Ψυγείο για φίλο του φόρουμ με δίχως πρόσβαση!

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Νέος φίλος με νέα προβλήματα.

Έχει παλιό αμερικάνικο κουρασμένο-φθαρμένο GE ψυγείο των '90s και θέλει σύγχρονο.
Θέλει όμως να είναι παραδοσιακής σχεδίασης, με την κατάψυξη επάνω και μαζεμένη σε μέγεθος και θέλει να είναι φαρδύ γιατί τα πιό σιχαμένο πράγμα, μου είπε, είναι να μη βλέπεις τα πάντα ανοίγοντας την πόρτα.
Μισεί τα στενά και βαθιά ψυγεία με τα ξεχασμένα πίσω τρόφιμα. :tongue:

Για πείτε γιατί δεν ήξερα να απαντήσω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
πες του φίλου να σκάψει με σφυροκάλεμο έναν βράχο εκεί στη γειτονιά και να βάζει τα φαγιά εκεί...παράδοση όχι αστεία :biggrin:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ιιι, με πήρε μόλις εν εξάλλω γιατί η ψυγειοτρύπα έχει ύψος 1,75 μόνο! Και 1 μέτρο πλάτος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
όλο προβλήματα αυτό το σπίτι...
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτό που θελει στην αγορά λέγεται δίπορτο ψυγείο. Με την κατάψυξη κάτω ψυγείοκαταψύκτης.


να κάνει sorting με διαστάσεις ή αλλά χαρακτηριστικά και να δει τι κυκλοφορεί στην αγορά.

Bosch, Siemens, Samsung, LG, Hitachi είναι όλες καλές επιλογές με τα δυο πρώτα να έχουν το μεγαλύτερο και καλύτερο δίκτυο Σέρβις (ας βάλει και Πίτσος μέσα, τα ίδια είναι σε μεγάλο βαθμό).

Εγώ υα έπαιρνα liebherr αλλά δεν βγάζει δίπορτο που θελει ο φίλος. Εγώ δεν θα έπαιρνα και δίπορτο βέβαια, δεν μου αρέσει να σκύβω…σε καθημερινή βάση.
Επίσης προτίμησα στην τελευταία αγορά μου διπορτο ντουλαπεξ με βρύση για παγωμένο νερό και παγάκια και είναι πολύ happy. Έτσι γλίτωσα και πολύ σκύψιμο για να βγάζω μπουκάλια νερό καθημερινά.
Το ψυγείο γράφει πάνω Siemens αλλά το φτιάχνει η LG, όχι που νομίζετε ότι ξέρετε τι αγοράζετε…

Αυτά για τώρα, μόλις κάνει shortlist τα ξαναλέμε.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Επίσης προτίμησα στην τελευταία αγορά μου διπορτο ντουκαπεξ με βρύση για παγωμένο νερό και παγάκια και είναι πολύ happy.
Μένει εδώ κοντά και ενώ η αμερικανιά έχει και νερά και παγάκια δεν τα χρησιμοποιεί γιατί δεν πίνει το τοπικό νερό της βρύσης.

Σκύψιμο δεν έχει η αμερικανιά, όλα είναι νορμάλ εκτός των φρουτοθηκών που δεν χρησιμοποιεί.

EDIT: Βλέπω οτι όλα τα σύγχρονα ψυγεία έχουν αγιοβασιλιάτικες πόρτες με πίτσικα ραφάκια επάνω τους. :frown:
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μένει εδώ κοντά και ενώ η αμερικανιά έχει και νερά και παγάκια δεν τα χρησιμοποιεί γιατί δεν πίνει το τοπικό νερό της βρύσης.
τοτε να δει κάτι δίπορτα, σαν αυτό που θελει που έχουν βρυσακι αλλά δεν συνδέεται με παροχή, έχει δοχείο από πίσω που το γεμίζει με εμφιαλωμένο της αρεσκείας του. Θα κερδίσει σε οικονομία από τα λιγότερα άνοιξε κλείσε της πόρτας, ειδικα αν είναι νεροφιδα. Δεν ξέρω όμως ποσό πρακτικό είναι και τι χωρητικότητα έχουν αυτά τα δοχεία. Αν είναι κάτω από 1,5 λίτρο δεν νομίζω ότι αξίζει το χάσιμο χώρου από πίσω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Από αυτά που έβαλε ο @melina, εγώ έχω εδώ και 5 χρόνια αυτό.

