Λειτουργία ενισχυτή σε Α+Β

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλό καλοκαίρι.
Δοκιμάζοντας τον YAMAHA 501 με συνδεμένα δύο επιπλέον ηχεία ραφιού ακριβώς δίπλα στα δύο δαπέδου που έχω και επιλέγοντας απο τον ενισχυτή Α+Β έξοδο, διαπίστωσα καλύτερο πιο γεμάτο, συμπαγή ήχο. Αναρωτιέμαι αν είναι επιβαρυντικό για τον ενισχυτή να τον αφήσω να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Μήπως ζορίζεται δηλαδή ή μήπως έτσι μοιράζονται τα διαθέσιμα ρεύματά του και έχω λανθασμένη εντύπωση.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν τα ηχεία είναι 8Ohm λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.
Αν είναι 4... θα ζορίζεται (και ίσως να μην το προτείνει και ο κατασκευαστής - δες το manual ή έστω την πίσω πλευρά του ενισχυτή)
 

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
στη σελ 5, λέει τις προϋποθέσεις σύνθετης αντίστασης ηχείων και την ρύθμιση του διακόπτη για παίξιμο Α+Β ηχείων.

Με τον όρο πιο καλύτερο, πιο γεμάτο, συμπαγή ήχο, εννοείς περισσότερο μπάσο από το κάθε ζεύγος ξεχωριστά στην ίδια ένταση;

Πρόβλημα γενικά μπορεί να εμφανιστεί παίζοντας τσίτα ενισχυτή με ηχεία μικρότερης σύνθ. αντίστασης απο όσο σηκώνει ο ενισχυτής.
 
Last edited:

Μηνύματα
45
Reaction score
4
και τα 4 ηχεια γραφουν 8 ΩΜ και ο yamaha εχει επιλογή 4 και 8ΩΜ και τον έχω στα 8
 

K

kimon

Guest
Όλοι θα σου πουν (και έτσι είναι) ότι από πλευράς ηχητικής ποιότητας αυτό δεν είναι σωστό, αλλά... "το αρεσκούμενο τ' ανθρώπου, το καλύτερο του κόσμου" .
Εάν ο ενισχυτής δεν σηκώνει και τα δύο ζεύγη ηχείων, θα μπει σε λειτουργία το κύκλωμα προστασίας.
και τα 4 ηχεια γραφουν 8 ΩΜ και ο yamaha εχει επιλογή 4 και 8ΩΜ και τον έχω στα 8
Ο διακόπτης στο "low" (4 ohm).
 

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
και τα 4 ηχεια γραφουν 8 ΩΜ και ο yamaha εχει επιλογή 4 και 8ΩΜ και τον έχω στα 8
Στην σελ 5 του manual, λέει πως Α+Β 8Ω, πρέπει να είναι ο διακόπτης στο LOW
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Παρ` όλο που τα ηχεία είναι 8ωμα δηλ. πρέπει να επιλέξω τον διακόπτη στα 4ωμ. Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ. Εμένα μου φαινόταν περίεργο αλλά οκ.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Δοκιμάζοντας τον YAMAHA 501 με συνδεμένα δύο επιπλέον ηχεία ραφιού ακριβώς δίπλα στα δύο δαπέδου που έχω και επιλέγοντας απο τον ενισχυτή Α+Β έξοδο, διαπίστωσα καλύτερο πιο γεμάτο, συμπαγή ήχο.
Αυτό που έκανες όμως είναι ηχητικά λάθος...... αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία σου (τα οποία είναι και δαπέδου κιόλας), απλά τα αλλάζεις. Δεν ξέρω ποια έχεις (αν θέλεις το γράφεις), αλλά μουσική θα ακούς μόνο με ένα ζευγάρι ηχεία στον ενισχυτή σου, σωστά στημένα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Παρ` όλο που τα ηχεία είναι 8ωμα δηλ. πρέπει να επιλέξω τον διακόπτη στα 4ωμ. Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ. Εμένα μου φαινόταν περίεργο αλλά οκ.
Ο κάθε ενισχυτής διαμοιράζει την έξοδό ισχύος του σε 2 εξωτερικά ζεύγη μπόρνες (Α και Β). Άρα τα ηχεία Α + Β συνδέονται παράλληλα στην ίδια εσωτερική έξοδο ισχύος.
Από την φυσική σε παράλληλη σύνδεση αντιστάσεων : 1/R=1/Ra+1/Rb, όπου R=ολική αντίσταση (που βλέπει ο ενισχυτής), Ra & Rb οι ονομαστικές αντιστάσεις των ηχείων.
Επομένως 1/R=1/8+1/8->1/R=2/8->1/R=1/4--->R=4
Άρα για 2 ζεύγη 8Ω ηχείων σε Α+Β λειτουργία, ο ενισχυτής βλέπει φορτίο 4Ω, οπότε γι' αυτό λέει ο διακόπτης στο LOW.
Λίγα Ωμ -> πολλά Αμπερ.
Αν ακούς χαμηλά δεν έχεις πρόβλημα, αν ακούς δυνατά μάλλον θα έχεις, αν ο ενισχυτής δεν έχει ρελέδες ασφαλείας στην έξοδο.
Αν έχει ρελέδες, θα κλείνει ο ήχος αυτόματα, όπως λέει και ο kimon στο #5.
Αν δεν έχει και ακούς δυνατά, θα αρχίσεις να κλαις τα tweeter αρχικά.
Από το παλιό ρητό "μεγάλος ενισχυτής καίει woofer, μικρός καίει tweeter"
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Δύο μικρά ηχεία δίπλα από τα μεγάλα, μου κάνει θέμα διασποράς, όχι μπάσων. Για δες τις κλίσεις των μεγάλων ηχείων και τη θέση στον χώρο.
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλό καλοκαίρι.
Δοκιμάζοντας τον YAMAHA 501 με συνδεμένα δύο επιπλέον ηχεία ραφιού ακριβώς δίπλα στα δύο δαπέδου που έχω και επιλέγοντας απο τον ενισχυτή Α+Β έξοδο, διαπίστωσα καλύτερο πιο γεμάτο, συμπαγή ήχο. Αναρωτιέμαι αν είναι επιβαρυντικό για τον ενισχυτή να τον αφήσω να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο. Μήπως ζορίζεται δηλαδή ή μήπως έτσι μοιράζονται τα διαθέσιμα ρεύματά του και έχω λανθασμένη εντύπωση.
Kenwood trio KA-405 βαράει αλύπητα 330 μέρες τον χρόνο επί 15 ώρες την ημέρα Α+Β 4 ηχεία!!

