Επιλογή καλωδίου ηχείων.


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Με τα καλώδια αλλάζεις χροιά ήχου κτλ;
Πως πάει; κάθε ωμ διαφορά και μία παίζει ροκ μια παίζει tango;
Εχω την εντύπωση ότι τσάμπα λεφτά τα καλώδια. Μάλλον κάνω λαθος;
Μηπως να κοιτάξεις αυτά που σου λέει ο Κόγιας ή στην καλύτερη να κάνεις μια μέτρηση να δεις τι φταιει;
Μήπως να δανειστείς ένα sub και μήπως δεις το φως το αληθινον;Μήπως είναι μικρά τα ηχεία και ζοριζονται;
Μπορεί να φταίει και το καλώδιο...Μήπως έχει τσακίσει κάπου.....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Λαθος εχεις καταλαβει,δεν εχει παραπανω πριμα,ειναι πολυ διαφανος ο ηχος και ακουγεται λιγο σκληρος και καπως στεγνος,Οταν ειχα audio physic spark 3 με unico se δεν ειχα κανενα προβλημα,μολις αλλαξα τα ηχεια ζωντανεψε πολυ ο ηχος,μου αρεσε πολυ αλλα εκει καταλαβα το ασημι δεν ηταν οτι καλυτερο για την συνεργεια του συστηματος,ε μολις εβαλα και τον luxman που δεν εχει τη λαμπα και την ατμοσφαιρικοτητα του unico εκει ξεφυγε,βελτιωθηκε η κατασταση βγαζοντας απο το συστημα τα μονοκλωνα ρευματος της νορντοστ ,δεν εχει να κανει με κανενα στησιμο κλπ που αναφερεις.Ειναι σαν να μου λες οτι τα καλωδια δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους,και ντεκε καλα πρεπει να φταιει παντα ο χωρος η το στησιμο,που δεν αντιλεγω ολα επηρεαζουν και γνωριζω το χωρο μου μου και τις αδυναμιες του.Ηδη εχω λαβει μηνυματα απο καποιους χωρις να θελουν να μου πουλησουν κατι,ο luxman και το ηχειο μου δεν θελουν μονοκλωνο ασημι.Θα σε ρωτησω εγω τωρα,αν βαλεις ενα νορντοστ στο συστημα σου και δεν σου αρεσει,γιατι προφανως δεν θα ταιριαζει οσο καποιο αλλο,θα φταιει ο χωρος σου και το στησιμο των ηχειων;
Τσάμπα παιδεύεσαι. Οι αρνητές ταλιμπάν καλωδιοφάγοι δεν καταλαβαίνουν γρι!
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Συμφωνώ Νίκο, απλά η δική μου άποψη είναι ότι όλα χρειάζονται και δεν γίνομαι ορκισμένος εχθρός του οτιδήποτε επειδή δεν μου έκατσαν δυο τρία καλώδια που πλήρωσα κάποτε. Ας πρόσεχα και ας βρω κάτι σωστό 8-)
Τες πα. Φτιάξε πρώτα χώρο και τοποθέτηση και μετά καλώδια. Είναι και αυτά απαραίτητα.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Τα ηχεια-ενισχυτες-subs και τοποθετηση-ρυθμιση αυτών για εμένα παίζουν το 99.9999999999% του ηχητικού αποτελέσματος.
Τα καλώδια το υπόλοιπο.
Μη ξοδεύετε λεφτά για καλώδια.. ένα νορμάλ ποσό και είστε οκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Όλα εξηγούνται, αλλά:

Υπάρχει καλύτερος τρόπος να εξηγήσεις μερικά πράγματα από το να τα ρίχνεις στα καβλώδια.

Γι'αυτό, ψάξτε να βρείτε τις καλύτερες εξηγήσεις.

FB_IMG_1633779861899.jpg
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όσο παίζει ίδια μια ηχομπάρα των 150€ με ένα ιμέρσιβ των 20Χ αντίστοιχα ίδια παίζουν και τα καλώδια αναλόγων κατηγοριών και τιμής. Όλα τα άλλα είναι
α ) απογοήτευση
β ) ταλιμπανισμός
γλάθος επιλογές
δ ) άγνοια




Πάμε για τρίτη καραντίνα και τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου😁

