HTPC με MADVR vs Nvidia Shield

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.982
Reaction score
2.924
Καλημέρα σε όλους

Εχω στην κατοχή μου το Nvidia Shield TV Pro με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επειδή ασχολιόμουν στο παρελθόν με HTPCs σκεφτόμουν γιατί πρέπει κάποιος να σκάσει ένα κάρο λεφτά σε ένα τούμπανο HTPC με πολλές ρυθμίσεις κτλ (madvr) και να μην πάρει ένα Shield. Τι παραπάνω προσφέρει και αν προσφέρει κάτι παραπάνω πέρα απο πολλές ώρες για να το φτάσεις να παίξει σωστά. Αφήστε έξω την πέριπτωση των games αν και σε αυτό έχει καλές κριτικές το Shield. Ρωτάω καθαρά ως Home Theater PC και όχι σαν παιχνιδομηχανή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.027
Reaction score
6.830
Dirac παίρνει το Shield; Αν ναι, πες το μου, να πετάξω το HTPC να βάλω ένα Shield.

Υ.Γ. Το παραπάνω παράδειγμα, αν και αληθινό για την περίπτωσή μου, είναι και ενδεικτικό. Θέλω να πω, το PC πάντα θα κάνει διάφορα πράγματα που δεν μπορεί να κάνει ένα Android box. Αυτό δεν σημαίνει ότι για πάρα πολλές περιπτώσεις το Shield δεν είναι η ιδανική λύση.
 




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Υπάρχει software για HTPC που να μπορεί να ανταγωνιστεί το AI UPSCALE του shield?
Φαντάζομαι αστειεύεσαι; :)

Ο madvr δεν είναι player. Είναι Renderer. "Ζωγραφίζει" την εικόνα στην οθόνη μας και "κάθεται" πάνω σε players που συνεργάζονται μαζί του . Δυστυχώς δεν έχω τώρα πολύ χρόνο, αλλά επιγραμματικά:

