Επιλογή καλωδίου ηχείων.

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Καλησπέρα,έχω ενισχυτή Luxman 507markll και ηχεία usher 718b αυτή τη στιγμή παίζουν με red down nordost την καινούργια σειρά Ls .Τα καλώδια έπαιζαν σε. διαφορετικό σύστημα όταν αγοράστηκαν,τώρα όμως βλέπω ότι δεν είναι και το καλύτερο ταίριασμα ,είναι λίγο σκληρός ο ήχος.Ειχα μια σύσταση για Van Den Hull αλλά θα ήθελα και επιπλεον γνώμες,κατά νου έχω και τα kimber 8tc .Μουσική ακούω ροκ new wave ηλεκτρονική..Τώρα το μπάτζετ λίγο πάνω από τα 500 -700 ευρώ για καλώδιο μήκος 2*2..5 μέτρα,ευχαριστώ.
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα,έχω ενισχυτή Luxman 507markll και ηχεία usher 718b αυτή τη στιγμή παίζουν με red down nordost την καινούργια σειρά Ls .Τα καλώδια έπαιζαν σε. διαφορετικό σύστημα όταν αγοράστηκαν,τώρα όμως βλέπω ότι δεν είναι και το καλύτερο ταίριασμα ,είναι λίγο σκληρός ο ήχος.Ειχα μια σύσταση για Van Den Hull αλλά θα ήθελα και επιπλεον γνώμες,κατά νου έχω και τα kimber 8tc .Μουσική ακούω ροκ new wave ηλεκτρονική..Τώρα το μπάτζετ λίγο πάνω από τα 500 -700 ευρώ για καλώδιο μήκος 2*2..5 μέτρα,ευχαριστώ.
Χωρίς καμμιά διάθεση ειρωνείας, βάζοντας τέτοιο ποστ εδώ, είναι σαν να ξύνεσαι στην (α)γκλίτσα του τσοπάνη.
Θα σου πρότεινα πάντως να δοκιμάσεις και μια φθηνή λύση: καλώδιο βιομηχανικό πολύκλωνο γαλβανισμένο σε περίβλημα SiF στο καρρέ(διατομή) που επιθυμείς. Παλιά είχα αγοράσει ένα τέτοιο από μαγαζί στην Αγίου Παύλου, δεν θυμάμαι όμως το όνομα.
Αντικειμενικά όμως, ένα καλώδιο που θα αναγκάσει τον πολύ καλό ενισχυτή σου (ο οποίος , αν δεν σφάλλω, έχει ρυθμιστικά μπάσων και πρίμων) να αποκόπτει τις συχνότητες πάνω από 4-6 Khz, είναι ένα κάκιστο προϊόν.
Και άντε, πληροφορείσαι ότι το τάδε καλώδιο κάνει αυτό που ψάχνεις. Σε άλλο σύστημα όμως (άλλος ενισχυτής και ηχεία), σε άλλον χώρο και με άλλο στήσιμο! Στο δικό σου θα δουλέψει; Το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις να δανείζεσαι καλώδια από τα μαγαζιά και μετά να τα επιστρέφεις, έως ότου βρείς (αν βρεις δηλαδή) ό,τι ζητείς.
 