όλα τα δέντρα είνα (γ)ίδια
Όλα τα αυτοκίνητα επίσης είναι (γ)ίδια και για να μακρυγορώ όλα τα μανιτάρια τρώγονται🙈🙈
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συμφωνώ Νίκο, απλά η δική μου άποψη είναι ότι όλα χρειάζονται και δεν γίνομαι ορκισμένος εχθρός του οτιδήποτε επειδή δεν μου έκατσαν δυο τρία καλώδια που πλήρωσα κάποτε. Ας πρόσεχα και ας βρω κάτι σωστό 8-)
Τες πα. Φτιάξε πρώτα χώρο και τοποθέτηση και μετά καλώδια. Είναι και αυτά απαραίτητα.
Δεν είμαι ορκισμένος εχθρός των καλωδίων. Απλά, έπαψα να τα υποστηρίζω οπαδικά ( όπως έκανα παλιά ). Όταν βλέπω το null tester που ξεμπροστιάζει τα καλώδια, όταν διαβάζω για πραγματικό blind test που "μύστες" εντυπωσιάστηκαν απο σύρμα κρεμάστρας που έπαιζε σαν interconnect και όταν η επιστήμη λέει ότι δεν υπάρχει ακουστική μνήμη και κανείς δεν μπορεί να περάσει επιτυχώς ένα ΑΒΧ τυφλό τεστ ( όχι μόνο να πεις ποιο καλώδιο παίζει κάθε φορά, αλλά και ποιο παίζει καλύτερα ), είπα κι εγώ να κάνω ένα συγκριτικό μεταξύ των καλωδίων που είχα στη διάθεσή μου. Η μόνη διαφορά με το παρελθόν ήταν ότι δεν είχα πρόθεση να ακούσω διαφορές. Ε, μάντεψε. Δεν άκουσα διαφορές. Αν είχα ακούσει διαφορές, θα το έλεγα και θα είχα κρατήσει εκείνα τα καλώδια. Δεν θα πλήρωνα κάτι παραπάνω γι'αυτά, αν και ήταν δελεαστικό το ποσό που πήρα πίσω απο τη πώλησή τους. Σου εγγυώμαι όμως ότι δεν ασχολήθηκα με τίποτα παραπάνω απο το τί άκουγα.

Tο "παράξενο" της υπόθεσης είναι ότι ενώ έχω - μετρημένα - περισσότερη ενέργεια ψηλά απο ότι είχα παλιότερα που ένιωθα και ενόχληση και σκληράδα, παρόλο που ακούω on axis ( "καρφί" στις 30 μοίρες προς τη θέση ακρόασης ), το σύστημά μου παίζει πιο απολαυστικά και πιο ξεκούραστα, χωρίς να παρεμβαίνω κατ'ελάχιστο με eq ( δεν είμαι έτοιμος για εφαρμογή eq ακόμα ). Και για να σε προλάβω, το ίδιο συνέβαινε και με το παθητικό κροσόβερ του ηχείου, αν και πλέον το ηχείο παίζει πιο "ευθεία" απο όταν ήταν παθητικό.
Έβαλα σε εισαγωγικά τη λέξη "παράξενο", γιατί καθόλου παράξενο δεν είναι. Όσο πιο off axis είχα τοποθετημένο το ηχείο, τόσο πιο on axis ήταν οι πλάγιοι τοίχοι, τόσο περισσότερη ενέργεια δέχονταν και τόσο περισσότερη ενέργεια αντανακλούσαν. Σε αντίθεση με τον δικό σου χώρο, στον δικό μου οι αποστάσεις είναι μικρές. Αυτό σημαίνει ότι ο ανακλώμενος ήχος έρχεται πολύ πιο γρήγορα στα αυτιά μου απο ότι στον δικό σου ( και μάλιστα, φροντισμένο ) χώρο και ο εγκέφαλός μου τον εκλαμβάνει σαν μέρος του προγράμματος και όχι σαν "χωρική πληροφορία". Και τσουπ! Γύριζε ο αχαΐρευτος ο εγκέφαλος και μου έλεγε " μεγάλε, χαμήλωσε λίγο, μου πήρες τα αυτιά. Πολλή σκληράδα ρε κολλητέ ".
Το πρόβλημά μας βέβαια δεν είναι μεταξύ των δικών σου και δικών μου συστήματος και χώρου, αλλά γιατί ο μουσικόφιλος δεν πρέπει προς το παρόν ( γενικότερα θα έλεγα, αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση ) να ασχοληθεί με καλώδια.
Υ.Γ. Και του κερατά δηλαδή, δεν μπορείς να πεις ότι ένα καλώδιο κόστους 1200€ είναι εξίσου άχρηστο με ένα καλώδιο των 5€ για να μην ακούω διαφορές.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
όλα τα δέντρα είνα (γ)ίδια
Όλα τα αυτοκίνητα επίσης είναι (γ)ίδια και για να μακρυγορώ όλα τα μανιτάρια τρώγονται🙈🙈
Μώρε όλα τα αυτοκίνητα ίδια δεν είναι.
Και ξέρεις τι την κάνει τη διαφορά; Τα σωληνάκια. Ναι, τα σωληνάκια!

