Αυτό,το...κάτι άλλο...

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.110
Reaction score
18.810
Η συνεχής ακρόαση Moby και upmixing έχει αμβλύνει τις αισθήσεις σου...Δεν μπορείς πλέον να συλλαμβάνεις κάποιες αιθέριες οντότητες
Πες του τα ν'ασγιασ'τοστομασ' :p

Τα κωλοστέρεα που παν να πουλήσουν μούρη, τα ξεβρακώνω στο 99,5% με λίγα δευτερόλεπτα μομπι
Θέλω το χτύπημα στο Μπάσο να με κουνήσει ταντερα,
Ισ' αδιόρθωτος..:lol::lol::lol:


:headbang:
Οι επιλεκτικές δήθεν ευφωνικες αλλοιώσεις των Άγγλων, κάνουν να ακούγονται καλύτερα τα καμπανάκια και κατ μλκιες χαιεντιες, αλλά στην μάζα της μουσικής μου ματώνουν τα τύμπανα.
Ν' ακούς πιο σιγά όπως όλος ο κόσμος... :p
Μας έχεις στο πόδι συνέχεια..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Όχι ακριβώς γιατί δεν καταλάβαίνεις οτι οι μηχανικοί δεν είναι επιστήμονες. Ούτε οι μηχανικοί που χρησιμοποιούνται για το σχεδιασμό των πειρμάτων είναι σαν τους μηχανικούς της μετέπειτα εφαρμογής τους. Υπάρχει ενα λεπτό κροσλινκ.
Το κίνητρο για κερδοφορία ισχύει σταθερά,έστω και αν παραλλάσσεται ο τρόπος εξαργύρωσης - από αμιγώς χρηματικά σε άλλου τύπου κέρδη - ανάμεσα στις κατηγορίες ειδικών.
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Ναι, έχει πλάκα για πολλούς από μας "παλιούς" να ακούμε πως παιζ το μηχανάκι.😍

Μία βασική αρχή που υποστηρίζει η συντριπτική πλειοψηφία των "παλιών" είναι ότι το "καλύτερο" στέρεο παιζ "καλύτερα" περισσότερες μουσικές, δηλαδή το "χειρότερο" ενοχλεί (ή τα κάνει μαντάρα) σε περισσότερες μουσικές.

Εν μέρει σωστό.

Το "παιζ καλύτερα" είναι υποκειμενικό και δε το δέχομαι, εξαρτάται από την διάθεση, την ηχογράφηση, το πως βλέπεις ένα μουσικό είδος και τι μλκια σου έχει καρφωθεί στο μυαλό περί "πχιότητας". 😜

Το δικό μου μότο είναι πως το "καλύτερο" δεν είναι αυτό που σου ακούγεται "καλύτερα", αλλά μόνον αυτό που δεν σε ενοχλεί ώστε να μην σε αφήνει να απολαύσεις και να ξεχαστεις στις μουσικές σου.

Το να σου ακούγεται κάτι καλύτερα, είναι έως ύποπτο. 😂😜🤣
:hi:
άψογα 3D upmixers
:beach:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
ουιιιιιιιιι τι του ειπε
Η συνεχής ακρόαση Moby και upmixing έχει αμβλύνει τις αισθήσεις σου...Δεν μπορείς πλέον να συλλαμβάνεις κάποιες αιθέριες οντότητες που γεννιούνται και πεθαίνουν απρόβλεπτα ανάμεσα στις νότες,έχοντας όμως προλάβει να καταλύσουν με την πρόσκαιρη λάμψη τους τη συνείδηση ενός υποψιασμένου ακροατή... :sneaky:
ουιιιιιιιι τι του ειπε να προσθεσουμε και την σινεματζιδικη ''ακροαση΄΄
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Αυτά που δε με ενοχλούν στα ανωτέρω, βασικά μου κάνουν, δε θέλω αιθέριες οντότητες και αγγελικες φωνές, μονοκερους και άλλα φανταστικά κουδουνάκια, να ξεχωρίζω αβίαστα τι μουρμούριζε ο Σαββόπουλος θέλω, πίσω από την μπελλου στο ζεϊμπέκικο.
:oops:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.204
Reaction score
26.938
Ενω άλλοι βλέπουν κάτι ξέκωλα και είναι όλο μαγκιά και κλανιά στην Ελλάδα. Και νομίζουν ότι εξελίσσονται.

