Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Θα σου ελεγα που να την βαλεις την "πλακα" σου...

Στα forum μπαινεις για να "ανοιξεις τα στραβα σου" και να μαθεις 5 πραγματα... Δεν μπαινεις για να διακοπτεις την ροη μιας κουβεντας και να αυνανιζεσαι δημοσιως... Μην "νταχαριζεσαι" λοιπον...
μιλά ο Μπουκάλης που έφαγε ένα κάρο μπαν για inappropriate language/behavior :gotcha:
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Επειδη η προσπαθεια για bulling εκ μερους φορεων του "forum" ειναι εμφανεστατη και προκλητικη σε υπερτατο βαθμο και τα παραδειγματα παμπολλα, καποιος πρεπει να παει στον εισαγγελεα την Δευτερα το πρωι...
μιλά ο Μπουκάλης που έφαγε ένα κάρο μπαν για inappropriate language/behavior :gotcha:
Κυριε.... Ποιος ειναι ο "Μπουκαλης"?
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Καλημέρα και από εμένα παιδιά.Να εκθέσω κ εγώ την προσωπική μου γνώμη.Αρχικα να πω ότι στο δικαναλο μου,σαν πηγή έχω κ αναλογικό αλλά κ ψηφιακό κομμάτι.Καρδιά του ψηφιακού χρησιμοποιώ το DAC 501 της Weiss.Του αναλογικού ένα πολύ καλα στημένο πικάπ.
Για να μπω στο ψητό,η ψηφιακή αναπαραγωγή ενός συστήματος,μπορεί να ακουστεί καλύτερα με πολύ λιγότερα λεφτά.Συνεπως αν κάποιος θέλει να συγκρίνει ένα ψηφιακό των πχ 5000 ευρώ με ένα αναλογικό στα αντίστοιχα λεφτά.Εννοειτε το ψηφιακό θα παίξει πολύ πολύ καλύτερα.Στα χρήματα αυτά για ένα πικάπ αξιώσεων δεν κοστίζει καν η κεφαλή.Θα μου πεις τώρα, "κάτσε ρε φίλε κ εγώ για να ακούσω δλδ το αναλογικό,πρέπει να πουλήσω ένα διαμέρισμα??" ΟΧΙ,απλά ακούς αυτό που θέλεις.Δεν είναι εύκολο να συγκρίνουμε αυτά τα δύο.Για να παίξει ένα πικακ έτσι όπως μπορεί να παίξει ,απλά θέλει ΠΟΛΛΑ λεφτά.Κ όταν λέμε πολλά,λέμε πολλά.Ειναι άδικο κάποιοι που μπορεί να είχαν κάποιο πικάπ που κόστιζε στο σύνολο του πχ €3000-4000 κ ένα ψηφιακό σύστημα των €2000,να πάνε να συγκρίνουν την αναλογική απόδοση με την ψηφιακη.Εννοειτε ότι το ψηφιακό θα ακουστεί μακράν καλύτερο,στην ανάλυση στις μικροδυναμικες.
Εδώ με φίλους που το κουβεντιάζαμε, μου λέει ο άλλος,σιγά για να ακούσω ένα δίσκο μην πάω να δώσω €100 για να πάρω έναν 200g γραμμάρια,δίνω €10 κ τον παίρνω σε ψηφιακή μορφή η' ακόμα κ δωρεάν.Εννοειτε.Δεν μπαίνει κανείς να κρίνει την επιλογή του άλλου .Ότι θέλει κάνει ο καθένας.Εγω αυτό που έχω "στεναχωρηθεί" στις συζητήσεις αυτές που διαβάζω εδώ,είναι ότι συγκρίνουμε το ένα με το άλλο.Μα για να συγκρίνουμε δύο πράγματα πρέπει να είναι όμοια.

Οχι λοιπόν,δεν πρέπει κανείς να δώσει €30.000 - €35.000 για να ακούσει το αναλογικό στο "ανώτερο επίπεδο του".Μπορεί να κάνει κάτι εφάμιλλο με €6000 ενός ψηφιακού.Αν θα υπάρχουν διάφορες στα σημεία??ΕΝΝΟΕΙΤΕ.Αν αξίζουν οι διαφορές αυτές τα €30.000 διαφορά?Αυτό εξαρτάται απτην τσέπη κ τις πρωτεραιοτητες καθενός.

