Επιλογή καλωδίου ηχείων.



BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Σωστή φάση...

Έχω ένα γιούγκο... δεν πιάνει 0-100 στα 5s... πρέπει να αλλάξω βενζίνη :D

p.s. η λύση είναι τα Nordost Valhalla.
Οτιδήποτε άλλο είναι καλωδιάκι.
Να ειναι εντος μπατζετ,πρωτον και να δικαιολογει τα χρηματα του,κατα δευτερον
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Έχω την ίδια απορία...


Αν και δεν πιστεύω ότι τα καλώδια είναι η λύση σε τέτοια θέματα... εντούτοις περιμένω εναγωνίως το feedback σου, όταν ακούσεις τα καλώδια που προγραμμάτισες...
Πιο μαλακο συνολικα θελω, το ηχειο αυτο εχει αρκετη διαφανεια και ζωντανια δεν το λες μαλακο,επισης ο ενισχυτης δεν ειναι λαμπα.Τα νορντοστ με τον χαρακτηρα τους δεν ταιριαζουν σε ολα τα συστηματα,ειναι πολυ απλο νομιζω.Βεβαια οταν θα εχω κανει καποιες ακροασεις με αλλα καλωδια θα επανερθω!
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.508
Reaction score
5.681
Πιο μαλακο συνολικα θελω, το ηχειο αυτο εχει αρκετη διαφανεια και ζωντανια δεν το λες μαλακο,επισης ο ενισχυτης δεν ειναι λαμπα.Τα νορντοστ με τον χαρακτηρα τους δεν ταιριαζουν σε ολα τα συστηματα,ειναι πολυ απλο νομιζω.Βεβαια οταν θα εχω κανει καποιες ακροασεις με αλλα καλωδια θα επανερθω!
Αφού τα θες μαλακά πάρε liquid cables.
Με νανοτεχνολογία και υγρό μέσα για τους κραδασμούς.
Πραγματική καινοτομία
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.013
Reaction score
6.806
Αφού τα θες μαλακά πάρε liquid cables.
Με νανοτεχνολογία και υγρό μέσα για τους κραδασμούς.
Πραγματική καινοτομία
Τον ήχο βρε θέλει μαλακό, όχι τα καλώδια.

Υπάρχουν άραγε καλώδια με νανο-σφυριά που βαράνε τον ήχο καθώς περνάει από μέσα για να μαλακώσει;
Αν όχι, ορίστε, επιχειρηματική ιδέα. Ας το "φτιάξει" κάποιος και θα κονομήσει χοντρά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.859
Reaction score
77.454
παρακαλούνται οι αρνητές καλωδίων να μη συμμετέχουν στο νήμα.....
με το ζόρι κρατιέμαι κ εγώ....
αλλά σέβομαι την επιλογή ζωής κάποιων συνανθρώπων μου

ευχαριστώ :biggrin:
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
To θέμα.εινσι ότι και να βγει και κάτι καλο.απο.αυτο δεν υπάρχει περίπτωση να είμαι συνέχεια σε αυτή τη θέση,οπότε το θέμα πάντα θα υπάρχει.Ενα είναι σίγουρο, θέλω λίγο πιο μαλακό ήχο.
Ακόμα και αν δεν μπορείς να έχεις τέτοιες αποστάσεις, καλό είναι να κάνεις τη δοκιμή για να εντοπίσεις τί ακριβώς σου φταίει. Καταλαβαίνω αυτό που σου προτείνει ο @Costas Coyias , γιατί αν χάνεις σε μπάσα, λογικό είναι να δίνεται έμφαση στα πρίμα και να γίνονται ενοχλητικά. Ακόμα και αν έχεις κάποια μπάσα αλλά όχι σε ισορροπία με τις υπόλοιπες συχνότητες, λογικά δίνεις περισσότερα γκάζια για να πάρεις μπάσο, άρα σου τσιρίζουν τα πρίμα. Αν δε, έχεις και κανένα παράξενο χώρο και τρως τις ανακλάσεις της αρκούδας εκεί μέσα, λογικό είναι να παίρνεις τσιρίδες.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Μπορείς να κάνεις και ένα ισόπλευρο 51,5 πόντους και να τα χρησιμοποιήσεις σαν ακουστικά. Δοκιμασμένη και σίγουρη λύση.
Μετά θα παίζεις μόνο με καλώδια στις πηγές😜
Αστειεύομαι φυσικά!