  1. Ο madvr είναι ο καλύτερος renderer στον κόσμο. Ανάλογα με την ισχύ της κάρτας γραφικών, υιοθετεί ο χρήστης αντίστοιχο αλγόριθμο για upscale, downscale, scale με luma και chroma proccesing. Έχει για όλα τα γούστα επιλογές, αλλά θα πρέπει κι αυτός που ρυθμίζει να ξέρει τι κάνει. Για δείτε τον NGU Sharp και πείτε μου.
  2. Είναι ένα ολοκληρωμένο lut box, όπως ο lumagen. Δηλαδή προσφέρει επιλογή upload 3d lut (Look Up Table) μέχρι 65*65*65 (συνήθως πάμε μέχρι 17*17*17). Σε απλά ελληνικά ένας καλιμπράτορας μπορεί να φτιάξει εικόνα σε sdr και hdr μετρώντας περίπου 4-5000 σημεία ανά περίπτωση. Ρύθμιση στην τρίχα, εικόνα αναφοράς!
  3. Υποστηρίζει αναμορφικούς φακούς κι auto aspect. Μια ταινία με σκηνές imax θα μένει πάντα εντός του ωφέλιμου κάδρου της οθόνης μας.
  4. Κάνει, χωρίς καμία απολύτως αμφιβολία, το καλύτερο tone mapping που έχω δει σε προβολέα. Μπορεί να μετατρέψει προβολέα 10ετιας σε hdr μηχανάκι.
  5. Χρειάζεται έμπειρο user, πολλές ώρες εκμάθησης, πολλές δοκιμές. Δεν είναι για τον καθένα δυστυχώς.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Σε σχέση με όσα κοστίζει το Mad VR, το Shield είναι καταπληκτικό, και ας μην είναι Mad VR.
Δεν μιλάμε για το madvr envy Alex, μιλάμε για madvr σε pc.
Υπόψιν έχω και shield και lumagen και madvr pc.;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Δεν μιλάμε για το madvr envy Alex, μιλάμε για madvr σε pc.
Υπόψιν έχω και shield και lumagen και madvr pc.;)
Το ξέρω. Eίχα ρωτήσει παλιά εσένα ή τον @daharis666 δεν θυμάμαι, και κάποιος μου είπε ότι με τις τιμές που έχουν τώρα οι GPU το ξεχνάς. Δεν μιλάω για τα $15.000 του έτοιμου.
Οπότε λέω πως, και 2000€, 3000€ και τα 4000€ να πάει το HTPC που θα τρέξει το Mad VR, το Shieldακια του 200άρικου είναι καταπληκτικό, για όσα κάνει.
Άσε το χρόνο και το κόστος του ανθρώπου που θα φτιάξει το Mad VR, γιατί δεν ήμαστε όλοι @loggeo 🙂
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Το ξέρω. Eίχα ρωτήσει παλιά εσένα ή τον @daharis666 δεν θυμάμαι, και κάποιος μου είπε ότι με τις τιμές που έχουν τώρα οι GPU το ξεχνάς. Δεν μιλάω για τα $15.000 του έτοιμου.
Οπότε λέω πως, και 2000€, 3000€ και τα 4000€ να πάει το HTPC που θα τρέξει το Mad VR, το Shieldακια του 200άρικου είναι καταπληκτικό, για όσα κάνει.
Άσε το χρόνο και το κόστος του ανθρώπου που θα φτιάξει το Mad VR, γιατί δεν ήμαστε όλοι @loggeo 🙂
Εννοείται πως το Shield είναι super.
Απλά επισημαίνω ότι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια.
Είπαμε το shield είναι media player, ο madvr είναι renderer.
Τα 2 χιλ. ενός δυνατού htpc συγκρίνονται με τα 6 χιλ. ενός lumagen.
Έχει περισσότερη βάση αυτή η σύγκριση.
Πάντως δουλειά γίνεται και με χαμηλότερης αξίας htpc.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Φαντάζομαι αστειεύεσαι; :)
δυστυχώς δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω upscale από madvr. Είναι όντως καλύτερο το upscale 1080p σε 4K σε σχέση με το machine learning της nvidia? Δουλεύει σε streaming ή αν κανείς καστ από το κινητό;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Το madvr σε δυνατό (πολύ πολύ ακριβό) htpc, κάνει θαύματα, αλλά είναι μόνον για χρήστες επιπέδου loggeo και δεν κοστίζει απαραιτήτως λιγότερο από ένα lumagen. 😎

Προφανώς κάθε σύγκριση του ζάμφθηνου Nvidia shield με τέτοιες μηχανές rendering είναι εκ των πραγμάτων λάθος.

Άσε το madvr, ας πάρουμε τα πράγματα σε πιο απλή βάση:

Για να φτιάξεις ένα απλό, φτηνό όσο γίνεται, htpc που να κάνει όλα όσα κάνει το shield, πρέπει να είσαι μάγος των pc και δε θα έχεις την ευκολία χρήσης του shield και θα σου κοστίσει τουλάχιστον τα 10-πλασια και ανά πάσα στιγμή κολλάει και χαλάει και φτου κι απ'την αρχή ή πας και παίρνεις ένα shield και τελειώνει η συζήτηση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
δυστυχώς δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω upscale από madvr. Είναι όντως καλύτερο το upscale 1080p σε 4K σε σχέση με το machine learning της nvidia? Δουλεύει σε streaming ή αν κανείς καστ από το κινητό;
Ναι, είναι. Μεταξύ μας και το shield μια χαρά upscale κάνει, αλλά αυτό που τραβάει το μάτι είναι η εύκολη λύση, το sharpening. :)
Για τα άλλα που ρωτάς είπαμε ο madvr είναι renderer. Υπάρχουν κόλπα για streaming, αλλά και κοστίζουν και δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολα.
Αυτό που εγώ έχω κάνει είναι να συνδέσω το shield σε input card στο pc και να κάνει το render ο madvr.
Δεν το κάνω για τις ταινίες της συλλογής μου, αλλά για το netflix και amazon prime.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
ανά πάσα στιγμή κολλάει και χαλάει και φτου κι απ'την αρχή
Μπα, καμία σχέση, τουλάχιστον το δικό μου.
Μία που το έφτιαξα και μια που το ξέχασα. Μια κάρτα ήχου για HD AUDIO άλλαξα μόνο, στα 10 χρόνια.
Δεν έχει βγάλει άχνα, άλλα κάνει μόνο αυτό. Kodi, τίποτε άλλο.
Μου στοίχισε περίπου 700€ το 2010 και σύντομα θα το αλλάξω λόγο πολύ παλιού επεξεργαστή. Core 2 Duo να φανταστείς.
Θέλω πολλά χρήματα για να πάρω άλλα 10 χρόνια plus steaming ευκολίες οπότε μάλλον πάω για Shield.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Μπα, καμία σχέση, τουλάχιστον το δικό μου.
Μία που το έφτιαξα και μια που το ξέχασα. Μια κάρτα ήχου για HD AUDIO άλλαξα μόνο, στα 10 χρόνια.
Δεν έχει βγάλει άχνα, άλλα κάνει μόνο αυτό. Kodi, τίποτε άλλο.
Μου στοίχισε περίπου 700€ το 2010 και σύντομα θα το αλλάξω λόγο πολύ παλιού επεξεργαστή. Core 2 Duo να φανταστείς.
Θέλω πολλά χρήματα για να πάρω άλλα 10 χρόνια οπότε θα πάρω Shield.
Καλά τα λέει ο Κώστας. Ένα windows update, ένας καινούργιος driver στην κάρτα γραφικών, μια νέα έκδοση madvr και γ@μηθηκαν όλα...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Καλά τα λέει ο Κώστας. Ένα windows update, ένας καινούργιος driver στην κάρτα γραφικών, μια νέα έκδοση madvr και γ@μηθηκαν όλα...
Μπορεί να είναι και έτσι τι να πω.
Προφανώς επειδή το έχω πολύ απλό, του στιλ "ότι δουλεύει δεν το πειράζεις", 10 χρόνια όλα πάνε ρολόι.

Αν σου πω τι Windows και τι Kodi έχει πάνω θα γελάς. Αλλά δουλεύει, αυτό με νοιάζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Μια χαρά είχα στήσει και γω htpc κάποτε, και madvr φυσικά.
Κλειδωμένο για να μη κάνει καμία αναβάθμιση, αλλά να που κάθε τόσο κάτι χρειαζόταν να αναβαθμίσω γιατί κάτι άλλαζε σε ταινίες και πρωτόκολλα και ξανά όλα από την αρχή.

Πάνω από 10 φορές το έστησα όλο από την αρχή, και δεν ήταν λίγες οι φορές που δεν έβγαζα άκρη γιατί δε λειτουργούσε κάτι και φώναζα όποιον είχε διάθεση και γνώση για να το επαναφέρει.

Έμπαινε νέα έκδοση madvr και έπρεπε να αναβαθμιστουν οι οδηγοί της κάρτας γραφικών, οι οποίοι για να αναβαθμιστουν ήθελε αναβάθμιση windows και συχνά αναβάθμιση firmware της μητρικής, που μετά ήθελε άλλο firmware το ένα και το άλλο, ατελείωτο μπάχαλο και λίγες οι πιθανότητες να δουλέψει και σε κάποια φάση ήθελε άλλα windows να περαστούν γιατί τα παλιά δε τα υποστήριζαν και χεσε μέσα.

Δε γίνεται να έχεις ένα pc στημένο 5-10 χρόνια και να παίζει τα πάντα όλα όσα νέα βγαίνουν. Απλώς δε γίνεται. Οι αναβαθμίσεις είναι συνεχείς και αναγκαίες, ακόμα και το shield έχει ένα σωρό αναβαθμίσεις..
Ακόμα και ο λουματζεν έχει ένα σωρό αναβαθμίσεις (firmware). Μέχρι και οι προβολείς έχουν συνεχείς αναβαθμίσεις.

Δε θέλω το μπελά ενός pc (που εγώ θα στήσω και θα αναβαθμίζω) στο κεφάλι μου.
Παν αυτά τα χρόνια.
Θέλω ευκολία χρήσης και γερή υποστήριξη με αναβαθμίσεις συνεχείς ώστε να παίζει ο, τι καινούριο κυκλοφορεί.