Κανένα παράπονο ή βλάβη. Το σκύψιμο ναι, ισχύει για τα χαμηλά. Αλλά επειδή εκεί βάζεις τα λαχανικά δεν ασχολούμαι με αυτά οπότε δεν με νοιάζει 😄.

Πριν από αυτό στο προηγούμενο σπίτι είχαμε για πάνω από 10 χρόνια ένα ίδιο αλλά παλιότερο μοντέλο. Εννοώ LG, ίδια διάσταση, απλά παλιότερο και όχι inox. Επίσης καμία βλάβη ή άλλο πρόβλημα.

Όσον αφορά το κρύο νερό, έχουν δοχείο και όχι παροχή. Στο παλιό ένα πλαστικό δοχείο που είχε μύριζε πλαστικίλα, δεν το χρησιμοποιούσαμε. Στο καινούργιο έχει διαφορετικό δοχείο, πάλι πλαστικό αλλά διαφορετικό υλικό. Δεν το χρησιμοποιούμε γιατί κόβει ένα ράφι στην πόρτα και επειδή είχαμε και μικρά παιδιά και θα το πατούσαν και θα είχαμε συνέχεια νερά στο πάτωμα. Τώρα που μεγάλωσαν λίγο μπορεί και να το δοκιμάσουμε κάποια στιγμή.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Πήγαμε στο χιλιάρικο αλλά αν είναι σόι (γιατί δεν έχει καθόλου καλή άποψη για τα LG προϊόντα) να του πω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν είναι κάτω από 1,5 λίτρο δεν νομίζω ότι αξίζει το χάσιμο χώρου από πίσω.
Δεν το έχω μετρήσει αλλά είναι μεγάλο. Στο skroutz σε μια ερώτηση απαντάει κάποιος ότι είναι 5-6lt. Δεν ξέρω αν είναι τόσο, αλλά πάντως σίγουρα όχι 1,5lt.

Πήγαμε στο χιλιάρικο αλλά αν είναι σόι (γιατί δεν έχει καθόλου καλή άποψη για τα LG προϊόντα) να του πω.
Δεν μου αρέσει να λέω "ναι, πάρ'το, είναι καλό" κλπ. γιατί μπορεί ο άλλος να είναι γκαντέμης και να του χαλάσει (ή εγώ να ήμουν τυχερός) και να βρίζει εμένα μετά 😅.

Αλλά σου είπα, 2 ψυγεία τέτοιου τύπου τα τελευταία 15+ χρόνια, δεν είχαν θέμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πήγαμε στο χιλιάρικο αλλά αν είναι σόι (γιατί δεν έχει καθόλου καλή άποψη για τα LG προϊόντα) να του πω.
Και άλλο να πάρεις δεν αποκλείεται να έχει συμπιεστή LG.
Αν είναι γκαντέμης σαν και μένα θα του χαλάσει κάτι μέσα στην εγγύηση και θα το φτιάξει, εκεί μετράει αυτό που έγραψα για σέρβις χωρίς να γνωρίζω το επίπεδο των άλλων εταιρειών.
Εγώ ειχα κάνει και επέκταση στα 5 χρόνια και ειχα το κεφάλι μου ήσυχο.
Βέβαια μου έβγαλε ένα θόρυβο 2 βδομάδας μετά τη λήξη της εγγύησης, δεν ήταν ευτυχώς κάτι ανησυχητικό και διορθώθηκε εύκολα και δεν μου πήραν το κεφάλι.

Γενικά σε αυτά τα προϊόντα ότι πρόβλημα βγαίνει κατά 90% είναι σχεδιαστική μαλακια (σε νέο μοντέλο) και υα χτυπήσει σύντομα και εντός εγγύησης.
Αν δεν πάθει κάτι τον πρώτο καιρό η πιθανότητα αστοχίας υλικού στην πορεία είναι πολύ μικρή. Πιο πιθανό είναι να σου βγάλει θέμα από προβλήματα ρεύματος ΔΕΗ και τέτοια.