Αυτοί οι Κορεάτες με τα Κία και τα Μία βάζουν κάτι φτηνιάρικα σωληνάκια του σωρού.
Ενώ οι σοβαρές εταιρείες βάζουν κάτι πανάκριβα που κοστίζουν χιλιάδες €€€ το μέτρο.

Τι; Όχι; Όλοι τα ίδια βάζουν; Μα τι λες, αποκλείεται. Τότε πώς γίνεται οι Ferrari να είναι καλύτερες από τα Kia; Περίεργα πράγματα...

Καταλαβαίνεις γιατί η λογική σου είναι κουκουρούκου ή όχι ακόμα;

@daharis666
Κύριε δεν φταίω. Προκαλεί :whistling:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
θέλω φέαρ πλέι παιδιά.....
μην ξεφύγουμε... :biggrin:


θυμάμαι ατάκα δασκάλου σε δημοτικό....
πλακώνονταν κάτι παιδάκια σε ένα διάλειμμα σπρωξίδια...κλωτσιές...φωνές κλπ κλπ

αυτός και 2-3 ακόμα κάθονταν στα σκαλιά και χάζευαν το θέαμα...

ρωτάω
- μα καλά δεν πάει κανένας να τα σταματήσει?

Δάσκαλος...γυρνά...με κοιτά...και με ύφος διαιτητή MMA μου λέει

- Αν δεν δούμε αίμα δεν επεμβαίνουμε...

:cry::lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όσο παίζει ίδια μια ηχομπάρα των 150€ με ένα ιμέρσιβ των 20Χ αντίστοιχα ίδια παίζουν και τα καλώδια αναλόγων κατηγοριών και τιμής. Όλα τα άλλα είναι
α ) απογοήτευση
β ) ταλιμπανισμός
γλάθος επιλογές
δ ) άγνοια




Πάμε για τρίτη καραντίνα και τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου😁

όλα τα δέντρα είνα (γ)ίδια
Όλα τα αυτοκίνητα επίσης είναι (γ)ίδια και για να μακρυγορώ όλα τα μανιτάρια τρώγονται🙈🙈
Βρε, το interconnect μου έκανε 1200 ευρώ τιμή καταλόγου. Τόσο απο πλευράς κατηγορίας, όσο και απο πλευράς τιμής, ήταν απο τις κορυφές και ακόμα και αν θεωρείς το kondo καλύτερο, απο πλευράς τιμής ήταν ανώτερο του 2549. Το καλώδιο ηχείων που είχα, νομίζω πάει 80 ευρώ το μέτρο. Το mogami κοστίζει 5€ το 2549 και 9€ το 3082. Παίζουν εξαιρετικά.
Όσο για το παράδειγμα της ηχομπάρας και του ιμέρσιβ, σε έχω. Βάλε ένα καλό σύστημα ηχομπάρας, με το σαμπ της στον κατάλληλο χώρο. Βάλε και ένα 20Χ ιμέρσιβ σε ένα χάλια χώρο, κακορυθμισμένο, άντε βαλ'του και ακριβά καλώδια, δεκτά. Ποιο νομίζεις ότι θα παίξει καλύτερα...?
Αν όμως θέλεις να παίξεις δίκαια, δεν θα βάλεις ιμέρσιβ σύστημα, αλλά δικάναλο, άντε και με σαμπ(ς). Δεν θα τα ρυθμίσεις όπως πρέπει όμως και δεν θα είναι σε φροντισμένο χώρο.