Και εγώ ασχολήθηκα δυό χρόνια με καλώδια με πολλές δοκιμές και κατέληξα σε μία εταιρία. Από πηγές, προ-τελικούς , ηχεία όλα ίδια. Βρες μια σοβαρή εταιρία και άλλαξε τα όλα. Πιθανό ενδεχόμενο για να μην σου αρέσει ο ήχος είναι κάποιο μικρό ή μεγάλο λάθος στην τοποθέτηση τους στον χώρο.
Ακόμα και αν δεν μπορείς να έχεις τέτοιες αποστάσεις, καλό είναι να κάνεις τη δοκιμή για να εντοπίσεις τί ακριβώς σου φταίει. Καταλαβαίνω αυτό που σου προτείνει ο @Costas Coyias , γιατί αν χάνεις σε μπάσα, λογικό είναι να δίνεται έμφαση στα πρίμα και να γίνονται ενοχλητικά. Ακόμα και αν έχεις κάποια μπάσα αλλά όχι σε ισορροπία με τις υπόλοιπες συχνότητες, λογικά δίνεις περισσότερα γκάζια για να πάρεις μπάσο, άρα σου τσιρίζουν τα πρίμα. Αν δε, έχεις και κανένα παράξενο χώρο και τρως τις ανακλάσεις της αρκούδας εκεί μέσα, λογικό είναι να παίρνεις τσιρίδες.
Όπως το είπες περισσότερα γκάζια για μπάσο,γενικά είναι λίγο κλινικός ο ήχος..
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Όπως το είπες περισσότερα γκάζια για μπάσο,γενικά είναι λίγο κλινικός ο ήχος..
Επιμένω κι εγώ λοιπόν στο να πειραματιστείς με τη θέση των ηχείων και τη θέση ακρόασης ( έστω και σαν δοκιμή, για να ακούσεις ο ίδιος με τα αυτιά σου το αποτέλεσμα και να καταλάβεις που οφείλεται το πρόβλημα ) πριν αρχίσεις την αναζήτηση για το τέλειο καλώδιο που στη πραγματικότητα, αν βρεθεί ένα καλώδιο να σου ρυθμίσει σε τέτοιο βαθμό τα πρίμα, θα είναι ένα κακό καλώδιο αφού θα παρεμβαίνει στο σήμα που μεταφέρει.
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις πρίμα απο τα ρυθμιστικά του ενισχυτή, απλά σαν δοκιμή;
 



Μηνύματα
942
Reaction score
265
Επιμένω κι εγώ λοιπόν στο να πειραματιστείς με τη θέση των ηχείων και τη θέση ακρόασης ( έστω και σαν δοκιμή, για να ακούσεις ο ίδιος με τα αυτιά σου το αποτέλεσμα και να καταλάβεις που οφείλεται το πρόβλημα ) πριν αρχίσεις την αναζήτηση για το τέλειο καλώδιο που στη πραγματικότητα, αν βρεθεί ένα καλώδιο να σου ρυθμίσει σε τέτοιο βαθμό τα πρίμα, θα είναι ένα κακό καλώδιο αφού θα παρεμβαίνει στο σήμα που μεταφέρει.
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις πρίμα απο τα ρυθμιστικά του ενισχυτή, απλά σαν δοκιμή;
Λαθος εχεις καταλαβει,δεν εχει παραπανω πριμα,ειναι πολυ διαφανος ο ηχος και ακουγεται λιγο σκληρος και καπως στεγνος,Οταν ειχα audio physic spark 3 με unico se δεν ειχα κανενα προβλημα,μολις αλλαξα τα ηχεια ζωντανεψε πολυ ο ηχος,μου αρεσε πολυ αλλα εκει καταλαβα το ασημι δεν ηταν οτι καλυτερο για την συνεργεια του συστηματος,ε μολις εβαλα και τον luxman που δεν εχει τη λαμπα και την ατμοσφαιρικοτητα του unico εκει ξεφυγε,βελτιωθηκε η κατασταση βγαζοντας απο το συστημα τα μονοκλωνα ρευματος της νορντοστ ,δεν εχει να κανει με κανενα στησιμο κλπ που αναφερεις.Ειναι σαν να μου λες οτι τα καλωδια δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους,και ντεκε καλα πρεπει να φταιει παντα ο χωρος η το στησιμο,που δεν αντιλεγω ολα επηρεαζουν και γνωριζω το χωρο μου μου και τις αδυναμιες του.Ηδη εχω λαβει μηνυματα απο καποιους χωρις να θελουν να μου πουλησουν κατι,ο luxman και το ηχειο μου δεν θελουν μονοκλωνο ασημι.Θα σε ρωτησω εγω τωρα,αν βαλεις ενα νορντοστ στο συστημα σου και δεν σου αρεσει,γιατι προφανως δεν θα ταιριαζει οσο καποιο αλλο,θα φταιει ο χωρος σου και το στησιμο των ηχειων;
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
@μουςικοφιλος δηλαδή, αν το καλοσκεφτείς, στη πραγματικότητα δεν θέλεις να κόψεις πρίμα ( όχι απαραίτητα τουλάχιστον ), αλλά να ενισχύσεις τα μπάσα. Άρα, χρειάζεται να βρεις άλλες θέσεις ηχείων και ακρόασης ( τουλάχιστον να ακούσεις το αποτέλεσμα ) και κατά πάσα πιθανότητα να διαχειριστείς ανακλάσεις που τονώνουν τα πρίμα.