Όλα είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
[
Επειδη η προσπαθεια για bulling εκ μερους φορεων του "forum" ειναι εμφανεστατη και προκλητικη σε υπερτατο βαθμο και τα παραδειγματα παμπολλα, καποιος πρεπει να παει στον εισαγγελεα την Δευτερα το πρωι...
με την όπισθεν να παει μόνο ναιιι;

ΥΓ
Α πάρε κ αυτους που σου κάνουν λαικς μαζί…
όλα τα ψυχακια να πάτε πακέτο :biggrin:

Κυριε.... Ποιος ειναι ο "Μπουκαλης"?
ένας ψευτοχαινδας που νομιζει ότι τα σαπακια του είναι μηχανήματα παγκοσμιου κλάσεως….:gotcha: που να τον ξέρεις τωρα εσυ…..παλιά ιστορία:biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλημέρα και από εμένα παιδιά.Να εκθέσω κ εγώ την προσωπική μου γνώμη.Αρχικα να πω ότι στο δικαναλο μου,σαν πηγή έχω κ αναλογικό αλλά κ ψηφιακό κομμάτι.Καρδιά του ψηφιακού χρησιμοποιώ το DAC 501 της Weiss.Του αναλογικού ένα πολύ καλα στημένο πικάπ.
Για να μπω στο ψητό,η ψηφιακή αναπαραγωγή ενός συστήματος,μπορεί να ακουστεί καλύτερα με πολύ λιγότερα λεφτά.Συνεπως αν κάποιος θέλει να συγκρίνει ένα ψηφιακό των πχ 5000 ευρώ με ένα αναλογικό στα αντίστοιχα λεφτά.Εννοειτε το ψηφιακό θα παίξει πολύ πολύ καλύτερα.Στα χρήματα αυτά για ένα πικάπ αξιώσεων δεν κοστίζει καν η κεφαλή.Θα μου πεις τώρα, "κάτσε ρε φίλε κ εγώ για να ακούσω δλδ το αναλογικό,πρέπει να πουλήσω ένα διαμέρισμα??" ΟΧΙ,απλά ακούς αυτό που θέλεις.Δεν είναι εύκολο να συγκρίνουμε αυτά τα δύο.Για να παίξει ένα πικακ έτσι όπως μπορεί να παίξει ,απλά θέλει ΠΟΛΛΑ λεφτά.Κ όταν λέμε πολλά,λέμε πολλά.Ειναι άδικο κάποιοι που μπορεί να είχαν κάποιο πικάπ που κόστιζε στο σύνολο του πχ €3000-4000 κ ένα ψηφιακό σύστημα των €2000,να πάνε να συγκρίνουν την αναλογική απόδοση με την ψηφιακη.Εννοειτε ότι το ψηφιακό θα ακουστεί μακράν καλύτερο,στην ανάλυση στις μικροδυναμικες.
Εδώ με φίλους που το κουβεντιάζαμε, μου λέει ο άλλος,σιγά για να ακούσω ένα δίσκο μην πάω να δώσω €100 για να πάρω έναν 200g γραμμάρια,δίνω €10 κ τον παίρνω σε ψηφιακή μορφή η' ακόμα κ δωρεάν.Εννοειτε.Δεν μπαίνει κανείς να κρίνει την επιλογή του άλλου .Ότι θέλει κάνει ο καθένας.Εγω αυτό που έχω "στεναχωρηθεί" στις συζητήσεις αυτές που διαβάζω εδώ,είναι ότι συγκρίνουμε το ένα με το άλλο.Μα για να συγκρίνουμε δύο πράγματα πρέπει να είναι όμοια.

Οχι λοιπόν,δεν πρέπει κανείς να δώσει €30.000 - €35.000 για να ακούσει το αναλογικό στο "ανώτερο επίπεδο του".Μπορεί να κάνει κάτι εφάμιλλο με €6000 ενός ψηφιακού.Αν θα υπάρχουν διάφορες στα σημεία??ΕΝΝΟΕΙΤΕ.Αν αξίζουν οι διαφορές αυτές τα €30.000 διαφορά?Αυτό εξαρτάται απτην τσέπη κ τις πρωτεραιοτητες καθενός.