Υ.Γ. Παρέλειψες το (ε) ορθολογισμός :p
Υ.Γ.2 Όχι, δεν είναι όλα τα αυτοκίνητα ίδια. Κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά, αλλά δεν είναι ίδια. Το δικό σου μοτέρ έναντι του δικού μου μοτέρ, δείχνει την υπεροχή του στις μετρήσεις. Το στήσιμο του δικού σου αυτοκινήτου δειχνει την υπεροχή του ως προς το χαρακτήρα του στις μετρήσεις ( επιτάχυνση, τελική ταχύτητα ). Η δική σου τετρακίνηση αποδεικνύει την υπεροχή της έναντι της δικής μου μπροστινής κίνησης στη πίστα ( αν και έχει να κάνει και με τον οδηγό :p ). Η διαφορά κατανάλωσης μετριέται ( εδώ σε τρώω, γατάκι!! :p ). Ακόμα και το κράτημα δηλαδή μπορεί να μετρηθεί, αν κάποιος θέλει να πάρει τέτοιες μετρήσεις. Η απόδοση των φρένων, επίσης μετριέται. Τώρα, αν μου πεις ποιο είναι το καλύτερο αυτοκίνητο για'μένα, μάλλον θα σου απαντήσω "αυτό που επιπλέον του καλού επιπέδου εξοπλισμού, καίει λιγότερο και αν στουκάρω, θα βγούμε με την οικογένειά μου σώοι απο μέσα του ".
θέλω φέαρ πλέι παιδιά.....
μην ξεφύγουμε... :biggrin:


θυμάμαι ατάκα δασκάλου σε δημοτικό....
πλακώνονταν κάτι παιδάκια σε ένα διάλειμμα σπρωξίδια...κλωτσιές...φωνές κλπ κλπ

αυτός και 2-3 ακόμα κάθονταν στα σκαλιά και χάζευαν το θέαμα...

ρωτάω
- μα καλά δεν πάει κανένας να τα σταματήσει?

Δάσκαλος...γυρνά...με κοιτά...και με ύφος διαιτητή MMA μου λέει

- Αν δεν δούμε αίμα δεν επεμβαίνουμε...

:cry::lol::lol::lol:
Εμείς οι δύο ( εγώ και ο kanakiani ) δεν πρόκειται να τσακωθούμε, μην αγχώνεσαι. Πριβέ, βινυλιολάγνο τον ανεβάζω, καλωδιολάγνο τον κατεβάζω. :p Edit: εννοείται ότι απαντά αντίστοιχα :p
Μώρε όλα τα αυτοκίνητα ίδια δεν είναι.
Και ξέρεις τι την κάνει τη διαφορά; Τα σωληνάκια. Ναι, τα σωληνάκια!

Αυτοί οι Κορεάτες με τα Κία και τα Μία βάζουν κάτι φτηνιάρικα σωληνάκια του σωρού.
Ενώ οι σοβαρές εταιρείες βάζουν κάτι πανάκριβα που κοστίζουν χιλιάδες €€€ το μέτρο.

Τι; Όχι; Όλοι τα ίδια βάζουν; Μα τι λες, αποκλείεται. Τότε πώς γίνεται οι Ferrari να είναι καλύτερες από τα Kia; Περίεργα πράγματα...

Καταλαβαίνεις γιατί η λογική σου είναι κουκουρούκου ή όχι ακόμα;

@daharis666
Κύριε δεν φταίω. Προκαλεί :whistling:
A, μη το λες... Έχω οδηγήσει Citroen BX, ο διάολος είχε σωληνάκια υψηλής πίεσης στα φρένα με αποτέλεσμα να μην έχει τη συνηθισμένη διαδρομή το πεντάλ του φρένου. Σαν γαϊδούρι το πήγαινα. Χειρότερα και απο smart. Ασ'τα.
Edit: το χειρότερο βέβαια ήταν όταν επέστρεψα στο δικό μου αυτοκίνητο ενώ είχα συνηθίσει τα φρένα του ΒΧ. Πως δεν τράκαρα, άγιο είχα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γουστάρω να βλέπω σεντόνια αφενός και ίδια σωληνάκια σε φεράρι και κία αφεταίρου😉
Αν και δεν έγραψα κάτι σε κάποιον προσωπικά κάποιος θίχτηκε.
Κουκουρούκου, τσίου νιάου κάποια στιγμή που θα πάρετε κάνα καλώδιο της προκοπής ή θα φάτε κάποιο amanita muscaria τότες θα καταλάβετε τις διαφορές😃

άντε μετά την πρώτη γραμμή να επιτεθεί και το βαρύ πυροβολικό τώρα🤣🤣🤣🤣
 





Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μα, τι σου λέω τόση ώρα; Το πήραμε το καλώδιο της προκοπής!! Άντε και στα δικά σας οι καλωδιολάγνοι!!! :p :p :p
Έλα ρε. Εσύ ξέρεις ότι σας πειράζω.
Αλλά ρε φίλε αφήστε και ένα νήμα να πούμε τον πόνο μας εμείς που γουστάρουμε λίγο πιουρ χαλκό παραπάνω
Έλεος δηλαδή😁
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top