Αν έχει χώρο, που μάλλον έχει, να εξετάσει την περίπτωση να πάρει ψυγείο σκέτο, μόνο συντήρηση, και ένα μικρό καταψύκτη μπαούλο για τα υπόλοιπα που θα είναι σε κάποιο άλλο χώρο πχ αποθήκη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το παλιό είναι 25cubic feet και όταν το μετατρέπει σε λίτρα βγαίνουν 700! :o
Είναι δυνατόν ή υπερέβαλλαν στην General Electric; Δεν είναι πολύ μεγάλο γενικά (173υ x 88π x 75β) ούτε το ψυγείο χωράει πολλά, μόνο η κατάψυξη είναι μεγάλη. Έχει όμως τεράστιες θήκες στην πόρτα.

Αν έχει χώρο, που μάλλον έχει, να εξετάσει την περίπτωση να πάρει ψυγείο σκέτο, μόνο συντήρηση, και ένα μικρό καταψύκτη μπαούλο για τα υπόλοιπα που θα είναι σε κάποιο άλλο χώρο πχ αποθήκη.
Αυτή μας φαίνεται πολύ καλή ιδέα γιατί το 1,75 ύψος της τρύπας περιορίζει πολύ και δεν έχει όρεξη να κόβει ντουλάπια.
Υπάρχουν πολύ μικροί καταψύκτες, σε μέγεθος κατάψυξης;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δεν το έχω μετρήσει αλλά είναι μεγάλο. Στο skroutz σε μια ερώτηση απαντάει κάποιος ότι είναι 5-6lt. Δεν ξέρω αν είναι τόσο, αλλά πάντως σίγουρα όχι 1,5lt.
Ε, ναι τόσο μεγάλο αξίζει. Αν μάλιστα αφαιρείται αν δεν θες να το χρησιμοποιήσεις και κερδίζεις το χώρο στο θάλαμο τοτε το θεωρώ must feature.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το παλιό είναι 25cubic feet και όταν το μετατρέπει σε λίτρα βγαίνουν 700! :o
Είναι δυνατόν ή υπερέβαλλαν στην General Electric; Δεν είναι πολύ μεγάλο γενικά (173υ x 88π x 75β) ούτε το ψυγείο χωράει πολλά, μόνο η κατάψυξη είναι μεγάλη. Έχει όμως τεράστιες θήκες στην πόρτα.



Αυτή μας φαίνεται πολύ καλή ιδέα γιατί το 1,75 ύψος της τρύπας περιορίζει πολύ και δεν έχει όρεξη να κόβει ντουλάπια.
Υπάρχουν πολύ μικροί καταψύκτες, σε μέγεθος κατάψυξης;
Και οι χώροι στην πόρτα μετράνε και το βάθος είναι extra deep για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Δεν αποκλείεται να έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα, αν και ο τρόπος μέτρησης άλλαξε κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλα.

Υπάρχουν ωραίοι μικροι είτε upright freezers με πόρτα σαν ψυγείο, χαμηλού ύψους που χωράνε και κάτω από πάγκο και είναι μέσα με συρτάρια και μικρού μεγέθους τύπου μπαούλο, πόρτα που ανοίγει από πάνω και ρίχνεις μέσα ψιλό χύμα. Βοηθάει αν θες να βάλεις κάτι πολύ μεγάλο που αντίστοιχα τα συρτάρια ή ράφια θα εμπόδιζαν.

 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Σε τόσα πόδια σαν το παλιό (25 cf = 707 lt), μόνο σε ντουλάπα αν βρει, αλλά με 1,75 ύψος χλωμό.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
πριν 10 χρόνια αυτό θα θεωρούταν Α+ ύψος 176

αυτό λίγο καλύτερο αλλά 178 ύψος

τα αμερικάνικα ταιριάζουν ταμάμ σε κοντό χοντρές ψυγειότρυπες δυστυχώς

επειδή τα ψυγεία στο ύψος συνήθως είναι 1-2 πόντους ψηλότερα στον μεντεσέ της πόρτας ενδέχεται και τα δύο να χωράνε σε 175 τρούπα
1659014638721.png
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top