Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

TGD

Μηνύματα
7.546
Reaction score
7.539
Χάζευα για φωτοβολταϊκά κι έπεσε το μάτι μου σε αυτό:

Σταθμός φόρτισης EV επίτοιχος ΑΒΒ TAC-W22-G5-R-C-0, 22KW, 3-phase,RFID, 4G, with 5m cable type 2 4920,00 €

Είναι καλή τιμή; Αν ναι, θα το βρείτε θαμμένο κάπου σε αυτή τη σελίδα:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
greece_ev-0-1.jpg


50-50 το υβριδικό έναντι ηλεκτρικού στην κοινή γνώμη ως προτίμηση αγοράς στην Ελλάδα.

Σιγά σιγά θα ψοφήσει το ποσοστό των υβριδικών, όπως δείχνουν οι πορείες των πωλήσεων.

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.083
Όμως το πιο επικό, αυθεντικά ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΙΚΟ εύρημα της έρευνας είναι το παρακάτω:

"Το 79% (!!!) των Ελλήνων αισθάνονται ότι κάνουν ό,τι μπορούν για να καταπολεμήσουν την κλιματική αλλαγή στην καθημερινή τους ζωή, αλλά οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι συμπατριώτες τους δεν κάνουν το ίδιο."

Δεν βγαίνουν τα νούμερα μάναμ. :rofl:
Μήπως (λέω, μήηηηπως) το πρόβλημα είσαι εσύ;;;
 

gid

Μηνύματα
7.581
Reaction score
8.799
Πρέπει να γίνει όμως μια άλλη έρευνα: να δείξει τι ποσοστό όσων έχουν αγοράσει ηλεκτρκό, ισχυρίζονται πως το έκαναν έχοντας ως κίνητρο την προστασία του περιβάλλοντος. :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.083
Πρέπει να γίνει όμως μια άλλη έρευνα: να δείξει τι ποσοστό όσων έχουν αγοράσει ηλεκτρκό, ισχυρίζονται πως το έκαναν έχοντας ως κίνητρο την προστασία του περιβάλλοντος.
Όπως και μια άλλη: Πόσοι από όσους δεν θέλουν ή δεν μπορούν να αγοράσουν ηλεκτρικό, προσπαθούν να πείσουν εαυτόν και αλλήλους ότι τα ηλεκτρικά δεν είναι καλύτερα για το περιβάλλον, ώστε να νιώθουν καλύτερα με τις επιλογές τους.

Κλασικά εικονογραφημένα δηλαδή, τουλάχιστον στην Ελλάδα.
 


gid

Μηνύματα
7.581
Reaction score
8.799
Όπως και μια άλλη: Πόσοι από όσους δεν θέλουν ή δεν μπορούν να αγοράσουν ηλεκτρικό, προσπαθούν να πείσουν εαυτόν και αλλήλους ότι τα ηλεκτρικά δεν είναι καλύτερα για το περιβάλλον, ώστε να νιώθουν καλύτερα με τις επιλογές τους.
Δεν έχω δει κανέναν τέτοιον, τα ηλεκτρικά είναι εξ ορισμού καλύτερα για το περιβάλλον, δε σηκώνει αμφισβήτηση. Αν η ενέργεια που τα φορτίζει έρχεται από λιγνίτη, δε φταίνε τα ηλεκτρικά γι' αυτό! Φταίει η ενεργειακή πολιτική της εκάστοτε χώρας.

Οπότε, μήπως απλά είδες τον εαυτό σου στην έρευνα που πρότεινα, και θίχτηκες;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Πρέπει να γίνει όμως μια άλλη έρευνα: να δείξει τι ποσοστό όσων έχουν αγοράσει ηλεκτρκό, ισχυρίζονται πως το έκαναν έχοντας ως κίνητρο την προστασία του περιβάλλοντος. :biggrin:
Έχουν γίνει τέτοια poll, τα αποτελέσματα είναι τα αναμενόμενα:

1. Γιατί αγόρασες EV;

Screenshot_20220202_125231_com.facebook.katana.jpg


Το περιβάλλον έρχεται 3ο σε αυτές.