edit: Από το 2014😁
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ika


ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Kenwood trio KA-405 βαράει αλύπητα 330 μέρες τον χρόνο επί 15 ώρες την ημέρα Α+Β 4 ηχεία!!

edit: Από το 2014😁
Ο ΚΑ-405 σηκώνει 4Ω ηχεία, οπότε αν του έχεις 4 των 8Ω μια χαρά είναι στο Α+Β
hfe_kenwood_ka-405_en p5.jpg

Τσίτα τα παίζεις ή όχι;
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ο ΚΑ-405 σηκώνει 4Ω ηχεία, οπότε αν του έχεις 4 των 8Ω μια χαρά είναι στο Α+Β
View attachment 256515
Τσίτα τα παίζεις ή όχι;
Όχι ρε τσίτα. Δεν είμαστε σκυλάδικο.
Μόνο έντεχνο και ξένη μουσική οπότε δεν ζορίζεται το σύστημα.😀😀
9D59E410-41AF-463B-9D9F-0CA5147425A3.jpeg
 
  • Love
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Όχι ρε τσίτα. Δεν είμαστε σκυλάδικο.
Μόνο έντεχνο και ξένη μουσική οπότε δεν ζορίζεται το σύστημα.😀😀
.....
Μπορεί να άκουγες power metal 330 μέρες/15 ώρες, δεν το διευκρίνισες στο post.....
:gamer: :dance2: :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Τα δαπέδου είναι mission m74 και τα ραφιού είναι triangle borea 03

Κράτα τα Triangle.....έχουν πολύ όμορφο ήχο,αλλά στήστα σωστά (υψος,αποστασεις απο τοιχους κλπ).Αν μετά σου λείπει κάτι,πάρε ένα υπογούφερ. Τα m74 δεν ήταν από τις πιο καλές της Mission.....
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Πρώτο και κύριο, δεύτερο ζεύγος ηχείων για στερεοφωνική ακρόαση δεν είναι καλή ιδέα...

Η υπόθεση με τον διακόπτη στους Yamaha είναι αρκετά σύνθετη. Σε ό,τι τεχνικό άρθρο έχω διαβάσει κατά καιρούς. η σύσταση είναι ο διακόπτης να είναι πάντα στα 8Ω, υπό τον όρο του σωστού εξαερισμού του ενισχυτή. Ο λόγος πολύ συνοπτικά είναι ότι η Yamaha στη θέση των 4Ω προστατεύει μεν το σύστημά της, αλλά υποβαθμίζει και την ποιότητα του ήχου που παράγεται κάνοντας χρηση υποδεέστερης οδήγησης.

Για - πολύ - περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχει το παρακάτω άρθρο: https://www.audioholics.com/audio-amplifier/impedance-selector-switch-1
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top