Όλα είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
να ρωτήσω κάτι…

γνωρίζεις τι ανάλυση και δυναμικές μπορεί να διαβάσει ένα πικαπ 50.000 που δεν μπορεί των 1000;
 

P

PMC

Guest
όλα τα ψυχακια να πάτε πακέτο
Κάποιοι χαρακτήρες είναι αδύνατο να ξεπεράσουν αυτό που πραγματικά είναι …..όση προσπάθεια και να κάνουν @Zizik.
Ο κυριος moderator που έχεις επιλέξει να εκπροσωπεί το σάιτ σου μόλις με είπε ψυχακια…..

Να υποθέσω πως εσυ είσαι υπεύθυνος για αυτή την συμπεριφορά?
 


Μηνύματα
760
Reaction score
949
Όταν το ένα φοράει μια κεφαλή των €300 κ το άλλο μια των €10.000 πιστέψτε με είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά.Στο ένα πικάπ που έχω που φοράει την Ortofon Black (€600) κ στο καλό που φοραει την Koetsu Rosewood Signature Platinum (€7000), απλά πλέον δεν μπορώ να ακούσω στο πικάπ με την "φθηνή" βελόνα.Με "χαλάει" στα αφτιά.Μικρη σκηνή,χωρίς ανάλυση,χωρίς δυναμικά, σε βαθμό που απλά το βάζω να παίξει 10' κ το σταματάω γτ πολύ απλά έχω συνηθίσει απτό άλλο κ πλέον δεν μπορώ να ακούσω.Οποτε,ναι πιστέψε με η διαφορά σε ένα πικάπ των €1000 κ των €50.000 είναι σαν τα συγκρίνεις ένα Cinquecento με μια Ferrari
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Κάποιοι χαρακτήρες είναι αδύνατο να ξεπεράσουν αυτό που πραγματικά είναι …..όση προσπάθεια και να κάνουν
και μας το αποδεικνύεις με κάθε ευκαιρία

δείξε μου τον φιλο σου να σου πω ποιος εισαι

κάθε φορά που συμμετέχεις εσυ κ το παρεάκι σας το κάνετε αποκλειστικά κ μόνο για να κατηγορήσετε συγκεκριμένα μέλη του σαιτ…κ το ίδιο το σαιτ
είναι ξεκάθαρο εδώ κ χρονια
δεν θα έρθει το avsite στον κόσμο σας….θα έρθετε εσείς στον δικό του
διαφορετικά να πατε στο καλο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όταν το ένα φοράει μια κεφαλή των €300 κ το άλλο μια των €10.000 πιστέψτε με είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά.Στο ένα πικάπ που έχω που φοράει την Ortofon Black (€600) κ στο καλό που φοραει την Koetsu Rosewood Signature Platinum (€7000), απλά πλέον δεν μπορώ να ακούσω στο πικάπ με την "φθηνή" βελόνα.Με "χαλάει" στα αφτιά.Μικρη σκηνή,χωρίς ανάλυση,χωρίς δυναμικά, σε βαθμό που απλά το βάζω να παίξει 10' κ το σταματάω γτ πολύ απλά έχω συνηθίσει απτό άλλο κ πλέον δεν μπορώ να ακούσω.Οποτε,ναι πιστέψε με η διαφορά σε ένα πικάπ των €1000 κ των €50.000 είναι σαν τα συγκρίνεις ένα Cinquecento με μια Ferrari
δεν απάντησες στο ερώτημα όμως…
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
@Zizik.
Ο κυριος moderator που έχεις επιλέξει να εκπροσωπεί το σάιτ σου μόλις με είπε ψυχακια…..