Να ενα παράδειγμα της τεχνολογικής ανάπτυξης που οδηγεί και πως χρησιμοποιείται, ώστε οι νέοι να αντιπαρέρχονται διαχρονικά προβλήματα και ο Πρόυστ και ο Σάιξπηρ και οι παλιοί φιλόσοφοι ήταν για τα μπάζα. χα χα και ασχολούνταν με χαζά ερωτήματα. Και όλα αυτά στο σπίτι της μαμάκας χα χα. Τι πρόδος. Επίσης όταν σφάζουν τα παιδιά με δρεπάνια , μην εκπλησσόμαστε. Μέσα στο σαίτ αυτού του τύπου έχει ενα βίντεο (θα το καταλάβετε απο τον τίτλο , που σας προτείνω να δείτε. Δε το ποστάρω εδώ γιατί δε ξέρω εαν θεωρείται ακατάλληλο περιεχόμενο. Ξεικινά σαν τίτλος " Άννα Μαρία ............" ). Βάζω μόνο ενα, για να πάτε στο λίνκ.

Δεν αντιλαμβάνομαι την αντιδιαστολή.
Ίσως φταίει που δεν βλέπω τιβί ούτε ξέκωλα ούτε σάιτς σαν κι αυτό.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Δεν αντιλαμβάνομαι την αντιδιαστολή.
Ίσως φταίει που δεν βλέπω τιβί ούτε ξέκωλα ούτε σάιτς σαν κι αυτό.
Μα ναι αγαπητέ μου δεν εννοούσα εσένα .... όπως και εσυ δεν εννοούσες εμένα, φαντάζομαι.

Η αλεπού τώρα εκατό και τα αλεπουδάκια 101, και μάλιστα όταν η αλεπού παίζει και στα σαλόνια αλλά και στα αλώνια, πολυ δε πάει ?
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.204
Reaction score
26.938
δεν εννοούσα εσένα
Ωστόσο ήταν απάντηση σε δικό μου σχόλιο (όχι πως με νοιάζει, απλά για να βάζουμε τα πράματα στη θέση τους). Όσο για την αντιδιαστολή, εννοούσα ανάμεσα στον Παΐσιο και τα άλλα. Ακόμα περισσότερο τι σχέση έχουν αυτά τα άλλα με το πώς αντιμετωπίζει κανείς τις επιστήμες.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Ωστόσο ήταν απάντηση σε δικό μου σχόλιο (όχι πως με νοιάζει, απλά για να βάζουμε τα πράματα στη θέση τους). Όσο για την αντιδιαστολή, εννοούσα ανάμεσα στον Παΐσιο και τα άλλα.
Σου απάντησα, τα άλλα είναι .... περιττά, όλοι κατάλαβαν.
 


Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Συμβουλεύω προσοχή με αλεπουδάκια που δεν ξέρεις πού και πόσο έχουν παίξει. Όταν μάλιστα είναι και μερικά χρόνια πρεσβύτερα. ;):cool:
Δε νομίζω να το ξεκίνησα εγω αυτό. Επίσης η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο.

Καλύτερα να μην μου απευθυνθείς ξανά ούτε άμεσα αλλά να προσπάθήσεις και ούτε εμμέσα, όπως εγω τουλάχιστον θεώρησα ότι ενδεχομένως έπραξες. Και εγω το ίδιο απο εδω και πέρα, αλλά εαν νομίζεις ότι θα το κάνεις και θα μένει αναπάντητο, δεν έχεις καταλάβει καλά. Οπότε τότε δεν θα υπάρχει κανένα πρόβληαμ. Είμαστε εντελώς ασύμβατοι εμείς οι δυο και καλά θα κάνουμε να είμαστε απο μακρυά και αγαπημένοι . Δε συμφωνείς ?

Εξηγήσεις δόθηκαν, πολιτισμένα λίγο πολυ ο καθένας σε ενα βαθμό καλύφθηκε, όσο το δυνατόν , τελειώσαμε νομίζω φιλικά κάπως, έτσι δεν είναι ? Θέλουμε κάτι άλλο ? εγω πάντως όχι.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
@Σταύρος Λαγκαδιανός

Εγω πάντως για να σε καλύψω και σε αυτό, όταν μιλούσα για αλεπουδες και αλώνια εννοούσα ότι δεν είμαι χαζός να μην καταλάβαίνω πότε μια μπηχτή για μεταφυσικά και Παίσιους , απευθυνέται σε εμένα ή όχι .