Ο κύριος λόγος, είναι ο οικονομικός. 😎



2. Γιατί δεν αγόρασες ακόμα ένα EV;

Screenshot_20220202_125039_com.facebook.katana.jpg


Το range Anxiety είναι ο 3ος λόγος στις δημοσκοπήσεις μας..

Ο κύριος λόγος, είναι και πάλι ο οικονομικός.😎

Κάτι που έχει αποδειχθεί κι εδώ. 🤣😜


Εν συντομία, η πικρή αλήθεια είναι ότι αν έχεις λεφτά, παίρνεις ηλεκτρικό, κυρίως για να κερδίσεις λεφτά. Το κεφάλαιο στο κεφάλαιο, και τέτοια κομμουνιστικά. Λαιφ σάκς.

Οι ευαισθησίες για το περιβάλλον είναι περιορισμένες, αλλά δειλά δειλά κάνουν κι αυτές πιο ελκυστική την επιλογή στο μυαλό των αγοραστών που διαθέτουν το κεφάλαιο για να τους αποδώσει οικονομικό όφελος στη συνέχεια. Βεβαίως, κάποιοι άνθρωποι πραγματικά νιώθουν ότι προσφέρουν στο περιβάλλον και στις πόλεις μας, αγοράζοντας ηλεκτρικό αυτοκίνητο, έχω συναντήσει αρκετούς τέτοιους. Άμα μιλήσεις πολύ μαζί τους, ακόμα κι αντίθετος να είσαι, (σχεδόν) σε πείθουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.356
Reaction score
21.471
Όμως το πιο επικό, αυθεντικά ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΙΚΟ εύρημα της έρευνας είναι το παρακάτω:

"Το 79% (!!!) των Ελλήνων αισθάνονται ότι κάνουν ό,τι μπορούν για να καταπολεμήσουν την κλιματική αλλαγή στην καθημερινή τους ζωή, αλλά οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι συμπατριώτες τους δεν κάνουν το ίδιο."

Δεν βγαίνουν τα νούμερα μάναμ. :rofl:
Μήπως (λέω, μήηηηπως) το πρόβλημα είσαι εσύ;;;
λοιπόν στο θέμα αυτό σήμερα τα πήρα χοντρά κρανίο.
λόγω βροχής (τέλος πάντων δγ , άλλο θέμα και αυτό) δεν πήρα ποδήλατο να σωθώ αλλά δεν έπαιζε να κατέβω πειραιά με αυτοκίνητο γμτ ο δίας αφού .
πήρα τρενάκι.
ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ!
ΑΔΕΙΟ ΓΜΤΑΥΠΟΥΡΓΕΙΑΜΟΥ
10-15 όρθιοι ανά βαγόνι 830 το πρωί και μετρό και ηλεκτρικός.
ΑΔΕΙΟ ΡΕ ΜΛΚ ΜΟΥ!
μέχρι και ο κροςφειντερ θα έμπαινε σε τέτοιο τρένο.
όλοι έξω με τα αυτοκίνητα
πάρτε ποδήλατο να σωθείτε ή εστω το γαμωμετρό , τί ζούμε ρε πστημ...
 

gid

Μηνύματα
7.581
Reaction score
8.799
ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ!
Γιατί εκπλήσσεσαι;

Είναι άδειο γιατί διαφορετικά μιλάμε για τον χειρότερο συγχρωτισμό που μπορεί να υπάρξει. Όταν η πανδημία λήξει, θα επανέλθει το πάστωμα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
Είναι άδειο, το χρησιμοποιώ και εγώ όταν κατεβαίνω Πειραιά. Πρωτοφανές.
Μπήκα και στο τραμ από Καραϊσκάκη μέχρι κέντρο Πειραιά. Άδειο και αυτό.
Και παραδόξως το πρωί έχει συχνά δρομολόγια. (Παραδόξως γιατί κολλάει σε κάθε τετράγωνο στο κέντρο του Πειραιά από παρκαρισμένα οτιδήποτε. Είναι πραγματικά αστείο που παρκάρουν πάνω στις ράγες. Για μισό λεπτό ξέρετε.)
Άντε το καλοκαίρι να ανοίξουν και οι σταθμοί του μετρό στον Πειραιά να πώ οριστικά αντίο στον Κηφισό - δεκαπέντε χρόνια σπασμένων νεύρων.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.423
Reaction score
1.188
Διαβάζοντας τα όσα ενδιαφέροντα αναφέρετε σε αυτό το νήμα, αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά σε Βάθος Χρόνου ΑΝ:

- Η τιμή τους παραμείνει άνω των 40+
-Βελτιωθεί ο χρόνος το δίκτυο φόρτισης τους
-Συνεχίσω να μην διαθέτω δική μου θέση στάθμευσης - με κατάλληλη ηλεκτρική παροχή,

Τότε :

Θα λιώσω το βενζινοκίνητο που διαθέτω και …. προβλέπω να ΜΗΝ ξαναγοράσω άλλο.

Δεν μπορεί. Τόσοι και τόσοι είναι στην κατάσταση μου.
Κάποιος θα σκεφτεί στα σοβαρά να ξεκινήσει την χρονομίσθωση τους - για όταν και όσο το χρειάζεσαι.
(σαν τα πατίνια ένα πράγμα!)

Θα περιμένω και θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την τεχνολογική τους εξέλιξη!
Είσαι μέσα στο κλίμα.
Εκεί πάει η κατάσταση.Χρονομίσθωση για όσο το θέλεις.Μια διαδρομή δύο όσες χρειαστείς...Έχει μέλλον ακόμα αυτό...
Ο έμμεσος τρόπος να μη κυκλοφορείς το βενζινοκίνητό σου σε μερικά χρόνια θα είναι η υχηλή φορολογία και τιμή καυσίμου...
Οπότε ή τα σκας για ηλεκτρικό με το έτσι θέλω ή χρονομίσθωση και φυσικά αυτόνομη κάποια στιγμή όχι ταξί ή να οδηγάς εσύ
Αν πας Σιγκαπούρη θα καταλάβεις...
Ή κυκλοφορείς με καμια porsche Lambo(μόνο τέτοια υπάρχουν,στη χειρότερη κανένα πανάκριβο mercedes) κτλ...ή συγκοινωνία που έχουν εκπληκτική μπορώ να πώ
Και φυσικά τα αυτοκίνητα τα μετράς στα δάχτυλα που κυκλοφορού.Δεν υπάρχει κίνηση...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
Μικρό, μπόξυ ηλεκτρικό τζιποειδές, πότε θα βγει, ωεω;
Κάτι ετοιμάζει η Τουότα νομίζω. Για πείτε, να σπάσω τον κουμπαρά;
 


Μηνύματα
15.356
Reaction score
21.471
Γιατί εκπλήσσεσαι;

Είναι άδειο γιατί διαφορετικά μιλάμε για τον χειρότερο συγχρωτισμό που μπορεί να υπάρξει. Όταν η πανδημία λήξει, θα επανέλθει το πάστωμα.
ρε συ πλάκα κάνουμε;
αν πάρω αυτοκίνητο από Χολαργό για Πειραιά θέλω πλέον 60+ λεπτά και θέση στάθμευσης ΚΑΙ περπάτημα.
με τρένο θέλω 50 ΜΕ περπάτημα , 32 λεπτά χρήσης από είσοδο σε έξοδο. (καλά με το εργαλείο θέλω πλέον 35 από πόρτα σε πόρτα)
Είναι άδειο - μέχρι πρόπερσυ ήταν φυσιολογικά γεμάτο αυτές τις ώρες.
ποια πανδημία και μλκς , λέμε τώρα, κλαίει ο κόσμος για την βενζίνη την ακρίβεια και την κίνηση και δεν μπαίνει στο μετρό; με 85% διπλο εμβολιασμένους ενήλικες; με ποιά (παρά)λογική συμβαίνει αυτό;
τα δρομολόγια αραιά , λογικό ΝΑΙ λογικότατο , αφού ο κόσμος ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ.

