσταση από τον τοίχο.
Αυτό αν αποφασίσεις να πάρεις ενεργά.Με τον φθηνότερο ενισχυτή με pre outs που θα βρείς( να έχει λίγο EQ ) κ ένα minidsp για το eq του σαμπ.
Πριν κ μετά το minidsp
1632394159470.jpg

( διορθώθηκε κ απότ ο 90 κ μετά )
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Πάρε τα Klipsch να γουστάρεις τις ταινιίες σου από τον καναπέ σου και άσε τις μινιατούρες μόνιτορ για τους wannabe στουντιάδες με desktop στήσιμο στο 1,50 μέτρο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
εγώ θα σου πρότεινα τα λεφτά αυτά να τα δώσεις σε room treatment....ότι ηχείο και να βάλεις σε τέτοιο άδειο χώρο....δεν θα το ακούσεις ποτέ....

άνοιξε και τα L-R πιο πολύ να έχεις ισόπλευρο τρίγωνο ως προς την θέση ακρόασης...έχεις χώρο

με το ρουμ τριτμεντ θα αναβαθμίσεις τον ήχο των ηχείων σου...και ότι ηχείων θα βάλεις στο μέλλον...
θα εκπλαγείς με 1-1.5 χιλιάρικο σε αυτά τα τετραγωνικά πως θα ακούς ;)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Giati συγκεκριμένα κλιψ; Den έχω κάτι εναντίον φυσικά, μιας κι είμαι κι ο ίδιος κάτοχος της εν λόγω εταιρίας. Πολλοί την επιλέγουμε λόγω του ότι πληρώνεις λίγα λεφτά για πολλά (αρα και φθηνά SPL), αλλά όπως έγραψες, δεν έχεις την δυνατότητα για πολλά, μέχρι -15 db πας (εγώ προσωπικά είμαι πάντα στο 0, αν ειναι νετφλιξ το βάζω παραπάν' αλλά είναι μονοκατοικία οπότε δεν έχω θέματα, τα κλιψ δεν κάνουν κιχ πάντως).

Από όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας το φόρουμ, πρωτίστως μας απασχολεί το μέγεθος των μεγαφώνων συναρτήσει της απόστασης ακρόασης (the more the merrier, μιλώντας για διαστάσεις σπιτικών ηχείων ενεργών και μη, τα PA εξαιρούνται μιας και μιλάμε για 12'' και 15'').
Δευτερευόντως room treatment όπως σωστά γράφτηκε. Προσωπικά, άκουσα (αλλά και μέτρησα) μεγάλη διαφορά αφού ασχολήθηκα με το θέμα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Giati συγκεκριμένα κλιψ; Den έχω κάτι εναντίον φυσικά, μιας κι είμαι κι ο ίδιος κάτοχος της εν λόγω εταιρίας. Πολλοί την επιλέγουμε λόγω του ότι πληρώνεις λίγα λεφτά για πολλά (αρα και φθηνά SPL), αλλά όπως έγραψες, δεν έχεις την δυνατότητα για πολλά, μέχρι -15 db πας (εγώ προσωπικά είμαι πάντα στο 0, αν ειναι νετφλιξ το βάζω παραπάν' αλλά είναι μονοκατοικία οπότε δεν έχω θέματα, τα κλιψ δεν κάνουν κιχ πάντως).

Από όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας το φόρουμ, πρωτίστως μας απασχολεί το μέγεθος των μεγαφώνων συναρτήσει της απόστασης ακρόασης (the more the merrier, μιλώντας για διαστάσεις σπιτικών ηχείων ενεργών και μη, τα PA εξαιρούνται μιας και μιλάμε για 12'' και 15'').
Δευτερευόντως room treatment όπως σωστά γράφτηκε. Προσωπικά, άκουσα (αλλά και μέτρησα) μεγάλη διαφορά αφού ασχολήθηκα με το θέμα.
Σκέφτομαι κλιψ γιατί όπως έχω τα πράγματα στο μυαλό μου (μπορεί να τα έχω λάθος ) ο Yamaha μπορεί να τα οδηγήσει πολύ πιο εύκολα από άλλα ηχεία ίδιας τιμής λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας .
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν εχουν μεγαλη ευαισθησια τα κλιπς. Η ευαισθησια ενος ηχειου ΄΄οριζεται΄΄ απο τον αριθμο των μεγαφωνων της χαμηλοτερης αναπαραγομενης οκταβας.
Το ποσο ευκολα εχει να κανει με την εμπεδηση και οχι με την ευαισθησια....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σκέφτομαι κλιψ γιατί όπως έχω τα πράγματα στο μυαλό μου (μπορεί να τα έχω λάθος ) ο Yamaha μπορεί να τα οδηγήσει πολύ πιο εύκολα από άλλα ηχεία ίδιας τιμής λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας .

  • --- 80 W per channel (6 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09 % THD, 2 ch driven)
Ο όρος ΄΄6ωμα Klipsch΄΄ θ'αξιζε να γίνει ένα νέο slogan-ανέκδοτο ... :sneaky:
Σημειωτέον ότι σε όσα μοντέλα Klipsch διαθέτουν παραλληλισμένα μεγάφωνα χαμηλών,η τιμή εμπέδησης πέφτει σε τάξη 3 Ωμ...Εύκολα κι ευαίσθητα φορτία,δε λέω...Τα δε μικρότερα μοντέλα με μονό midwoofer έστω και αν εμφανίζουν πιο βατή διακύμανση στην εμπέδηση,θα είναι υποχρεωτικώς συγκρίσιμα με τα ΄΄επάρατα΄΄ ενεργά monitor που στήνονται ιδανικώς σε αποστάσεις ακρόασης μέχρι 2 μέτρα....Μόνο που η διακύμανση εμπέδησης στα δεύτερα δεν θ'απασχολεί τον κάτοχο εκ των υστέρων αλλά τον...κατασκευαστή εκ των προτέρων.

Κάθεσαι προς το παρόν στ'αυγά σου,βελτιώνοντας παράλληλα το στήσιμο στην τρέχουσα εκδοχή του setup...
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Κάθεσαι προς το παρόν στ'αυγά σου,βελτιώνοντας παράλληλα το στήσιμο στην τρέχουσα εκδοχή του setup...
[/QUOTE]
Οκ , το καταλαβαίνω ! Όταν λέτε και εσύ και ο @daharis666 και ο @ragavelas για καλύτερο στήσιμο και room treatment κάτι θα ξέρετε . Στήσιμο νομίζω είμαι καλά , όλα τα μπροστά ηχεία έχουν απόσταση απ τη θέση ακρόασης 2.65μ. , έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ; Όσον αφορά στο room treatment τι προτείνετε να προσθέσω ; Βάζω κ νέες φωτό εδώ με τη γενικότερη εικόνα του χώρου.
 

Attachments



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Και suround back σε παίρνει να βάλεις αν θέλεις.
Τα atmos εκεί που τα έχεις σίγουρα δεν είναι καλά.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Και suround back σε παίρνει να βάλεις αν θέλεις.
Τα atmos εκεί που τα έχεις σίγουρα δεν είναι καλά.
Το ξέρω , το σκέφτομαι έντονα το τελευταίο καιρό . Αυτό θα αλλάξει θα μπουν είτε ταβάνι ( με μουρμούρα απ τη γυναίκα ) είτε πίσω στο τοίχο με στήσιμο 7.1 . Αν μπουν τοίχο η απόσταση απ τη θέση ακρόασης θα είναι 2.8μ
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Κάθεσαι προς το παρόν στ'αυγά σου,βελτιώνοντας παράλληλα το στήσιμο στην τρέχουσα εκδοχή του setup...
Οκ , το καταλαβαίνω ! Όταν λέτε και εσύ και ο @daharis666 και ο @ragavelas για καλύτερο στήσιμο και room treatment κάτι θα ξέρετε . Στήσιμο νομίζω είμαι καλά , όλα τα μπροστά ηχεία έχουν απόσταση απ τη θέση ακρόασης 2.65μ. , έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ; Όσον αφορά στο room treatment τι προτείνετε να προσθέσω ; Βάζω κ νέες φωτό εδώ με τη γενικότερη εικόνα του χώρου.
[/QUOTE]
Το κοντό μέρος του L που είναι πίσω αριστερά σου, μπορείς να πείς τις ακριβές του διαστάσεις ? Είναι διάδρομος που πάει σε άλλα δωμάτια ?
Πολύ ωραία τον εφτιαξες τον χώρο. Ωραία αισθητική και χρώματα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Το κοντό μέρος του L που είναι πίσω αριστερά σου, μπορείς να πείς τις ακριβές του διαστάσεις ? Είναι διάδρομος που πάει σε άλλα δωμάτια ?
Πολύ ωραία τον εφτιαξες τον χώρο. Ωραία αισθητική και χρώματα.
[/QUOTE]
Ευχαριστώ ! Το κοντό μέρος του L οδηγεί σε κουζίνα έχει διαστάσεις μήκος 5.5μ Χ 2,80 . Μέτρησα 5.5 m έως εκεί π αρχίζει το σαλόνι , στο ύψος τ αριστερού surround όπως φαίνεται στη παρακάτω εικόνα .
 