Εσένα βέβαια φάνηκε σαν απειλή η δικιά σου αλλά το παρέρχομαι καθώς δε ξέρω όντως πως μπορεί να εξέλαβες λάνθασμένα την αρχική δική μου.

Οπότε είμαστε ΟΚ νομίζω. Εαν ναι, επιβεβαίωσε το λόγο - διάθεση σου ανοιχτά, ότι συμφωνείς να μην επικοινωνούμε (άμεσα και έμμεσα) ώστε να λήξει αυτή η παρεξήγηση δια παντός (και για να μην ακολουθήσουν άλλες. Με τη διακοπή δε θα ακολουθήσουν). . Περιμένω απάντηση σου εδω, μέχρι ενα εύλογο χρονικό διάστημα και εγω τουλάχιστον προχωρώ σε ignore.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Πρώτη μου φορά συναντώ τέτοιο μέγεθος καχυποψίας.
ναι βρε Σταύρο wow και wow μου τα έχεις ξαναβάλει.

Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μου σε παρακαλώ, ναι ΟΚ καχύποψια , ότι πείς εσύ (και δεν έχεις δει τίποτε ακόμη). Τι νόμιζες .... είναι κακοί οι άνθρωποι, φίλε μου. Για αυτό σου λέω δε θες να κάνεις με κατώτερους ανθρώπους σαν εμένα.

Οπότε ΟΚ συμφωνείς ? , διακόπτουμε για κάθε ενδεχόμενο την επικοινωνία , όπως πρότεινα. ? Δεν είμαστε για παρεξηγήσεις εμεις οι δύο. Εχουν γίνει ήδη τρείς (νομίζω), που αποδεικνύεται οτι δε καταφέραμε να τις λυσουμε. Τι θα γινει, θα ξεκατινιαζόμαστε σαν ανδρες εδω ? Λοιπόν συμφώνησε σε παρακαλώ να τελειώνουμε , αρκετά απασχολήσαμε και το νήμα επι προσωπικού.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.204
Reaction score
26.938
Άμα θες να μού κόψεις την καλημέρα κόφτηνα. Την άδειά μου χρειάζεσαι? Και επειδή, όντως, πολύ (και κακώς) απασχολήσαμε το νήμα, η δική μου τελευταία κουβέντα είναι ότι προσωπικά ουδόλως παρεξηγήθηκα, αλλά και ότι όπου συναντώ θέσεις με τις οποίες διαφωνώ, απαντώ (αν δεν βαριέμαι), χωρίς να έχει καμιά για μένα σημασία ποιος τις διατύπωσε και χωρίς να ζητώ κανενός την άδεια.
Συμπληρώνω. Αποφεύγω να απαντήσω προσωπικά, το έχω ξαναγράψει απαντώ σε θέσεις και απόψεις, ΟΧΙ σε πρόσωπα, εκτός κι αν κάνουμε πλάκα δίχως κακή πρόθεση ή αν προκληθώ.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Άμα θες να μού κόψεις την καλημέρα κόφτηνα. Την άδειά μου χρειάζεσαι? Και επειδή, όντως, πολύ (και κακώς) απασχολήσαμε το νήμα, η δική μου τελευταία κουβέντα είναι ότι προσωπικά ουδόλως παρεξηγήθηκα, αλλά και ότι όπου συναντώ θέσεις με τις οποίες διαφωνώ, απαντώ (αν δεν βαριέμαι), χωρίς να έχει καμιά για μένα σημασία ποιος τις διατύπωσε και χωρίς να ζητώ κανενός την άδεια.
Ποιές ειναι οι θεσεις μου εδω που διαφωνησες ? Εσυ μεχρι πριν λίγο έλεγες ότι δεν αναφερόσουν σε εμενα με το πόστ σου .