Να υποθέσω πως εσυ είσαι υπεύθυνος για αυτή την συμπεριφορά?
α συγνώμη…δεν είδα ότι έβαλες λαικ στον Μπουκαλη
παρτο πίσω
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Όταν το ένα φοράει μια κεφαλή των €300 κ το άλλο μια των €10.000 πιστέψτε με είναι ΧΑΟΤΙΚΗ η διαφορά.
Με προβληματίζει όμως ότι οι κεφαλές των 300 ευρώ έκαναν πριν λίγα χρόνια 200 και σχεδόν κανένας δεν τόλμαγε να πουλήσει κεφαλή 10000, άντε 3 με 4. Το πικάπ έχει ακριβύνει απαράδεκτα πολύ και οι δίσκοι ακόμα περισσότερο. Στα δε μεταχειρισμένα πωλούνται ως συλλεκτικά πικάπ που πριν 10 χρόνια πήγαιναν στα σκουπίδια, μαζί με τα αντίστοιχα βινύλια.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Όχι δεν γνωρίζω,όπως επίσης όμως δεν γνωρίζω πχ την "ένταση" που αναφέρουν κάποιοι σεφ στα φαγητά.Δυστυχως στην ζωή κάποια πράγματα δεν είναι μόνο νούμερα.Προτιμω να μένω στο μουσικό αποτέλεσμα.Αν για οποιονδήποτε λόγο παντός σας βοηθάνε εσάς τα νούμερα, εδώ είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μιας κεφαλής:

https://www.ortofon.com/ortofon-2m-black-p-329

Και εδώ της άλλης: https://nirvanasound.com/product/koetsu-rosewood-signature-platinum/
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όχι δεν γνωρίζω,όπως επίσης όμως δεν γνωρίζω πχ την "ένταση" που αναφέρουν κάποιοι σεφ στα φαγητά.Δυστυχως στην ζωή κάποια πράγματα δεν είναι μόνο νούμερα.Προτιμω να μένω στο μουσικό αποτέλεσμα.Αν για οποιονδήποτε λόγο παντός σας βοηθάνε εσάς τα νούμερα, εδώ είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μιας κεφαλής:

https://www.ortofon.com/ortofon-2m-black-p-329

Και εδώ της άλλης: https://nirvanasound.com/product/koetsu-rosewood-signature-platinum/
είναι σαν τις χροιές που λένε κάποιοι….
στη μαγειρική υπάρχει η χημεία
σε αυτά που συζητάμε η φυσική
όλα έχουν μια εξήγηση
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όχι δεν γνωρίζω,όπως επίσης όμως δεν γνωρίζω πχ την "ένταση" που αναφέρουν κάποιοι σεφ στα φαγητά.Δυστυχως στην ζωή κάποια πράγματα δεν είναι μόνο νούμερα.Προτιμω να μένω στο μουσικό αποτέλεσμα.Αν για οποιονδήποτε λόγο παντός σας βοηθάνε εσάς τα νούμερα, εδώ είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά της μιας κεφαλής:

