Ποδήλατο

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
630
Reaction score
106
Παιδιά έχει πάρει κανείς επιδότηση από το Κινούμαι Ηλεκτρικά για e-bike;
Η απορία μου είναι μετά από πόσους μήνες πάνω κάτω μπαίνει η επιδότηση στη τράπεζα.

Έχω μιλήσει μαζί τους και μου είπαν τα κλασικά ανάλογα με το φόρτο κι ότι παίρνει λίγους μήνες.

Απλά ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία. Γιατί άλλο οι 2 μήνες, άλλο οι 6 και άλλο οι 8. :p
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μάλλον αυτή είναι η σωστή εικόνα από τη μάνα του:

View attachment 224229

Εμένα πώς βρέθηκε στην κατάσταση που είναι τώρα, δεν ξέρω.

//edit:

Απ'την άλλη, ενώ την φωτογραφία αυτή την έχει στη σελίδα του δικού μου ποδηλάτου, βλέπω πως ούτε ο δίσκος είναι ίδιος με τον δικό μου. "Βρε λες να πήρα μούφα ποδήλατο;" σκέφτομαι. Αλλά μετά κοιτάω τις φωτό που δείχνουν ολόκληρο το ποδήλατο και έχει τους ίδιους δίσκους που έχω κι εγώ, όχι αυτούς της close up φωτό.

Οπότε άντε βγάλε άκρη...
Thru axle, τώρα γιατί στο δικό σου έγινε πατέντα δεν ξέρω. Η δισκόπλακα είναι αναλώσιμη, μπορεί και από τη μάνα της να ήταν διαφορετική ανάλογα με το στοκ της εταιρίας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Έσπασε ο λεβιές και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν κάτι από Μαγκάιβερ. :biggrin:
Σίμος μπορείς να βρεις στο εμπόριο πολλούς και διάφορες άξονες που θα κάνουν δουλειά, δεν είναι ανάγκη να απευθυνθείς στον Stevens

Και μια χαλαρή απογευματινή

IMG_20210924_193546.jpg
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Έσπασε ο λεβιές και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν κάτι από Μαγκάιβερ
Μπα, κάτι άλλο παίζει που δεν καταλαβαίνω. Ο άξονας τελικά ξεβιδώνει κανονικά με άλεν. Αυτό το παξιμάδι δεν κάνει τίποτα.

20210924_194043.jpg

20210924_194140.jpg


Ίσως είναι κάτι όπως αυτό που αναφέρθηκε, να πιάνει σε προπονητήριο ή κάτι άλλο.

Σίμος μπορείς να βρεις στο εμπόριο πολλούς και διάφορες άξονες που θα κάνουν δουλειά, δεν είναι ανάγκη να απευθυνθείς στον Stevens
Ωραία, γιατί άμα περίμενα από τη Stevens, σώθηκα. Υποστήριξη που σπάει κόκκαλα 😁

20210924_200841.jpg
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Τέτοια πρόσθετα έχει και ο άξονας που έλεγα πιο πάνω, δεν χρειάζονται όλα όμως 1-2 τα βάζω όταν το βάλω στο trainer....

thru-axle.jpg
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για watt meter ή power meter. Σχεδιάζω πως θα είναι η σεζόν και ισως να κάνω τη κίνηση μέσα στο χειμώνα. Είμαι μεταξύ GoPro και power meter. Ειναι όμως κάτι που είναι λίγο χαώδης στο μυαλό μου.

Το ποδήλατο φοράει μπροστά Shimano Ultegra R8000 52/36 και πίσω 11/34. Προς το παρόν προσαρμόζομαι σε αυτά, αν και θα προτιμούσα λίγο ποιο μαζεμένες τις σχέσεις στις μικρές.

Για power meter τι προτινεται? Το 1 μπράτσο που είναι ποιο προσιτό ή ολόκληρη τη κασέτα? Ίσως κάτι άλλο που να ειναι επίσης αποτελεσματικό? Στα ίδια 52/36 δόντια που έχει ήδη, δεν μπορώ να φανταστω κάτι μεγαλύτερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μάριε προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το 4iiii μονόμπρατσο.
Το L/R έχει σαφώς πχιο ακριβείς μέτρηση αλλα και παραπάνω παράδες.
Επιλογές άφθονες εκεί όξω...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
@Diylover Είσαι σίγουρος ότι θα χρησιμοποιήσεις το power meter 100%;:sneaky: (ερώτηση παγίδα, πρόσεξε τι θα απαντήσεις.)
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Χαχαχα! Δεν ξέρω καν τι συμαινει αυτό. Υποθέτω θα βλέπω δυναμη σε σημεία που πάω συχνα, θα έχω αξιόπιστα σημεία που θα βλέπω τι γίνεται, όπως και ένα ωραίο FTP. Αυτά βασικά λέω. Ότι γλυτωσω είναι καλό, θα είναι χρήσιμο. Αυτά.