Εδιτ : ΟΚ , ακύρη η απορία μου. Δε χρειάζεται να απαντήσεις. Κατάλαβα τι λές και τι παίζεται. Κάνε οτι θές εσυ και ξέρω τι θα κάνω και εγω απο εδω και πέρα, μη φοβάσαι. Παω για ύπνο. Δεν έχω καιρό για τέτοια. Εγω παλεψα στη ζωή μου για να μην τα έχω ανάγκη. Δε θα μπλέξω τώρα απο ενα φόρουμ μάλιστα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Επειδή όπως ο ίδιος ανέφερες ότι είπες τη αθωά "γνώμη¨ σου και άρα δεν ήταν κάποιος αστεισμός ή προσπάθεια γελοιοποίησης ενός συμφουρίτη σου (ή εαν όχι αυτού) των απόψεων και γνώμης που αυτός εξερευνούσε..... άκου τώρα και της επιστήμης τη γνώμη. Όχι τίποτε άλλο, αλλά καθώς απο ότι έχω παρατηρήσει απαιτείς απο τους άλλους να μην λένε αυθαίρετα τη γνώμη του χωρίς στοιχεία ή αποδείξεις ή τουλάχιστον μια λογική επιχειρηματολόγηση.

Πρώτα απο όλα αυτό που έγινες μάρτυρας συζήτησης δεν ήταν μεταφυσική. Ήταν, έαν ήταν κάτι γενική φιλοσοφία (με ατυχής προσπάθεια να ευελπιστούσε να αγγίξει τη φιλοσοφία της μουσικής, που είναι η καθε αυτό επιστήμη που εξετάζει την μουσική) . Δε γνωρίζεις κάν βασικές έννοιες, ούτε της φιλοσοφίας αλλά ούτε και της επιστήμης. Η μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας της επιστήμης (όπως όλες) και ενα απο τα 4 κύρια θέματα εξέτασης και έρευνας της είναι η Κοσμολογία. Σε αφήνω εσένα να συμπεράνεις τη σχέση της Κοσμολογίας με τη Φυσική. Τις άλλες τρείς σε αφήνω να τις ψάξεις μόνος σαν άσκηση.

Δεύτερον , αυτό μάλλον που εννούσες μεταφυσική είναι το spiritual (πνευματικό), αλλά και αυτό ακόμη προς έκπληξη σου θα ανακαλύψεις οτι σχετίζεται φιλοσοφικά πάλι ι με την μουσική και που αυτα που αυτη εκφράζει σαν έννοιες (πνευματικό εννοούμε : την αγάπη, το μίσος, ψυχή, πίστη) . Επίσης εξτάζονται και οντολογικά και σαν εννοιες απο την επιστήμη.

Τρίτον , η μόνη γλώσσα ικανή να εκφράσει και πάλι εν μερη, και να εξερευνήσει τι είναι η μουσική είναι η φιλοσοφία, πρός ξάνα εκπλήξη σου τα μαθηματικά και οι αριθμοί σαν εννοιες αρμονίας του συμπαντος και ενα αυτό υπακούει σε αυτήν ή τη παράγει ή είναι τυχαια που πάλι εξεταζεται απο τη φυσική αλλά και προς ακόμη μεγαλύτερη σου έκπληξη απο το Θείο. Όλοι οι μεγάλοι συνθέτες, με τετοια γλώσσα προσπαθούσαν να προσεγγίσουν την μετάβαση του έργου τους απο το πραγματικό στο υπερβατικό, και έτσι το ονομαζουν οι ίδιοι. Εντωμεταξυ οι όροι που χρησιμοποιουν είναι πάντα φιλοσοφικοί (αλλά και η άμεση σχεση της μουσικής τους με τα διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα στην τέχνη, σαν γενεσιουργό αιτία αυτής). . Μάλιστα είναι η μόνη ηπροσέγγιση που γίνεται με αυτό τον τρόπο και μάλιστα με το ζόρι ενω δευτερη και πολυ κατά ιδρωμένη ερχεται πίσω της η ζωφραφική γιατι τουλάχιστον έχει μια φυσική υπαρξη το έργος (πινακας, χρώματα κλπ). Η ποίηση πλησιάζει. Τα ψυχο νευρολογικά που διαβάζεις απο την επιστήμη είναι να "παρθεί" ενα κομμάτι απο αυτην την πίτα. Αποτυχημενα μέχρι τώρα μπροστά στην όλη η "φάρσα" αυτή και όπως ανεφερα δεν συναδουν και με την εμπειρία. Είναι εργασίες που συνήθως φτάνουν μέχρι το σημείο να προαπσθούν να αποδείξουν αυτό που έχουν σαν υπόθεση εμπερικλείοντας μέσα της το συμπέρασμα. Δηλαδή και αμφιβόλου επιστημονικής αξίας , εαν καταλαβαίνεις κάτι απο αυτά που λέω.