Μηνύματα
7.237
Reaction score
11.774

Mogami 3082. Πλέον δεν με ενδιαφέρουν τα καλώδια στο σύστημά μου, άρα δεν έκατσα να κάνω συγκριτικά. Έψαξα ένα καλώδιο με καλές προδιαγραφές, βρήκα αυτό που έχει παραπλήσιες με το 8TC και τελείωσε το παραμύθι.
Και ναι μεν πλέον παίζω με τα ηχεία μου σε ενεργή κατάσταση, αλλά αν το καλώδιο ήταν άχρηστο, δεν θα μπορούσε να μεταφέρει τις πληροφορίες που δίνει το σύστημα προς τα μεγάφωνα.
Υ.Γ. Πλέον πιστεύω ότι είναι πιο χρήσιμη η αγορά ενός μετρητικού μικροφώνου προκειμένου να ρυθμιστεί σωστά η θέση των ηχείων, παρά η αγορά ενός σετ καλωδίων.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Πιο οικονομικός και με πολύ καλύτερο και πραγματικό αποτέλεσμα είναι ένας ειδικός να σου φτιάξει τον χώρο ακουστικά και τις θέσεις ηχείων, ακρόασης, άντε και κανένα EQ αν υπάρχει περιθώρειο/θέμα μετά τις αλλαγές.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Αποσταση ηχείων μεταξύ τους 1.75απο(άξονες μεγαφώνων)θέση ακροασης περίπου 2 μέτρα,μπορώ εύκολα να αλλάξω την θέση αυτή.
Τα ηχεία είναι μικρά για να τα ακούει κανείς από 2 μέτρα. Ελάττωσε την απόσταση στο 1,40 και δες το συμπέρασμα...
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Τα ηχεία είναι μικρά για να τα ακούει κανείς από 2 μέτρα. Ελάττωσε την απόσταση στο 1,40 και δες το συμπέρασμα...
To θέμα.εινσι ότι και να βγει και κάτι καλο.απο.αυτο δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι συνέχεια σε αυτή τη θέση,οπότε το θέμα πάντα θα υπάρχει.Ενα είναι σίγουρο, θέλω λίγο πιο μαλακό ήχο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Οκ, οκ... Κι εγώ στη θέση σου, το ίδιο θα ήθελα. Απλώς, προσπάθησα να σου πω -εμμέσως, είναι αλήθεια- πως το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός, ότι το γούφερ του ηχείου είναι μικρό και αναγκάζεται να λειτουργεί κοντά στο όριό του, με αυξημένη παραμόρφωση και μειωμένη απόκριση, οπότε κανένα καλώδιο δεν θα σου δώσει αυτό που ζητάς. Χρειάζεσαι μεγαλύτερο ηχείο, κι ας μην το γνωρίζεις.

Επομένως, αν καταφέρεις, κάποια στιγμή ρε παιδί μου, αν καταφέρεις να αρχίσεις να κοιτάζεις τα ηχεία σαν ηλεκτρικές μηχανές και όχι σαν έπιπλα, τότε θα λύσεις σίγουρα το πρόβλημα. Όσο κάθεσαι και τα κοιτάζεις πόσο όμορφα είναι, όπως βλέπεις κι εσύ άλλωστε, η ομορφιά τους δεν επαρκεί να αντισταθμίσει την αδυναμία τους στις χαμηλές. Αν δεν θέλεις να τα αλλάξεις, και αν γίνεται, από κάποιο φίλο ή γνωστό δανείσου ένα παθητικό υπογούφερ για ένα μήνα (όχι λιγώτερο).

Η χειρότερη ενσωμάτωση υπογούφερ σε ένα σύστημα είναι πάντοτε καλύτερη από σκέτα, άμπασα ηχεία.

Βεβαίως, έχε υπ' όψιν πως μπορεί να μην ξέρω καν τί λέω, και πως εσύ μπορεί να έχεις δίκιο. Είναι όμως έτσι;
 