https://www.ortofon.com/ortofon-2m-black-p-329

Και εδώ της άλλης: https://nirvanasound.com/product/koetsu-rosewood-signature-platinum/
Η koetsu έχει διαχωρισμό καναλιών της τάξης των 25db στον 1KHZ όταν ένα τυπικό cd player όπως διαβάζω έχει 90db που πέφτει μέχρι τα 70db στους 20KHz. Και μιλάμε για koetsu τώρα, μια πανάκριβη κεφαλή και ενώ δεν παίζει ρόλο μόνο το τί κάνει η ίδια η κεφαλή απο μόνη της, αλλά και το σύστημα που τη πλαισιώνει... Αυτό που λέω λοιπόν (μεταξύ άλλων συνομιλητών) ότι πέραν της ακροαματικης διαδικασίας, ακόμα και σε τεχνικό επίπεδο, ακόμα και πανάκριβες υλοποιήσεις είναι καταδικασμενες να λειτουργούν κατώτερα από το πιο απλό cd player. Θόρυβος στο Θεό, κόστη τρελά για να ακούσουμε τελικά κάτι που είναι κατώτερο του ψηφιακού. Δεν γίνεται bullying ρε παιδιά, απλά λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Μας λέτε δηλαδή ότι ένα υλικό το οποίο εξ'αρχής είναι καταδικασμένο να συμπεριφέρεται κατώτερα του ψηφιακού ( αφού έχει κατώτερες προδιαγραφές, άρα ικανότητες ), ως διά μαγείας γίνεται θεϊκό όταν επενδυθούν σε αυτό αρκετές δεκάδες χιλιάδες ευρώ. Αφενός, δεν έχω τέτοιο budget, ούτε για τα μηχανήματα, ούτε για το υλικό που θα τα συνοδεύει ( δίσκους οι οποίοι για να παίξουν σε ένα τέτοιο σύστημα, θα πρέπει να είναι και πανάκριβοι, κάτι σαν τα καλώδια ένα πράγμα ). Αφετέρου, η πλειονότητα των χρηστών βινυλιακών συστημάτων, έχει διαθέσει κατά μέσο όρο ( όπως τα βλέπω ) περί τα 1000~1500 ευρώ ( στις καλές περιπτώσεις ) για πλατό, κεφαλή, βραχίονα και phono stage. Ενώ κάποιοι λογικοί άνθρωποι παραδέχονται ότι χρειάζονται πολλά χρήματα για να βγάλει το βινύλιο το καλύτερο που διαθέτει ( το όποιο είναι αυτό το "καλύτερο" ), υπάρχουν αμέτρητοι γκουρού που πίνουν νερό στο όνομα του βινυλίου, το εκθειάζουν άνευ όρων και το πλασάρουν ως τον θεό του audio, ο οποίος ως διά μαγείας, παρά τις τεχνικές του αδυναμίες, καταφέρνει να είναι καλύτερο απο το μέσο που ακόμα και σε αρκετά φτηνές υλοποιήσεις, καταφέρνει να τηρεί τα στοιχειώδη ως προς τη πιστότητα.
Κάπου παραπάνω ειπώθηκε ότι θα πρέπει να επιληφθεί εισαγγελέας για τη συμπεριφορά μελών του avsite. Αν είχε τόση πολλή σημασία για τον νομοθέτη το τί συμβαίνει σε μια κουβεντούλα που κάνουμε μερικοί βλαμμένοι εδώ μέσα, τότε θα είχε σημασία και η παραπλάνηση υποψήφιων αγοραστών που κάποιοι γκουρού τους σερβίρουν τη μαγική συνταγή του βινυλίου ως το απόλυτο μέσο αναπαραγωγής της μουσικής. Βαφτίζουν το άσπρο μαύρο μόνο και μόνο για να έχουν την ικανοποίηση ότι αυτοί ξέρουν παραπάνω, αυτοί είναι οι ειδικοί ( πιο ειδικοί απο επιστήμονες ας πούμε ).
Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με το βινύλιο. Όποιος είναι διατεθειμένος να χώσει τόσα τρελά λεφτά ακόμα και στους δίσκους που θα αγοράσει, μαγκιά του κι εγώ μαζί του αφού αυτό τον ευχαριστεί. Με τους ψωνισμένους έχω το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υ.Γ. Με 60000€ μόνο για βινυλιακό σύστημα ( χωρίς να συνυπολογίσουμε τα πρόσθετα κόστη των συνοδών, ενισχυτές, ηχεία... καλώδια κλπ ) , κάποιος στήνει κάτι κοντά στο σύστημα του Κώστα ή του Dimifoot... Σοβαρά τώρα...?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ένα νημα διαμαντάκι….ήταν Μάιος πάλι θυμάμαι….πριν 10 χρονια :hi:

 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εντάξει ρε σεις , όλοι έχουμε την άποψη μας είτε από προσωπικές εμπειρίες είτε επειδή το λένε άλλοι και μας έχουν πείσει κλπές βλακείες. Καλαμπούρι κάνουμε σε αυτό το διαδυκτιακό καφενείο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται επιθέσεις επί προσωπικού.
Πως το λένε για το αλκοόλ.
Απολαύστε υπεύθυνα. Ε κάτι ανάλογο😀😀
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Δυστυχως στην ζωή κάποια πράγματα δεν είναι μόνο νούμερα.Προτιμω να μένω στο μουσικό αποτέλεσμα./
Στο ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ, θολό, άπιαστο και αόριστο "μουσικό αποτέλεσμα" βασίζονται οι χαϊεντο-εταιρίες για να (σας) πουλάνε την εξωτική τους πραμάτεια....

Προσθέτοντας μηδενικά στο κόστος του πικάπ ή της κεφαλής ή του βραχίονα δεν μπορείς ποτέ να αλλάξεις τους νόμους της Φυσικής....

Οπότε πας στο "μουσικό αποτέλεσμα", κι όποιος τσιμπήσει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top