Τρινοβ, συνεχείς αναβαθμίσεις, τα παίζει όλα. Shield, lumagen, madvr envy, έτοιμες λύσεις που έχουν συνεχή υποστήριξη και μηχανικούς που ετοιμάζουν τις αναβαθμίσεις για μένα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Δεν είπα ότι τα παίζει όλα τα σύγχρονα.
Δεν τα χρειάζομαι γιατί δεν έχω ούτε 4Κ οθόνη ούτε immersive σύστημα όπως είναι ήδη γνωστό.
Στήθηκε για 1080/ 5.1, 7.1 HD Audio και τα πήγαινε μια χαρά, μέχρι πρόσφατα.

Και εγώ της ίδια σχολής είμαι πλέον.
Δεν θέλω να ασχολούμαι με τίποτα.
Να του μιλάω και να τα κάνει μόνο του, αν θα μπορούσε.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
Υπάρχει βεβαια και αυτο:


Το οποίο θεωρητικά θα έχει κάποιο support το οποίο θα κάνει ευκολότερη την ζωή του μέσου χρήστη (τώρα πόσο μέσος μπορεί να είναι ενας χρήστης του madvr σηκώνει συζήτηση).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Μια χαρά είχα στήσει και γω htpc κάποτε, και madvr φυσικά.
Κλειδωμένο για να μη κάνει καμία αναβάθμιση, αλλά να που κάθε τόσο κάτι χρειαζόταν να αναβαθμίσω γιατί κάτι άλλαζε σε ταινίες και πρωτόκολλα και ξανά όλα από την αρχή.

Πάνω από 10 φορές το έστησα όλο από την αρχή, και δεν ήταν λίγες οι φορές που δεν έβγαζα άκρη γιατί δε λειτουργούσε κάτι και φώναζα όποιον είχε διάθεση και γνώση για να το επαναφέρει.

Έμπαινε νέα έκδοση madvr και έπρεπε να αναβαθμιστουν οι οδηγοί της κάρτας γραφικών, οι οποίοι για να αναβαθμιστουν ήθελε αναβάθμιση windows και συχνά αναβάθμιση firmware της μητρικής, που μετά ήθελε άλλο firmware το ένα και το άλλο, ατελείωτο μπάχαλο και λίγες οι πιθανότητες να δουλέψει και σε κάποια φάση ήθελε άλλα windows να περαστούν γιατί τα παλιά δε τα υποστήριζαν και χεσε μέσα.

Δε γίνεται να έχεις ένα pc στημένο 5-10 χρόνια και να παίζει τα πάντα όλα όσα νέα βγαίνουν. Απλώς δε γίνεται. Οι αναβαθμίσεις είναι συνεχείς και αναγκαίες, ακόμα και το shield έχει ένα σωρό αναβαθμίσεις..
Ακόμα και ο λουματζεν έχει ένα σωρό αναβαθμίσεις (firmware). Μέχρι και οι προβολείς έχουν συνεχείς αναβαθμίσεις.

Δε θέλω το μπελά ενός pc (που εγώ θα στήσω και θα αναβαθμίζω) στο κεφάλι μου.
Παν αυτά τα χρόνια.
Θέλω ευκολία χρήσης και γερή υποστήριξη με αναβαθμίσεις συνεχείς ώστε να παίζει ο, τι καινούριο κυκλοφορεί.

Τρινοβ, συνεχείς αναβαθμίσεις, τα παίζει όλα. Shield, lumagen, madvr envy, έτοιμες λύσεις που έχουν συνεχή υποστήριξη και μηχανικούς που ετοιμάζουν τις αναβαθμίσεις για μένα.
Αν θεωρείς φυσιολογικό (που μάλλον είναι) να φωνάξεις τον "μάστορα" για το Lumagen, γιατί να μην είναι να τον φωνάξεις και για το PC;;

Παρεμπιπτόντως το τι κάναμε με τα XP και τα ...Vista, δεν έχει σχέση με το σήμερα, υπάρχει μια χαρά σταθερότητα με τα 10... αλλά ναι, όσο και να πεις, το HTPC θέλει μια "λόξα" να ασχολείσαι, αν την έχεις όμως μπορείς και κάνεις περισσότερα πράγματα...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.083
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top