Μηνύματα
74
Reaction score
79
Πιο "μαλακό" σε δυναμικές; Ταχύτητα; Στη περιοχή των υψηλών; Από ότι καταλαβαίνω είχες συνηθίσει να ακούς άλλο ήχο, σε άλλο σύστημα, οπότε σίγουρα είναι τα καλώδια το πρόβλημα; Ποιά αλλαγή θα έλεγες είναι αυτή που έκανε το σύστημα να ακούγεται πιο σκληρό;
Κάνε μία δοκιμή σε ένα φθηνό καλώδιο πολύ μεγάλης διαμέτρου μήπως σου δώσει κάποια κατεύθυνση...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα,έχω ενισχυτή Luxman 507markll και ηχεία usher 718b αυτή τη στιγμή παίζουν με red down nordost την καινούργια σειρά Ls .Τα καλώδια έπαιζαν σε. διαφορετικό σύστημα όταν αγοράστηκαν,τώρα όμως βλέπω ότι δεν είναι και το καλύτερο ταίριασμα ,είναι λίγο σκληρός ο ήχος.Ειχα μια σύσταση για Van Den Hull αλλά θα ήθελα και επιπλεον γνώμες,κατά νου έχω και τα kimber 8tc .Μουσική ακούω ροκ new wave ηλεκτρονική..Τώρα το μπάτζετ λίγο πάνω από τα 500 -700 ευρώ για καλώδιο μήκος 2*2..5 μέτρα,ευχαριστώ.
https://viablue.de/cn/cables_sc4_single_wire_speaker_t6s.php
αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα μουσικόφιλε,
Πριν από λίγο καιρό είχα στην κατοχή μου τα Qed Genesis και τα πούλησα γιατί δε ταίριαζαν με τα ηχεία Klipsch, και τα πούλησα σε φίλο που τα δοκίμασε με ηχεία chario και του άρεσαν καλύτερα από τα kimber και nordost που είχε.
Αν θέλεις για κοίταξε το συγκεκριμένο καλώδιο.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Καλησπέρα,έχω ενισχυτή Luxman 507markll και ηχεία usher 718b αυτή τη στιγμή παίζουν με red down nordost την καινούργια σειρά Ls .Τα καλώδια έπαιζαν σε. διαφορετικό σύστημα όταν αγοράστηκαν,τώρα όμως βλέπω ότι δεν είναι και το καλύτερο ταίριασμα ,είναι λίγο σκληρός ο ήχος.Ειχα μια σύσταση για Van Den Hull αλλά θα ήθελα και επιπλεον γνώμες,κατά νου έχω και τα kimber 8tc .Μουσική ακούω ροκ new wave ηλεκτρονική..Τώρα το μπάτζετ λίγο πάνω από τα 500 -700 ευρώ για καλώδιο μήκος 2*2..5 μέτρα,ευχαριστώ.
Αγαπητέ "μουσικόφιλε" καλησπέρα

Το να σου συστήσει κανείς κάποια καλώδια που να κινούνται στον αντίποδα των δικών σου, είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Αφού διαθέτεις και το κεφάλαιο που χρειάζεται, αγόρασε για παράδειγμα από την Αγγλία ένα ζευγάρι Goertz M2 ή Townshend Isolda χαμηλής αντίστασης και αυτεπαγωγής, και υψηλής χωρητικότητας, και θα λάβεις έναν ζεστό και γλυκό ήχο, με πιο γεμάτο σώμα και μπάσο.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα είναι, πως αυτή τη στιγμή ακούς με καλώδια μιας εταιρείας, γνωστής για την έμφαση που δίνει στην φωτεινότητα και την ανάλυση. Αν λοιπόν είσαι ικανοποιημένος με όλες τις άλλες παραμέτρους του ήχου που παίρνεις, εκτός από τα πρίμα, αλλάζοντας τα καλώδια κινδυνεύεις να ξανάρθεις μετά από λίγο καιρό στο forum και να μας πεις, "καλά τα νέα καλώδια ρε παιδιά, αλλά παραείναι ζεστός και μαλακός ο ήχος".

Τι μπορείς να κάνεις λοιπόν; Οι επιλογές είναι οι εξής:

* Να μιλήσεις με τον εισαγωγέα της Usher. Όλο και κάποια εταιρεία καλωδίων θα πρακτορεύει, και πιθανόν να θελήσει να σε εξυπηρετήσει, είτε δανείζοντάς σου κάποια καλώδια, είτε δεχόμενος να πας με τον Luxman σου στο μαγαζί του για μία ακρόαση.

* Να πας σε κάποιο μαγαζί που να πρακτορεύει αρκετές φίρμες audiophile καλωδίων, και να ζητήσεις να δοκιμάασεις στο σπίτι σου κάποια καλώδια, καταθέτοντας εκ προοιμίου μία προκαταβολή. Έτσι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, και ο μαγαζάτορας θα ξέρει πως δεν θα τον κλέψεις, κι εσύ θα κάνεις τη δουλειά σου.

* Να αποφασίσεις να αγοράσεις κάποια "φθηνή" (σε σχέση με το budget σου πάντα) σειρά επωνύμων καλωδίων με μετριοπαθή συμπεριφορά - π.χ. τo Type 4 της Audioquest που παραμένει ένα standard μοντέλο της εδώ και δεκαετίες - ή κάποιο άλλο μοντέλο που να συστήνεται από την ίδια την εταιρεία που το παράγει, ως καλώδιο "συγκαταβατικό με τα συνοδά μηχανήματα", όπως οι σειρές Blue της Tellurium Q. Με τον τρόπο αυτό θα λύσεις το πρόβλημά σου, αλλά αν το τελικό αποτέλεσμα σε αφήσει ακάλυπτο σε κάποιον άλλο τομέα, δεν θα έχεις χάσει πολλά χρήματα -και θα έχεις ήδη αποκτήσει κάποια μικρή πείρα για το τι ακριβώς δεν πάει καλά στη συνεργασία του ενισχυτή σου με τα ηχεία (ΑΝ κάτι όντως δεν πάει καλά).

