Χάραξη βινυλίου Lathe Cut (Direct-to-Disk)

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να εκπληρώσω ένα παιδικό "όνειρο" χάραξης των δικών μου δίσκων βινυλίου!
Με την πολύτιμη βοήθεια του Ηλία (Jesus @ Agnew Analog) είμαι κοντά στην ολοκληρωση του δικού μου χαράκτη !
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος άλλος στο φόρουμ με χαράκτη ως χόμπι ή επάγγελμα?
 



Μηνύματα
469
Reaction score
239
πάνω σε τι υλικό θα χαράζεις? ... βινύλιο? ...πολυκαρβίδιο?
Polycarbonate (πολυανθρακικό) !
Post automatically merged:

Το ειχα δει και αυτό . Πιστευω είναι η ιδανικη λυση για αρχη!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να εκπληρώσω ένα παιδικό "όνειρο" χάραξης των δικών μου δίσκων βινυλίου!
Με την πολύτιμη βοήθεια του Ηλία (Jesus @ Agnew Analog) είμαι κοντά στην ολοκληρωση του δικού μου χαράκτη !
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος άλλος στο φόρουμ με χαράκτη ως χόμπι ή επάγγελμα?
Έχεις Jesus στο πλευρό σου άρα είσαι στον σωστό δρόμο... ή μάλλον στα σωστά αυλάκια :) Έχω όλους τους δίσκους των Naxatras δική του (εκπληκτική) δουλειά. Εύγε που βρίσκεις χρόνο (και χρήμα) για κάτι τέτοιο. Εμείς στα έτοιμα. Αν θέλεις γράψε για την όλη φάση να μαθαίνουμε.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Έχεις Jesus στο πλευρό σου άρα είσαι στον σωστό δρόμο... ή μάλλον στα σωστά αυλάκια :) Έχω όλους τους δίσκους των Naxatras δική του (εκπληκτική) δουλειά. Εύγε που βρίσκεις χρόνο (και χρήμα) για κάτι τέτοιο. Εμείς στα έτοιμα. Αν θέλεις γράψε για την όλη φάση να μαθαίνουμε.
Ο Jesus είναι αυτος που μου εβαλε φωτιες!
Ετυχε να του πουλήσω κατι πριν καιρο και πανω στην κουβεντα μου ειπε με τι ασχολειτε....οποτε καταλαβαίνεις την συνεχεια!
Με τα πολλα , κατορθωσα να φερω ένα μηχανημα (Rek-O-Kut "V") από Αμερικη , εστειλα μοτερ και κεφαλη για επισκευή & μετατροπή και τελος κατασκευασα την καμπινα σε σχεδιο παραπλησιο του αυθεντικου!


 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ο Jesus είναι αυτος που μου εβαλε φωτιες!
Ετυχε να του πουλήσω κατι πριν καιρο και πανω στην κουβεντα μου ειπε με τι ασχολειτε....οποτε καταλαβαίνεις την συνεχεια!
Με τα πολλα , κατορθωσα να φερω ένα μηχανημα (Rek-O-Kut "V") από Αμερικη , εστειλα μοτερ και κεφαλη για επισκευή & μετατροπή και τελος κατασκευασα την καμπινα σε σχεδιο παραπλησιο του αυθεντικου!


Ωραίος!!! Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιο δείγμα όταν καταφέρεις κάτι καλό. Carving the path of Jesus...
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Ωραίος!!! Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιο δείγμα όταν καταφέρεις κάτι καλό. Carving the path of Jesus...
θα χρειαστεί καιρός και σίγουρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι (σε καμία περίπτωση) συγκρίσιμο με χαράκτες αξίας 100Κ+ (NEUMANN κλπ). Πέρα από αυτό, για τα δικά μου δεδομένα (χώρο , χρόνο , χρήμα , γνώσεις) πιστέυω είναι ότι πρέπει!
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Η πρώτη μου "δουλειά"!
Μετά από συνεννόηση με τον Θάνο Κοη (Lost Bodies) συμφωνήσαμε να εκδοδουμε το "The end of time" σε 20 κοπιες! Embossed 27 λεπτά σε μια πλευρα .
Οποιαδήποτε παρατήρηση (από όποιον το άκουσε) δεκτή!

 


Μηνύματα
1
Reaction score
3
Βασισμένη στην Αθήνα, η Cuts On Wax αναλαμβάνει να χαράξει σε βινύλιο τη μουσική σου. Δημιουργήθηκε το 2019 και οι επιλογές χάραξης είναι Μάυρο / Διάφανο βινύλιο, 180/140gr, σε τρία μεγέθη 12”/10”/7”.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βασισμένη στην Αθήνα, η Cuts On Wax αναλαμβάνει να χαράξει σε βινύλιο τη μουσική σου. Δημιουργήθηκε το 2019 και οι επιλογές χάραξης είναι Μάυρο / Διάφανο βινύλιο, 180/140gr, σε τρία μεγέθη 12”/10”/7”.
Είστε εκπρόσωπός τους;
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Βασισμένη στην Αθήνα, η Cuts On Wax αναλαμβάνει να χαράξει σε βινύλιο τη μουσική σου. Δημιουργήθηκε το 2019 και οι επιλογές χάραξης είναι Μάυρο / Διάφανο βινύλιο, 180/140gr, σε τρία μεγέθη 12”/10”/7”.
Δεν ήξερα ότι εδρεύει στην Αθήνα!
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Τελευταία έμαθα και για το Cut a Record στην Θεσσαλονίκη (οποίος είναι και αρκετά χρόνια στη αγορά)!
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Ωραίος!!! Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω κάποιο δείγμα όταν καταφέρεις κάτι καλό. Carving the path of Jesus...
Πρόσφατα κατασκεύασα την δική μου embossing βελόνα!
Αν ακολουθήσεις τον παρακάτω σύνδεσμο ( Lathe Trolls ) θα βρείς και κάποια αρχεία με samples! Σε αυτό το αρχείο θα καταλάβεις τι είδος ήχου μπορείς βγάλεις από ένα τέτοιο μηχάνημα! Η τελευταία κατά σειρά είναι με την δική μου βελόνα!

Επίσης επειδή κατά καιρούς με ρωτάνε για κατασκευή μεμονωμένων δίσκων (best of κλπ) ,αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ με Ενδιαφέρει! Προσωπικά με ενδιαφέρουν μικρές ανεξάρτητες κυκλοφορίες , των 10-30 αντιτύπων , με Ατμοσφαιρική , Ηλεκτρονική , Πειραματική , Μίνιμαλ μουσική!
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
α! το εχω το Lost Bodies.. 🐒
(δεν θυμαμαι να το εχω βαλει να παιξει, ισως οταν το πηρα, αλλα πανε 2 χρονια , δεν θυμαμαι, αν το ξαναβαλω να θυμηθω να το τσεκαρω)
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
α! το εχω το Lost Bodies.. 🐒
(δεν θυμαμαι να το εχω βαλει να παιξει, ισως οταν το πηρα, αλλα πανε 2 χρονια , δεν θυμαμαι, αν το ξαναβαλω να θυμηθω να το τσεκαρω)
Το έχω ακούσει άπειρες φορές :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top