Τέταρτον , εχει σχέση και με την ηθική αλλά και την αισθητική του ανθρωπου ....και σε αφήνω πάλι να φανταστείς τη σχέση της ηθικής με όλα αυτα που ανεφερα (ακόμα και το Θείο μέσα στο κολπάκι) για όσους είναι μορφωμένοι και διαβασμένοι και δε βλέπουν και τηλεόραση. Βέβαια σε βασικό βαθμό ευτυχώς την μουσική όπως και όλα τα άλλα συναισθήματα κλπ τα έχουμε μέσα μας και είναι αναγνωρίσιμα (εγω δεν έχω καταλήξει ακόμα σε αυτό και στο βαθμό του).

Πέμπτον έχει σχέση μέχρι και με την εννοια της αγάπης καθώς η μουσική σαν αφηρημένη πάλι κυρίως ιδιως στη συγχρονη εποχή, προσπαθει να "ανιχνευσει" και materilize τετοιες έννοιες όπως η αγάπη (οι άλλες πνευματικές αναφερθηκαν ήδη, κάποιες απο αυτές τουλάχιστον σαν εισαγωγή για νεοφερμένους στην σκέψη των εννοιών). Δεν υπάρχει καλυτερη "γλωσσα" που να τις εφράζει εξάλλου κάτα την ανθρωπότητα απο την ύπαρξη της. Τώρα εσυ θα έχεις βρεί κάποια άλλη που μας ρυυμπώνεις και μας ειρωνεύεσαι περι της άγνοιας μας.

Όλα τα παραπάνω και 1.000.000 άλλα θα τα βρείς στα λίγα λίνκ που σου παραθέτω. Εαν ενδιαφερθείς και πιο βαθιά .... εκεί να δεις τι θα σου αποκαλυφθεί. Αυτά όλα είναι και στην καθημερινή ζωή και δουλειά του καθένα απο εμάς και αυναίσθητα τα αντιμετωπίζει καθημερινά, μέχρι και να παέι να αγοράσει ψωμί.



Εδω το δύσκολο αλλά σημαντικό πράγμα :


Επίσης :





Υ.Γ.:
Εσύ @christos77 τα ξέρεις αυτά χα χα. Εσυ @Decembered διάβασε για τα αβάντ γκάρντ χα χα.

Θα επανέλθω με μια τεχνική ερώτηση να μου εξηγήσεις @Bhutia Μπουτιά (κάποτε) , για να μη λένε οτι ασχολουμαι μόνο φιλοσσοφικά (μεταφυσικά χα χα) που θα αφορά την πλευρική ενέργεια των μόνιτορ ηχείων που εκθειάζονται και γιατί πεσανε στο ¨επιπεδο" των Χαι Φαι να την ενστερνιστούν ενώ η φυσική δε νομίζω να "συμφωνεί" (και απο τον επαγγελαμτικό ηχο PA που δεν το κάνει και για αυτό έχει τα καλά αποτελεσματα που έχει) . Επίσης μια ερώτηση και για την σημειακή θέση ακρόασης έναντι ευρυτερου σουιτ σποτ που πάλι έχω μια απορία που με τη φυσική δε μου κάθεται καλά. Σε στύλ ερωτησης ταπεινής και όχι σε στύλ εξέφρασης τοποθέτησης -γνώμης και μετα αφού μου εξηγήσεις κιόλας, θα έχω μάθει και δε θα σου χρωστάω κιόλας. Το ξέρεις αυτό το κοινωνικό ασυναίσθητο σπορ - κόλπο των Ελληνων στην πραγματικότητα που ζούνε , έτσι ? .
 
Last edited:


Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Ρε συ @thva, θα μείνει κάποιο μέλος του forum με το οποίο να μην παρεξηγηθείς; :biggrin:
Μόνο ο Κος Χρήστος (δεν αστειεύομαι) χα χα

Επίσης η απάντηση είναι στο παραπ΄νω βίντεο , οτι οι υπερευαισθητοί και έξυπνοι άνθρωποι πάντα παρεξηγούνται.

Μην ξεχνας επίσης οτι σε εναν χωρισμό , αυτός που δεν είναι ερωτευμένος, λέει τα πιο τρυφερά λόγια.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.201
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top