Θυμάμαι πριν αγοράσω το μικρόφωνο μετρήσεων και αφού είχα αρχίσει να παίρνω στα σοβαρά όσα λένε οι δόκτωρες, έκανα κάποια πειράματα στο χώρο μου με τα οποία κατάλαβα τί σημαίνει σκληρυνση στον ήχο απο τις ανακλάσεις. Έπαιξα ένα δοκιμαστικό κομμάτι απο το xlo ultimate demonstration disc, το οποίο είχε μονοφωνική ηχογράφηση, εντός και εκτός φάσης. Ο σκοπός αυτού του κομματιού είναι για να ρυθμιστεί η θέση των ηχείων για καλύτερο phantom image, αλλά παρατήρησα το εξής: άκουγα το πρόγραμμα εντός φάσης απο τα σημεία πρώτης ανάκλασης, σαν δηλαδή ο ήχος να ερχόταν απο εκείνα τα σημεία. Ήταν τα ίδια ακριβώς σημεία απο τα οποία ένιωθα να κουράζομαι, αλλά μέχρι τότε δεν καταλάβαινα γιατί. Άρχισα να παίζω λοιπόν με τη τοποθέτηση των ηχείων προκειμένου να "φύγει" ο ήχος απο τα σημεία πρώτης ανάκλασης. Όταν το κατάφερα, έγινε λίγο πιο απαλός ο ήχος του συστήματός μου.
Μετά, αφού μπήκα στον χορό των δοκτόρων, είπα να δοκιμάσω και την ισοστάθμιση. Αρχικά με βοήθησαν ο wnet και ο dimifoot και έπαιξα δειλά δειλά με παρεμβάσεις κάτω των 200 κύκλων. Μετά, είπα να κάνω μαϊμουδιές και εφάρμοσα - έστω και με όχι ενδεδειγμένο τρόπο - τη καμπύλη harman πατωντας στις μετρήσεις που είχα πάρει με το umik1. Ε, τότε ήταν που έβγαλα τα χαϊεντοκαλώδια απο το σύστημά μου ( είχα όμως και πολλά γκάζια απο πλευράς του ενισχυτή για να εφαρμόσω έντονη υποβάθμιση στις περιοχές μεσαίων και υψηλών προκειμένου να "αγγίξω" τη περιβόητη τόνωση στις χαμηλές ). Περιττό να πω ότι έκανα μετρήσεις με τα παλιά καλώδια ηχείων, όσο και με τα χαϊεντοκαλώδια που είχα εκείνη την εποχή, δεν βρήκα καμία απολύτως διαφορά στις μετρήσεις, άρα καμία παρέμβαση και στη προβληματική περιοχή. Άραξα με τα παλιά καλώδια λοιπόν και είχα επιδεικτικά τα χαϊεντοκαλώδια στην άκρη. Κάποια στιγμή δοκίμασα και πάλι τα χαϊεντοκαλώδια, αμφιβάλω αν άκουσα καμία διαφορά ( προς αποφυγή παρεξηγήσεων, χωρίς να εφαρμόζω ισοστάθμιση ), όλα στα όρια του placebo. Τότε ήταν που άρχισα να μειώνω δραστικά τις τιμές στις αγγελίες των καλωδίων και μετά απο καιρό, κατάφερα να τα πουλήσω αφού πλέον μου ήταν άχρηστα.
Που θέλω να καταλήξω: είναι μεγάλο πράγμα η τονική ισορροπία και μεγάλο πράγμα είτε να έχεις αρκετό μπάσο, είτε να καταφέρεις να τιθασεύσεις τις υψηλές συχνότητες.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Λαθος εχεις καταλαβει,δεν εχει παραπανω πριμα,ειναι πολυ διαφανος ο ηχος και ακουγεται λιγο σκληρος και καπως στεγνος,Οταν ειχα audio physic spark 3 με unico se δεν ειχα κανενα προβλημα,μολις αλλαξα τα ηχεια ζωντανεψε πολυ ο ηχος,μου αρεσε πολυ αλλα εκει καταλαβα το ασημι δεν ηταν οτι καλυτερο για την συνεργεια του συστηματος,ε μολις εβαλα και τον luxman που δεν εχει τη λαμπα και την ατμοσφαιρικοτητα του unico εκει ξεφυγε,βελτιωθηκε η κατασταση βγαζοντας απο το συστημα τα μονοκλωνα ρευματος της νορντοστ ,δεν εχει να κανει με κανενα στησιμο κλπ που αναφερεις.