Αλλά… Κάτι ξέρετε εσείς… :lolsign:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Το πρόβλημα σου δεν είναι τα δόντια του βραχίονα αλλά το μήκος του.
Τα δόντια τα αλλάζεις ακόμα και l/r βαττομετρο να πάρεις αλλά το μήκος το παντρεύεσαι.
Αν στο φιτινγκ το μήκος που έχεις τώρα είναι σωστό κάνε ότι θες , αν δεν είναι μπορεί αν το βάλεις και στον ...

Εγώ πχ είχα 172.5 αλλά τελικά βολευτηκα με τον 170 που βρήκα οπότε μετά θα πάμε για βαττομετρο.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ok, solid προβληματισμός για το μήκος. Ο δικός μου είναι 172,5. Νομίζω ότι είμαι εντάξει να είμαι ειληκρηνείς, έχω ύψος 178 και βγαίνω εκεί για κάποιο εύρος +- 6 πόντους σύμφωνα με τα χαρτιά. Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει φαινετε να τον έχω βολευτεί

Χρηστο, ωραία η πρόταση σου, σε ευχαριστώ. Έχω δει κάποια power meter όπως και αρκετές ιδέες, πεταλια ή βραχίονες ή ολόκληρο σύστημα. Προτιμω κάτι δοκιμασμένο, και νομίζω ότι το δικό σου είναι αρκετά δουλεμένο, όποτε αξιοπιστο :onthequiet:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ναι εσύ είσαι κομπλέ πιστεύω εγώ που είμαι 1.72 πάλι το 170 είναι τελικά αποδοτικότερο
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Δεν έχω ιδέα πόσο τον έχω τον δισκοβραχίονα... :biggrin: Θα τον μετρήσω τον δισκοβραχίονα απόψε και θα σας πω. :biggrin:

Αν κι όταν έκανα bike fit, ο fitter δεν έκανε κάποια νύξη περί αλλαγής του βραχίονα.
Μιας κι έγινε εκ νέου αναφορά, να πω ότι ο βραχίονας στο ποδήλατο μου είναι 172.5 και το ύψος μου 1.70 - 1.71 και σκέφτομαι να τον αλλάξω.

@pankrok Μιας κι έχουμε παρόμοιο ύψος, είδες διαφορά προς το καλύτερο (=μεγαλύτερη απόδοση) με την αλλαγή στον βραχίονα; Εάν ναι, σε ποια σημεία;

@Diylover Δεν σε ξέχασα με το power meter, θα σου απαντήσω αργότερα μέσα στην ημέρα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ναι εμφανώς μπορούσα να πάω πιο εύκολα και είχε και διάφορα στο ότι δε με ενοχλεί πλέον το γόνατο όση ώρα και να κάνω .
Βρήκα μτχ σε άριστη κατάσταση 105 και τον βούτηξα , είχε βέβαια 53-39 πάνω του και κάποιος από δω μέσα με έπεισε (=ανάγκασε) να τα κρατήσω και να μην βάλω τα δικά μου 52/36

Δεν δοκίμασα 165 αλλά μου φαίνεται υπερβολικά μικρό
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Ναι εμφανώς μπορούσα να πάω πιο εύκολα και είχε και διάφορα στο ότι δε με ενοχλεί πλέον το γόνατο όση ώρα και να κάνω .
Βρήκα μτχ σε άριστη κατάσταση 105 και τον βούτηξα , είχε βέβαια 53-39 πάνω του και κάποιος από δω μέσα με έπεισε (=ανάγκασε) να τα κρατήσω και να μην βάλω τα δικά μου 52/36

Δεν δοκίμασα 165 αλλά μου φαίνεται υπερβολικά μικρό
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ψάξω περισσότερο.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Χρηστο, ωραία η πρόταση σου, σε ευχαριστώ. Έχω δει κάποια power meter όπως και αρκετές ιδέες, πεταλια ή βραχίονες ή ολόκληρο σύστημα. Προτιμω κάτι δοκιμασμένο, και νομίζω ότι το δικό σου είναι αρκετά δουλεμένο, όποτε αξιοπιστο :onthequiet:
μεταξύ μας, γιαυτό που κάνουμε ειναι υπέρ αρκετό το μονομπρατσο.
τώρα όσον αφορά το 4iiii πουλάει σαν ζεστό κουλούρι ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Βρήκα μτχ σε άριστη κατάσταση 105 και τον βούτηξα , είχε βέβαια 53-39 πάνω του και κάποιος από δω μέσα με έπεισε (=ανάγκασε) να τα κρατήσω, για να γίνω άντρας και να μην βάλω τα δικά μου 52/36 που ειναι για Γαλιάντρες.
ετσά ειναι το σωστο :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top