Attachments


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αλλο το 7.1 άλλο το 7.2.1 , το atmos δλδ.
Για τα 2.8 μέτρα απόσταση μην χαλιέσαι δεν τρέχει κάτι.
Δες αν σε παίρνει για 4 atmos . θα είναι μάλλον πιο ολοκληρωμένο.
Νομίζω ότι σε παίρνει . 4;atmos όχι τόσο μικρά όσο είναι αυτά που έχεις πάνω στα L,R, αλλά ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ.
Καλό θα ήταν να έμενες με αυτά που έχεις και να έκανες προσθήκη τα 4 atmos και να έβαζες τα δύο μικρά που έχεις μπροστά σαν surround back.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Αλλο το 7.1 άλλο το 7.2.1 , το atmos δλδ.
Για τα 2.8 μέτρα απόσταση μην χαλιέσαι δεν τρέχει κάτι.
Δες αν σε παίρνει για 4 atmos . θα είναι μάλλον πιο ολοκληρωμένο.
Νομίζω ότι σε παίρνει . 4;atmos όχι τόσο μικρά όσο είναι αυτά που έχεις πάνω στα L,R, αλλά ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ.
Καλό θα ήταν να έμενες με αυτά που έχεις και να έκανες προσθήκη τα 4 atmos και να έβαζες τα δύο μικρά που έχεις μπροστά σαν surround back.
Από θέμα χώρου με παίρνει για 4 Ατμος , από θέμα ενισχυτή δε με παίρνει . Ο τωρινός είναι 5.1.2 ή 7.1 ανάλογα τι θα δηλώσω τα δυο τελευταία ηχεία . Εάν ήταν δικό μ το σπίτι σίγουρα θα έκανα επένδυση για 4 Ατμος με γυψοσανίδα κτλ , προς το παρόν είμαι σε ενοίκιο. Δε πληρώνω γυψοσανιδα στον ιδιοκτήτη ούτε γίνεται να του τρυπάω τα ταβάνια Χ4 .Άρα δε νομίζω να υπάρχει νόημα για αγορά αντίστοιχου ενισχυτή . Είτε μένω στα αυγά μου με αυτά που έχω με ίσως 2 διακριτικά Ατμος από πάνω μ είτε το στήνω 7.1 . και μένει έτσι . Ίσως βέβαια ο νέος ενισχυτής να μου προσφέρει βελτιώσεις στο θέμα ισοστάθμισες που το Ypao του Yamaha υστερεί .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ε τότε πάς σε 5.1.2 .
Δεν το συζητώ. Βάλε τα 2 που έχεις ταβάνι διακριτικά όπως είπες . Καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις .
Βέβαια ταινιών επιτρεπόντων έτσι? . Η μάλλον περιεχομένου επιτρέποντος.
Από ότι καταλαβαίνω το atmos είναι μία μάλλον παρεξηγημένη ιστορία όσον αφορά την υλοποίησή του αλλά και το περιεχόμενό του.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Ε τότε πάς σε 5.1.2 .
Δεν το συζητώ. Βάλε τα 2 που έχεις ταβάνι διακριτικά όπως είπες . Καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις .
Βέβαια ταινιών επιτρεπόντων έτσι? . Η μάλλον περιεχομένου επιτρέποντος.
Από ότι καταλαβαίνω το atmos είναι μία μάλλον παρεξηγημένη ιστορία όσον αφορά την υλοποίησή του αλλά και το περιεχόμενό του.
Κατάλαβα , δλδ εσείς είστε υπέρ του 5.1.2 παρά του 7.1 στησίματος , σωστά ;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Κοίτα ! 7.1 της προκοπής σχεδόν δεν υπάρχει . Δεν υπήρξε ποτέ.
Μάλλον το atmos έχει περισσότερο περιεχόμενο.
Η μάλλον το atmos έχει μάλλον περισσότερο περιεχόμενο.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Να κάνω κι εγώ τις παρατηρήσεις μου από τη δική μου οπτική γωνία.

Ο καναπές βλέπω ότι είναι ευθυγραμμισμένος στο πίσω μέρος του με τον τοίχο, για αυτό και είναι στη θέση που είναι. Επίσης μπροστά του και μπροστά από το τραπεζάκι υπάρχει κενός χώρος που δε χρησιμεύει πουθενά.
Θα πρότεινα να μετακινήσεις τον καναπέ μπροστά περίπου μισό μέτρο. Αυτό θα έχει θετικά αποτελέσματα με το να μειωθεί η απόσταση από τα εμπρός ηχεία και την οθόνη, να αυξηθεί η απόσταση από τα surround, ώστε η διαφορά της με την απόσταση των εμπρος να μικρύνει και τέλος θα έχεις μεγαλύτερο ποσοστό άμεσου ήχου από τώρα. Επίσης να προσέξεις να έχεις ακριβώς ισόπλευρο τρίγωνο ηχεία-κεφάλι σου. Πόσο απέχουν τα εμπρός ηχεία μεταξύ τους;
Θα πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις το sub στη δεξιά γωνία, με μετρήσεις, αν παίζει καλύτερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top