Μπήκα και στο τραμ από Καραϊσκάκη μέχρι κέντρο Πειραιά. Άδειο και αυτό.
Και παραδόξως το πρωί έχει συχνά δρομολόγια. (Παραδόξως γιατί κολλάει σε κάθε τετράγωνο στο κέντρο του Πειραιά από παρκαρισμένα οτιδήποτε. Είναι πραγματικά αστείο που παρκάρουν πάνω στις ράγες. Για μισό λεπτό ξέρετε.)
ρε συ βολεύει το τραμ ; το σκεφτόμουνα σήμερα να το δοκιμάσω και αυτό . καλά οι Πειραιώτες στο "μισό λεπτό" δεν παίζονται (γιατί όλοι αυτοί είναι κάτοικοι της περιοχής)
 

gid

Μηνύματα
7.581
Reaction score
8.799
Είναι άδειο - μέχρι πρόπερσυ ήταν φυσιολογικά γεμάτο αυτές τις ώρες.
ποια πανδημία και μλκς
Τι να σου πω, μήπως υπάρχει κάποια συσχέτιση εδώ....

Δε γκζέρω....
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Δεν έχω δει κανέναν τέτοιον, τα ηλεκτρικά είναι εξ ορισμού καλύτερα για το περιβάλλον, δε σηκώνει αμφισβήτηση. Αν η ενέργεια που τα φορτίζει έρχεται από λιγνίτη, δε φταίνε τα ηλεκτρικά γι' αυτό! Φταίει η ενεργειακή πολιτική της εκάστοτε χώρας.

Οπότε, μήπως απλά είδες τον εαυτό σου στην έρευνα που πρότεινα, και θίχτηκες;
Δηλαδή η ενεργειακή πολιτική της Ελλάδος (Αγοράζω ρεύμα απο Σκόπια, Τουρκία, Βουλγαρία), νομίζεις ότι πρέπει να προωθείση την ηλεκτροκίνηση?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.192
ρε συ πλάκα κάνουμε;
αν πάρω αυτοκίνητο από Χολαργό για Πειραιά θέλω πλέον 60+ λεπτά και θέση στάθμευσης ΚΑΙ περπάτημα.
με τρένο θέλω 50 ΜΕ περπάτημα , 32 λεπτά χρήσης από είσοδο σε έξοδο. (καλά με το εργαλείο θέλω πλέον 35 από πόρτα σε πόρτα)
Είναι άδειο - μέχρι πρόπερσυ ήταν φυσιολογικά γεμάτο αυτές τις ώρες.
ποια πανδημία και μλκς , λέμε τώρα, κλαίει ο κόσμος για την βενζίνη την ακρίβεια και την κίνηση και δεν μπαίνει στο μετρό; με 85% διπλο εμβολιασμένους ενήλικες; με ποιά (παρά)λογική συμβαίνει αυτό;
τα δρομολόγια αραιά , λογικό ΝΑΙ λογικότατο , αφού ο κόσμος ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ.


ρε συ βολεύει το τραμ ; το σκεφτόμουνα σήμερα να το δοκιμάσω και αυτό . καλά οι Πειραιώτες στο "μισό λεπτό" δεν παίζονται (γιατί όλοι αυτοί είναι κάτοικοι της περιοχής)
Εσύ καλέ μου, σε λίγο καιρό, με το μπλε μετρό από Χολαργό θα πηγαίνεις σφαίρα στον Πειραιά, χωρίς αλλαγή.
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.627
Δηλαδή η ενεργειακή πολιτική της Ελλάδος (Αγοράζω ρεύμα απο Σκόπια, Τουρκία, Βουλγαρία), νομίζεις ότι πρέπει να προωθείση την ηλεκτροκίνηση?
η εναλλακτική είναι αγοράζουμε πετρέλαιο, από το οποίο θα έχουμε και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση, καθώς το 90% και βάλε (?) της κατανάλωσης αφορά κίνηση σε πόλεις.

Χώρια που από το ρεύμα παράγουμε ήδη ένα πολύ μεγάλο μέρος του και το οποίο σταδιακά αυξάνεται.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.339
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top