Ειναι σαν να μου λες οτι τα καλωδια δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους,και ντεκε καλα πρεπει να φταιει παντα ο χωρος η το στησιμο,που δεν αντιλεγω ολα επηρεαζουν και γνωριζω το χωρο μου μου και τις αδυναμιες του.Ηδη εχω λαβει μηνυματα απο καποιους χωρις να θελουν να μου πουλησουν κατι,ο luxman και το ηχειο μου δεν θελουν μονοκλωνο ασημι.Θα σε ρωτησω εγω τωρα,αν βαλεις ενα νορντοστ στο συστημα σου και δεν σου αρεσει,γιατι προφανως δεν θα ταιριαζει οσο καποιο αλλο,θα φταιει ο χωρος σου και το στησιμο των ηχειων;
Ωπ, μαζί γράψαμε. Κοίτα. Πέρασα απο το στάδιο των καλωδίων. Όπως περιγράφω παραπάνω, με τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων κατάφερα αρκετά πράγματα. Με την ισοστάθμιση ( γνωρίζω ότι έχω αυτή τη πολυτέλεια πλέον, αν και ακόμα δεν την έχω εφαρμόσει σωστά, άρα την έχω αφήσει εκτός προς το παρόν ), κατάλαβα γιατί κανένα καλώδιο δεν μπορεί να λύσει τέτοια ζητήματα ( πλέον αδιαφορώ για τα χαϊεντοκαλώδια ).
Τόλμησα να δοκιμάσω ακριβό καλώδιο έναντι δύο πιο φτηνών αλλά χωρίς προκαταλείψεις. Ε, πραγματικά δεν άκουσα διαφορές. Άκουσα όμως τρελές διαφορές ακόμα και παίζοντας με on & off axis τοποθέτηση των ηχείων. Αυτή τη διαφορά μάλιστα, είμαι σε θέση ακόμα και να τη μετρήσω. Αντίθετα - και όπως είπα παραπάνω - δεν στάθηκε δυνατό να μετρήσω διαφορές μεταξύ δύο καλωδίων, στο ίδιο σύστημα, στον ίδιο χώρο και με την ίδια ακριβώς τοποθέτηση των ηχείων.
Θέλεις και να ακούγεται το καλώδιο; Με εξαίρεση την επίδραση ενός κακής ποιότητας καλωδίου, την όποια διαφορά μπορεί να κάνει ένα καλώδιο σε σχέση με ένα άλλο, την έχω μερικές μοίρες στο toe in / toe out. Άντε και λίγο μπροστά πίσω το ηχείο. Όμως, επιστρέφοντας στη προτροπή του @Costas Coyias , είναι μεγάλο πράγμα το να στήσεις τη θέση ακρόασης εκεί που θέλουν ο χώρος και το ηχείο. Άρα, ανεξάρτητα απο το τί πιστεύω εγώ για τα καλώδια, πρέπει εσύ να αφήσεις στην άκρη την αναζήτηση προς το παρόν και να ακούσεις πως λειτουργεί το σύστημα σε όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες στησίματος και μετά να αποφασίσεις τί πραγματικά έχεις να διορθώσεις.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.683
........άμα δεν είναι Cardas , δεν θα ακούσεις αυτό που θές !

- ....εδώ ο αλλός ακούει με καλώδιο τηλεφώνου και ενας άλλος με καλώδιο πορτατίφ .

-
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
θα ακούσω 2-3 καλώδια
Καλές ακροάσεις. Ωραίο συγκρότημα φαίνεται.

Εγώ τώρα ακούω last tango in Paris απο gotan project, και μετά λέω να βάλω λίγο Μπαχ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.270
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top