* Να αγοράσεις κάποιο απλό, πολύκλωνο και ικανής διατομής καλώδιο ηχείων από το Skroutz ή το ebay. Θα σου στοιχίσει σχεδόν τζάμπα, πιθανόν να μείνεις ικανοποιημένος από αυτό, κι αν δεν σου κάτσει, προχωράς σε κάποια από τις πιο πάνω επιλογές.

Τόσο τα Kimber, όσο και τα VdH, είναι πολύ καλά και γνωστά καλώδια, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει κανένας που να μπορεί να προκαταλάβει, εάν το τελικό αποτέλεσμα θα κάτσει στα αυτιά σου ή όχι.

Σε κάθε περίπτωση, ό,τι είναι να κάνεις, κάνε το γρήγορα. Είσαι στην αρχή ενός λαβύρινθου, που αν ενδώσεις και αρχίσεις να περιπλανιέσαι, θα αποκτήσεις μία από τις χειρότερες νευρώσεις που μπορεί να σου τύχουν...

Καλά ξεμπερδέματα!
:)
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ισορροπημένο καλώδιο εκτός από το χαμηλό που είναι ελάχιστα φουσκωμένο αλλά συνήθως δεν ενοχλεί κανέναν αυτό το χαρακτηριστικό είναι το cardas golden
Για τσεκαρε κι αυτό
Εάν θυμάμαι καλά στις εκθέσεις αυτά χρησιμοποιουσαν για παρουσίαση .
Κάνε και μια ερώτηση ηχοδομη καθότι είχε την αντιπροσωπεία
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και όσες ακολουθήσουν,θα ακούσω 2-3 καλώδια και οποίο δέσει καλύτερα Πρώτη ακρόαση με το van den Hul inspiration την άλλη εβδομάδα,kimber χλωμό.Σκεφτομαι.στη πορεία να δοκιμάσω κάποιο Atlas και Tellurium από σειρά blue.Το θέμα είναι να υπάρχουν εδώ σε κάποια αντιπροσωπεία,αλλιώς δυσκολεύουν τα πράγματα.Ευχαριστω και πάλι!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπορείς να κάνεις και ένα ισόπλευρο 51,5 πόντους και να τα χρησιμοποιήσεις σαν ακουστικά. Δοκιμασμένη και σίγουρη λύση.
Μετά θα παίζεις μόνο με καλώδια στις πηγές😜
Αστειεύομαι φυσικά!

Και εγώ ασχολήθηκα δυό χρόνια με καλώδια με πολλές δοκιμές και κατέληξα σε μία εταιρία. Από πηγές, προ-τελικούς , ηχεία όλα ίδια. Βρες μια σοβαρή εταιρία και άλλαξε τα όλα. Πιθανό ενδεχόμενο για να μην σου αρέσει ο ήχος είναι κάποιο μικρό ή μεγάλο λάθος στην τοποθέτηση τους στον χώρο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πιο "μαλακό" σε δυναμικές; Ταχύτητα; Στη περιοχή των υψηλών;
Έχω την ίδια απορία...

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και όσες ακολουθήσουν,θα ακούσω 2-3 καλώδια και οποίο δέσει καλύτερα Πρώτη ακρόαση με το van den Hul inspiration την άλλη εβδομάδα,kimber χλωμό.Σκεφτομαι.στη πορεία να δοκιμάσω κάποιο Atlas και Tellurium από σειρά blue.Το θέμα είναι να υπάρχουν εδώ σε κάποια αντιπροσωπεία,αλλιώς δυσκολεύουν τα πράγματα.Ευχαριστω και πάλι!
Αν και δεν πιστεύω ότι τα καλώδια είναι η λύση σε τέτοια θέματα... εντούτοις περιμένω εναγωνίως το feedback σου, όταν ακούσεις τα καλώδια που προγραμμάτισες...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top